Rhodesian ridgeback – co warto wiedzieć o tym psie?

Rasa została uznana przez FCI w 1955 roku. Jej początki nie są znane. Uznaje się, że pies rodezjan musi pochodzić z Afryki Południowej lub Tajlandii, bo są to dwa miejsca, gdzie obecnie żyją te psy. Według wzorca rasy samiec powinien ważyć 36,5 kg, a samica 32 kg. Idealna wysokość w kłębie u psa mieści się w przedziale 63-69 cm, a u suki 61-66 cm.

Sierść rodezjana jest krótka, gładka, gęsta i lśniąca. Nie powinna być ani jedwabista, ani wełnista. Możliwe umaszczenie tego psa to kolor od jasnopszenicznego do czerwonopłowego. Dopuszczalna są ciemne uszy i kufa, podobnie jak małe białe znaczenia na palcach i piersi. Cechą charakterystyczną tych psów jest pręga, która biegnie przez grzbiet. W tym miejscu sierść rośnie w przeciwnym kierunku.

Średnia długość życia tego psa to ok. 11 lat. Jest bardzo wytrzymały i dość dobrze znosi zarówno wysokie temperatury, jak i niskie, choć gorzej radzi sobie podczas mrozu. Choroby, jakie najczęściej przytrafiają się w tej rasie, to: dysplazja stawów biodrowych, niedoczynność tarczycy, rak, problemy ze skórą, zaburzenia mięśni i alergie (pokarmowe i kontaktowe). Jest to rasa podobna na skręt żołądka. Pielęgnacja sierści tego psa nie jest wymagająca. Wystarczy wyczesywać go raz na tydzień.

Jakie usposobienie ma pies rodezjan?

Rhodesian ridgeback to pies o dużym temperamencie, który w ciągu dnia potrzebuje dużo ruchu, jednak samo wypuszczanie go na ogród mu nie wystarczy. Pies ten potrzebuje także ćwiczeń umysłowych. Nadaje się dla osób aktywnych, które mogą poświęcić mu dużo czasu. Może brać udział w psich sportach (np. agility, taniec z psem). Pies nie może ćwiczyć zbyt intensywnie, dopóki się rozwija. Rodezjan może dołączyć do przejażdżek rowerowych mniej więcej w 18. miesiącu życia.

Warto mieć na uwadze to, że ten pies nie będzie wykonywał wszystkich komend. Rodezjan jest uparty i w pewien sposób niezależny, choć jest bardzo wrażliwy i potrzebuje kontaktu z człowiekiem. Nie należy go izolować od rodziny. Ten pies potrafi być czuły, ale niekiedy zachowuje dystans. Uwielbia dzieci i zabawy z nimi. Jest w stosunku do nich cierpliwy, tolerancyjny, a nawet troskliwy, ponieważ często ich pilnuje. Nie ufa obcym i nie jest hałaśliwy. Jest odważny i nigdy nie traci czujności. Nadaje się na stróża.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Rodezjan był wykorzystywany do polowań na duże zwierzęta (lwy, gepardy). Jego zadanie polegało o otoczeniu ofiary i zatrzymaniu jej do czasu przybycia właściciela. W czasie polowania zawsze brało udział kilku psów, dlatego rodezjan umie współpracować z innymi psami. W domu powinien zaakceptować inne zwierzęta (np. koty), ale powinien się z nimi wychować. Może nie dogadywać się z drugim samcem, zwłaszcza jeśli ten też będzie miał silny charakter. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o psie rasy rhodesian ridgeback.

Legalna hodowla rasowych psów – informacje, cena za szczeniaki

Nie każda hodowla okaże się legalna. Czasami na pierwszy rzut oka wszystko może wydawać się w porządku, ale np. podczas spotkania okaże się, że zwierzęta żyją w okropnych warunkach, czego nie było widać na zdjęciach zamieszczonych w ogłoszeniu czy podesłanych przez danego hodowcę.

Rhodesian ridgeback na spacerze
Jaki charakter ma pies rasy rhodesian ridgeback lub pies rodezjan, czyli co warto wiedzieć o psach

Psy z rodowodem nie są tanie. Ostateczna kwota zależy od renomy hodowli, dostępności rasy, wieku psa, linii genów oraz stopnia wpasowania się we wzorzec rasy. Pies rodezjan zwykle kosztuje od 3500 do 4500 zł, ale czasami szczeniaki sprzedawane są za ok. 6000 zł. Wilczarz irlandzki (potocznie wilczarz olbrzymi) jest na ogół drogi. Za szczenięta tej rasy zwykle trzeba zapłacić ok. 5000 – 6000 zł. Cena za pieski z pseudohodowli zwykle waha się w granicach ok. 500 – 1500 zł.

Opis ogłoszenia na portalu ogłoszeniowym powinien zawierać informacje nie tylko o szczeniaku (data urodzenia, umaszczenie, charakter, rodzice, badania itd.), ale także o samej hodowli. Ważne jest to, gdzie dana hodowla jest zrzeszona. FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) zezwala na to, aby w każdym kraju funkcjonowała tylko jedna organizacja zrzeszająca hodowców rasowych psów. W Polsce jest to ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce).

Szczenię może opuścić hodowlę, gdy skończy 8 tygodni. Do tego czasu szczeniaki muszą być dwa razy odrobaczone i raz zaszczepione, a także muszą mieć wszczepiony CHIP. Obowiązkowo nowy właściciel pieska otrzymuje jego metryczkę. Na jej podstawie może wyrobić rodowód w lokalnym oddziale ZKwP. Rasowe psy nie mogą być tylko w tzw. typie rasy. Taki pies tylko przypomina rasowego, ale nie pochodzi z połączenia dwóch psów tej samej rasy, przez co np. jego charakter może znacznie odbiegać od tego zapisanego we wzorcu.

Na co dzień rodezjan jest spokojny. Ma zrównoważone usposobienie. Uczy się chętnie, ale w czasie szkolenia należy wykazać się cierpliwością i konsekwencją. Źle reaguje na agresywne zachowania czy to w czasie treningu czy w innych sytuacjach. Ten pies ma skłonność do ucieczek. Jeśli zwietrzy interesujący go trop, szybko może oddalić się od właściciela mimo jego prób zatrzymania go.

ikona podziel się Przekaż dalej