Podstawowe informacje o polskim owczarku nizinnym

Popularne nazwy:
Polish Lowland Sheepdog (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 1 - Psy pasterskie i zaganiające > Sekcja 1 - Psy paterskie
42 - 47 cm
15 - 20 kg
45 - 50 cm
15 - 20 kg
12 - 14 lat
pies aktywny
umiarkowanie podatny na szkolenie
Cena szczeniaka z hodowli:
4000 - 6000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
200 - 300 zł
Imiona dla polskiego owczarka nizinnego:
Dama, Duch, Szejk, Kafel, Kokos, Kajko, Pompon, Klik, Pop, Bigos, Budyń, Boston, Martini

Polskie rasy psów słyną ze wspaniałego wyglądu oraz interesującego usposobienia. Dobrym przykładem okazuje się polski owczarek nizinny, będący cenionym pupilem domowym. Poniżej opiszemy wygląd i charakter owej rasy, omówimy jej wymagania, a także warunki prawidłowej pielęgnacji piesków PON.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o owczarkach.

Polski owczarek nizinny – ogólna charakterystyka

Wzorcowy wygląd piesków PON

Nasz rodzimy, polski owczarek nizinny jest jedną z ras uznanych przez międzynarodową federację kynologiczną FCI. Wzorzec rasy odnajdziemy pod numerem 251, jest to istotny dokument, informujący o idealnej budowie, umaszczeniu i proporcjach rasowych psów PON.

Opis ze wzorca informuje nas, że dorosły, prawidłowo zbudowany pies PON powinien urosnąć do około 45 do 50 cm w kłębie. Suczka może okazać się drobniejsza, a jej wzorcowa wysokość w kłębie powinna mieścić się w przedziale 42 do 47 cm. Wzorzec rasy nie precyzuje idealnej wagi rasy PON, jednak przyjmuje się, że dorosły pies waży od 14 do 23 kg, a prawidłowo zbudowana suczka około 14 do 18 kg.

Polski owczarek nizinny wygląda bardzo imponująco, o czym przekonamy się przeglądając zdjęcia rasy. Cechą wyróżniającą okazuje się imponujące futro oraz ciekawe umaszczenie. Polski owczarek nizinny może przybierać kolor idealnie czarny, szary, brązowy, tricolor (przeważnie biało brązowo czarny), biało czarny i tak zwany kolor beige. Zróżnicowane umaszczenie rasy sprawia, że polski owczarek nizinny może wyróżniać się nie tylko pod względem ciekawego charakteru, ale i nietypowego wyglądu.

Opisując wygląd rasy, należy wspomnieć o specyfice okrywy włosowej. Polski owczarek nizinny posiada bardzo gęsty włos, który składa się z dwóch warstw. Pierwsza warstwa to nieco wełnisty, gęsty podszerstek. Jego zadaniem jest izolacja ciała i zapewnienie odpowiedniej ochrony przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych. Podszerstek piesków PON jest gubiony dwa razy w roku. Druga warstwa okrywy to gęsty włos właściwy. Pon to pies długowłosy, co oznacza, że włos właściwy przybiera większą długość. Zdjęcie rasowych piesków często ukazują puszyste, pięknie wyglądające szczeniaki o połyskującej i lekko falującej okrywie. Jest to cecha charakterystyczna rasy, występująca zarówno u szczeniaków jak i długowłosych, dorosłych piesków PON. Co ciekawe, długa, gęsta okrywa włosowa nie oznacza wcale, że polski owczarek nizinny jest trudny w pielęgnacji. Najważniejsze wymagania rasy omówimy w dalszej części artykułu. Sprawdź także ten artykuł o cenie polskiego owczarka nizinnego.

Polski owczarek nizinny – prawdziwy charakter rasowego pieska

Polski owczarek nizinny to pies podziwiany nie tylko ze względu na swój wygląd, ale i na charakter. Bez wątpienia jest to rasa inteligenta i obdarzona dobrą pamięcią. Czarny czy biało czarny PON szybko się uczy, a jego przywiązanie do rodziny sprawia, że chętnie podejmuje się wspólnych wyzwań.

Omawiając charakter PONów, warto wspomnieć o pewnej niezależności. Nasz pies rasy polski owczarek nizinny niekiedy lubi postawić na swoim i nie należy do ras bezwzględnie posłusznych. Co prawda nie jest tak niezależny jak owczarek środkowoazjatycki czy czerwony mastif tybetański, jednak niekiedy możemy natrafić na pewne problemy szkoleniowe.

Nasz polski owczarek nizinny to pies równie rodzinny jak owczarek podhalański. Zdjęcia rasy często przedstawiają psy otoczone gromadką dzieci. PON lubi kontakt z młodszymi członkami rodziny, jest opanowany i łagodny we wspólnych kontaktach. Czasem nieco głośny, ale i opanowany charakter sprawia, że polski owczarek nizinny należy do rasy polecanej dla rodzin z dziećmi.

Opisując charakter PONów, warto także wspomnieć o szczekliwości. Niemal każdy owczarek (np. czarny owczarek staroniemiecki, owczarek środkowoazjatycki, PON czy owczarek niemiecki) lubią głośno manifestować swoją obecność. Są to psy terytorialne, które informują właścicieli o przybyciu nieproszonych gości. Polski owczarek nizinny czy niemiecki nie są przy tym nadmiernie agresywne, a ich obrona terenu zazwyczaj ogranicza się do głośnego ujadania.

Przyjazny charakter i brak agresji sprawiają, że polski owczarek nizinny dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami. Może być zatem idealnym pupilem w domu, w którym znajdują się już inne psy lub koty. PON nie dąży do konfrontacji i nie powinien sprawiać problemów podczas spacerów. Odpowiednio ułożony okaże się wspaniałym towarzyszem i samozwańczym, czujnym stróżem rodziny.

Wymagania rasy i możliwe choroby

Prawidłowe żywienie oraz potrzeba ruchu psów PON

Polski owczarek nizinny, podhalański czy owczarek niemiecki to rasy, które wymagają dość dużej dawki ruchu i zajęć intelektualnych. Będą zatem idealnymi pupilami dla osób aktywnych, dysponujących odpowiednią ilością wolnego czasu.

Polski owczarek nizinny uwielbia spędzać czas wspólnie ze swoją rodziną. Będzie chętnie uczył się nowych sztuczek, chodził na długie spacery czy uczestniczył w zawodach sportowych. Jego łagodne, a jednocześnie żywiołowe usposobienie sprawi, że dobrze odnajdzie się w relacjach z nieco starszymi dziećmi.

Nasz czarny czy biało czarny PON uwielbia kontakt z przyrodą. Jeśli zapewnimy mu odpowiednią dawkę ruchu, nie będzie problematyczny w codziennym życiu domowym. Niestety pozbawiony bodźców często okazuje się dość hałaśliwy i niesforny. Nadaje się na psa dla osoby mało doświadczonej, o ile ta będzie miała dostatecznie dużo czasu na wspólną aktywność i przynajmniej podstawowe szkolenie posłuszeństwa.

Owczarek podhalański, niemiecki czy polski owczarek nizinny nie są pupilami podatnymi na groźne choroby i świetnie radzą sobie z większością gotowych karm. Jeśli chcemy zadbać o możliwie jak najlepszą kondycję pupila, warto wybierać pokarmy pozbawione chemicznych dodatków. W ofertach branży zoologicznej znajdziemy wiele godnych uwagi karm gotowych. Najlepszą opcją będą produkty pozbawione zbóż oraz sztucznych barwników. Nasz polski owczarek nizinny często cierpi na alergie pokarmowe. Dlatego dobrym pomysłem jest wybór karm monobiałkowych, dających możliwość eliminacji alergenów. Wielu właścicieli wybiera także opcję samodzielnego przygotowywania posiłków dla psa. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, o ile znamy zasady komponowania psiej diety i wiemy, jakie suplementy podawać.

Czy polski owczarek nizinny to pies chorowity? Sprawdzamy możliwe choroby rasy

Nasz czarny czy biało czarny polski owczarek nizinny to rasa uznawana za zdrową i nieobciążoną groźnymi wadami genetycznymi. Gęste futro oraz odporność sprawiają, iż PONy rzadko przekraczają progi gabinetów weterynaryjnych. Niestety nawet i im towarzyszą niekiedy problemy zdrowotne.

Opisując rasę PON, warto wymienić najczęściej pojawiające się choroby. Zarówno owczarek nizinny, owczarek niemiecki jak i czerwony mastif tybetański mogą niekiedy cierpieć na dysplazję stawu biodrowego. Jest to choroba o podłożu genetycznym, a zatem wybór dobrej i sprawdzonej hodowli może uchronić nas przed wystąpieniem tego problemu u pupila.

Wśród rasy pojawiają się też choroby oczu. Najczęściej jest to postępujący zanik siatkówki, zapalenia oraz dystrofia barwnikowo nabłonkowa siatkówki. Są to kolejne choroby, które mogą mieć podłoże genetyczne. Do coraz częstszych problemów zdrowotnych rasy należy także zapalenie uszu (typowe dla ras zwisłouchych), niedoczynność tarczycy oraz cukrzyca.

Polski owczarek nizinny - pielęgnacja oraz cena zakupu szczeniaka

Jakiej pielęgnacji wymaga polski owczarek nizinny?

Oglądając zdjęcia rasy, bez wątpienia zauważymy dużą ilość gęstego, długiego futra. Jak każdy przedstawiciel długowłosych, nasz czarny czy biało czarny PON wymaga regularnego czesania. Do tej czynności najlepiej sprawdzi się duża szczotka bez zaokrąglonych końcówek na pinach oraz metalowy grzebień. Szczotką rozczeszemy większe partie włosa, z kolei grzebyk przyda się w obrębie pyszczka, pachwin czy uszu. Podczas czesania możemy zastosować także dodatkowy spray groomerski, który ułatwi rozczesywanie ewentualnych kołtunów.

Jak każdy pies zwisłouchy, polski owczarek nizinny może niekiedy cierpieć na zapalenie uszu. Dlatego zaleca się regularną kontrolę małżowin usznych, a w przypadku zaobserwowania silnego świądu, jak najszybszą konsultację u lekarza weterynarii.

Do regularnych zabiegów pielęgnacyjnych może także należeć przycinanie wilczych pazurów oraz regularne kąpiele. Polski owczarek nizinny nie powinien być kąpany zbyt często, czynność wykonujemy jedynie w razie wyraźnej potrzeby.

Dobra hodowla oraz cena zakupu szczeniaka z rodowodem

Dobra hodowla polskiego owczarka nizinnego czy owczarka podhalańskiego to klucz do zakupu zdrowego i wzorcowego szczeniaka. Hodowla powinna być zarejestrowana i dopuszczać do rozrodu jedynie zdrowe, posiadające aktualne badania psy hodowlane. Cena szczeniaka odgrywa drugorzędną rolę, znacznie istotniejszy okazuje się zakup pupila pochodzącego od zdrowych, silnych przodków.

Dobra hodowla musi zapewniać dobrostan psów hodowlanych i odpowiednio socjalizować szczeniaki. Cena zakupu pupila z rodowodem ZKWP może okazać się dość odczuwalnym wydatkiem. Minimalna cena szczeniąt o dobrym pochodzeniu wynosi około 3000 zł. Przeglądając zdjęcia z ogłoszeniami sprzedaży zauważymy, że cena często jest jeszcze wyższa i oscyluje wokół kwoty 4000 – 6000 zł. W owej kwocie możemy już nabyć szczeniaki, które mają uprawnienia do brania udziału w wystawach.

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru upewnijmy się, że hodowca podpisze z nami stosowną umowę. Ważną kwestią jest również przekazanie wyników badań rodziców szczeniąt oraz udostępnienie pełnej dokumentacji oferowanego na sprzedaż szczeniaka. Podczas zakupu wraz z pieskiem otrzymujemy metrykę lub rodowód, książeczkę zdrowia, wspomniane wcześniej wyniki badań, a często także atrakcyjną wyprawkę.

PON - zalety i wady

Zalety
  • rodzinny
  • odporny na zmiany pogody
  • dobry stróż
PON to pies odporny na warunki atomosferyczne, który może być świetnym stróżem. Sprawdza się także w domu. Prawidłowo zsocjalizowany i szkolony pies może stać się doskonałym towarzyszem codzienności.
Wady
  • sierść wymagająca regularnej pielęgnacji
  • wymaga dużo uwagi
  • niezależność
Polski owczarek nizinny potafi pokazać swoją niezależność i wymaga sporo uwagi związanej z jego aktywnością oraz pielęgnacją.

Polnischer Niederungshütehund - wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • mocne i zdrowe uzębienie,
  • prosty grzbiet,
  • mocna kufa,
  • grzbiet nosa prosty,
  • zwisające uszy,
  • podkasany brzuch,
  • przylegające wargi
Pies średniej wielkości o krępej budowie ciała. Pies ma długie i gęste owłosienie.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
Kolor oczu:
orzechowe

Galeria zdjęć - PON

Charakter polskiego owczarka nizinnego

Charakter:
  • czujny,
  • żywy,
  • opanowany,
  • bystry
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
niski
Pies tej rasy może być nieufrny wobec obcych. Nie może być jednak bojaźliwy, czy agresywny.
Skłonność do ucieczek:
umiarkowana
Polski owczarek nizinny wykazuje pewną skłonność do "włóczęgostwa".
Użytkowanie:
Polski owczarek nizinny to pies, który doskonale pilnuje stad owiec, a także domów, czy zagród.
Poddawany próbom pracy:
nie

Polnischer Niederungshütehund - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
tak
Polski owczarek nizinny jest psem, który potrzebuje prawidłowego szkolenia i konsekwencji ze strony opiekuna.
Dla kogo się nadaje:
Polski owczarek nizinny to pies dla aktywnych osób, które poświęcą czas na szkolenie i zapewnienie psu ruchu.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Polski owczarek nizinny nie był typowym psem rodzinnym, ale wiele psów tej rasy doskonale odnajduje się dzisiaj w domach z dziećmi. PON może być bardziej odpowiedni dla starszych dzieci, które zapewnią mu zabawy i aktywność.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
PON dość dobrze znosi samotność. Należy jednak pamiętać, że potrzebuje odpowiedniej ilości ruchu.
Podatność na szkolenie:
umiarkowanie podatny na szkolenie
Polski owczarek nizinny potrzebuje prawidłowego szkolenia i konsekwencji.

Pielęgnacja polskiego owczarka nizinnego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • przemywanie okolicy oczu,
  • pielęgnacja opuszek łap
Polski owczarek niznny ma twardy i długi włos, który należy regularnie szczotkować. Opieka nad nim polega także na dbaniu o higienę jego jamy ustnej, skracaniu pazurów, czy kontolowaniu czystości uszu.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF)
PON może jeść gotowe karmy mokre lub suche, a także gotowaną dietę domową lub posiłki surowe (BARF). Ważne, by dieta była dopasowana do wieku psa, jego aktywności oraz stanu zdrowia, a także do możliwości opiekuna.
Podatność na choroby:
U polskich owczarków nizinnych spotykana jest ślepota siatkówkowa, która spowodowana jest zwyrodnieniem nabłonka barwnikowego i komórek zwojowych. Co ciekawe, cechą charakterystyczną choroby (nazywanej neuronalną lipofuscynozą ceroidową) u PON-ów jest zwiększony poziom agresji.
ikona podziel się Przekaż dalej