Pies w samolocie krok po kroku – jak zaplanować lot z psem?
Pies w samolocie często stanowi źródło pewnych komplikacji. Lot samolotem z psem nie jest najłatwiejszy, a pupil może być przerażony podróżą – zwłaszcza, kiedy będzie musiał zostać zamknięty w luku bagażowym. Przewóz psa od zawsze wywołuje wiele kontrowersji i pytań. Jak wygląda transport psów, jaki jest koszt za bilety, czy taki przelot jest możliwy i kiedy zwierząt nie można przewozić?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o transporcie zwierząt.
Pies w samolocie. Jakie są przepisy?
Podróż psów w samolocie. W jaki sposób można zabrać psa za granicę?
Chcesz przeprowadzić się do innego państwa, jednak nie możesz zostawić psa w rodzinnym kraju? Przewożenie psa nie jest skomplikowanym procederem. Co jednak, kiedy wyprowadzasz się bardzo daleko i jedyną możliwą opcją jest lot samolotem? Istnieje kilka możliwości, aby przetransportować psy:
- W kabinie bagażowej – wbrew pozorów, psów nie przewozi się razem z bagażem, a w specjalnej przestrzeni do transportu zwierząt.
- Samolot transportowy – pies poleci innym samolotem, transportowym (cargo).
- Na pokładzie samolotu – tak może podróżować mały pies, jednak zamknięty w transporterze.
- Wsparcie emocjonalne – jeżeli opiekun ma zaświadczenie od psychologa lub psychiatry, że potrzebuje takiego psa, zwierzak może lecieć w kabinie pasażerskiej.
- Przewodnik człowieka – pies może podróżować z opiekunem niepełnosprawnym, np. niewidomym jako asystent. Tutaj również wymagane jest specjalne zaświadczenie.
Z psem jakiej wielkości można podróżować na pokładzie samolotu?
Wszystko tak naprawdę zależy od wymogów danej linii lotniczej. Większość przewoźników wymaga, by pies był mały – a więc, by zmieścił się do transporterka o wielkości ok. 45 x 30 x 20 cm. Mało tego, transporterek powinien być miękki, by nie stanowił zagrożenia w samolocie. Dodatkowo, spód transportera powinien być zabezpieczony przed zanieczyszczeniem podłogi przez psa. Wiadomo, taka podróż może dość stresująco na niego wpłynąć.
Istnieje też limit, który dotyczy wagi psa wraz z jego transporterem. Większość linii lotniczych dopuszcza na pokładzie wagę psa z transporterem do 6, 8 lub 10 kg. Oczywiście, powinno się do samolotu zabrać psa jak najmniejszego. Latanie w transporterze na pokładzie nie będzie przyjemne dla większych psów. Bo jak zmieścić się mają w limicie wagowym?
Przed zabraniem psa w podróż należy odpowiednio wcześniej upewnić się, czy:
- wybrana linia lotnicza pozwala
na to, by transportować psy (ciężko o przewożenie zwierząt u tanich
przewoźników),
- w docelowej destynacji transport psa jest możliwy (do niektórych krajów nie
można przewozić psów),
- daną rasę psa można przewieźć (wiele przewoźników nie akceptuje niebezpiecznych lub uznawanych za agresywne ras).
Koszt za bilety dla psa zaczyna się od 50 dolarów i zależy m.in. od tego, jak duży jest pies oraz dokąd obywa się przelot. Na lotach międzykontynentalnych kwota może wynieść nawet do 400 dolarów w obie strony. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak dobrać szelki dla psa do samochodu.
Latanie samolotem z psem. Przepisy i przewóz psa za granicę
Pies w samolocie - jak pies podróżuje pod pokładem?
Przede wszystkim należy sobie zdać sprawę, że pies nie będzie leciał z bagażem. W dzisiejszych czasach samoloty są dostosowywane do coraz większych potrzeb pasażerów – a więc, dla zwierząt istnieją specjalne przestrzenie, w których podróżują. Zabierasz dużego psa na zawody agility? A więc, wyląduje on w specjalnym miejscu, przeznaczonym do przewozu zwierząt. Takie przestrzenie mają:
- odpowiednią temperaturę,
- wysoką zawartość tlenu w powietrzu,
- specjalne wygłuszenie.
Chcesz zabrać psa samolotem po raz pierwszy? Warto będzie wcześniej skonsultować się z weterynarzem, zbadać zwierzę i ocenić jego stan zdrowia. Musisz mieć pewność, że pies da sobie radę pod podkładem – zwłaszcza, jeżeli podróż będzie trwała kilka lub kilkanaście godzin. Ważne też, by nie podawać psom środków uspokajających – tym bardziej, jeżeli nigdy wcześniej tego nie robiliście. Jak już, lepiej przetestować lek wcześniej i pod kontrolą weterynaryjną.
Staraj się unikać lotów z krótką przesiadką, bo wtedy nie będziesz mógł odebrać psiaka. Lepiej, by przerwa między jednym, a drugim lotem trwała minimum 8 godzin. Wówczas będziesz mógł zabrać psa na spacer i pobyć z nim przed kolejnym lotem. Nie warto brać krótkich przesiadek z psem również ze względu na to, że zostanie on narażony na hałas związany z rozładunkiem i załadunkiem – to bardzo stresujące dla każdego zwierzaka.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Bukowanie lotu z psem
W większości linii lotniczych najpierw należy zarezerwować bilet sobie, a dopiero później zgłosić potrzebę przewiezienia psa (bo np. lecicie razem na zawody agility). Najlepiej będzie zrobić to możliwie szybko, bo na każdym pokładzie samolotu i pod nim istnieje ściśle określony limit dla zwierząt – zależny od przewoźnika i wielkości samolotu. Każda linia lotnicza, by zabukować miejsce dla psa, potrzebuje:
- imienia i nazwiska z rezerwacji,
- numeru biletu,
- numer rezerwacji,
- danych kontaktowych,
- wymiarów transportera,
- wagi psa i transportera,
- informacji na temat rasy psa,
- informacji o destynacji docelowej pasażera.
Prośby zazwyczaj rozpatrywane są przez linie lotnicze w przeciągu 3 dni roboczych. Za przewiezienie psa samolotem trzeba będzie zapłacić albo przez Internet (specjalny link do rezerwacji), albo na miejscu – na lotnisku.
O czym warto pamiętać, zanim zabierzesz psa do samolotu?
- Nie karm psa do 4 godzin przed wylotem! Pełny żołądek może uprzykrzyć podróż. Nie chowaj psu przysmaków w transporterze.
- Przed lotem zmęcz psa fizycznie i psychicznie, żeby jak najdłuższą część lotu przespał.
- Zabierz psa na szybką toaletę, zanim ruszycie na odprawę. Nie stresuj się przy tym, by pies także nie zaczął odczuwać niepokoju.
- Do stanowiska check-in ustaw się z psem w normalnej kolejce.
- Po wejściu do samolotu zapytaj się stewardessy, czy pies jest już w samolocie i czy ma dobre warunki do odbycia podróży.
- Nie zapomnij o dokumentach! Bez nich możesz się spotkać z odmową podróży, ogromnymi wydatkami lub nawet… eutanazją psa.
mam wykupiony bilet dla siebie oraz dla małego psa (przelot w transporterze w kabinie pasażerskiej) na trasie Berlin - Teneryfa liniami eurowings. Mam wszystkie wymagane dokumenty. Podobno ze zwierzakiem odprawa jest możliwa tylko na lotnisku? Jak wygląda cala procedura na lotnisku? Ustawiam się do stanowiska check-in w normalnej kolejce i czy przy odprawie będę musiała wypełniać jakieś dokumenty/ formularze?
pozdrawiam