Plott hound – pochodzenie, wygląd i zdjęcia

Rasa Plott hound wywodzi się od niemieckich psów gończych. Jej nazwa jest ściśle związana z niemiecką rodziną Plott, która przeniosła się do USA w 1750 roku. Rodzina postanowiła wyhodować psa, który będzie specjalizował się w polowaniach na niedźwiedzie i szopy. W efekcie dalszych działań wyodrębniono rasę gończych Plott houndów. Zamysł hodowców został osiągnięty, a pies Plott hound okazał się bardzo wytrwałym tropicielem i pomocnikiem przy polowaniach. Doceniano go za odwagę, zawziętość i dużą podatność na szkolenia

Dziś Plott houndy są uznane przez federację AKC, która opracowała wzorzec rasy. Informacje zawarte w tej dokumentacji uwzględniają optymalne proporcje ciała piesków gończych, ich wagę, a także najważniejsze cechy wyglądu. Przeglądając zdjęcia rasowych Plott houndów zauważymy, że są to pod wieloma względami psy charakterystyczne.

Dorosły Plott hound to pies o średniej wielkości. Rasa gończych osiąga około 20 do 25 kg masy ciała, a jej optymalna wysokość w kłębie powinna mieścić się w przedziale 51 do 61 cm. Sylwetka wpisuje się w kształt kwadratu co oznacza, że wysokość w kłębie jest zbliżona do długości zwierzęcia. Przeglądając zdjęcia rasy zauważymy też, że są to psy o silnym umięśnieniu, ale i harmonijnej budowie ciała.

Na uwagę zasługują także informacje dotyczące szaty. Gończy pies Plott hound posiada krótką, gęstą i gładką sierść. Wzorcowy opis wyszczególnia tylko jeden typ umaszczenia. Jest to typ pręgowany, który może występować w wielu odcieniach. Oglądając zdjęcia rasy możemy też zauważyć, że pies posiada bardzo charakterystyczne, duże łapy. Ich proporcje w stosunku do reszty ciała są większe niż w przypadku takich ras jak wyżeł czarny, boykin spaniel czy jämthund.

Charakter Plott hounda – opis usposobienia gończych z USA

Rasa Plott hound słynie z odwagi i pewności siebie. Są to psy wytrwałe, bardzo skoncentrowane na powierzonym im zadaniu i skuteczne podczas polowań. Jako psy gończe cechują się dużą wytrzymałością oraz silnym instynktem myśliwskim.

W hodowlach zlokalizowanych w USA docenia się takie cechy charakteru jak wytrzymałość i podatność na szkolenie. Plott hound jest równie podatny na tresurę co wyżeł czarny, boykin spaniel czy jämthund. Będzie dobrym kandydatem na pupila dla osoby pasjonującej się myślistwem, ale i przyjaznym pupilem dla całej rodziny.

Informacje o Plott houndach sugerują, że są to pieski o bardzo stabilnym charakterze. Nieustępliwe podczas polowań okazują się jednocześnie bardzo łagodnymi i stonowanymi pupilami rodzinnymi. Nasz pies gończy (podobnie jak wyżeł czarny, jämthund czy boykin spaniel) silnie przywiązuje się do wszystkich członków rodziny. Rasa Plott hound jest też delikatna w stosunku do dzieci i lubi ich towarzystwo. Ze względu na żywiołowy charakter i potrzebę aktywności, może okazać się dobrym towarzyszem do zabaw z nieco starszymi dziećmi. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rasach nieuznanych przez FCI.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Opisując charakter Plott houndów, warto także dodać, że jest to rasa, która dobrze dogaduje się z innymi pieskami. Dobrze socjalizowany Plott hound nie prowokuje konfliktów na spacerach, jednak zaatakowany będzie potrafił się obronić. Opis rasy sugeruje też, że pies dobrze dogada się z innymi pupilami rodzinnymi, o ile zostanie do nich odpowiednio przyzwyczajony.

Zarówno Plott hound, wyżeł czarny, jämthund, jak i boykin spaniel posiadają doskonały węch i bardzo silny instynkt myśliwski. Jak każda inna rasa psów gończych, mogą sprawdzić się w wielu konkurencjach sportowych. Co ciekawe, plott hound zazwyczaj uwielbia przynoszenie piłek, a wspólna zabawa z właścicielem jest dla niego wyjątkowo atrakcyjną formą spędzania czasu.

Cena za szczeniaki Platt hound. Ile kosztuje rasa za granicą?

Zarówno boykin spaniel, wyżeł czarny, jämthund czy Plott hound nie należą do ras, które cieszyłyby się popularnością w naszym kraju. Szczególnie dwie ostatnie rasy są niemal niespotykane w Polsce i nie znajdziemy ich w krajowych hodowlach. Cena za szczeniaki okazuje się zatem bardzo trudna do jednoznacznego ustalenia.

To ile kosztuje dany pies, będzie uzależnione od renomy miejsca hodowlanego. Cena za szczeniaki po wybitnych rodzicach na ogół okazuje się wyższa w porównaniu z cenami za psy, które oferuje mało znana hodowla. Warto przy tym podkreślić, że szczeniaki Plott houndów nie znajdują się w hodowlach, które należą do FCI. Jedyną możliwością zakupu okazuje się hodowla, która przynależy do amerykańskiej federacji AKC. Pupil z owym pochodzeniem na ogół kosztuje ponad 1000 dolarów, jednak ostateczna cena może też niekiedy okazać się znacznie wyższa.

Plott hound na spacerze
Jaki charakter ma pies rasy plott hound, czyli opis, usposobienie i hodowla

Warto także zauważyć, że szczeniak z uprawnieniami do brania udziału w wystawach kosztuje więcej niż szczeniaki bez uprawnień wystawowych. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto skontaktować się indywidualnie z hodowlami i dowiedzieć się, ile kosztuje pupil z danego skojarzenia. Dodatkowym wydatkiem okaże się cena sprowadzenia psa z USA.

Najważniejsze wymagania Plott houndów

Rasa Plott hound jest bardzo łatwa w pielęgnacji. Krótka sierść nie ma tendencji do kołtunienia się ani gromadzenia zabrudzeń. Dlatego w zupełności wystarczy czesanie, które wykonujemy raz na kilka tygodni. Po spacerach w zaroślach warto jedynie zwrócić uwagę na stan uszu i oczu, a w razie potrzeby usunąć drobne zanieczyszczenia.

Do najważniejszych wymagań rasy należy zapewnienie jej odpowiedniej dawki aktywności. Plott hound może być bezproblemowym psem rodzinnym, o ile zapewnimy mu odpowiednio dużo ruchu.

Pies uwielbia zabawy z człowiekiem, najlepiej sprawdzają się tu urozmaicone ćwiczenia, które zmęczą psa zarówno pod względem fizycznym, jak i umysłowym. Plott houndy uwielbiają tropienie, szukanie i gonienie, możemy to wykorzystać także podczas treningów posłuszeństwa.

ikona podziel się Przekaż dalej