Pies z niebieskim językiem – czy wiecie, jaka to rasa?
Pies z niebieskim językiem jest to słynna rasa „chau chau”. Pieski znane są jednak nie tylko ze swojego koloru języka, ale też niezależności i łagodnego usposobienia. Biały, kremowy, czarny, błękitny czy niebieski szczeniak rozczulił już wiele tysięcy serc hodowców na całym świecie. Czym charakteryzuje się chow chow panda oraz ile kosztuje piesek? Sprawdźmy!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chow chow.
Pies z niebieskim językiem – opis i przydatne informacje
Wygląd i cena psa „chau chau”
Pies z niebieskim językiem to popularna rasa, zwana chow chow. Są to średniego wzrostu psy, które mierzą ok. 46-51 cm (suczki) lub 48-56 cm (psy). Waga chow chow waha się zaś między 20, a 30 kg – przy czym suczki zawsze są trochę lżejsze od psów. Według klasyfikacji FCI, psy z niebieskim językiem zalicza się do grupy 5 (szpice i psy w typie pierwotnym), sekcji 5 (szpice, azjatyckie rasy). Chow chow, pod względem maści, może być:
- czarny,
- rudy,
- biały,
- niebieski,
- kremowy,
- błękitny,
- cynamonowy.
Nie uznaje się psa w plamy bądź wielobarwnego (np. w kolorze fioletowym). Wzorzec rasy FCI dopuszcza jedynie różne odcienie powyższych kolorów. Poza tym, pies z niebieskim językiem może być albo długowłosy, albo krótkowłosy. Sierść psa z długimi włosami jest prosta i bujna, a rasowe chow chow z krótkim włosiem mają włosy gładkie oraz obfite, nie leżące płasko. Zarówno krótka, jak i długa sierść tworzą swego rodzaju grzywę na karku psów. Właśnie przez nią niektórym ten mały pies przypomina lwa. I faktycznie, niektórzy mówią o chow chow, że to „miniaturka króla dżungli”.
Ile kosztuje szczeniak? Średnio jest to ok. 4000-8000 zł, czyli zupełnie podobnie, jak cena leonbergera. Chociaż, w tym przypadku, cena leonbergera bywa czasem niższa niż chow chow. Mimo, że leonberger to znacznie potężniejszy pies, a jego średni miesięczny koszt utrzymania jest znacznie wyższy. W podobnej cenie kosztuje również dog niemiecki lub dog argentyński.
Pies z niebieskim językiem – skąd on się wziął?
Rasowe psy w większości posiadają różowy kolor języka. Czasem można go też spotkać w kolorze fioletowym. Według naukowców jednak, część psów posiada niebieski język, poprzez wynik genowej mutacji. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że niebieski język to przypadkowa zmiana w genotypie rasy. Niektórzy naukowcy uważają również, że na niebieską barwę języka może wpływać zwiększony poziom melatoniny. Inni sądzą zaś, że mały chow chow panda posiada niebieski język, ponieważ ma on niedobór tyrozyny.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Istnieje też pewna chińska legenda, według której chow chow dawniej był psem-smokiem, nielubiącym nocy. Miniaturka lwa miała ponoć kiedyś raz na zawsze zlizać ciemną barwę nieba. Przez to, nastał nieprzerwany dzień, a bogowie ukarali pieska za ten wyczyn niebieską barwą języka. Która wersja jest prawdziwa? Chyba każdy miłośnik chow chow wybrał tę z nich, która najbardziej mu przypasowała. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chińskich rasach psów.
Informacje na temat charakteru i zdrowia psów chow chow
Opis usposobienia psów z niebieskim językiem
Pieski z niebieskim językiem nie okazują dużej czułości wobec człowieka. Czasami przez to może się wydawać, że krótkowłosy czy długowłosy chow chow nie przepada za ludźmi. Piesek nie lubi również zabaw i chętniej się im przypatruje, niż bierze w nich czynny udział. Chow chow jest dumną, niezależną i spokojną rasą. Jeżeli należysz do ludzi również ceniących sobie spokój, na pewno się dogadacie.
Kiedyś psa wykorzystywano m.in. w polowaniach. Mimo, że pies miał myśliwską historię, dziś nie przepada za tropieniem zwierząt. Jest to jednak niezwykle inteligentna rasa, będąca wierna i opiekuńcza wobec swoich bliskich. Unikaj głaskania psa po głowie, ponieważ nie przepada za tym. Chow chow mimo, że jest piękny, nie lubi się wygłupiać. Jednak, dzięki temu jest dyskretnym i niesprawiającym kłopotów psem.
Jeżeli decydujesz się na swojego pierwszego psa, dobrze się zastanów. Bez doświadczenia, ciężko będzie poradzić sobie z psem o niebieskim języku. Nie jest to rasa odpowiednia dla dzieci, a także dla lubiących tulenie się do pupila. Aby dobrze żyć z chow chow, potrzeba świetnej znajomości rasy i nauki metod wychowawczych psa. Zanim zakupisz chow chow, zastanów się przynajmniej dwa razy. Jeżeli nie masz pewności, postaw na bardziej ugodowego czworonoga.
Zdrowie psa z niebieskim językiem
Chow chow żyje średnio ok. 10 lat. Mimo, że wygląda on na silnego psa, w rzeczywistości ma raczej delikatne zdrowie. Zdarzają się mu problemy ze skórą – jest ona gruba i zwisająca, układająca się w fałdy. Przez to może pojawić się u psa np.:
- alergia skórna,
- egzema,
- wywinięta powieka (zbyt dużo fałd).
Gruba sierść psów sprawia również, że chow chow są przewrażliwione na wysoką temperaturę – a ona może wywołać udar. Należy więc, podczas upalnego lata, zapewnić psu odpoczynek w zacienionym i chłodnym miejscu, podając mu świeżą wodę do picia. Pieski mogą mieć również problem ze stawami, co przyczynia się do kłopotów z chodzeniem. Czasem wystąpić może również przerost stawu skokowego – zwłaszcza, gdy hodowla prowadzona jest bez braku odpowiedniej wiedzy.