Pomsky – pies hybrydowy. Historia, wygląd, opis

Hybryda a rasa. Pomsky i inne hybrydy

Rasa jest to populacja osobników tego samego gatunku, o takich samych cechach anatomicznych, fizjologicznych i psychicznych, które odziedziczyła po przodkach. Innymi słowy, jest to pogłowie psów o takim samym genotypie. Osobniki tej samej rasy, kojarzone między sobą, dają potomstwo o tych samych, powtarzalnych cechach.

Zatem pies rasowy jest zwierzęciem, odpowiadającym swoimi cechami określonemu wzorcowi, zatwierdzonemu przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) lub współpracującymi z nią organizacjami kynologicznymi: American Kennel Club (AKC), Canadian Kennel Club (CKC) i brytyjskim Kennel Club (KC), oraz posiada udokumentowane pochodzenie (rodowód). Zgodnie z tą zasadą, pies, nawet posiadający wszelkie cechy rasy i przekazujący je potomstwu, ale nie mający minimum czteropokoleniowego rodowodu, nie jest psem rasowym. Nie istnieje pies „rasowy, ale bez papierów”.

Hybrydą nazywamy osobnika zrodzonego z matki i ojca, będących różnymi uznanymi rasami. Nie jest to więc żadna rasa. Tworzenie nowej rasy nie polega bowiem na dowolnym skojarzeniu dwóch osobników różnych ras. Potrzebna jest hodowla selektywna, polegająca na dopuszczaniu do rozrodu osobników o ściśle określonych, pożądanych cechach fizycznych i psychicznych. Jest to trudna, mozolna praca, trwająca niekiedy bardzo wiele lat, zanim uzyska się oczekiwane pogłowie, które można nazwać rasą. Takie twory, jak labradoodle (labrador retriever + pudel), cockapoo (cocker spaniel angielski + pudel), goldendoodle (golden retriever + pudel) czy puggle (mops + beagle) nie są rasami i trzeba to jednoznacznie stwierdzić, wbrew rozmaitym opiniom „znawców”. Nie jest również rasą pomsky (pomeranian husky) – krzyżówka szpica miniaturowego pomeraniana i syberyjskiego husky.

Pomsky – opis wyglądu, próba wzorca, pielęgnacja, psychika

Mimo że pomsky dog to nie jest rasa, a hybryda, jej twórcy podjęli próbę stworzenia wzorca. Obecnie opis przedstawia się następująco:

  • Nazwa – pomsky (pomsky dog)
  • Pochodzenie – Stany Zjednoczone Ameryki
  • Klasyfikacja – brak, traktowany jako pies do towarzystwa
  • Cecha szczególna – hybryda ras syberian husky (suka) i szpic miniaturowy pomeranian (pies)
  • Wielkość – około 30 cm w kłębie; duża rozpiętość
  • Ciężar ciała – od 4 do 14 kg
  • Budowa: w zależności od przewagi cech jednej lub drugiej rasy wyjściowej – „duży szpic” (jak eurasier) lub „mały husky”
  • Głowa: o krótkiej kufie, oczy – dopuszczalne wszystkie kolory (docelowo niebieskie), również oczy różnokolorowe. Uszy małe, szpiczaste, o kształcie trójkątnym, odstające
  • Ogon – zakręcony
  • Szata: obfita, jedwabista, z podszerstkiem. Umaszczenie czarne, białe, pomarańczowobrązowe, rude (red) brązowe, szare
  • Usposobienie: żywy, inteligentny, oddany opiekunowi

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Pomsky dog nie jest zbyt wymagający pod względem pielęgnacji. Jedynie w okresie linienia trzeba psa często szczotkować i wyczesywać obficie wychodzący podszerstek, aby nie utworzył się kołtun, mogący zamykać dopływ powietrza do skóry i przyczyniać się do powstawania stanu zapalnego. Należy również skracać pazury, jeżeli pies sam ich nie ściera, oraz od czasu do czasu przeczyścić uszy i ewentualnie usuwać nalot z zębów.

Charakter psa pomsky jest trudny do określenia, ponieważ nie jest to rasa. Jednak opis poszczególnych cech wskazuje, że pies ten nie należy do najłatwiejszych w układaniu. Jest to hybryda dwóch ras pierwotnych, zatem mniej niż inne rasy podatna na współpracę z człowiekiem. Pomsky wymaga konsekwentnego, choć łagodnego traktowania i odpowiedniej ilości czasu. Nie lubi samotności, pozbawiony opieki sam „zagospodaruje” sobie czas i może wykazywać skłonności do niszczenia. Poza tym jest na ogół dość hałaśliwy – szczeka, wyje (charakterystyczna cecha husky) i wydaje z siebie rozmaite dźwięki, nie zawsze życzliwie przyjmowane, zwłaszcza przez sąsiadów. Mimo wszystko jest psem wesołym, bardzo życzliwie usposobionym do ludzi i niezwykle silnie przywiązuje się do swojej rodziny, której ma ochotę wszędzie towarzyszyć, nawet w łazience.

Nie wiadomo, do jakich schorzeń pomsky dog ma skłonności. Pies ten może je dziedziczyć zarówno po pomeranianie, jak i po husky. Szpic miniaturowy podatny jest na choroby uzębienia (kamień nazębny), stawów (wypadanie rzepek), oczu (rośnięcie rzęs do wewnątrz, entropium), schorzenia hormonalne, hipoglikemię. Natomiast husky ma predyspozycje do jaskry, zapalenia rogówki, dermatozy cynkozależnej, dysplazji mieszków włosowych, odbarwień lusterka nosowego, zespołu skórno – naczyniówkowego, przemieszczania się moczowodów i porażenia krtani. Wobec wciąż zbyt małej i nieutrwalonej populacji nie można tymczasem zbadać, na które z tych chorób może być podatny pomsky dog.

Pomsky – hodowla, szczeniaki, cena

Hodowla a moda na psy pomsky

Pomsky to skrócona nazwa, pochodząca od pomeranian husky. Ze względu na ogromną różnicę wielkości kojarzone są suki rasy husky z samcami rasy pomeranian, gdyż kojarzenie odwrotne mogłoby spowodować komplikacje ze względu na zbyt duże szczeniaki. Do zapłodnienia, również ze względu na różnicę wielkości, dochodzi za pomocą sztucznej inseminacji.

Pierwsze szczeniaki pomsky dog urodziły się w Stanach Zjednoczonych i stamtąd przyszła moda na tę hybrydę. Zaczynając rozmnażanie (bo mimo wszystko nie jest to hodowla) i kojarząc czyste rasy – pomeraniana i husky – otrzymuje się pierwsze pokolenie (F1), którego cechy są trudne do przewidzenia. Szczeniaki mogą mieć przewagę cech pomeraniana bądź husky, natomiast ich umaszczenie jest trudne do przewidzenia, podobnie jak charakter. Dąży się do tego, aby był to pies typowo rodzinny, jak np. eurasier.

Pomsky w ogrodzie, pomsky z niebieskimi oczami, rasa pomeranian i hysky to pomsky, jaka jest budowa ciała pomsky
Gdzie można kupić psa pomsky i ile kosztuje hybryda pomsky, czy pomsky posiada wady genetyczne

Drugie pokolenie (F2) tworzone jest drogą kojarzenia samic z pokolenia F1 z pomeranianem. Pokolenie to ma wiele cech husky, np. niebieskie oczy, krótszą sierść, a przede wszystkim wielkość. Taki pomsky dog poszukiwany jest jako pies rodzinny ze względu na przeważnie pomarańczowe umaszczenie i bardzo przyjacielski charakter – cechy typowe dla pomeraniana. Właśnie cena psów z pokolenia F2 osiąga najwyższy pułap. Mimo że nie są to psy rasowe, za granicą kosztują bardzo dużo. Cena zaczyna się od 1000 dolarów, ale jeżeli pies, którego chcemy kupić, ma być np. bardzo mały, z długim włosem okrywowym bądź rudy (red) z niebieskimi oczami, cena może wzrosnąć nawet do 5000 dolarów. Jednak popyt na szczeniaki pomsky dog rośnie i nic nie wskazuje, aby sytuacja ta zmieniła się w najbliższym czasie. Należy zatem oczekiwać, że cena krzyżówki stworzonej przez dwie tak różne rasy będzie coraz wyższa. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat hodowli goldendoodle?

Hodowla „rasy” pomsky dog w Polsce

Obecnie (rok 2021) w Polsce funkcjonuje kilka miejsc, gdzie można kupić szczeniaki „rasy” pomsky. Oczywiście „rasa” w tym wypadku jest pojęciem czysto umownym, podobnie jak miejsce pochodzenia to nie jest hodowla. Niemniej, chętnych nie brakuje i mogą oni kupić szczeniaka między innymi w Olsztynie i w Częstochowie. Najlepiej sprzedają się szczeniaki w kolorze rudym (red) z niebieskimi oczami.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, sprzedaż taka jest jednak nielegalna. Każda hodowla, niezależnie jaka rasa psa jest hodowana, powinna być zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce, ewentualnie (choć nie ma tu gwarancji pochodzenia ani czystości rasy) w innym, zarejestrowanym oficjalnie stowarzyszeniu. Tymczasem pomsky to nie jest rasa, zatem hodowla nie może być zarejestrowana gdziekolwiek. Ustawa o ochronie zwierząt zakazuje sprzedaży szczeniąt nierasowych. Osoby hodujące psy „rasy” pomsky dog naruszają więc prawo.

Mimo to „hodowla” tej hybrydy ma się dobrze, a „hodowcy” zamieszczają ogłoszenia o sprzedaży szczeniąt w serwisach internetowych. Cena szczeniaka w Polsce zaczyna się (według tych ogłoszeń) już od kilkuset złotych. Nie wiadomo, czy jest to cena prawdziwa z uwagi na niezalegalizowaną hodowlę i sprzedaż. Może być tak, że osoba zainteresowana, po odpowiedzi na ogłoszenie, usłyszy cenę zupełnie inną niż oficjalnie podana. W każdym wypadku zakup szczeniaka pomsky dog jest niepotrzebnym napędzaniem koniunktury, a hodowanie hybryd powinno być piętnowane.

ikona podziel się Przekaż dalej