Jak wygląda american pitbull terrier?

Rasa american pitbull nie jest uznawana przez międzynarodową federację FCI, jednak została objęta przez american UKC, która stworzyła własny wzorzec. Według dokumentacji, czerwononosy pies powinien ważyć 15,9 do 27,2 kg. Dorosła suczka może być nieco drobniejsza, a jej waga osiąga 13,6 do 22,7 kg. Wzorzec rasy określa także idealny wzrost w kłębie. W przypadku dorosłych psów został on określony na 45,7 do 53,3 cm. Z kolei dorosła, prawidłowo zbudowana suczka powinna osiągać wysokość w kłębie pomiędzy 43,2 a 50,8 cm.

Wzorzec rasy pitbull red nose określa także strukturę sierści. Pies american terrier posiada krótką, lśniąca i przylegającą do ciała okrywę włosową z gęstym podszerstkiem. Dopuszczalne są też dowolne rodzaje umaszczenia psa american terrier, jedynym umaszczeniem dyskwalifikującym okazuje się merle. Umaszczenie w kolorze szarym, czarnym, brązowym, a nawet błękitnym jest uznawane za prawidłowe.

Pitbull red nose to masywnie zbudowany pies, który posiada nieco groźny wygląd. Mocno rozbudowana czaszka, szeroka klatka piersiowa i widoczne umięśnienie czyni z niego budzącego respekt pupila. Nasz czerwononosy towarzysz posiadał niegdyś kopiowany (czyli przycinany) ogon i uszy. Dziś kopiowanie jest praktyką zakazaną przez wiele krajów, w tym także przez Polskę.

Prawdziwy charakter i cechy pitbull red nose

Nasz błękitny, czarny czy szary towarzysz uchodzi psa o wyjątkowej sile i agresywnym charakterze. Nie jest to do końca prawda, bowiem dobrze szkolona rasa wyrasta na stabilnych emocjonalnie, lojalnych towarzyszy człowieka. Pitbull red nose jest psem opanowanym, łagodnym w kontaktach z własnym stadem i bardzo radosnym. Co prawda nie okazuje się tak potulny jak jamnik długowłosy, jednak może być świetnym towarzyszem dla całej odpowiedzialnej rodziny.

Rasa pitbull red nose słynie z dużej wrażliwości. Psy tej rasy źle znoszą wymierzoną w ich kierunku agresję, co stanowi główny problem w szkoleniu. Pozostawione w nieodpowiednich rękach szczeniaki mogą wykazywać dużą nieufność oraz agresję. Nie jest to spowodowane ich naturalnym charakterem, a nieprawidłowym, często dość brutalnym szkoleniem.

Nasz szary, błękitny czy czarny, mały szczeniak jest radosny i chętny do zabawy. Odpowiednio socjalizowany dogada się z innymi psami, a także mniejszymi zwierzętami domowymi. Pies rasy american pitbull terrier słynie ze sprawności fizycznej. Jest idealnym, wielozadaniowym psem sportowym, a wrodzona determinacja pozwala mu na osiąganie bardzo dobrych wyników w różnych dyscyplinach.

Zarówno szczeniaki, jak i dorosłe psy słyną ze swojej bystrości. Bez wątpienia jest to rasa inteligentna i nieustraszona. Dobrze szkolone pieski nie prowokują konfliktów, jednak nie będą wahały się stanąć w obronie swojego właściciela. Pies pitbull red nose bardzo silnie przywiązuje się do swojej rodziny, lubi być z nią w nieustannym kontakcie, a do obcych może podchodzić z niewielką rezerwą. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach obronnych.

Wymagania szkoleniowe pitbulli

Niebieski, szary czy czarny pitbull to pies wysoce wrażliwy. Ze względu na to, rasa nie powinna być szkolona za pomocą wzmocnień negatywnych. Wszelkie przejawy agresji wymierzone w ich stronę mogą odbić się w postaci nieufności i agresji ze strony zwierzęcia.

Pieski pitbull o niebieskim czy brązowym zabarwieniu sierści wyglądają bardzo efektownie, jednak wymagają szkolenia już od pierwszych tygodni życia. Szczeniaki powinny być socjalizowane z otoczeniem, innymi zwierzętami oraz ludźmi, co na początku musi zapewnić hodowla. W dalszym etapie życia małych towarzyszy, należy zapewnić im podstawowe szkolenie posłuszeństwa.

Czerwononosy, niebieski czy szary pitbull będzie słuchał swojego właściciela, o ile ten będzie dla niego pewnym siebie oraz konsekwentnym przewodnikiem. W codziennym życiu nie wolno zapominać o aktywności fizycznej. Pieski rasy pitbull uwielbiają różne rodzaje ćwiczeń i okazują się przy nich wyjątkowo wytrwałe oraz zwinne. Ulubione rodzaje ćwiczeń mogą wykorzystywać naturalną chęć do ciągnięcia przedmiotów, wysokiego skakania, a nawet pływania.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Jaką karmą żywić psy rasy pitbull?

Wszystkie pieski, niezależnie od rasy, są zwierzętami mięsożernymi. Oznacza to, że nawet mały jamnik długowłosy potrzebuje posiłków bogatych w składniki mięsne. W ofertach sprzedaży znajdziemy różne rodzaje karm. Rasa aktywna (taka jak pitbull) powinna zjadać posiłki z dużą zawartością białka. Najlepiej sprawdzą się tu różne rodzaje karm bezzbożowych.

Zarówno małe szczeniaki, jak i dorosłe psy możemy żywić karmami gotowymi, lub samodzielnie przygotowywać posiłki. Istnieją różne rodzaje domowych modeli żywienia, jednak największą popularnością cieszy się dieta BARF. Dzięki niej nasz błękitny czy szary pitbull amerykański będzie odpowiednio odżywiony.

Pies rasy pitbull red nose na tle zieleni w czasie spaceru oraz jego hodowle i cena
Jaki charakter ma pies rasy pitbull red nose, czyli wszystko, co warto wiedzieć

Cena psa pitbulla – ile kosztują rasowe szczeniaki?

Małych rozmiarów, niebieskie czy brązowe pieski rasy pitbull red nose, znajdują się w niewielu hodowlach. Z tego względu niekiedy trudno jest odnaleźć sprawdzone miejsce zakupu. Sama cena psa pitbulla również może okazać się dość różnorodna. Pamiętajmy przy tym, że hodowla tej rasy nie będzie zarejestrowana w ZKWP, bowiem american pitbull red nose nie jest rasą uznaną przez FCI.

Możemy przyjąć, że cena psa pitbulla z rodowodem rozpoczyna się od kwoty 1500 zł. W owej cenie nabędziemy pieski o dowolnym umaszczeniu (np. niebieskim czy brązowym). Uznana hodowla będzie zazwyczaj sprzedawać szczeniaki po nieco wyższych stawkach. Cena psa pitbulla w granicach 2000-3000 zł nie powinna zaskakiwać.

Pamiętajmy przy tym, że dobra hodowla powinna dopuszczać do rozrodu jedynie zdrowe i przebadane pieski. Szczeniaki dziedziczą po swoich rodzicach wiele cech osobowości, dlatego hodowla powinna kojarzyć ze sobą osobniki o stabilnej, pozbawionej nadmiernej agresji psychice.

Gwarancją udanego zakupu szczeniaka jest odwiedzenie hodowli i sprawdzenie warunków, w jakich żyją psy. Dobrze będzie zobaczyć rodziców szczeniąt, dopytać hodowcę o wszystkie szczegóły szkolenia rasy i wybrać psa o odpowiednim usposobieniu. Podczas zakupu warto także podpisać stosowną umowę kupna sprzedaży lub przekazania pupila.

Pitbull, shar pei niebieski, a może jamnik długowłosy?

Każda rasa psa kryje w sobie odmienną gamę zalet, a także wad. Zarówno czerwononosy pitbull, jak i shar pei niebieski posiadają podobne cechy charakteru. Wyróżnia je siła, odwaga oraz lojalność w stosunku do właściciela.

O ile czerwononosy, błękitny czy czarny pitbull może dobrze dogadywać się z innymi psami, o tyle shar pei niebieski ma w tej kwestii znacznie większe problemy. Oba psy mają nieco niezależne usposobienie, jednak dobrze socjalizowany pitbull nie wykazuje nadmiernej tendencji do dominacji nad innymi psami. Shar pei niebieski jest z kolei typem wojownika i nie należy hodować go w dużych stadach, a tym bardziej z małymi rasami

Nieustraszony shar pei niebieski jest wyjątkowo lojalny i w dużym stopniu niezależny. Co ciekawe, podobne cechy charakteru przejawia mały, czarny czy brązowy jamnik długowłosy. Mały jamnik długowłosy często zdaje nie zważać na swoje rozmiary, cechuje go odwaga, lojalność oraz silna potrzeba aktywności fizycznej.

ikona podziel się Przekaż dalej