Pies w samolocie. Jakie są przepisy?

Podróż psów w samolocie. W jaki sposób można zabrać psa za granicę?

Chcesz przeprowadzić się do innego państwa, jednak nie możesz zostawić psa w rodzinnym kraju? Przewożenie psa nie jest skomplikowanym procederem. Co jednak, kiedy wyprowadzasz się bardzo daleko i jedyną możliwą opcją jest lot samolotem? Istnieje kilka możliwości, aby przetransportować psy:

 1. W kabinie bagażowej – wbrew pozorów, psów nie przewozi się razem z bagażem, a w specjalnej przestrzeni do transportu zwierząt.
 2. Samolot transportowy – pies poleci innym samolotem, transportowym (cargo).
 3. Na pokładzie samolotu – tak może podróżować mały pies, jednak zamknięty w transporterze.
 4. Wsparcie emocjonalne – jeżeli opiekun ma zaświadczenie od psychologa lub psychiatry, że potrzebuje takiego psa, zwierzak może lecieć w kabinie pasażerskiej.
 5. Przewodnik człowieka – pies może podróżować z opiekunem niepełnosprawnym, np. niewidomym jako asystent. Tutaj również wymagane jest specjalne zaświadczenie.

Z psem jakiej wielkości można podróżować na pokładzie samolotu?

Wszystko tak naprawdę zależy od wymogów danej linii lotniczej. Większość przewoźników wymaga, by pies był mały – a więc, by zmieścił się do transporterka o wielkości ok. 45 x 30 x 20 cm. Mało tego, transporterek powinien być miękki, by nie stanowił zagrożenia w samolocie. Dodatkowo, spód transportera powinien być zabezpieczony przed zanieczyszczeniem podłogi przez psa. Wiadomo, taka podróż może dość stresująco na niego wpłynąć.

Istnieje też limit, który dotyczy wagi psa wraz z jego transporterem. Większość linii lotniczych dopuszcza na pokładzie wagę psa z transporterem do 6, 8 lub 10 kg. Oczywiście, powinno się do samolotu zabrać psa jak najmniejszego. Latanie w transporterze na pokładzie nie będzie przyjemne dla większych psów. Bo jak zmieścić się mają w limicie wagowym?

Przed zabraniem psa w podróż należy odpowiednio wcześniej upewnić się, czy:

 • wybrana linia lotnicza pozwala na to, by transportować psy (ciężko o przewożenie zwierząt u tanich przewoźników),
 • w docelowej destynacji transport psa jest możliwy (do niektórych krajów nie można przewozić psów),
 • daną rasę psa można przewieźć (wiele przewoźników nie akceptuje niebezpiecznych lub uznawanych za agresywne ras).

Koszt za bilety dla psa zaczyna się od 50 dolarów i zależy m.in. od tego, jak duży jest pies oraz dokąd obywa się przelot. Na lotach międzykontynentalnych kwota może wynieść nawet do 400 dolarów w obie strony. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak dobrać szelki dla psa do samochodu.

Latanie samolotem z psem. Przepisy i przewóz psa za granicę

Pies w samolocie - jak pies podróżuje pod pokładem?

Przede wszystkim należy sobie zdać sprawę, że pies nie będzie leciał z bagażem. W dzisiejszych czasach samoloty są dostosowywane do coraz większych potrzeb pasażerów – a więc, dla zwierząt istnieją specjalne przestrzenie, w których podróżują. Zabierasz dużego psa na zawody agility? A więc, wyląduje on w specjalnym miejscu, przeznaczonym do przewozu zwierząt. Takie przestrzenie mają:

 • odpowiednią temperaturę,
 • wysoką zawartość tlenu w powietrzu,
 • specjalne wygłuszenie.

Chcesz zabrać psa samolotem po raz pierwszy? Warto będzie wcześniej skonsultować się z weterynarzem, zbadać zwierzę i ocenić jego stan zdrowia. Musisz mieć pewność, że pies da sobie radę pod podkładem – zwłaszcza, jeżeli podróż będzie trwała kilka lub kilkanaście godzin. Ważne też, by nie podawać psom środków uspokajających – tym bardziej, jeżeli nigdy wcześniej tego nie robiliście. Jak już, lepiej przetestować lek wcześniej i pod kontrolą weterynaryjną.

Pies w transporterze na lotnisku
Pies w samolocie krok po kroku, czyli jak wygląda lot samolotem z psem

Staraj się unikać lotów z krótką przesiadką, bo wtedy nie będziesz mógł odebrać psiaka. Lepiej, by przerwa między jednym, a drugim lotem trwała minimum 8 godzin. Wówczas będziesz mógł zabrać psa na spacer i pobyć z nim przed kolejnym lotem. Nie warto brać krótkich przesiadek z psem również ze względu na to, że zostanie on narażony na hałas związany z rozładunkiem i załadunkiem – to bardzo stresujące dla każdego zwierzaka.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Bukowanie lotu z psem

W większości linii lotniczych najpierw należy zarezerwować bilet sobie, a dopiero później zgłosić potrzebę przewiezienia psa (bo np. lecicie razem na zawody agility). Najlepiej będzie zrobić to możliwie szybko, bo na każdym pokładzie samolotu i pod nim istnieje ściśle określony limit dla zwierząt – zależny od przewoźnika i wielkości samolotu. Każda linia lotnicza, by zabukować miejsce dla psa, potrzebuje:

 • imienia i nazwiska z rezerwacji,
 • numeru biletu,
 • numer rezerwacji,
 • danych kontaktowych,
 • wymiarów transportera,
 • wagi psa i transportera,
 • informacji na temat rasy psa,
 • informacji o destynacji docelowej pasażera.

Prośby zazwyczaj rozpatrywane są przez linie lotnicze w przeciągu 3 dni roboczych. Za przewiezienie psa samolotem trzeba będzie zapłacić albo przez Internet (specjalny link do rezerwacji), albo na miejscu – na lotnisku.

O czym warto pamiętać, zanim zabierzesz psa do samolotu?

 1. Nie karm psa do 4 godzin przed wylotem! Pełny żołądek może uprzykrzyć podróż. Nie chowaj psu przysmaków w transporterze.
 2. Przed lotem zmęcz psa fizycznie i psychicznie, żeby jak najdłuższą część lotu przespał.
 3. Zabierz psa na szybką toaletę, zanim ruszycie na odprawę. Nie stresuj się przy tym, by pies także nie zaczął odczuwać niepokoju.
 4. Do stanowiska check-in ustaw się z psem w normalnej kolejce.
 5. Po wejściu do samolotu zapytaj się stewardessy, czy pies jest już w samolocie i czy ma dobre warunki do odbycia podróży.
 6. Nie zapomnij o dokumentach! Bez nich możesz się spotkać z odmową podróży, ogromnymi wydatkami lub nawet… eutanazją psa.
ikona podziel się Przekaż dalej