Podenco z Ibizy – hodowla psów

Opis pochodzenia i wyglądu podenco z Ibizy

Podenco z Ibizy jest bardzo spokojnym, czułym i niezwykle poukładanym psem. Co ciekawe, korzenie podenco sięgają prawie 4000 lat p.n.e., więc pies ma dość długą historię pochodzenia. Psy pochodzą od chartów, które pojawiły się na Sycylii i później powędrowały na Baleary. Na Balearach, skąd pochodzi podenco, nie jest on jednak dobrze traktowany. Pies służy tam głównie przy polowaniach. Gdy nie będzie dawał rady, właściciel psa może go zabić – przez domniemane upokorzenie myśliwego swoją nieporadnością. Opinie hodowców wskazują jednak na to, że sporo stowarzyszeń europejskich walczy z takim traktowaniem psów. Przecież żaden nie zasługuje na tak okrutny los.

Według klasyfikacji FCI, podenco z Ibizy klasyfikowany jest do grupy 5 (szpice i psy typu pierwotnego), sekcji 7 (pierwotne psy myśliwskie). Pieski mierzą ok. 66-72 cm, a suczki 60-67 cm. Z kolei waga podenco z Ibizy to między 19, a 23 kg – przy czym suczki są nieco lżejsze. Jeżeli chodzi o umaszczenie, pies może być rudy, biały bądź biało-rudawy. FCI dopuszcza również płową barwę sierści psów – poza podenco z Ibizy o krótkim włosiu. Podenco może mieć szatę:

  • długą,
  • krótką,
  • szorstką.

Podenco z Ibizy ma szatę błyszczącą oraz gładką – jeżeli jest krótkowłosy. Długowłosy podenco ma z kolei miękki włos, a szorstkowłosy sierść gęstą i niezwykle twardą. Jako że pies wywodzi się od charta, z wyglądu trochę go przypomina. Podenco z Ibizy posiada również stojące, charakterystyczne uszy – podobnie, jak nagi pies peruwiański. Pies z Ibizy ma również długi ogonek, który nosi sierpowato. Jego czaszka jest płaska i długa, a czoło wąskie. W dodatku, pies ma też silne i szczupłe, ale za to długie kończyny, które odróżniają go na tle innych ras.

Cena podenco z Ibizy podobna jest, jak cena boston terriera. Według niektórych więc, może to być nawet ok. 8 tysięcy złotych. Cena boston terriera tak samo, jak podenco z Ibizy, zależeć będzie jednak od wielu różnych czynników. Wśród głównych wymienia się płeć psa, jego wiek, pochodzenie, zbliżenie do wzorca rasy FCI czy ilość szczeniąt w miocie. Należy jednak brać poprawkę na to, że w Polsce podenco jest dość rzadko spotykany. Nie ma więc szczegółowych danych co do jego ostatecznej ceny, którą ustala hodowla.

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Charakter podenco ibicenco

Podenco z Ibizy ma bardzo specyficzny charakter. Piesek podobnie, jak np. nagi pies peruwiański, ceni sobie komfort. Z radością tuli się do swojego opiekuna, jednak nieznajomych nie będzie obdarzał szczególnym zaufaniem. Nie oznacza to jednak, że pies się nie zaprzyjaźni z żadnym obcym. Gdy będzie się mu okazywało czułość, pies na pewno polubi takiego człowieka. Podenco z Ibizy bardzo lubi zabawę. Szczególnie przepada za takimi zabawami, które wpływają na stymulację jego zmysłów. Kiedy podenco siedzi w domu, jest grzeczny. Gdy jednak wychodzi się z nim na spacer, pies staje się pełny energii oraz wszędzie jest go wówczas pełno. Podenco to bardzo mądry pies, którego nie jest trudno wyszkolić. To niezależna rasa, będąca jednak wierna swojemu opiekunowi.

Podenco z Ibizy nie ma problemu z przebywaniem w domu samotnie. Trzeba tylko odpowiednio wcześniej przygotować go do takiej ewentualności, poprzez szkolenie. Szczeniaki dość szybko się uczą pod warunkiem, że szkolenie będzie przeprowadzane pozytywnymi metodami. Kupując psa trzeba wziąć poprawkę na to, że czasami może on też ruszyć w pogoń za tropem. Spowodowane jest to silnie rozwiniętym instynktem myśliwskim rasy. Jeżeli więc chcesz uniknąć ucieczek psa, koniecznie zabezpiecz teren wokół domu i nie spuszczaj psa z oka podczas wspólnych spacerów. Teren domu powinien być zabezpieczony wysokim ogrodzeniem – psy wysoko skaczą, przez co nazywane bywają… kangurami. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach myśliwskich.

Charakter i opis podenco z Ibizy

Co jeszcze warto wiedzieć o podenco z Ibizy?

Jeżeli chcesz uczynić podenco stróżem domu, dobrze się zastanów. Psy nie są w stanie odstraszyć nieznajomych, więc mogą się nie sprawdzić w tej roli. Możesz wychowywać go w mieszkaniu w bloku jednak wyłącznie wtedy, gdy każdego dnia będziesz z nim spacerował, po kilka razy dziennie. Oczywiście, najlepszy byłby dom z ogrodem – jednak podenco z Ibizy nie może przebywać wyłącznie na podwórku.

Nie zapominaj o tym, że pies jest dość żywiołowy i aktywny, więc należy mu zapewnić odpowiednio dużą ilość zabawy – ćwiczeń, treningów, spacerów. Gdy zadbasz też o odpowiednią socjalizację psa w młodych latach, podenco nie powinien mieć problemu z zamieszkaniem razem z innymi psami, a nawet z kotami. Czy podenco z Ibizy nadaje się na pierwszego psa? Oczywiście, że tak! Jest posłusznym i spokojnym psem, więc znakomicie sprawdzi się w roli pierwszego pupila.

Pielęgnacja, karmienie i zdrowie podenco z Ibizy

Pies nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Jedyne, co tak naprawdę musisz robić, to szczotkować jego sierść. Powinieneś również kontrolować stan uszu pupila, ponieważ – ze względu na charakterystyczną budowę – są one podatne na różne infekcje. Pieskowi można podawać zarówno suchą, jak i mokrą karmę czy domowe jedzenie. Ważne jednak, by karma była wysokojakościowa i bogata w potrzebne psu składniki odżywcze. Powinno się dopasować dietę do danego psa, a także stopnia jego aktywności. Nie podawaj psu zbyt wielkich porcji. Karm podenco najlepiej wieczorem – w ten sposób unikniesz skrętu żołądka u psów, bo są na niego podatne.

Podenco z Ibizy żyje średnio ok. 11 lat. Psy są bardzo wytrzymałe, również na warunki pogodowe. Nie straszne są im upały, ponieważ psy pochodzą z Balearów, gdzie cały czas jest dość wysoka temperatura. Nie powinno się jednak pozwalać psu spać na dworze, gdyż nie ma dostosowanej do tego sierści – nie będzie więc ona w stanie ogrzać pieska podczas mrozów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny