Polski pies gończy – ogólna charakterystyka rasy

Wzorcowy wygląd i umaszczenie


Rasa polski pies gończy została uznana przez FCI, a w roku 1983 opracowano wzorzec rasy numer 354. Jest to dokument, który określa wzorcowy wygląd, proporcje ciała, umaszczenie, a także preferowany charakter rasy. Dowiadujemy się z niego, że goniec to rasa psa o zwartej, sprężystej budowie i odporności na ciężkie warunki pracy w terenach górskich. Gończe polskie posiadają nieco cieńszy kościec niż myśliwskie ogary polskie.

Dorosłe psy gończe osiągają wysokość w kłębie 55 – 59 cm. Suka może być drobniejsza, a jej idealna wysokość została oszacowana na 50 do 55 cm. Waga nie została ściśle sprecyzowana, jednak przyjmuje się, że dorosły pies lub suka ważą około 20 – 30 kg. Są to zatem przedstawiciele rasy gończej o średnich rozmiarach ciała.

Charakterystyka rasy łowczych polskich powinna obejmować także dopuszczalne przez wzorzec umaszczenie. Co ciekawe, we wzorcu z 1983 roku znajdowało się mocno ograniczone umaszczenie rasy. W roku 2020 dokonano rozszerzenia wzorca i uzupełniono j umaszczenie dodatkowe. Współczesny opis informuje nas, że polski pies gończy może posiadać umaszczenie czarne podpalane lub czekoladowe podpalane. Polskie gończe mogą także przybierać umaszczenie rude.

Prawidłowe usposobienie gończego psa polskiego

Rasa polski pies gończy słynie ze swojego wyjątkowego charakteru i niespożytej ilości energii. Ogar polski czy goniec to typowe psy myśliwskie, stworzone na potrzeby użytkowe. Nasz łowczy pies będzie równie żywiołowy jak owczarek szetlandzki czy owczarek szkocki. Duża potrzeba ruchu jest niekiedy trudna do rozładowania. Dlatego rasy myśliwskie nie są najlepszym wyborem dla każdej osoby.

Opisując usposobienie rasy, nie sposób pominąć jej silnego instynktu myśliwskiego oraz stróżującego. Wybierając psa gończego, zyskujemy niezrównanego towarzysza. Brązowy, polski pies gończy może być równie przyjazny w stosunku do domowników jak bedlington terrier i nieufny w stosunku do obcych jak brązowy bandog. Gończe psy rasy myśliwskiej okazują się mocno nieufne w stosunku do nieznanych sobie osób, dzięki czemu świetnie odnajdują się w roli stróża swojego terenu.

Pies rasy polski pies gończy z profilu na trawniku, a także jego charakter, wychowanie i cena
Jaki charakter ma pies rasy polski pies gończy, czyli opis i hodowla
Karmy dla psów o wymagającej sierści

Zależy mi na artykule mówiącym o karmach z rybami, konkretnie z łososiem, w którym będzie można zaprezentować ulepszoną odsłonę Brit Care Grain Free, linię karm opartą głównie na rybach.

Sprawdź!

Goniec czy ogary myśliwskie to psy posiadające opinie przyjaznego członka rodziny. Nie były to rasy hodowane na psa do towarzystwa, jednak będą dobrym wyborem dla osób, które mają doświadczenie szkoleniowe. Pies czy suka myśliwskiego ogara czy gończych polskich silnie przywiązuje się do wszystkich członków rodziny. Nie są to rasy tak dominujące jak bandog i mogą dogadać się z innymi pupilami domowymi. Jednocześnie są łagodne w stosunku do znanych sobie dzieci i nieustannie gotowe do zabawy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o charakterze psa rasy ogar polski?

Opinie o gończych polskich i koszty zakupu szczeniaka z rodowodem

Opinie o rasie i średnia długość życia

Goniec polski to pies, który zdobywa bardzo dobre opinie wśród pasjonatów myślistwa. To wybitny pies łowczy, który posiada zacięte usposobienie, a jednocześnie dużą wytrzymałość. Dorosły pies lub suka tej rasy uwielbiają aktywność na świeżym powietrzu, często posiadają opinie niezmordowanych towarzyszy do długich wypraw.

Opis ze wzorca rasy sugeruje też, że łowczy, brązowy polski pies gończy świetnie radzi sobie w trudnych warunkach terenowych. Będzie zatem dobrym towarzyszem do wycieczek po górach czy w miejscach o nierównomiernym ukształtowaniu terenu. Jednocześnie będzie to pies bardzo przywiązany do właściciela, podatny na tresurę oraz przyjazny w stosunku do wszystkich członków swojej rodziny.

Dużym atutem rasy jest także średnia długość życia. Ogary i gończe polskie posiadają opinie psów, którym rzadko towarzyszą problemy genetyczne czy groźne choroby. Dzięki temu średnia długość ich życia jest dość wysoka. Przyjmuje się, że średnia długość życia polskiego psa gończego wynosi 14 – 15 lat. Dla porównania, średnia długość życia bandoga to 8 – 10 lat, a długość życia bedlington terriera to około 12 do 14 lat.

Cena zakupu szczeniaka i krótka charakterystyka szkolenia rasy

Wiele osób interesuje się cenami zakupu takich ras jak brązowy bandog, polski pies gończy czy bedlington terrier. Stawka za szczeniaka będzie uzależniona od dostępności hodowli, pochodzenia psa, a także od jej renomy. Szczeniak rasy bandog jest mało popularny w naszym kraju. Cena zakupu małego pupila (pies lub suka) to minimum 1500 zł. W tym miejscu warto zauważyć, że rasa bandog stanowi krzyżówkę innych ras obronnych, nie posiada własnego wzorca, ani nie została uznana przez FCI.

Cena za takie rasy jak bedlington terrier, owczarek szkocki czy owczarek szetlandzki z pochodzeniem FCI z pewnością będzie wyższa. Stawki rozpoczynają się od kwoty 4000 zł. Polski pies gończy będzie dostępny już od kwoty 3000 zł.

Głównym aspektem wyboru nie powinna być cena, a opis dobrego miejsca zakupu. Hodowca powinien opisać usposobienie psów z konkretnej linii hodowlanej, przedstawić wszystkie dokumenty i podpowiedzieć w zakresie szkolenia. Charakterystyka dobrego szkolenia obejmuje kwestię socjalizacji, która rozpoczyna się już w hodowcy. Mały pies lub suka powinny poznać jak najwięcej sytuacji, dźwięków, ludzi i zwierząt. W dalszym etapie wprowadza się szkolenie posłuszeństwa. Warto przy tym zaznaczyć, iż psy ras aktywnych nienajlepiej radzą sobie z monotonnym powtarzaniem takich samych komend. Ich szkolenie powinno być jak najbardziej zróżnicowane i połączone z aktywnością fizyczną. Umiejętne podejście do pupila będzie kluczem do udanego szkolenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny