Podstawowe informacje o pinczerze średnim
14 - 20 kg
14 - 20 kg
Niemieckie rasy psów słyną z silnego charakteru oraz efektownego wyglądu. Taki jest również pinczer średni, będący jednym ciekawych pupili domowych. Poniżej dokonamy ogólnej charakterystyki rasy, omówimy usposobienie oraz wymagania średniego pinczera. Wskażemy też opinie, które najczęściej pojawiają się wśród miłośników czworonogów.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pinczerach.
Pinczer średni – co to za pies?
Opis wyglądu oraz waga niemieckiego pinczera
Pies rasy pinczer średni jest uznany przez FCI, a jego wzorzec odnajdziemy pod numerem 184. Wzorzec to najważniejszy dokument, który określa cechy wyglądu i budowy rasy. Z dokumentacji wynika, że dorosły, prawidłowo zbudowany pies rasy pinczer średni powinien ważyć 14 do 25 kg. Waga łączy się także z odpowiednią wysokością, i tak pinczer niemiecki powinien posiadać około 45 do 50 cm wysokości w kłębie.
Opisując wygląd pinczera, warto także wspomnieć o jego najbardziej charakterystycznych cechach. Niemiecki pies pinczer posiada kwadratową budowę ciała, a co za tym idzie, jego wzrost jest taki sam jak długość. Wśród rasy występują także trójkątne, wysoko osadzone uszy o szpiczastym lub lekko opadającym kształcie.
Warto także wiedzieć, że pinczer średni to pies krótkowłosy. Jego sierść przylega do ciała, jest lśniąca, dość gęsta, a jednocześnie pozbawiona gęstego podszerstka. Wzorzec dopuszcza kilka rodzajów umaszczenia. Nasz niemiecki pies krótkowłosy może posiadać umaszczenie w takich odcieniach jak czarny, rudy, płowy, niebieski i brązowy. Zdjęcia tej rasy psów wskazują na występowanie umaszczeń dwu i jednobarwnych.
Co ciekawe, pinczer średni występował kiedyś w dwóch odmianach futra. Był to pinczer szorstkowłosy i gładkowłosy. Pies szorstkowłosy nie jest obecnie uznawany przez wzorzec rasy, a w czasie hodowli wyodrębniono oddzielną rasę, którą jest sznaucer. Rasowy pinczer niemiecki należy obecnie do grupy psów gładkowłosych.
Prawdziwy charakter rasy
Opisując pinczery niemieckie, nie sposób pominąć kwestii ich charakteru. Ten nieduży pupil wyróżnia się dużą odwagą oraz pewnością siebie. Nasz rudy czy brązowy pinczer niemiecki okazuje się nieustraszonym, samozwańczym obrońcą, a często także stróżem rodziny.
Żywiołowe usposobienie rasy nieodłącznie wiąże się z jej czujnością. Pinczer niemiecki to pies bystry, nieco ciekawski, a jednocześnie zainteresowany światem. Zarówno duży pies, jak i małe szczeniaki są nieufne w stosunku do obcych, jednak uwielbiają kontakt ze znanymi sobie osobami.
Wśród rasy możemy także zaobserwować bardzo silne przywiązanie do rodziny. Pinczer średni to pies lojalny, oddany i lubiący pieszczoty. Lubi być w centrum uwagi i doskonale wie, jak pokazać swoje potrzeby. Niekiedy uparty oraz zadziorny wymaga odpowiedniego szkolenia.
Usposobienie niemieckich pinczerów to także duża pewność siebie i samodzielność. Pinczer nie należy do rasy, które bezkrytycznie wykonują polecenia czy nieustannie trzymają się swojego właściciela. Nasz rudy czy brązowy towarzysz wymaga własnej przestrzeni, a komendy nauczy się wtedy, gdy uzna ją za atrakcyjną.
Ze względu na uparte i niezależne usposobienie, szczeniaki wymagają odpowiedniego szkolenia. Nasz duży czy mały pinczer powinien znać zasady panujące w domu, a właściciel musi pilnować ich respektowania. Co ciekawe, nasz krótkowłosy pinczer średni jest mniej szczekliwy niż miniaturowy ratlerek. Niektórzy hodowcy twierdzą także, że jest to rasa psów o nieco łagodniejszym i mniej żywiołowym usposobieniu. Sprawdź także ten artykuł na temat pinczera niemieckiego.
Opinie o rasie i wymagania pinczerów
Rasa psów o niedużych wymaganiach
Przeglądając forum czy grupy poświęcone tematyce pinczerów, zauważymy przychylne opinie o rasie. Największym atutem okazują się małe wymagania pielęgnacyjne. Stosunkowo niewielka waga sprawia też, że pies może cieszyć się długim życiem. Średnia długość życia pinczera to około 12 – 15 lat, co jest bardzo dobrym wynikiem.
Pinczer średni posiada też opinie rasy, której rzadko przytrafiają się ciężkie choroby. Zazwyczaj są to psy zdrowe i rzadko odwiedzające gabinety weterynaryjne. Warunkiem zdrowia psa jest odpowiednia hodowla, która dopuszcza do rozrodu jedynie w pełni zdrowe i przebadane osobniki.
Niemal każde forum i grupa poświęcona psom podkreśla, że pinczer niemiecki należy do psów o dużych potrzebach ruchu. Z natury żywiołowy okazuje się wyjątkowo wytrwały, a aktywność fizyczna staje się ważnym aspektem prawidłowego szkolenia. Nasz pinczer nie jest typem pupila kanapowego. Co prawda przystosuje się do trybu życia domowników, jednak musimy zapewnić mu kilka dłuższych spacerów dziennie.
Pielęgnacja psów rasy pinczer średni
Pinczer średni posiada krótką, przylegającą do ciała sierść, która nie ulega kołtunieniu. Dzięki temu pielęgnacja rasy okazuje się znacznie uproszczona. Naszym zadaniem będzie jedynie przeczesywanie od czasu do czasu ciała zwierzęcia i kontrola stanu jego zębów. Pinczery mogą mieć problem z odkładaniem się kamienia nazębnego. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, warto rozpocząć systematyczne czyszczenie uzębienia.
Nasz pinczer średni z reguły dobrze radzi sobie ze ścieraniem pazurów. Jednak chodzący głownie po trawie, lekki pies może niekiedy mieć z tym pewne problemy. Dlatego warto regularnie kontrolować stan pazurów, a w razie potrzeby przycinać je do określonej długości.
Ważnym zadaniem pielęgnacyjnym jest również ochrona psa przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Pinczer nie jest zbyt odporny na silny mróz, dlatego w okresie zimy warto zakładać mu specjalne ubranka ochronne. Będzie to skuteczny sposób na ochronę pupila, a jednocześnie umożliwienie mu dłuższych spacerów.
Sierść psów krótkowłosych nie ulega zbyt szybkiemu zabrudzeniu. Mimo wszystko, mieszkający w domu pinczer średni wymaga czasem oczyszczenia futra. Kąpiel wykonujemy w razie potrzeby, używając szamponów dla ras gładkowłosych. Dodatkowa odżywka nie jest wymagana.
Pinczer średni - o tym warto pamiętać
Dobra hodowla i cena zakupu szczeniaka
Pinczer średni nie należy do psów tak popularnych jak miniaturka, jednak znajdziemy liczne hodowle tej rasy. Cena zakupu szczeniaka nie powinna być najważniejszym kryterium naszego wyboru. Znacznie istotniejsze okaże się sprawdzenie warunków, w jakich żyją psy hodowlane.
Wśród rasy coraz częściej spotyka się takie choroby jak cukrzyca, zapadanie się tchawicy czy dysplazja. Są to problemy zdrowotne, które mogą przenosić się z pokolenia na pokolenie. Dlatego wybór sprawdzonej hodowli może pomóc w uniknięciu wielu późniejszych problemów.
Cena za zakup pinczera z rodowodem zaczyna się średnio od kwoty 1500 zł. Stawka w dobrych, renomowanych hodowlach będzie nieco wyższa. Przybliżony koszt zakupu szczeniaka ze znanego, posiadającego dobre opinie miejsca może wynosić około 2500-3000 zł.
Pinczer - dla kogo to rasa?
Krótkowłosy pinczer nie jest idealnym psem dla każdego. Najlepiej poradzi sobie w kontaktach z osobami dorosłymi lub starszymi dziećmi. Z pewnością nie jest to najlepsza rasa dla najmłodszych. Źle potraktowany czy przypadkowo przyciśnięty pinczer może niekiedy pokazać swoje niezadowolenie i być mało wyrozumiały w stosunku do dzieci.
Idealny właściciel dla psów rasy pinczer to osoba aktywna fizycznie i posiadająca dostatecznie dużo czasu. Rasa wymaga poświęcenia uwagi, wspólnych kontaktów, a także umiejętnego szkolenia. Jeśli zapewnimy te wszystkie warunki, młody pinczer wyrośnie na idealnego i bardzo przywiązanego towarzysza.
Większość psów tej rasy świetnie przystosowuje się do warunków panujących w domu. Nie są zbyt wymagające pod względem żywienia, jednak bywają bardzo zaborcze. Idealny właściciel musi być zatem osobą, która wzbudzi w psie autorytet. Pewny siebie i nieco uparty pies będzie wtedy respektował wszystkie zasady i nie sprawi większych problemów w codziennym życiu.
Przed wyborem tej rasy psów, należy pamiętać, że nie będzie najlepszym rozwiązaniem dla osób zapracowanych. Pozostawiony sam na długie godziny pinczer, może mocno tęsknić za właścicielami. Ofiarami tęsknoty często padają meble i elementy wyposażenia pomieszczeń. Znudzony, pozbawiony dostatecznej dawki ruchu pinczer może też okazać się dość szczekliwy, co będzie szczególnie problematyczne dla osób mieszkających w bloku.
Pinczer niemiecki - zalety i wady
- oddany
- łatwa pielęgnacja
- cichy
- inteligentny
- skłonność do dominacji u samców
- upartość
- nieufny wobec obcych
Niemiecki pinczer średni - wygląd
- mocne i zdrowe uzębienie,
- wysoko osadzone uszy,
- owalne oczy,
- wydłużona czaszka,
- trufla nosa dobrze rozwinięta,
- grzbiet nosa prosty,
- umiarkowanie szeroka klatka piersiowa
- krótkowłosy
- włos krótki i gęsty
- czerwień jelenia,
- lśniąco czarne z czerwonymi znaczeniami,
- jasnorude,
- ciemnorude
Galeria zdjęć - Pinczer niemiecki
Charakter pinczera średniego
- zrównoważony,
- pewny siebie,
- czujny,
- żywy
- pies stróżujący,
- pies do towarzystwa,
- pies rodzinny
Niemiecki pinczer średni - dla kogo?
- dla osób aktywnych,
- dla singli,
- dla par
Pielęgnacja pinczera średniego
- skracanie pazurów,
- czyszczenie uszu,
- mycie zębów,
- szczotkowanie sierści,
- kąpiele,
- przemywanie okolicy oczu
- Karma gotowa sucha,
- Karma gotowa mokra,
- Dieta domowa,
- Dieta surowa (BARF),
- karma dla psów ras średnich
- dysplazja stawów biodrowych,
- zapadalność tchawicy,
- problemy stomatologiczne,
- choroby skórne