Podengo portugalski – ogólny wygląd i opis rasy


Podengo portugalski to pies, który występuje w kilku odmianach. W hodowlach pojawia się podengo miniaturowy, średni i duży. Wzorzec dopuszcza także odmianę psów krótkowłosych oraz długowłosych.

Waga została ściśle określona, a pies o danej odmianie powinien mieścić się w standardowych przedziałach. Są nimi

  • Podengo miniaturowy – waga 4 do 6 kg i wysokość w kłębie od 20 do 30 cm.
  • Podengo średni – waga od 16 do 30 kg i wysokość w kłębie pomiędzy 40 -54 cm.
  • Podengo duży – waga od 20 do 30 kg i wysokość w kłębie od 55 do 70 cm.

Największą popularnością cieszy się miniaturowy pies o krótkiej szacie. Odmiana średnia jest nieco popularniejsza w samej Portugalii, jednak znacznie rzadziej spotykana w innych krajach.

Zarówno podengo duży, średni jak i miniaturowy występują w odmianach krótkowłosych i długowłosych. W obydwu przypadkach sierść jest średnio obfita oraz występująca w kilku umaszczeniach. Pies tej rasy może przybierać umaszczenie żółte lub płowe. Dopuszczalne są także znaczenia w kolorze białym. Pies posiada dość charakterystyczny wygląd, który dobrze rozpoznają jedynie osoby zafascynowane daną rasą.

Podengo portugalski – opis charakteru i opinie o rasie

Krótkowłosy lub długowłosy podengo portugalski to pies o wyjątkowym charakterze. Jego usposobienie cechuje się dużym zaufaniem i przywiązaniem do właścicieli. Jest to pies, który (podobnie jak puli pies czy pudelpointer) przywiązuje się do wszystkich członków swojej rodziny. Będzie idealnym towarzyszem dla nieco starszych dzieci oraz osób, które lubią aktywność fizyczną.

Radosne usposobienie miniaturowych, średnich i dużych podengo wiąże się z dużą odwagą. Podobnie jak wyżeł szary, podengo portugalski to pies pewny siebie, czasem nieco uparty, ale i nastawiony na współpracę z człowiekiem. Zarówno szczeniaki, jak i dorosłe pieski wymagają zwiększonej dawki aktywności fizycznej. Dzięki temu ukażą najlepsze cechy charakteru.

Co ważne, łagodne usposobienie krótkowłosych oraz długowłosych podengo sprawia, że odnajdują się także w kontakcie z innymi zwierzętami. Odpowiednio socjalizowane szczeniaki bez trudu dogadają się z innymi psami, a nawet z kotami. Rasa ma tendencje do gonienia za szybko poruszającymi się przedmiotami, na szczęście odpowiednio przeprowadzone szkolenie pozwala zapanować nad tym problemem.

Podengo portugalski to mało znana w naszym kraju rasa (podobnie jak wyżeł szary, pudelpointer czy puli pies). Mimo niewielkiej popularności pies zdobył swoich zwolenników. Rasa posiada opinie bardzo wytrzymałej, przywiązanej do człowieka i sympatycznej. Przychylne opinie dotyczą także jego sprawności fizycznej oraz dużej wytrzymałości. Podengo portugalski, wyżeł szary czy pudelpointer to psy idealne dla osób aktywnych. Posiadają opinie wytrawnych psów myśliwskich, a jednocześnie oddanych towarzyszy człowieka. A może zainteresuje cię także ten artykuł o portugalskim psie dowodnym?

Postaw na zdrową skórę i sierść swojego psa!

Brit Care Hypoallergenic to aż 6 ulepszonych, hipoalergicznych receptur opartych na jagnięcinie, króliku lub rybach, które są szczególnie polecane psom o wrażliwym układzie pokarmowym.

Sprawdź!

Ile kosztuje podengo portugalski? Cena za szczeniaki w hodowlach

Jak już wiemy, podengo portugalski, pudelpointer czy wyżeł szary są mało znane w naszym kraju. Szczeniaki pojawiają się jedynie w nielicznych hodowlach, a ich dostępność okazuje się mocno ograniczona. Niekiedy trzeba rezerwować szczeniaka na długo przed narodzinami, a hodowla może być oddalona o wiele kilometrów od naszego miejsca zamieszkania. Jest to typowa sytuacja w przypadku mało znanych ras psów.

Cena za szczeniaki podengo może być uzależniona od ich pochodzenia. Dobrym pomysłem jest zakup w hodowlach, które należą do FCI. W naszym kraju będą to jedynie hodowle, które przynależą do Związku Kynologicznego w Polsce. Cena za szczeniaki może być tu uzależniona od tego, czy pupil będzie miał uprawnienia do brania udziału w wystawach.

Podengo portugalski dorosły ze szczeniaczkiem, a także pielęgnacja, porady i usposobienie psa
Rasa psa podengo portugalski krok po kroku, czyli wygląd, opis charakteru, usposobienie, pielęgnacja i wymagania

W naszym kraju znajduje się hodowla krótkowłosych podengo miniaturowych. Cena za szczeniaka może rozpoczynać się od kwoty 3500 zł. Ostateczna cena powinna być ustalona w kontakcie z hodowcą. Cena za szczeniaki w zagranicznych hodowlach przeważnie osiąga przynajmniej 1000 euro.

Jakie wymagania posiada podengo portugalski?

Podengo portugalski jest znacznie łatwiejszy w pielęgnacji niż puli pies. Nie oznacza to jednak, że możemy pozostawić go bez właściwej opieki. Wyżeł szary, pudelpointer i krótkowłosy podengo wymagają regularnego czesania szaty. Czynność wykonujemy raz na kilka tygodni. W przypadku odmiany długowłosej, czesanie będzie bardziej czasochłonne i warto wykonywać je przynajmniej raz na tydzień.

Po każdym spacerze warto obejrzeć stan futra i usunąć ewentualne nasionka czy drobne zanieczyszczenia na sierści. Raz na pewien czas warto też skontrolować stan oczu, uszu i zębów. Podengo czy puli pies nie posiadają tendencji do odkładania się kamienia nazębnego, jednak warto kontrolować ich stan.

Zarówno szczeniaki, jak i dorosłe psy wymagają odpowiedniego żywienia. Powinno być ono dostosowane do wieku oraz trybu życia. Najlepsze metody żywienia powinny być opisane przez hodowcę. Do wyboru pozostaje nam żywienie psa gotowymi karmami lub przygotowywanie posiłków samodzielnie. W drugiej kategorii znajduje się dieta BARF, która polega na podawaniu surowych kości, mięsa i podrobów. Dodatkiem do diety BARF są także niewielkie ilości warzyw oraz owoców. Tego typu żywienie posiada coraz większe grono zwolenników i stanowi atrakcyjną alternatywę dla karm przemysłowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny