Podstawowe informacje o pinczerze miniaturowym

Popularne nazwy:
Rehpinscher, Zwergpinscher, Miniature Pinscher (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 2 - Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła > Sekcja 1 - Pinczery i sznaucery
25 - 30 cm
4 - 6 kg
25 - 30 cm
4 - 6 kg
12 - 16 lat
pies aktywny
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
3000 - 6000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
100 - 200 zł
Imiona dla pinczera miniaturowego:
Kawa, Dżin, Cola, Bob, Opal, Boni, Kaprys, Kropka, Jazz, Mando, Fala, Zuzu, Sisi, Wiórek

W ostatnich latach mogliśmy zaobserwować rosnącą popularność psów ras miniaturowych. Jednym z dobrych przykładów jest pinczer miniaturowy, który coraz częściej gości w naszych domach i mieszkaniach. Poniżej opiszemy charakter, wymagania oraz możliwe choroby miniaturki pinczera. Wskażemy najważniejsze informacje o rasie, a także podpowiemy, gdzie najlepiej kupić małych rozmiarów pieska.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pinczerach.

Pinczer miniaturowy – opis wyglądu i charakteru

Jak wygląda rasa małych pinczerów?

Popularny pinczer miniaturowy pochodzi z Niemiec i często jest określany mianem ratlerka. To także najmniejszy reprezentant pinczerów, który zaskakuje swoją odwagą oraz temperamentem.

Dorosły, prawidłowo zbudowany pies rasy pinczer miniaturowy waży 4 do 5 kg, a jego wysokość w kłębie osiąga średnio do 30 cm. Nasza miniaturka posiada kwadratową budowę ciała, co oznacza, że jej wzrost jest zbliżony do długości. Dokładny opis proporcji i rozmiarów rasy odnajdziemy we wzorcu FCI numer 185.

Opisując wygląd pinczera, warto zwrócić uwagę na dostojną prezencję, bystre spojrzenie oraz lekko szpiczaste uszy, które przybierają kształt trójkąta. Pies posiada charakterystyczną, krótką sierść, która przylega do ciała na całej jego długości. Co ciekawe, lśniąca, krótka sierść nie posiada podszerstka, dzięki czemu pinczer miniaturowy należy do ras, które upodobali sobie alergicy.

Nasz karłowaty ratlerek występuje w kilu odmianach umaszczenia. Rasowy, prawidłowo zabarwiony pies przybiera umaszczenie typu

  • Stag Red,
  • Black & Rust,
  • Chocolate & Rust,
  • Czarny podpalany,
  • Rudy,
  • Chocolate & Tan.

Nasza miniaturka posiada lekkie umięśnienie, jednak pozostaje bardzo zwinna i żwawa. Rasowy piesek wyróżnia się charakterystyczną prezencją, co zauważymy przeglądając zdjęcia rasy. Nasz mały pinczer posiada też bardzo ciekawe usposobienie, które opiszemy w dalszej części artykułu.

Pies miniaturka o silnym temperamencie

Oglądając zdjęcia małych ras piesków, często myliśmy, że są to potulne i uległe pupile. Jednak nie zawsze jest to prawda. Nasza miniaturka niemieckiego pinczera całkowicie przeczy takiemu wyobrażeniu. Cechuje ją silny, nieugięty charakter, nad którym trudno zapanować.

Charakter małych ratlerków to odwaga i ogromna pewność siebie. Rasa (podobnie jak jamnik miniaturka) zdaje się nie zważać na swoje maleńkie rozmiary, niekiedy sama prowokuje konflikty z większymi psami, co wymaga czujności ze strony jej właściciela. Pinczer miniaturowy to mały, pewny siebie pies, który wie czego chce i potrafi postawić na swoim.

Małe pinczery to także pieski kochające swojego właściciela. Ratlerek silnie przywiązuje się do jednego domownika, jednak prawidłowo prowadzony, będzie posłuszny wobec wszystkich członków rodziny. Jego odważny charakter łączy się z potrzebą bliskości. Pinczery lubią być w centrum uwagi, spędzać czas ze swoją rodziną i potrafią głośno wyrażać swoje potrzeby bywając przy tym nieco zaborcze.

Rasa uchodzi też za bardzo inteligentną i spostrzegawczą. Bystre spojrzenie i nieustraszony charakter sprawiają, że miniaturka często widzi się w roli obrońcy całej rodziny. Pies będzie bacznie patrolował posesje i nie omieszka głośno poinformować właścicieli o przybyciu nieproszonych gości.

Nasza miniaturka to także pies nadspodziewanie ruchliwy i żywiołowy. Nieco karłowaty ratlerek to wulkan energii, wymagający intensywnych zabaw oraz dłuższych spacerów. Zarówno małe szczeniaki, jak i dorosły pies powinny mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu. Dzięki temu nie będą sprawiać problemów w domu, a ich żywiołowy charakter psa obrońcy zostanie w znacznym stopniu złagodzony.

Ze względu na silny charakter, pinczery wymagają konsekwentnego, a jednocześnie delikatnego szkolenia. Ważnym zadaniem będzie socjalizacja, którą rozpoczynamy we wczesnym etapie życia pupila. Istotne okaże się również wprowadzenie domowych zasad oraz bezwzględne ich wymaganie. Ratlerek jest inteligentnym obserwatorem, który szybko wyłapie słabości swojego właściciela i będzie próbował je wykorzystać. Jeśli pozwolimy mu na zbyt wiele, może próbować dominować i wprowadzać swoje porządki. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł na temat pinczera niemieckiego.

Jakie wymagania posiada miniaturka pinczera? Sprawdzamy

Żywienie i aktywność pinczera miniaturki

Miniaturka niemieckiego pinczera wyróżnia się dość dużą aktywnością fizyczną. Nasz czarny czy brązowy ratlerek okazuje się wyjątkowo żywiołowy, przez co wymaga odpowiedniego żywienia. Każdy aktywny fizycznie pies (miniaturka czy duży) powinien otrzymywać jedzenie z białkiem pochodzenia zwierzęcego. Dobrym pomysłem jest zatem podawanie psom dobrej jakości, suchej karmy.

Zwróćmy uwagę na opis składu produktu, rasa małych piesków nie powinna jeść posiłków, w których znajdują się zboża i inne, niepotrzebne zapychacze. Najlepiej zainwestować w karmy klasy Premium, które posiadają dobre opinie wśród miłośników rasy. Co prawda cena najlepszej karmy może być nieco wyższa, jednak ratlerki nie zjadają zbyt dużo, a miesięczny koszt wyżywienia pupila nie powinien stanowić zbyt dużego wydatku.

Pinczery mogą także zjadać posiłki przygotowane bezpośrednio przez właściciela. Nasz mały towarzysz świetnie radzi sobie z dietą BARF, jednak nie jest to najpopularniejsze rozwiązanie wśród posiadaczy psów miniaturowych. Pamiętajmy także, że samodzielne komponowanie posiłków dla małych psów, wymaga odpowiedniej suplementacji.

Dobrze odżywiony pies pinczer niemiecki może cieszyć się pełnią zdrowia. Nasz mały towarzysz będzie bardzo aktywny i chętny do zabawy. Rasa wymaga kilku spacerów w ciągu dnia, a pomimo maleńkich rozmiarów, okazuje się bardzo odporna i wytrzymuje dłuższe, piesze wycieczki. Pamiętajmy jednak, że mały organizm potrzebuje odpowiedniego nawodnienia. Dlatego na dłuższe spacery w ciepłe dni warto zabrać miskę i pojemnik z wodą.

Duża aktywność fizyczna sprawi, że nasz czarny czy brązowy mały ratlerek będzie cieszył się dużą sprawnością przez wiele długich lat. Miniaturka pinczera uchodzi za dość zdrową i przeważnie dożywa sędziwego wieku. Średnia długość życia przy rasach miniaturowych wynosi około 12-15 lat. Zadbane pinczery często dożywają jeszcze starszego wieku.

Prawidłowa pielęgnacja psa rasy pinczer miniaturka

Rasa pinczer miniaturowy nie jest szczególnie wymagająca, a jej pielęgnacja okazuje się bardzo prosta. Nasz czarny czy rudy towarzysz wymaga jedynie systematycznego czesania oraz kąpieli, które sprawią, że sierść utrzyma się w idealnej kondycji. W ofertach sklepów zoologicznych znajdziemy wiele dobrej jakości szamponów i akcesoriów pielęgnacyjnych na sprzedaż. Każdy właściciel psa będzie w stanie wybrać idealne produkty dla swojego pupila.

Szczeniaki o dorosły piesek pinczer miniaturowy posiadają niewielką masę ciała. Może to być pewne utrudnienie podczas ścierania pazurków. Dlatego pielęgnacja psa polega na regularnej kontroli stanu łap, a w razie potrzeby przycinaniu nadmiernie wyrastających części pazurów.

Pamiętajmy też, że rasa nie posiada gęstego podszerstka, który jest naturalnym izolatorem termicznym. Dlatego dobrze będzie chronić pupila przed silnym mrozem. W internecie znajdziemy różne kurteczki i bluzy na sprzedaż. Zdjęcia dostępnych akcesoriów wskazują na to, że ubranka dla psa są nie tylko skuteczne, ale i eleganckie.

Zakup szczeniaka i możliwe choroby rasy

Wybieramy dobrą hodowlę - na co zwrócić uwagę przed zakupem szczeniaka?

Jak już wiemy, pinczer miniaturowy to dość popularna rasa, którą upodobały sobie całe rodziny. Z uwagi na większą popularność, bez trudu odnajdziemy wiele hodowli ratlerków. Niestety nie każda z nich będzie godna naszego zaufania.

Przed zakupem pupila upewnijmy się, że pochodzi z legalnego źródła. Sprzedaż psów bez rodowodu jest nielegalna i wysoce ryzykowna dla kupującego. W ten sposób nie mamy pewności, czy pies nie pochodzi z chowu wsobnego, co rodzi ryzyko pojawienia się groźnych chorób genetycznych

Dobra hodowla powinna przekazać metrykę lub rodowód szczeniaka. Co więcej, hodowca pokaże warunki, w których żyje suczka hodowlana i pomoże w wyborze idealnego szczeniaka. Cena zakupu powinna odgrywać drugorzędną rolę, bowiem najtańsze szczeniaki mogą okazać się chorowite.

Dobrym pomysłem będzie zapytanie hodowcy o to, ile waży najmniejszy szczeniak. Wielu przyszłych nabywców interesuje się docelową wagą szczeniąt. Nasz pinczer czy jamnik miniaturka dziedziczy wzrost po swoich przodkach, dzięki czemu dobry hodowca będzie w stanie określić jego docelowe wymiary.

Na jakie choroby najczęściej zapada pinczer niemiecki?

Miniaturka pinczera uchodzi za dość zdrową rasę, która cieszy się długim, beztroskim życiem. Mimo wszystko możemy wymienić kilka chorób, mogących występować u dorosłych osobników.

Rasa pinczer miniaturowy może chorować na zapadanie tchawicy. To problem dotykający wiele ras psów miniaturowych. Zapadanie się tchawicy może objawiać się już w wieku szczenięcym i być chorobą wrodzoną lub nabytą. Możemy rozpoznać go po głośnym kaszlu lub charczeniu, które najczęściej występuje po wysiłku fizycznym.

Kolejna choroba pinczera to wrodzone zwichnięcie łokcia i zwichnięcie rzepki. Są to kolejne problemy zdrowotne, które mogą mieć podłoże genetyczne. Dlatego tak ważny jest wybór sprawdzonej hodowli, dopuszczającej do rozrodu jedynie zdrowe i posiadające aktualne wyniki badań osobniki.

W przypadku ras miniaturowych mogą także pojawić się przypadki cukrzycy. To najczęstsza choroba metaboliczna, która dotyka pinczery w każdej grupie wiekowej. Nieleczona choroba może prowadzić do hipoglikemii, a także zaćmy. Po rozpoznaniu cukrzycy u psa, niezbędne jest ustawiczne leczenie, polegające na podawaniu insuliny. Niezbędne będzie również odpowiednie żywienie, które ustala się wraz z lekarzem weterynarii.

Pinczer - rodzaje pinczerów, opisy, zdjęcia, charakterystyka, porady

Małe i duże, gładkowłose psy, czarne podpalane lub brązowe, o szczupłej, szlachetnej sylwetce to pinczery. Rasy te nie są tak popularne jak kiedyś. Może dlatego, że wymagają od opiekuna dużo zainteresowania i aktywności. Zanim zdecydujesz się na pinczera dowiedz się jaki ma charakter i na czym polega jego wychowanie. Opiszemy popularne rasy i wyjaśnimy czym różni się pinczer miniaturka i pinczer karłowaty.

Rasy pinczerów - charakterystyka grupy ras i zdjęcia

Pinczery zostały zakwalifikowane przez FCI do grupy II Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy. Rasy pinczerów zaliczono do sekcji 1, do której należą psy w typie pinczera i sznaucera. Do pinczerów zaliczamy takie rasy jak:

  • doberman,
  • pinczer austriacki,
  • pinczer małpi,
  • pinczer miniaturowy,
  • pinczer średni.

Pinczery wywodzą się z niemieckich ras stróżujących i obronnych. Charakteryzują się dużą inteligencją i aktywnością, mają przy tym małe wymagania. Obecnie psy te wykorzystywane są jako psy pracujące oraz towarzyszące.

Pinczery pochodzą od psów pierwotnych, które pilnowały ludzkich siedzib już w epoce kamiennej. Psy te były szczególnie cenione przez rolników, gdyż świetnie polowały na gryzonie. Wykazywały się przy tym ogromną czujnością i zwinnością i radziły sobie nawet ze szczurami. Początkowo były to psy gładkowłose oraz szorstkowłose. Dopiero w XIX wieku postanowiono oddzielić rasy gładkowłose od szorstkowłosych czyli dzisiejszych sznaucerów.

Jeśli decydujesz się na psa z grupy pinczerów, musisz wziąć pod uwagę, że psy te nie tolerują innych zwierząt. Nie mogą mieszkać pod jednym dachem z kotem, a tym bardziej z gryzoniem. Duży pies jak doberman, musi chodzić na smyczy w miejscach, gdzie są koty. Pinczery nie tolerują też innych psów. Socjalizowany od początku szczeniak, jako dorosły pies będzie tolerował inne psy ale się z nimi nie zaprzyjaźni.

Warto również pamiętać, że większość pinczerów ma skłonności do tycia. Dlatego też psy te nie mogą jeść zbyt dużo. Szczególne pamiętajmy, że pieski te nie mogą jeść zbyt dużo smakołyków.

Pinczery miniaturowe - popularna rasa małych piesków

Pinczery miniaturki zostały wydzielone w XIX wieku z grupy psów w typie pinczerów i sznaucerów, przez Józefa Bertę założyciela klubu tych psów. Bardzo szybko zaczęła się kariera tych małych piesków jako ulubieńców dam z towarzystwa. Te urocze, gładkowłose pieski uważano za czyste i obyczajne, tak że można je było bez obawy posadzić nawet na najbardziej eleganckiej tapicerce.

Miniaturki zdobyły uznanie jako mało wymagające i łatwe w utrzymaniu psy rodzinne. Szczególnie ceniono ich dobry charakter, dumną postawę i żywy temperament. Miniaturki nie są psami kanapowymi. Te miniaturowe pieski lubią ruch i uwielbiają towarzyszyć swojemu opiekunowi w każdej aktywności wymagającej ruchu. Pinczerki to typowe psy jednego pana. Przywiązują się do jednego opiekuna i tylko przy nim czują się szczęśliwe.

Pinczery miniaturowe są dobrego zdrowia. Ich wadą jest tylko spora wrażliwość na zimno. Dlatego też na zimę warto zaopatrzyć się w ubranko dla psa. Warto pamiętać, że piesek ten nie może dużo jeść, gdyż ma skłonność do nadwagi. Pinczery miniaturki występują w kolorach: czarny, brązowy lub czarny podpalany. Szczeniak z rodowodem kosztuje 1300-2000 zł.

Odmianą tej rasy są pinczerki mini czyli ratlerki. Dorosły pinczer karłowaty mini nie waży więcej niż 2 kg. Odmiana mini pochodzi jednak z hodowli masowych i nie jest uznawana przez federacje kynologiczne.

Doberman - charakter, opis i zdjęcia

Doberman to duży pies w grupie pinczerów. Jego nazwa pochodzi od nazwiska hycla i poborcy podatkowego w jednej osobie, który postanowił dla obrony własnej stworzyć rasę psa obronnego. Krzyżował złapane przez siebie psy, lecz nie wiadomo do końca jakie rasy użył.

Obecnie doberman pełni rolę psa do towarzystwa oraz psa stróżującego i policyjnego. Pies ten ma bardzo silny charakter, dlatego też jego wychowanie wymaga sporo doświadczenia, konsekwencji, a także łagodności. Nie jest to pies dla początkujących. Cena szczeniaka tej rasy z rodowodem wynosi od 3 do 5 tysięcy zł.

Pinczer austriacki

Pinczer austriacki został wyhodowany w Austrii jako pies gospodarski. Jest to pies średniej wielkości, czarny podpalany lub brązowy. Rasa ta świetnie sprawdza się jako pies stróżujący i rodzinny. Niestety nie jest to popularny pies trzymany w blokach, gdyż jest mocno głośny.

Jak wszystkie pinczerki, piesek ten wymaga dużo ruchu i zainteresowania ze strony opiekuna. Ma bardzo przyjacielski charakter, a jego wychowanie nie jest trudne. Jest przy tym łagodny wobec małych dzieci. Nadaje się również dla osób starszych, jeśli tylko zapewni się mu dłuższe spacery. Pies ten nie jest popularny w Polsce, dlatego też trudno określić ile średnio kosztuje szczeniak.

Pinczer małpi - wygląd, charakter i zdjęcia

Pinczer małpi to mały piesek do towarzystwa. Dorosły pies tej rasy osiąga wysokość 30 cm. W odróżnieniu od innych pinczerów ma sierść długą i szorstką. Pinczer małpi jest wyłącznie czarny.

Jest to czuły wesoły i inteligentny pies rodzinny, zawsze gotowy do zabawy. Jego wychowanie nie jest trudne, jednak wymaga konsekwencji i cierpliwego podejścia. Rasa ta wymaga dużo aktywności i ruchu. Sprawdzi się w mieszkaniu, jeśli tylko zapewni mu się odpowiednia ilość spracerów. Pinczer małpi to jedna z najdroższych ras. Cena szczeniaka z rodowodem waha się od 4 do 6 tysięcy zł.

Pinczer średni, niemiecki - wygląd i charakter

Pinczer niemiecki jest większy od pinczera miniaturki, czarny podpalany lub jednolicie brązowy. Niegdyś był to ceniony pies gospodarski, obecnie jest dość mało popularny. Dobrze sprawdza się jako pies rodzinny lub jako pies stróżujący lub tępiciel gryzoni. Jest psem zdrowym i wytrzymałym.

Dla kogo najlepszym towarzyszem będzie pinczer niemiecki? Musi to być osoba aktywna, gdyż rasa ta wymaga bardzo dużo ruchu. Opiekun musi poświęcić mu bardzo dużo czasu i zainteresowania. Cena szczeniaka z rodowodem FCI waha się od 2000 do 3000 zł.

Pinczer miniatura - zalety i wady

Zalety
  • łatwa pielęgnacja
  • nadaje się do mieszkania
  • przyjacielski
Pinczer miniaturowy jest zwykle dość niedrogi w utrzymaniu. Nadaje się do mieszkania i dla aktywnych osób starszych. Jego pielęgnacja nie sprawia problemów.
Wady
  • tendencja do szczekania
  • nie lubi samotności
  • wymaga dużo uwagi
Pinczer miniaturowy niechętnie zostaje sam, bywa głośny i zazdrosny o opiekuna.

Ratlerek - wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • nos czarny,
  • wysoko osadzone uszy,
  • owalne oczy,
  • trufla nosa dobrze rozwinięta,
  • grzbiet nosa prosty,
  • mocny grzbiet,
  • sierpowaty lub szablasty ogon
Pinczer miniaturowy jest według wzorca pomniejszoną wersją pinczera niemieckiego. Nie ma jednak cech karłowatości.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
  • czarne podpalane,
  • rude,
  • czerwień jelenia
Kolor oczu:
ciemne

Galeria zdjęć - Pinczer miniatura

Charakter pinczera miniaturowego

Charakter:
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
niski
Pinczer miniaturowy jest odważny i ma w sobie zacięcie stróża, ale nie jest agresywny.
Skłonność do ucieczek:
niska
Pinczer miniaturowy nie jest skłonny do uciekania od opiekuna.
Użytkowanie:
Pinczer miniaturowy zaliczany jest do psów stróżujących, ale jest także doskonałym psem do towarzystwa.
Poddawany próbom pracy:
-

Ratler - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Pinczer miniaturowy przywiązuje się do ludzi i chętnie dotrzymuje im towarzystwa. Lubi zabawę, jest wesoły i niewymagający.
Dla kogo się nadaje:
Pinczer miniaturowy to pies, który nadaje się i dla singli, i dla par, i dla rodzin. Może być także ulubieńcem seniora. Z przyjemnością dotrzyma mu towarzystwa i okaże sporo uczucia. Ważne, by zapewnić mu spacery i trochę zabawy.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Umiarkowanie
Pinczer miniaturowy nadaje się dla rodzin z dziećmi, ale zwykle polecany jest dla dzieci w wieku szkolnym lub nastolatków.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Pinczer miniaturowy przywiązuje się do rodziny. Lubi towarzystwo ludzi i raczej niechętnie zostaje sam.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Pinczer miniaturowy jest inteligentny i szybko się uczy.

Pielęgnacja pinczera miniaturowego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • kąpiele,
  • przemywanie okolicy oczu,
  • pielęgnacja opuszek łap
Pinczer miniaturowy jest łatwy w pielęgnacji. Na liście zadań opiekuna jest skracanie pazurów, czyszczenie psu zębów, czy dbanie o opuszki łap psa w zimie.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF),
  • Karma dla ras małych
Pinczer miniaturowy może jeść karmę gotową mokrą lub suchą np. dla małych ras. Opiekun może również zdecydować się na żywienie dietę surową BARF lub domową gotowaną. Musi jednak pamiętać wtedy o odpowiednim bilansowaniu posiłków i suplementach.
Podatność na choroby:
Pinczer miniaturowy miewa tendencję do chorób przyzębia oraz kłopotów z rzepką. Jest także wrażliwy na zmiany pogody.
ikona podziel się Przekaż dalej