Rasy psów z wiszącymi uszami – nazwa, usposobienie

Kundelek czy rasowy – jakie psy mają takie uszy?

Mogą to być psy zarówno z krótkimi, jak i długimi włosami. Występują w różnych umaszczeniach. Taki pies może być m.in. brązowy, trójkolorowy, czarny, biały w łaty, błękitny. Z wielkimi uszami są psy małe, średnie i duże. Warto wiedzieć, że psy o oklapniętych uszach częściej mają infekcje uszne, dlatego należy bardzo często je sprawdzać oraz chronić przed nadmierną wilgocią.

Tylko pies z legalnych hodowli jest rasowy. W dniu odbierania szczeniaka otrzymuje się jego metryczkę, na podstawie której można wyrobić rodowód w lokalnym oddziale Związku Kynologicznego w Polsce. Pieski, które mają długie uszy, ale nie mają takich dokumentów, są zaliczane do kundelków.

Pies z długimi uszami to m.in.:

  • chart afgański,
  • beagle,
  • jamnik,
  • cocker spaniel,
  • basset.

Charakter psów z wiszącymi i dużymi uszami

Chart afgański ma duży temperament. Ten pies potrzebuje bardzo dużo ruchu w ciągu dnia. Nadaje się do różnych psich sportów, ale jego tresura może okazać się trudna. Potrafi uciec podczas spaceru, dlatego należy wypuszczać go tylko w ogrodzonych miejscach (w Polsce jest zakaz polowania z chartami). Polecany jest dla doświadczonych psiarzy. Chart afgański jest łagodny i zazwyczaj nie ma nic przeciwko kontaktom z dziećmi. Choć mocno przywiązuje się do właściciela, zwykle tego nie okazuje.

Beagle nie należy do spokojnych psów. Ma bardzo dobrze rozwinięty instynkt myśliwski, więc potrafi pobiec za ciekawym tropem. Może zapolować nawet na domowego kota. To wesoły piesek, który jest łagodny do ludzi i innych psów. Nie jest polecany na stróża. Beagle uwielbia się bawić. Ten wulkan energii jest nie tylko wytrzymały, ale także odważny.

Jamnik to inteligentny i energiczny piesek. W zależności od odmiany (krótkowłosy, długowłosy, szorstkowłosy) może się nieco różnić swoim podejściem do właściciela, ale zazwyczaj te psy przywiązują się do opiekuna (bywają zaborcze) i nie lubią się z nim rozstawać. Choć może wyglądać niewinnie, nie jest to pies łatwy do ułożenia. Mimo małego wzrostu jest odważny i bardzo ciekawski.

Cocker spaniel nie lubi samotności. Bardzo źle znosi izolację i długą rozłąkę z opiekunem, dlatego nie nadaje się do trzymania w kojcu. Na co dzień jest to pies przyjazny i łagodny. Cocker spaniel jest bardzo energiczny i można uprawiać z nim różne psie sporty (np. agility). Ta rasa psa zdecydowanie lubi szczekać. Choć na ogół chętnie się uczy, to jednak bywa uparty. W czasie jego szkolenia należy wykazać się cierpliwością, konsekwencją i stanowczością.

Bassety, czyli psy z długimi uszami, a także inne rasy z długimi uszami, charakterystyka i opis
Rasy psów z długimi uszami - najpopularniejsze rasy, ich opis i charakterystyka oraz zastosowanie

Basset to łagodny pies, który jest cierpliwy względem dzieci i nigdy nie wykazuje się agresywnym zachowaniem. Powinien zaakceptować kota, ale ze względu na jego instynkt łowiecki, warto nadzorować ich kontakty. Niekiedy jest niezależny, dlatego jego szkolenie może trochę potrwać. Przywiązuje się do najbliższej rodziny i chętnie im towarzyszy we wszystkich czynnościach. Jeśli planujesz zakup pupila, sprawdź także ten artykuł o wyprawce dla psa krok po kroku.

TOP 10 – najładniejsze psy

Najpiękniejsze duże rasy psów

Siberian husky przyciąga uwagę i bez wątpienia przez wielu ludzi uważany jest za jednego z najładniejszych psów. Warto jednak wiedzieć, że ten wytrzymały pies nie zawsze się słucha. Jeśli złapie interesujący go trop, może uciec. Ogród powinien być dobrze zabezpieczony (pies ten może wykopać sobie dziurę lub przeskoczyć niski płot). Husky dobrze sprawdza się w wielu sportach. Ten towarzyski i przyjacielski pies potrzebuje dużo uwagi w ciągu dnia oraz dużo ruchu.

Owczarek kaukaski odstrasza intruzów już samym swoim groźnym wyglądem. Doskonale radzi sobie jako stróż, ale nie należy wzmagać w tym psie agresji, ponieważ z natury nie jest to łagodny baranek. Nie powinny decydować się na niego osoby, które wcześniej nie miały kontaktu z psami. Choć przywiązuje się do rodziny, nie jest zalecany przy małych dzieciach.

Dalmatyńczyk ma zrównoważony charakter. Jest przyjazny wobec ludzi, ale do obcych może podchodzić z rezerwą. To aktywny piesek, który uwielbia biegać. Ma skłonność do pogoni, dlatego należy go dobrze pilnować w czasie spacerów. Dalmatyńczyk ma bardzo dobrą pamięć i chętnie wykonuje polecenia, jeśli jest odpowiednio motywowany (np. przysmakami). Wobec tego psa należy zachować konsekwencję i trzeba poświęcać mu dużo czasu.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!

Golden retriever uwielbia bawić się z dziećmi. Doskonale sprawdza się jako pies rodzinny, ale nie jako stróż czy obrońca. Nawet obcych traktuje przyjaźnie i obdarza zaufaniem. Ten łagodny pies nadaje się jako pierwszy pies, ponieważ łatwo go wychować. Może przyzwyczaić się do życia w bloku, ale nie można zapominać o wspólnych spacerach.

Owczarek niemiecki dobrze odnajduje się w psich sportach. Ten aktywny pies może bawić się z nieco starszymi dziećmi. Zazwyczaj bardzo szybko się uczy, ale polecany jest dla doświadczonego psiarza. Wymaga dużego zaangażowania. Mocno zżywa się z opiekunem i chętnie mu towarzyszy. Nadaje się na obrońcę i stróża, ale źle znosi izolację od rodziny i życie w kojcu.

Najładniejsze średnie i małe pieski

Welsh Corgi Pembroke to mały pies o krótkich nogach. Przywiązuje się do opiekuna i lubi bawić się z dziećmi. Ten pies nadaje się do bloku, ale warto znosić go po schodach lub poruszać się windą, bo w przeciwnym razie może mieć problemy z kręgosłupem. Może wziąć udział w niektórych psich sportach. Ten mądry piesek bardzo szybko się uczy, ale w rasie zdarzają się uparte osobniki.

Owczarek szetlandzki, a także informacje o psach z długimi uszami, charakterystyki, opisy, najlepsze rasy
Rasy z długimi uszami krok po kroku, czyli rasy psów z długimi uszami, ich opis i charakterystyka

Owczarek szetlandzki (sheltie) sprawdzi się jako pierwszy pies, ponieważ stosunkowo łatwo go wychować. Bardzo lubi wykonywać polecania, więc chętnie się uczy, ale należy być wobec niego łagodnym i konsekwentnym. Agresja sprawi, że zamknie się w sobie, a uległość spowoduje, że przestanie się słuchać. Nadaje się dla starszych osób i rodzin z dziećmi, ale nie wolno zapominać o codziennej dawce ćwiczeń fizycznych i umysłowych. Sheltie zżywa się z rodziną do tego stopnia, że może cierpieć na lęk separacyjny.

Border Collie to bardzo oddany przyjaciel, który wręcz nie potrafi oderwać się od człowieka. Źle znosi dłuższą rozłąkę. Nie jest to pies dla każdego. Choć jest bardzo inteligentny i nie ma problemów z nauką czegoś nowego, to jednak wymaga dużego zaangażowania. Nadaje się dla osób, które mają aktywny tryb życia. Poza sporą dawką ruchu w ciągu dnia potrzebuje także różnorodnych ćwiczeń umysłowych. Bardzo dobrze sprawdza się w psich sportach. Nie ma w nim agresji. Potrafi dogadać się z innymi psami i zachowuje się przyjaźnie wobec ludzi.

W naszym rankingu najładniejszych psów znalazły się też psy z dużymi wiszącymi uszami, takie jak beagle i cocker spaniel. Jednak tak naprawdę każda rasa psa przyciąga uwagę na swój własny sposób. Wszelkie rankingi są subiektywne i nie należy traktować ich dosłownie. Najpiękniejszy równie dobrze może być kundelek, który będzie jedyny taki na świecie, ale usłyszy o nim bardzo mało osób.

Pies z długimi uszami może być krótkowłosy (np. beagle) lub długowłosy (chart afgański). Choć takie psy potrafią rozczulać swoim wyglądem, najrozsądniej jest wybierać psa nie pod względem samego wyglądu, ale głównie pod kątem jego charakteru. Nie wszystkie psy dobrze odnajdują się w bloku lub wiodąc spokojny tryb życia. Niektóre rasy wymagają intensywnych treningów zarówno fizycznych, jak i umysłowych. Warto to rozważyć, zanim podejmie się ostateczną decyzję.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny