Pomarszczony pies – zbiór informacji na temat rasy

Kilka słów na temat rasy shar pei

Pies z fałdami skóry pojawił się już dość dawno temu, będąc krzyżówką ras nordyckich i mastiffa. Uważa się też, że swój udział w powstaniu „pomarszczonej rasy” miały psy chow chow, ponieważ posiadają one tak samo charakterystyczny niebieski język, jak sharpey.  Dawniej uważano, że pomarszczone psy to najbardziej wyjątkowe psy w całych Chinach. Jednak później uznano, że nie wolno ich trzymać w mieszkaniach. Całe szczęście, rasą szybko zainteresowała się Europa i rasa psa nie wyginęła. W latach 70’tych XX wieku uznano rasę za najrzadziej spotykaną na świecie, uznając ją również za wyjątkową.

Jeżeli chodzi o psy, występują one głównie w dwóch odmianach:

  • horse-coat – sierść krótka, mocna i niemal szczenięca
  • brush-coat – sierść miękka i dłuższa

Oprócz tego, że psy wyglądają bardzo oryginalnie, do nietuzinkowych należy również ich charakter. Szary czy dorosły shar pei niebieski są zazwyczaj bardzo przyjazne i pogodne – jednak wszyscy powinni być nastawieni do psa dokładnie tak samo. Nie powinno się zostawiać psa samego w domu, ponieważ bardzo źle znosi samotność. Sharpey lepiej czuje się, kiedy domownicy są w mieszkaniu. Mimo, że uwielbia spędzać czas z całą rodziną, to na pewno wybierze sobie wyłącznie jednego opiekuna, którego będzie się słuchał. Jeżeli zaś chodzi o obce osoby, shar pei nie lubi nawiązywać z nimi bliższych relacji.

Jaki charakter ma pies z pomarszczoną skórą?

Nie da się zaprzeczyć. Psy sharpey są niepowtarzalne pod względem urody, ale i charakteru. Chyba żadna rasa psów nie jest pod tym względem aż tak specyficzna. Dorosły pies, ale i szczeniak bywa raz uparty, raz posłuszny. Raz wylewnie okazuje swoje uczucia do domowników, a innym razem za wszelką cenę stara się być sam. Szary czy zupełnie innego umaszczenia pies znakomicie dogaduje się nie tylko z dorosłymi, ale też z dziećmi. Mimo wszystko, poleca się go raczej dla osób starszych i doświadczonych. W przypadku posiadania małych dzieci, należy nauczyć ich obchodzenia się z pieskiem.

Sharpey to pies, który bardzo dobrze odnajdzie się w roli stróża. Nie jest on ufny wobec obcych, co sprawia, że można jak najbardziej uczynić go obrońcą posesji domu. Informacje hodowców wskazują również na to, iż pies ten może mieszkać z innymi – jednak zdecydowanie lepiej będzie, gdy sharpey będzie przebywał z psami swojej rasy. Shar pei ma silną osobowość i na pewno będzie sprawiał problemy, chcąc za wszelką cenę podporządkować sobie inne psy. Należy uważać, bo zwykłe zabawy często kończą się bójką z sharpeiem. W dodatku warto zapamiętać, że pies ma zdolność do zapamiętywania wrogich mu innych psów albo ludzi. Lepiej więc mu nie podpaść, bo staniecie się wrogami już do końca życia. Sprawdź także ten artykuł na temat istnienia rasy shar pei miniaturka.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Opis rasy shar pei

Jakie umiejętności posiada pomarszczony pies?

Niektórzy uważają, że shar pei swoim zachowaniem przypomina nieco kota. Nie lubi, kiedy czegoś się go uczy, bo z góry zakłada, że wszystko wie lepiej. Oczywiście nie jest tak, że psa w ogóle nie da się wychować. Można to zrobić jednak wyłącznie wtedy, gdy zaczniesz uczyć szczeniaka od jak najmłodszych lat. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też zapisanie sharpei do psiego przedszkola. Wobec rasy należy wykazać się dużą dozą cierpliwości, a także stanowczości.

Pies z pomarszczoną skórą na podwórku podczas spaceru, czyli pomarszczony pies rasy shar pei
Pies rasy shar pei, czyli pomarszczony pies i rasy psów z pomarszczoną skórą

Jeżeli pies nie widzi sensu w wykonywaniu poleceń, to po prostu nie będzie tego robił. Możesz powtarzać mu wielokrotnie zadania, a on po jakimś czasie i tak przestanie słuchać. Nie można jednak odnosić się do psów agresywnie, ponieważ nie lubią być ostro traktowane. Szczeniaki może i wyglądają, niczym duże pluszowe misie-miniaturka. W rzeczywistości jednak są bardzo uparte i potrafią długo trzymać swoją rację. Mimo, że powinno się je traktować łagodnie, to też nie można dać sobie wejść na głowę. Sharpey należy od małego socjalizować, a także pokazywać nowe miejsca i przyzwyczajać go do innych psów. Pamiętaj też, by nie puszczać psa luzem podczas spaceru – może się wyrwać, ponieważ uwielbia polować na ptactwo. Tak samo sytuacja ma się podczas spacerowania z psem w obcym mieście. Przez nowe bodźce, na które czasem pies reaguje zbyt intensywne, może przestać słuchać bądź wyrwać się ze smyczy lub szelek.

Oczywiście, piesek jest rodzinny i bardzo wierny swoim ludziom. Będzie się w stanie dostosować do panujących warunków pod warunkiem, że obok niego będzie człowiek, który go wychował. Jeżeli chcesz kupić sharpeia, a nigdy nie miałeś styczności z rasą, rozważ opcję kupna suczki – łatwiej będzie ją wychować. Niestety, ale samce mają mocno dominujący charakter i będą potrzebowały doświadczonej w opiece nad psami osoby.

Zdrowie i cena sharpei

Sharpei podobnie, jak wiele innych ras, nie przepada za upałami. Niestety, ale dość niekorzystnie odbija się to później na zdrowiu psa. Najlepiej więc nie narażać sharpey na długie przebywanie w pełnym słońcu, zwłaszcza gdy nie ma się, gdzie schować. Sharpey nie przepadają jednak też za silnym wiatrem czy deszczem. Zdecydowanie lepsza dla piesków jest mroźna, ale możliwie sucha zima. Nie powinno się też trzymać psów przez cały czas na zewnątrz, ponieważ psom krótkowłosym takim, jak sharpei właśnie, może to niestety zaszkodzić. Jeżeli masz pieska o krótkim włosiu, postaraj się założyć mu ubranko, zwłaszcza gdy będą panować mrozy na podwórku. Najlepszy dla psa będzie umiarkowany klimat.

Cena sharpei to zazwyczaj ok. 3000 zł, choć za psa z rodowodem ZKwP należy zapłacić nieco więcej, bo ok. 4000 - 7500 zł. Miesięczny wydatek to zaś ok. 300 zł za jednego pieska.

ikona podziel się Przekaż dalej