Pinczer miniaturowy – opis wyglądu i charakteru

Jak wygląda rasa małych pinczerów?


Popularny pinczer miniaturowy pochodzi z Niemiec i często jest określany mianem ratlerka. To także najmniejszy reprezentant pinczerów, który zaskakuje swoją odwagą oraz temperamentem.

Dorosły, prawidłowo zbudowany pies rasy pinczer miniaturowy waży 4 do 5 kg, a jego wysokość w kłębie osiąga średnio do 30 cm. Nasza miniaturka posiada kwadratową budowę ciała, co oznacza, że jej wzrost jest zbliżony do długości. Dokładny opis proporcji i rozmiarów rasy odnajdziemy we wzorcu FCI numer 185.

Opisując wygląd pinczera, warto zwrócić uwagę na dostojną prezencję, bystre spojrzenie oraz lekko szpiczaste uszy, które przybierają kształt trójkąta. Pies posiada charakterystyczną, krótką sierść, która przylega do ciała na całej jego długości. Co ciekawe, lśniąca, krótka sierść nie posiada podszerstka, dzięki czemu pinczer miniaturowy należy do ras, które upodobali sobie alergicy.

Nasz karłowaty ratlerek występuje w kilu odmianach umaszczenia. Rasowy, prawidłowo zabarwiony pies przybiera umaszczenie typu

  • Stag Red,
  • Black & Rust,
  • Chocolate & Rust,
  • Czarny podpalany,
  • Rudy,
  • Chocolate & Tan.

Nasza miniaturka posiada lekkie umięśnienie, jednak pozostaje bardzo zwinna i żwawa. Rasowy piesek wyróżnia się charakterystyczną prezencją, co zauważymy przeglądając zdjęcia rasy. Nasz mały pinczer posiada też bardzo ciekawe usposobienie, które opiszemy w dalszej części artykułu.

Pies miniaturka o silnym temperamencie

Oglądając zdjęcia małych ras piesków, często myliśmy, że są to potulne i uległe pupile. Jednak nie zawsze jest to prawda. Nasza miniaturka niemieckiego pinczera całkowicie przeczy takiemu wyobrażeniu. Cechuje ją silny, nieugięty charakter, nad którym trudno zapanować.

Charakter małych ratlerków to odwaga i ogromna pewność siebie. Rasa (podobnie jak jamnik miniaturka) zdaje się nie zważać na swoje maleńkie rozmiary, niekiedy sama prowokuje konflikty z większymi psami, co wymaga czujności ze strony jej właściciela. Pinczer miniaturowy to mały, pewny siebie pies, który wie czego chce i potrafi postawić na swoim.

Małe pinczery to także pieski kochające swojego właściciela. Ratlerek silnie przywiązuje się do jednego domownika, jednak prawidłowo prowadzony, będzie posłuszny wobec wszystkich członków rodziny. Jego odważny charakter łączy się z potrzebą bliskości. Pinczery lubią być w centrum uwagi, spędzać czas ze swoją rodziną i potrafią głośno wyrażać swoje potrzeby bywając przy tym nieco zaborcze.

Rasa uchodzi też za bardzo inteligentną i spostrzegawczą. Bystre spojrzenie i nieustraszony charakter sprawiają, że miniaturka często widzi się w roli obrońcy całej rodziny. Pies będzie bacznie patrolował posesje i nie omieszka głośno poinformować właścicieli o przybyciu nieproszonych gości.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Dowiedz się więcej!

Nasza miniaturka to także pies nadspodziewanie ruchliwy i żywiołowy. Nieco karłowaty ratlerek to wulkan energii, wymagający intensywnych zabaw oraz dłuższych spacerów. Zarówno małe szczeniaki, jak i dorosły pies powinny mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu. Dzięki temu nie będą sprawiać problemów w domu, a ich żywiołowy charakter psa obrońcy zostanie w znacznym stopniu złagodzony.

Ze względu na silny charakter, pinczery wymagają konsekwentnego, a jednocześnie delikatnego szkolenia. Ważnym zadaniem będzie socjalizacja, którą rozpoczynamy we wczesnym etapie życia pupila. Istotne okaże się również wprowadzenie domowych zasad oraz bezwzględne ich wymaganie. Ratlerek jest inteligentnym obserwatorem, który szybko wyłapie słabości swojego właściciela i będzie próbował je wykorzystać. Jeśli pozwolimy mu na zbyt wiele, może próbować dominować i wprowadzać swoje porządki. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł na temat pinczera niemieckiego.

Jakie wymagania posiada miniaturka pinczera? Sprawdzamy

Żywienie i aktywność pinczera miniaturki

Miniaturka niemieckiego pinczera wyróżnia się dość dużą aktywnością fizyczną. Nasz czarny czy brązowy ratlerek okazuje się wyjątkowo żywiołowy, przez co wymaga odpowiedniego żywienia. Każdy aktywny fizycznie pies (miniaturka czy duży) powinien otrzymywać jedzenie z białkiem pochodzenia zwierzęcego. Dobrym pomysłem jest zatem podawanie psom dobrej jakości, suchej karmy.

Zwróćmy uwagę na opis składu produktu, rasa małych piesków nie powinna jeść posiłków, w których znajdują się zboża i inne, niepotrzebne zapychacze. Najlepiej zainwestować w karmy klasy Premium, które posiadają dobre opinie wśród miłośników rasy. Co prawda cena najlepszej karmy może być nieco wyższa, jednak ratlerki nie zjadają zbyt dużo, a miesięczny koszt wyżywienia pupila nie powinien stanowić zbyt dużego wydatku.

Pinczery mogą także zjadać posiłki przygotowane bezpośrednio przez właściciela. Nasz mały towarzysz świetnie radzi sobie z dietą BARF, jednak nie jest to najpopularniejsze rozwiązanie wśród posiadaczy psów miniaturowych. Pamiętajmy także, że samodzielne komponowanie posiłków dla małych psów, wymaga odpowiedniej suplementacji.

Dobrze odżywiony pies pinczer niemiecki może cieszyć się pełnią zdrowia. Nasz mały towarzysz będzie bardzo aktywny i chętny do zabawy. Rasa wymaga kilku spacerów w ciągu dnia, a pomimo maleńkich rozmiarów, okazuje się bardzo odporna i wytrzymuje dłuższe, piesze wycieczki. Pamiętajmy jednak, że mały organizm potrzebuje odpowiedniego nawodnienia. Dlatego na dłuższe spacery w ciepłe dni warto zabrać miskę i pojemnik z wodą.

Duża aktywność fizyczna sprawi, że nasz czarny czy brązowy mały ratlerek będzie cieszył się dużą sprawnością przez wiele długich lat. Miniaturka pinczera uchodzi za dość zdrową i przeważnie dożywa sędziwego wieku. Średnia długość życia przy rasach miniaturowych wynosi około 12-15 lat. Zadbane pinczery często dożywają jeszcze starszego wieku.

Prawidłowa pielęgnacja psa rasy pinczer miniaturka

Rasa pinczer miniaturowy nie jest szczególnie wymagająca, a jej pielęgnacja okazuje się bardzo prosta. Nasz czarny czy rudy towarzysz wymaga jedynie systematycznego czesania oraz kąpieli, które sprawią, że sierść utrzyma się w idealnej kondycji. W ofertach sklepów zoologicznych znajdziemy wiele dobrej jakości szamponów i akcesoriów pielęgnacyjnych na sprzedaż. Każdy właściciel psa będzie w stanie wybrać idealne produkty dla swojego pupila.

Pies rasy pinczer miniaturowy w srebrnej obroży, a także jego charakter i cena
Jaki charakter ma pies rasy pinczer miniaturowy, czyli usposobienie, hodowla i cena

Szczeniaki o dorosły piesek pinczer miniaturowy posiadają niewielką masę ciała. Może to być pewne utrudnienie podczas ścierania pazurków. Dlatego pielęgnacja psa polega na regularnej kontroli stanu łap, a w razie potrzeby przycinaniu nadmiernie wyrastających części pazurów.

Pamiętajmy też, że rasa nie posiada gęstego podszerstka, który jest naturalnym izolatorem termicznym. Dlatego dobrze będzie chronić pupila przed silnym mrozem. W internecie znajdziemy różne kurteczki i bluzy na sprzedaż. Zdjęcia dostępnych akcesoriów wskazują na to, że ubranka dla psa są nie tylko skuteczne, ale i eleganckie.

Zakup szczeniaka i możliwe choroby rasy

Wybieramy dobrą hodowlę - na co zwrócić uwagę przed zakupem szczeniaka?

Jak już wiemy, pinczer miniaturowy to dość popularna rasa, którą upodobały sobie całe rodziny. Z uwagi na większą popularność, bez trudu odnajdziemy wiele hodowli ratlerków. Niestety nie każda z nich będzie godna naszego zaufania.

Przed zakupem pupila upewnijmy się, że pochodzi z legalnego źródła. Sprzedaż psów bez rodowodu jest nielegalna i wysoce ryzykowna dla kupującego. W ten sposób nie mamy pewności, czy pies nie pochodzi z chowu wsobnego, co rodzi ryzyko pojawienia się groźnych chorób genetycznych

Dobra hodowla powinna przekazać metrykę lub rodowód szczeniaka. Co więcej, hodowca pokaże warunki, w których żyje suczka hodowlana i pomoże w wyborze idealnego szczeniaka. Cena zakupu powinna odgrywać drugorzędną rolę, bowiem najtańsze szczeniaki mogą okazać się chorowite.

Dobrym pomysłem będzie zapytanie hodowcy o to, ile waży najmniejszy szczeniak. Wielu przyszłych nabywców interesuje się docelową wagą szczeniąt. Nasz pinczer czy jamnik miniaturka dziedziczy wzrost po swoich przodkach, dzięki czemu dobry hodowca będzie w stanie określić jego docelowe wymiary.

Na jakie choroby najczęściej zapada pinczer niemiecki?

Miniaturka pinczera uchodzi za dość zdrową rasę, która cieszy się długim, beztroskim życiem. Mimo wszystko możemy wymienić kilka chorób, mogących występować u dorosłych osobników.

Rasa pinczer miniaturowy może chorować na zapadanie tchawicy. To problem dotykający wiele ras psów miniaturowych. Zapadanie się tchawicy może objawiać się już w wieku szczenięcym i być chorobą wrodzoną lub nabytą. Możemy rozpoznać go po głośnym kaszlu lub charczeniu, które najczęściej występuje po wysiłku fizycznym.

Kolejna choroba pinczera to wrodzone zwichnięcie łokcia i zwichnięcie rzepki. Są to kolejne problemy zdrowotne, które mogą mieć podłoże genetyczne. Dlatego tak ważny jest wybór sprawdzonej hodowli, dopuszczającej do rozrodu jedynie zdrowe i posiadające aktualne wyniki badań osobniki.

W przypadku ras miniaturowych mogą także pojawić się przypadki cukrzycy. To najczęstsza choroba metaboliczna, która dotyka pinczery w każdej grupie wiekowej. Nieleczona choroba może prowadzić do hipoglikemii, a także zaćmy. Po rozpoznaniu cukrzycy u psa, niezbędne jest ustawiczne leczenie, polegające na podawaniu insuliny. Niezbędne będzie również odpowiednie żywienie, które ustala się wraz z lekarzem weterynarii.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny