Płochacz holenderski – opinie o rasie

Historia płochacza z Holandii


Płochacz holenderski, znany również pod nazwą kooikerhondje, to mały pies w typie spanielowatym. Jest on niewiele większy niż np. pinczer małpi, jednak ma bardzo silny charakter. Szczeniaki pochodzą z terenów Holandii, dawniej będąc wykorzystywane jako psy do prac myśliwskich oraz polowań na dzikie ptactwo (głównie na kaczki). Poza Niderlandami, o psach dawniej nie słyszał niemal nikt. Warto wspomnieć o tym, że Holandia ma bogatą i dość długą tradycję, jeżeli chodzi o polowanie na kaczki. Dokumenty, które udało się zachować świadczą o tym, że płochacze holenderskie w polowaniach na kaczki brały udział między XVI, a XVII wiekiem. Psy uczyły się polowania już w wieku… czterech miesięcy.

Podobnie, jak wyżeł weimarski długowłosy, holenderskie psiaki błyskawicznie uczą się nowych komend, ale też wytrzymałości lub zwrotności „w akcji”. Pierwsza hodowla płochaczy holenderskich starała się, by pies miał określone cechy. A więc, miał być stosunkowo mały oraz posiadać puszysty i biały ogon. Wzorzec rasy zatwierdzony przez FCI przyjął się dokładnie w 1971 roku. Wówczas płochacze holenderskie zostały oficjalnie uznane jako rasa psy holenderskie.

Jak wyglądają szczeniaki płochacza holenderskiego?

Płochacz holenderski zakwalifikowany został wg. FCI do grupy 8 (aportery, płochacze i psy dowodne), sekcji 3 (psy wodne). Podobnie, jak np. wyżeł weimarski długowłosy, płochacze holenderskie świetnie radzą sobie w wodzie. Ich wzrost jest niewiele większy, jak pinczer małpi. Suczki mierzą 36-41 cm, zaś samce ok. 38-43 cm. Waga dorosłych psów osiąga zazwyczaj między 10, a 15 kg. Umaszczenie psów to biel połączona z czerwono-pomarańczowymi obszarami. Szata piesków jest półdługa – będąc całkiem prosta lub nieco falista.

Jeżeli można byłoby porównać budowę psa do figury geometrycznej, w przypadku płochacza holenderskiego byłby to kwadrat. Uszy psów są zwisające i średniej wielkości, oczy mają kształt migdałów, a ogon nigdy nie jest zawinięty – płochacze holenderskie noszą go w poziomie, machając nim wesoło. Pies nie jest popularny w Polsce, dlatego też cena szczeniaka ciężka jest do ustalenia w przypadku naszego kraju. Przyjmuje się jednak, że hodowla w Holandii liczy sobie średnio ok. 1000 euro za psa. A może zainteresuje cię także ten artykuł o płochaczu niemieckim?

Pielęgnacja, żywienie i choroby płochacza holenderskiego

Płochacz holenderski nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Jeżeli będziesz regularnie czesał swojego pupila, to w zupełności wystarczy. Płochacze nie wymagają wiele, a ich sierść odporna jest chociażby na błoto czy wodę. Skup się jednak mocniej na dłuższej sierści wokół uszu, przy kończynach i na ogonie – w tamtych obszarach szczególnie może się ona plątać.

Co do odżywiania się psów, potrzeba im możliwie zbilansowanej diety z różnorodnymi składnikami odżywczymi, a także stałego dostępu do świeżej wody. Karmić płochacza holenderskiego powinno się dwa razy dziennie, według zaleceń lekarza weterynarii bądź hodowcy, u którego kupiło się swojego pupila. Psa należy stale ważyć, a także odwiedzać weterynarza w celu przeprowadzania badań kontrolnych.

Jeżeli chodzi o zdrowie płochacza holenderskiego, cierpią one na różne przypadłości zdrowotne. Mimo, iż psy żyją średnio ok. 13 lat, chorują zupełnie tak samo, jak większość ras. Wśród najbardziej powszechnych przypadłości, na które cierpią płochacze holenderskie, znajdują się:

  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • choroby oczu (np. zaćma)
  • choroba von Willebranda
  • zwichnięcie rzepki

Mimo wyżej wymienionych chorób, na które zapadają psiaki, są one odporne na zmieniające się warunki klimatyczne. Nie jest im np. straszne zimno, więc bez problemu możesz wychowywać swojego pupila na dworze. Podczas upałów powinieneś jednak zapewnić swojemu psu stały dostęp do świeżej wody, a także do zacienionego miejsca do odpoczynku.

Nie jest Ci obojętne zdrowie psa i dobro planety? Postaw na karmę z insektami!

Poznaj 8 zupełnie nowych receptur Brit Care Sustainable, które zostały stworzone z udziałem hipoalergicznego i ekologicznego białka z owadów!

Dowiedz się więcej!

Informacje o charakterze płochacza holenderskiego

Charakter płochacza holenderskiego

Ostatnią kwestią, której należałoby dokładniej się przyjrzeć, jest charakter i usposobienie płochacza holenderskiego. Psy generalnie są łagodne i lubią towarzystwo zarówno ludzi, jak i zwierząt. Są aktywne i wesołe, chętnie się bawiąc. Nie oznacza to jednak, że mają nadmiar energii – potrafią być spokojne pod warunkiem, że zapewnisz im wcześniej odpowiednią dawkę aktywności zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Płochacze holenderskie doskonale radzą sobie w polowaniach – nie tylko na ptactwo wodne, ale i małe gryzonie. Psy uwielbiają swojego opiekuna, będąc od niego nieco zależnymi. Co do obcych, płochacze bywają nieufne – jednak, po zapoznaniu się z nimi, stają się naprawdę przyjazne.

Pies rasy płochacz holenderski, kooikerhondje siedzący w trawie, a także opis rasy
Jaki charakter ma pies rasy płochacz holenderski, kooikerhondje, a także jego usposobienie

Uważaj, by nie zostawiać psa samego ze sobą. Płochacze holenderskie nie lubią być samotne, więc lepiej nie zostawiać go na wiele godzin. Możesz oczywiście nauczyć psa zostawania samemu w domu, jednak będzie to wymagało odpowiedniego szkolenia – wyłącznie pozytywnymi metodami. Pamiętaj, że wychowanie psa jest ważne, zwłaszcza że płochacz holenderski przejawiać może destrukcyjne zachowania. Uważaj też na węch psa, który czasem zmusza go do ucieczek w pogodni za zwęszonym tropem. Jeżeli będziesz mieć jednak dobrze ogrodzony dom i zaczniesz dużo spacerować z psem, trop nie powinien go kusić.

Usposobienie płochacza holenderskiego

Możesz wychowywać psa w domu, ale pod jednym warunkiem – zapewnisz mu wówczas codzienną dawkę spacerów i aktywności. Tylko w ten sposób będzie można w jakiś sposób wpłynąć na jego instynkt łowczy. Pies pasterski wymaga poświęcenia mu odpowiedniej ilości czasu, by mógł spożytkować w ten sposób piętrzącą się w nim energię. Nie jeździsz z psem na polowania? A więc, potrzeba mu będzie codziennej dawki aktywności. Najlepiej, by pies uczestniczył w różnych psich sportach, np. agility. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że podróże z psem nie będą należały do trudnych – oczywiście pod warunkiem, że wcześniej zaczniesz swojego psa socjalizować i przyzwyczajać np. do podróżowania samochodem.

Pozostała ostatnia sprawa, mianowicie współżycie płochaczy holenderskim ze zwierzętami i ludźmi. Co do innych zwierząt domowych, płochacze na pewno nie dogadają się z kotami – wynika to z instynktu myśliwskiego płochaczy. W przypadku innych psów, spotkania z nimi będą spokojne jednak tylko wtedy, gdy płochacz odpowiednio wcześniej zostanie socjalizowany. Dla dzieci płochacze holenderskie są łagodne. Psy lubią się z nimi bawić, jednak nie lubią ich gwałtownych ruchów albo krzyku czy płaczu. A może chcesz kupić płochacza holenderskiego starszej osobie? Nie zapomnij więc, że powinna mieć ona dużo siły, by móc ze swoim czworonogiem wychodzić na codzienne spacery. W przeciwnym wypadku, pies będzie sprawiał dużo problemów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny