Pinczer niemiecki – opis i zdjęcia

Wzorzec FCI – wygląd pinczera niemieckiego

Krótkowłosy pies jest bardzo łagodną rasą, którą łatwo jest zarówno oswoić, jak i pielęgnować. Szczeniaki mają przylegającą sierść, a ich futerko jest błyszczące i gładkie. Najczęściej jej kolor jest czarny podpalany z rdzawymi plamkami albo rudy – choć całkowicie rudych psów jest zaledwie ok. 20 % rasy. Wzrost piesków określa się jako średni, ponieważ jest to między 45, a 50 cm. Waga psów to zaś między 14, a 20 kilogramów. Wysokość i długość ciała psów są bardzo zbliżone wymiarami, zatem sylwetkę psów można porównać do kwadratowej.

Pies, mimo że nie jest duży, wygląda bardzo elegancko – zwłaszcza, że ma świetnie umięśnioną sylwetkę. Dodatkowo, średni pinczer niemiecki ma też nieco opadające uszka na kształt litery „V”. Dawniej je przycinano, jednak w 1987 roku zabroniono tego robić. Kolor oczu pinczerów jest ciemny.

Charakter pinczera niemieckiego – opis

Jeżeli chodzi o usposobienie rasy, pinczery niemieckie są niezwykle żywiołowe i uwielbiają wszelakie aktywności. Pies jest bardzo przyjacielski i rodzinny, a także mądry i pewny siebie. Warto będzie okazywać mu dużo czułości – piesek szybko odwzajemni się dokładnie tym samym. Rudy pinczer niemiecki nie jest duży, ale potrzebuje dość wiele uwagi swojego opiekuna. Nie oznacza to jednak, że będziesz musiał spędzać z pieskiem każdą godzinę.

Szczeniaki już od małego posiadają dość silny charakter. Pinczer niemiecki zawsze wie, czego mu potrzeba – będąc samodzielnym oraz szalenie inteligentnym pieskiem. Pinczer nie jest olbrzymi, jednak ma wielką pewność siebie i uwielbia kontrolować inne psy – zupełnie podobnie, jak wyżeł włoski. Dawniej psy pilnowały gospodarstw domowych, więc w dalszym ciągu jest to świetny pies obronny. Wzorzec FCI natychmiast powiadomić potrafi, kiedy coś go zaniepokoi albo gdy zauważy obcą osobę w pobliżu. Nie robi tego jednak zbyt intensywnie bądź nadmiernie często. Do obcych osób niemiecki pinczer będzie podchodził z dużym dystansem – a przynajmniej tak zapewnia każda hodowla. Tak, pinczer niemiecki na silny temperament, jednak bywa przy tym zrównoważony oraz spokojny.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Co ciekawe, ten krótkowłosy piesek od urodzenia doskonale wie, jak wykorzystać swój wysoki iloraz inteligencji. Będzie potrafił błyskawicznie rozpoznać słabości np. opiekuna, przeobrażając je na swoją korzyść. To może okazać się sporym problemem zwłaszcza dla tych osób, które jeszcze nie miały okazji wychowywać żadnego psa. Jeśli jednak masz już jakieś doświadczenie w opiece nad psami, sprawa będzie nieco prostsza. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o niemieckich rasach psów.

Obronny pinczer niemiecki – zdjęcia

Wychowywanie pinczerów niemieckich

Pieski są bardzo ruchliwe, więc potrzebują dość sporo uwagi. Mimo, że nie jest to pinczer olbrzymi, to w dalszym ciągu pies myśliwski – tak samo, jak wyżeł włoski. Dawniej pieski sprawowały pieczę nad bezpieczeństwem gospodarstw domowych, dominując i patrolując. Zatem, będą mogły wykazywać mocno dominujące cechy charakteru, nad którymi należy szczególnie popracować. Jeżeli masz w domu małe dziecko, nie będzie to najlepsza rasa na początek „przygody z psem”. Z psem powinna jednak poradzić sobie osoba już doświadczona i pewna siebie – taka, która zdecydowanie narzuci psu pewne zakazy i nakazy, a także nauczy panujących w domu reguł.

Pies rasy pinczer niemiecki na tle zieleni podczas spaceru oraz jego charater i usposobienie
Jaki charakter i usposobienie ma pies rasy pinczer niemiecki i co warto wiedzieć

Nie ma opcji, że nie zaproponujesz niemieckiemu pinczerowi żadnych fizycznych aktywności. Powinien on jak najwięcej się ruszać, ponieważ temperament psów jest dość wybuchowy. Najlepiej, żeby pieska zakupiła więc osoba aktywna fizycznie, która będzie mogła poświęcić psu swój wolny czas. Wspólne zabawy, spacery i ruch na świeżym powietrzu to coś, za czym pinczer niemiecki naprawdę przepada. Intensywny pobyt na podwórku sprawi, że pinczera łatwiej będzie ułożyć i wychować na dobrego, grzecznego pieska.

Pinczer niemiecki - hodowla, zdrowie i cena

Pinczery niemieckie są z reguły odporne na choroby, ale też cechują się świetnym zdrowiem. Jedyne, czego pieski naprawdę nie lubią, to chłód oraz wilgoć. Nie myśl jednak, że musisz w związku z tym zrezygnować ze spacerów zimą – wręcz przeciwnie, bo pinczery niemieckie uwielbiają bawić się w śniegu! Dlaczego pinczery tak rzadko chorują? Otóż, nie są one narażone na choroby genetyczne, ponieważ nigdy nie zostały „przerasowione”. To naprawdę zdrowa rasa, która jedynie czasem choruje na zaćmę. Warto też będzie robić czworonogom badania, w celu wyeliminowania ewentualnych przypadłości takich, jak:

  • dysplazja stawu biodrowego,
  • choroba wzroku (daltonizm),
  • choroba von Willebranda (tzw. schorzenie krwi).

Stan zdrowia psa należy monitorować u weterynarza, a także wykonać wszelakie obowiązkowe szczepienia. Cena za pieska z rodowodem to przeważnie między 1000 a 2000 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej