Pies wodołaz – opis wzorcowego wyglądu

Nowofundland pochodzi z Kanady i należy do rasy o wszechstronnych umiejętnościach. Jego charakterystyczną cechą jest także sam, dość nietypowy wygląd. Pies rasy nowofundlandzkiej jest duży, a jego wzorcowa waga została oszacowana na 60 – 70 kg. Wzorzec rasy określa także prawidłową wysokość w kłębie, która powinna mieścić się w przedziale 69 – 73 cm. Dorosłe, prawidłowo zbudowane suczki nie posiadają tak dużych rozmiarów. Ich waga przeważnie mieści się w zakresie 50 – 60 kg, a wysokość w kłębie 64 do 68 cm.

Oglądając zdjęcia rasy, trudno pomylić ją z innymi psami. Już maleńkie szczeniaki posiadają wyjątkowo gęstą sierść oraz gęsty podszerstek, który chroni je przed zimnem. Pies wodołaz występuje w kilku odmianach umaszczenia. Dużą popularnością cieszy się odcień biało czarny i czarny. Pies wodołaz może także występować w odcieniu brązowym i czarnym z białymi znaczeniami. Znaczenia o białym odcieniu przeważnie znajdują się w obrębie piersi, palców oraz ogona.

Co ciekawe, nowofundland posiada wodoodporną sierść, która zabezpiecza organizm podczas pływania. W wodzie okazuje się znacznie zwinniejszy niż czarny owczarek staroniemiecki czy hovawart. Pies wodołaz posiada specjalną błonę pławną pomiędzy palcami. Jest to zjawisko spotykane wyłącznie u tej rasy. Błony pławne zapewniają szybsze pływanie i wyjątkową zwinność w wodzie.

Charakter i upodobania wodołaza

Jak sama nazwa wskazuje, pies wodołaz uwielbia kontakt z wodą. Jest to rasa stworzona do aktywności w wodzie i przechodząc obok zbiorników wodnych, przeważnie nie odmówi sobie kąpieli. Zdjęcia rasy często prezentują psy, które pływają lub aportują w wodzie. Jest to największa pasja nowofundlanda, którą można zaobserwować już od szczeniaka.

Nasz biało czarny czy brązowo biały pies wodołaz zwraca uwagę ciekawym usposobieniem. Opis rasy wskazuje na to, iż jest to pupil o dużym stopniu posłuszeństwa, nakierowany na kontakt z człowiekiem. Szybko przyzwyczaja się do całej rodziny, wykazuje przy tym dużą łagodność oraz lojalność.

Nowofundlandy są równie rodzinne i radosne jak hovawarty. Nie będą tak czujne jak czarny owczarek staroniemiecki i nie sprawdzą się w roli stróża posesji. Pomimo dużych rozmiarów nie budzą respektu, a brak silnego instynktu terytorialnego czyni z nich marnych stróży. Ponadto duże przywiązanie do rodziny sprawia, że nowofundland najlepiej czuje się u boku swojego właściciela. Długotrwałe, samotne pozostawanie na posesji nie będzie dla niego przyjemne.

Opisując charakter rasy, warto wspomnieć o relacjach z nieznajomymi i zwierzętami. Pies wodołaz wykazuje się dużym spokojem i pewnością siebie. Trudno wyprowadzić go z równowagi, a dobrze prowadzony szczeniak nie ma tendencji do dominacji czy prowokowania konfliktów. Biało czarny czy brązowo biały pies wodołaz z łatwością nawiązuje relacje z innymi zwierzętami. Nie będzie też stanowił zagrożenia dla gości, którzy odwiedzą jego właściciela. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o charakterystyce nowofundlanda.

Nowofundland - opinie o rasie

Przeglądając zdjęcia rasy, trudno oprzeć się wrażeniu, że pies rasy nowofundland może wzbudzać duże zainteresowanie. Jego duży rozmiar, ciekawe umaszczenie oraz umiejętności sprawiają, że przeważnie posiada bardzo przychylne opinie. W hodowlach dokłada się wszelkich starań, by psy nie posiadały skłonności do agresji czy nadmiernej lękliwości.

Pies wodołaz posiada opinie pupila wielozadaniowego. Jego szkolenie nie wymaga bardzo dużych umiejętności, bowiem jest to rasa nastawiona na współpracę. Szczeniaki nowofundlanda będą równie pojętne jak czarny owczarek staroniemiecki czy hovawart. Jednocześnie wyróżnią się większym zaufaniem w stosunku do obcych.

Zdjęcia dużych wodołazów często prezentują je w roli ratowników. Przychylne opinie o rasie i ich wyjątkowe umiejętności sprawiły, że nowofundland jest chętnie wybierany do patroli wodnych. Rasa jest też doceniana w innych służbach mundurowych, gdzie okazuje się przy tym równie przydatna jak czarny owczarek staroniemiecki czy hovawart.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Nowofundland na tle zieleni
Jaki charakter ma pies wodołaz, czyli nowofundland i opis rasy

Cena zakupu szczeniaka – ile kosztuje nowofundland w dobrych hodowlach

Szczeniaki nowofundlanda nie są najtańsze w zakupie. Jest to rasa ciesząca się dużym uznaniem, a mniejsza ilość szczeniąt w hodowlach często wiąże się z wyższymi cenami zakupu. W naszym kraju największym uznaniem cieszą się hodowle zarejestrowane w ZKwP. Cena za szczeniaki z dokumentacją ZKwP może okazać się nieco wyższa, jednak daje gwarancję czystości rasy.

Nasz czarno biały czy brązowo biały szczeniak w hodowlach ZKwP będzie kosztował przynajmniej 5000 zł. Cena w granicach 5000 – 7000 zł dotyczy szczeniaków w znanych i renomowanych hodowlach (aktualizacja cen: czerwiec 2021). Niekiedy cena za szczeniaki z możliwością brania udziału w wystawach okazuje się jeszcze wyższa. Górny pułap kosztowy jest trudny do jednoznacznego ustalenia.

Inne rasy pracujące mogą niekiedy okazać się tańsze w zakupie. Dla przykładu, czarny owczarek staroniemiecki w dobrych hodowlach będzie wydatkiem od 3000 zł w górę. Z kolei cena za hovawarta z dobrego skojarzenia to około 3000 – 6000 zł.

Sama cena nie powinna być najważniejszym kryterium wyboru hodowli. Nasz biało czarny pies wodołaz, hovawart czy czarny owczarek staroniemiecki powinny pochodzić od przebadanych rodziców. Najistotniejsze okazuje się badanie w kierunku dysplazji stawu biodrowego i łokciowego. Nasz duży, biało czarny pies nowofundland może mieć problemy z owymi schorzeniami. Są to choroby o podłożu genetycznym, dlatego zakup szczeniaka po przebadanych i zdrowych rodzicach zmniejsza ryzyko występowania choroby.

Hodowla nowofundlanda czy takich ras jak hovawart powinna opisać predyspozycje danej linii hodowlanej. Poleca się też osobistą wizytę u hodowcy i ocenę warunków, w jakich rozwijają się szczeniaki. Podczas zakupu podpisuje się stosowną umowę, która stanowi najważniejsze zabezpieczenie obydwu stron. Wraz ze szczeniakiem otrzymujemy wyprawkę oraz pełną dokumentację. Dobrą praktyką jest przekazanie przez hodowcę kopii wyników badań rodziców szczeniaka.

ikona podziel się Przekaż dalej