Pies z fioletowym językiem – zdjęcia, hodowla i sprzedaż psów

Dlaczego „czał czał” ma błękitny lub fioletowy język?

Pieski takie, jak wilczak saarloosa czy dog niemiecki posiadają w zdecydowanej większości różowe języki. Dlaczego więc rasa chow chow ma język w kolorze niebieskim? Naukowcy upierają się przy tym, że język u psów jest następstwem mutacji genowej. Za jego barwę może zatem odpowiadać zupełnie przypadkowa zmiana w genotypie rasy. Niektórzy hodowcy uważają również, że pies z fioletowym językiem to wynik ich zwiększonego poziomu melatoniny bądź niedoboru tyrozyny u chow chow.

Wierni książkowym legendom mówią zaś, że pieski dawniej były nie do końca psami, ale też w połowie smokami – takimi, które nie przepadają za nocą. Miniaturka lwa, jak często mówi się na rasowe chow chow, miała przez to zlizać barwę nieba i sprawić, że zniknęła noc. Aby zemścić się na psiaku, bogowie ukarali go poprzez pozostawienie mu na języku fioletowo-niebieskiej barwy.

Jak wygląda krótkowłosy chow chow? Jaka jest cena za psa?

Chow chow jest średniego wzrostu i mierzy zazwyczaj ok. 46-56 cm, przy czym suczki są nieco mniejsze od psów. Mały piesek waży zaś ok. 20-30 kilogramów (zależnie od płci). Klasyfikacja FCI zalicza chow chow do grupy 5 (szpice i psy pierwotne), sekcji 5 (azjatyckie rasy, szpice). Według tejże klasyfikacji, miniaturka lwa może mieć wiele różnych umaszczeń. Najczęściej na sprzedaż wystawiany jest chow chow:

  • biały,
  • kremowy,
  • rudy,
  • cynamonowy,
  • czarny,
  • niebieski.
Pies rasy chow chow podczas spaceru oraz pies z fioletowym językiem i jego opis
Pies z fioletowym językiem, czyli pies rasy chow chow, jego opis, charakter i cena

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Biały, czarny bądź innego umaszczenia chow chow może być jedynie jednokolorowy. Pies powinien być długo albo krótkowłosy. U długowłosych piesków sierść jest prosta i bardzo bujna, a u krótkowłosych obfita i gładka. Jako, że sierść układa się w grzywę, mówi się o psach „miniaturowe psy”.

Ile kosztuje chow chow? Otóż jego cena jest podobna, jak wilczak saarloosa czy dog niemiecki. Chow chow kosztuje więc ok. 4000-8000 zł. To, ile kosztuje piesek, zależeć będzie jednak zawsze m.in. od płci, wieku psa, jego zbliżenia do wzorca ras FCI oraz ilości szczeniaków w miocie. Ostateczną cenę ustala hodowla psów.

Charakter chow chow oraz zdrowie psów

Rasowe chow chow i ich zdrowie

Pies z fioletowym językiem żyje średnio ok. 10 lat. Niestety, jego zdrowie jest bardzo delikatne. Psu często przytrafiają się problemy ze skórą. Jako że układa się ona w fałdy, jest zwisająca i gruba, piesek może mieć przez nią np. alergię skórną, wywiniętą powiekę czy egzemę. Przez swoją sierść, psiaki nie mogą też zbyt długo przebywać w wysokich temperaturach – inaczej będą podatne na udar. W upalne lato, należy zapewnić pieskowi zacienione miejsce do odpoczynku oraz dostęp do świeżej wody.

Chow chow czasami może także nabawić się kłopotów ze stawami, co na pewno utrudni psu chodzenie. Może też pojawić się przerost stawu skokowego. Jednak, ten ostatni problem zazwyczaj występuje, gdy kupuje się psa z niesprawdzonego źródła. Zamiast więc patrzeć wyłącznie na to, ile kosztuje pies z fioletowym językiem, lepiej zaczerpnij opinii o danej hodowli. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak opiekować się szczeniakiem chow chow.

Charakter chow chow

Rasowe pieski bardzo średnio lubią ludzi i nie są wobec nich czułe. Niektórzy mówią więc, że chow chow są oschłe i oziębłe. Pies nie lubi się bawić, a także jest dumny i niezależny. Jeżeli należysz do ludzi aktywnych i żywiołowych może więc okazać się, że nie jest to odpowiednia rasa. Pies jest inteligentny i sprytny, jednak np. nie lubi wygłupiania się czy pieszczot. Lubisz spokój? Może to być więc dobry pies do mieszkania. Zwłaszcza, że chow chow nie sprawia kłopotów i potrafi się zająć sam sobą.

Czy jest to jednak dobry materiał na pierwszego psa? No cóż, brak doświadczenia w opiece nad jakąkolwiek rasą może sprawić, że pies z fioletowym językiem będzie „ciężkim przypadkiem” do ułożenia. Tak samo, rasa nie nadaje się do domu z małymi dziećmi – zwyczajnie, chow chow nie będzie dla nich dobrym kompanem do zabaw. Kiedy będzie się go bowiem traktować jak pluszową zabawkę, pies może się zirytować i zacząć warczeć na dzieci albo nawet je ugryźć.

Chcesz dobrze żyć ze swoim chow chow? A więc, powinieneś przede wszystkim dużo dowiedzieć się o rasie i o tym, jak takiego psa ułożyć i wychować. Konieczne będzie też profesjonalne szkolenie pieska. Przed kupnem chow chow, dobrze przemyśl swój wybór. Pies z fioletowym językiem wydaje się mało ugodowy? Zatem, lepiej będzie postawić na taką rasę, którą łatwiej wychowasz i wyszkolisz po to, by w przyszłości nie mieć z psem większych problemów.

ikona podziel się Przekaż dalej