Instynkt przetrwania a żebranie przy stole

Instynkt przetrwania jest głęboko zakorzenionym mechanizmem, który motywuje psy do poszukiwania jedzenia. Pochodzi on od przodków psów, dla których dostęp do pożywienia nie był pewny i zmieniał się w zależności od wielu czynników, takich jak pora roku, dostępność zwierzyny czy konkurencja ze strony innych drapieżników. Każda więc okazja do zdobycia jedzenia była wykorzystywana, by zapewnić przetrwanie.

W kontekście domowego życia, psy nie muszą walczyć o jedzenie, aby przetrwać, lecz ich instynktowne pragnienie zdobywania pożywienia pozostaje silne. Psy szybko uczą się, że ludzie są źródłem jedzenia, i że pewne zachowania – jak patrzenie smutnymi oczami, merdanie ogonem czy delikatne skomlenie – mogą skutkować zdobyciem przysmaków.

Poszukiwanie jedzenia przez psy jest więc naturalnym napędem, natomiast żebranie przy stole, jest nieświadomie zachęcane przez ludzi. Bo tak naprawdę, to my uczymy wymuszania jedzenia przez psy… Ale jak to się dzieje?

Przepis na wymuszanie jedzenia przez psa

Gdy siadasz do obiadu i zauważasz, że nie skończyłeś całej porcji, zostawiając za sobą resztki jedzenia, naturalnym odruchem może być niechęć do ich wyrzucania. W takim momencie możesz pomyśleć o sprawieniu niespodzianki swojemu psu, dając mu to, czego sam nie zjesz. Podając mu resztki ze stołu, nieświadomie uczysz go, że warto być obok ciebie podczas posiłków, ponieważ może to oznaczać dla niego coś miłego - smakołyki.

Następnym razem, podczas jedzenia, twój pies może stać przy stole, obok ciebie, mając nadzieję na powtórkę. Trudno jest odmówić, szczególnie kiedy wiesz, że i tak nie zjesz wszystkiego. Nagradzając go za bycie obok i patrzenie na ciebie, wzmacniasz w nim przekonanie, że takie zachowanie jest dobre.

Jednak kiedy powtórzy się sytuacja, w której nie zareagujesz na oczekującego psa, może on poczuć frustrację i zacząć szczekać, piszczeć czy nawet szturchać cię łapą, myśląc, że teraz potrzebuje zrobić coś więcej, aby zdobyć jedzenie. Jeśli ustąpisz i znowu podzielisz się z nim jedzeniem, nie zdziw się, gdy w przyszłości jego zachowanie stanie się bardziej intensywne i nachalne podczas posiłków. Twój pies stanie się prawdziwym wymuszaczem.

Ucząc psa, że proszenie przy stole przynosi mu jedzenie, utrudniasz sobie późniejsze oduczenie go tego nawyku. Gdybyś ignorował te próby wymuszania jedzenia, takie zachowanie szybko by zanikło. Im dłużej jednak będziesz podtrzymywał tę praktykę, tym trudniej będzie odzwyczaić psa od wymuszania przy stole. Sprawdź także: Jak oduczyć psa wchodzenia na kanapę? Wyjaśniamy krok po kroku.

Pies żebrzący przy stole
Pies wymusza jedzenie podczas spożywania posiłków - jak sobie z tym radzić

Nauka i wzmocnienie

Psy szybko uczą się poprzez skojarzenia i wzmocnienie. Jeśli pies odkryje, że żebranie przynosi mu nagrodę w postaci jedzenia, zachowanie to zostaje wzmocnione i jest powtarzane. Nawet jednorazowe ustąpienie i podanie psu jedzenia podczas spożywania posiłku może spowodować, że pies będzie powielał to zachowanie, oczekując podobnego rezultatu w przyszłości.

Należy pamiętać, że nasze psy nie rodzą się z nawykiem wymuszania jedzenia przy stole – to my, ich opiekunowie, nieświadomie wpajamy im to zachowanie. Gdy pies regularnie domaga się jedzenia w trakcie posiłków, oznacza to, że w jakiś sposób został do tego zachęcony, być może niekoniecznie przez Ciebie, ale przez kogoś innego. Może to być ktoś z domowników lub gości, którzy po kryjomu podawali mu jedzenie pod stołem, lub w przypadku psów adoptowanych, mogli to robić poprzedni opiekunowie.

Warto podkreślić, że nie tylko intencjonalne karmienie psa z ręki, ale również przypadkowe spadanie resztek jedzenia pod stół, uczy czworonoga, że warto przebywać w pobliżu stołu podczas posiłków. Pies szybko uczy się, że okolice stołu są potencjalnym źródłem pożywienia. Może to prowadzić do sytuacji, w której zwierzę będzie stale obecne przy stole, licząc na nieoczekiwany przysmak,

Naprawienie tego błędu wymaga czasu i cierpliwość. Jednak z odpowiednim podejściem jest to jak najbardziej możliwe do osiągnięcia.

Sposoby na oduczenie psa żebrania

Zadbaj o dietę psa

Pierwszym krokiem w kierunku eliminacji żebrania jest zapewnienie psu zbilansowanej diety, która zaspokoi wszystkie jego potrzeby żywieniowe. Upewnienie się, że porcje są odpowiednie oraz bogate kalorycznie pomoże zredukować jego potrzebę szukania dodatkowego pożywienia. Ustalenie stałych godzin karmienia pozwoli psu zrozumieć, kiedy może się spodziewać posiłku, co z kolei zminimalizuje jego próby żebrania o jedzenie w innych porach.

Sprawdź także ten artykuł z poradami: Jak nauczyć psa komend? Praktyczny poradnik szkolenia.

Najważniejsze - ignoruj

Kiedy przychodzi czas rodzinnego posiłku, ważne jest, aby nie reagować na próby żebrania psa. Ignorowanie jego zachowań, takich jak szczekanie, popiskiwanie czy wpatrywanie się, jest kluczowe. Nawet spojrzenie na psa, może być już zwróceniem na niego uwagi. Pies musi zrozumieć, że żebranie nie przynosi żadnych korzyści. Absolutnie nie można ulec jego błaganiom. Konsekwentne trzymanie się tej zasady, sprawi, że twój psiak zaprzestanie żebrania przy stole, ponieważ nie ma z tego żadnej nagrody - jedzenia.

Kiedy nasz czworonożny przyjaciel podchodzi, prosząc o coś pysznego spojrzeniem pełnym nadziei, ważne jest, aby pozostać nieugiętym. Liczy się tu asertywność i wytrwałość. Ignorowanie niepożądanych zachowań w końcu zaowocuje – pies zrezygnuje z żebrania. Szczególnie pomocna okaże się znajomość komendy „zostaw” lub “nie wolno” przez naszego pupila.

W obliczu psiego żebrania zachowajmy spokój i nie zwracajmy na niego uwagi, bez względu na to, jak głośno by nie szczekał czy nie jęczał. Czekajmy, aż jego energia opadnie, a on sam się uspokoi. Tymczasem możemy zająć się innymi rzeczami, unikając bezpośredniego kontaktu wzrokowego i świadomego zwracania na niego uwagi.

Pies żebrzący przy stole
Wymuszanie jedzenia przez psa może być oznaką różnych przypadłości

Jeżeli rodzina czy znajomi wyrażają zdziwienie naszym postępowaniem, wyjaśnijmy im przyczyny i nasze cele. Podkreślmy, że jest to część większego planu nauczania psa i że nasza determinacja w końcu przyniesie efekty. Pies może i zrobi trochę hałasu, ale to nic poważnego i przyniesie pozytywne rezultaty.

Zachowanie zastępcze

Wprowadzenie i odpowiednia nauka komend takich jak "na miejsce" podczas posiłków pomoże pozostawić psa w wyznaczonym miejscu, a nie przy stole. W ten sposób nauczysz psa zachowania zastępczego, czyli takiego, które wyklucza niepożądane czynności podejmowane przez psiaka. To nie tylko pomoże w oduczeniu żebrania, ale także w nauczeniu psa samokontroli i posłuszeństwa. Oczywiście, pamiętaj o nagrodzeniu psa, najlepiej w miejscu jego legowiska, w którym został przez czas Twojego posiłku.

W tym czasie można również przekierować uwagę psa, na przykład, poprzez podanie mu zabawki, konga lub kości do gryzienia, z dala od stołu, co pozwoli mu zająć się czymś innym niż obserwowanie jedzenia na stole.

W grupie siła

Zachowanie spójności w działaniach wszystkich członków rodziny jest kluczowe. Wszyscy domownicy muszą stosować się do ustalonych zasad i nie ulegać prośbom psa o jedzenie, ponieważ nawet jednorazowe ustępstwo może spowodować, że pies będzie kontynuował swoje zachowania w nadziei na powtórzenie korzyści. Dopilnuj też tego, aby żadne okruszki nie lądowały pod stołem. Zjedzenie czegoś, co spadło ze stołu, również będzie dla psa nagrodą.

Pamiętaj, że proces oduczania psa żebrania wymaga czasu i cierpliwości. Postępy mogą pojawić się stopniowo, ale konsekwencja i zrozumienie potrzeb psa, są kluczem do sukcesu.

ikona podziel się Przekaż dalej