Pies moskiewski stróżujący – ogólna charakterystyka

Jak wygląda i skąd pochodzi rasowy moskiewski stróżujący?


Moskiewski stróżujący to rasa, która powstała po drugiej wojnie światowej w wyniku krzyżowania innych, powracających z Armią Czerwoną ras. Najbliżsi kuzyni to owczarek kaukaski, bernardyn, owczarek wschodnioeuropejski i pies rosyjski gończy.

Rasa moskiewski stróżujący nie została uznana przez FCI, jednak jej preferowany wygląd odnajdziemy w zapisach rosyjskiego klubu rasy. Wiemy z niego, że minimalna waga dorosłego, prawidłowo zbudowanego psa wynosi około 60 kg. Suka jest przeważnie widocznie drobniejsza, a jej waga to rozpoczyna się od 45 kg w górę.

Zarówno owczarek kaukaski jak i bernardyn to psy o dużych gabarytach, masywnej budowie oraz gęstej sierści. Taki jest również pies moskiewski stróżujący. Już młode szczenięta tej rasy wyróżniają się ponadprzeciętnymi rozmiarami, a dorosły pies do stróżowania mocno zwraca na siebie uwagę. Pies tej rasy jest muskularny, z rozbudowaną kufą i zwisającymi uszami, a samym swoim wyglądem budzi pewien respekt. Przeglądając zdjęcia moskiewskiego psa do stróżowania, znajdziemy wiele cech wspólnych z jego protoplastami.

Co ciekawe, pies moskiewski stróżujący występuje w kilku odmianach umaszczenia. Zdjęcia rasy przeważnie przedstawiają psy o umaszczeniach z dominującą barwą białą w brązowe lun niemal czarne łaty. Zarówno szczenięta, jak i dorosły pies posiadają długą szatę, składającą się z gęstego podszerstka oraz prostej, długiej okrywy właściwej.

Usposobienie psa do stróżowania

Charakter psa moskiewskiego jest trudny do jednoznacznego określenia. Rasa zbiera dość zróżnicowane opinie, a jej usposobienie może okazać się uzależnione od płci czy konkretnej linii hodowlanej. Możemy jednak przyjąć, iż pies moskiewski stróżujący posiada odważny, w dużym stopniu niezależny charakter oraz silnie rozbudowany instynkt terytorialny.

Moskiewski stróżujący czy owczarek kaukaski to pieski, które wymagają dużych przestrzeni. Najlepiej czują się na dużym podwórzu, dającym stałą możliwość ruchu. Pies moskiewski stróżujący okazuje się przy tym bardzo bystry, nadspodziewanie zwinny oraz czujny. Są to idealne cechy psa przeznaczonego do pilnowania.

Opisując usposobienie rosyjskiego psa do stróżowania, warto także wspomnieć o relacjach z ludźmi. Pies silnie przywiązuje się do właściciela, jest wobec niego lojalny i oddany. Dość przyjazny charakter oraz inteligencja to jedne z dużych atutów rasy.

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, moskiewski stróżujący posiada nieco niezależne usposobienie. Jest to dużym utrudnieniem w szkoleniu i nauce posłuszeństwa. Rasa wymaga (podobnie jak owczarek kaukaski) dobrej socjalizacji oraz konsekwentnego szkolenia. Z pewnością nie są to przyjazne pieski pasterskie, które mogą być dobrym pupilem dla początkującego miłośnika czworonogów.

Chęć do stróżowania oraz czujny charakter sprawiają, że moskiewski stróżujący czy owczarek kaukaski są idealnymi obrońcami posesji. Dobrze wyszkolony pies będzie bacznie patrolował posesji i informował właściciela o obecności nieproszonych gości. Z reguły nie atakuje, lecz alarmuje, jednak w przypadku zagrożenia rodziny nie waha się przed jej obroną Z uwagi na silny instynkt terytorialny i duże gabaryty psa, należy odpowiednio zabezpieczyć posesję oraz zadbać o to, by pupil nie miał możliwości samodzielnego oddalania się. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły o psach zaganiających?

Opinie o rasie moskiewskiej stróżującej

Rasy takie jak seter angielski czy pies wodołaz z reguły posiadają bardzo przychylne opinie wśród miłośników czworonogów. W przypadku moskiewskiego stróżującego nie jest to tak oczywiste. Niektórzy uważają rasę za niepotrzebną hybrydę i psa o zbyt dużym stopniu agresji. Negatywne opinie dotyczą także niezależnego charakteru oraz możliwych trudności szkoleniowych.

Pies nie jest uznany przez FCI, zatem nie znajdziemy go w hodowlach zarejestrowanych w Polskim Związku Kynologicznym. Jest to kolejny często podnoszony argument, który wpływa na mniejszą popularność rasy.

Przychylne opinie dotyczą natomiast nadspodziewanej umiejętności stróżowania. Moskiewski stróżujący może być równie czujny co pies pasterski, a odpowiednio przeprowadzone szkolenie sprawia, że staje się bezproblemowym, sympatycznym i zrównoważonym towarzyszem człowieka. Opinie o jego nadmiernej agresji są mocno przesadzone. Zarówno niewłaściwie szkolony seter angielski, moskiewski stróżujący, a nawet pies wodołaz mogą być problematyczne, jeśli nie zapewnimy im odpowiednich warunków do właściwego rozwoju.

Przeciwnicy rasy zwracają także uwagę na trudności w zakupie szczeniaka. Pies moskiewski stróżujący jest dobrze znany jedynie we wschodniej europie. W Polsce nie znajdziemy zbyt wielu hodowli, które posiadałyby tę rasę, a cena za szczenięta często okazuje się dość wysoka.

Przychylne opinie o rasie dotyczą głównie ich atrakcyjnego wyglądu. Zdjęcia prezentujące małe szczeniaki nie pozostawiają wątpliwości, iż jest to efektownie wyglądająca, wzbudzająca respekt rasa. Jeśli zestawimy ją w parze z umiejętnym szkoleniowcem, może okazać się wspaniałym towarzyszem dla osób dorosłych.

Karmy dla psów o wymagającej sierści

Zależy mi na artykule mówiącym o karmach z rybami, konkretnie z łososiem, w którym będzie można zaprezentować ulepszoną odsłonę Brit Care Grain Free, linię karm opartą głównie na rybach.

Sprawdź!

Najważniejsze wymagania rasy moskiewski stróżujący

Pielęgnacja oraz żywienie

Jedną z niewątpliwych zalet rasy jest łatwość pielęgnacji. W tej kwestii moskiewski stróżujący jest mniej wymagający niż pasterski collie, seter angielski czy pies wodołaz. Do podstawowej pielęgnacji zaliczamy jedynie czesanie, które można wykonać raz na kilka tygodni. Co pewien czas możemy także kontrolować stan oczu i uszu. Przycinanie pazurów czy regularne kąpiele nie są wymagane.

Pies moskiewski stróżujący podczas spaceru, a tajże jego cena i hodowla
Jaki charakter ma pies moskiewski stróżujący, czyli jego usposobienie i hodowla

Kolejną kwestią jest żywienie. Młody szczeniak rasy molosowatej wymaga dużej ilości białka zwierzęcego. Dobrym pomysłem okazuje się sucha karma o lepszym składzie. Z pewnością warto przeanalizować zdjęcia składu i wybrać produkty z jak najmniejszą zawartością zbóż. Ciekawym modelem żywienia psów molosowatych i pasterskich jest także samodzielne przygotowywanie posiłków. Tu największym uznaniem cieszy się dieta BARF.

Bez względu na wybór sposobu żywienia, pamiętajmy, że szczeniak lub dorosły pies o większej masie ciała powinien otrzymywać minimum dwa posiłki w ciągu dnia. Zaleca się spacer i zabawę przed jedzeniem, a bezpośrednio po posiłku wypoczynek. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko skrętu żołądka.

Prawidłowe szkolenie moskiewskiego psa stróżującego

Wszystkie rasy (np. owczarek pasterski, seter angielski, pies wodołaz czy moskiewski stróżujący) wymagają szkolenia, które będzie dopasowane do ich charakteru oraz możliwości. W przypadku moskiewskiego stróżującego niezwykle ważna jest socjalizacja. Rozpoczynamy ją w pierwszych etapach życia pupila, najczęściej jeszcze w hodowlach. Szczenięta muszą poznać nowe dźwięki, sytuacje, zapachy, ludzi oraz inne zwierzęta. To pozwoli na przygotowanie ich do dorosłego, bezproblemowego życia u boku człowieka.

Szczeniak psa moskiewskiego stróżującego może być nieco niezależny, jednak wymaga dużej konsekwencji oraz wyrozumiałości ze strony właściciela. Powinien poznać podstawowe komendy posłuszeństwa, a w razie możliwości także bardziej zaawansowane polecenia. Nie będzie przy tym tak skory do współpracy jak pies wodołaz czy seter angielski, jednak wykona komendy, jeśli uzna je za atrakcyjne lub niezbędne.

Niezależne usposobienie sprawia, że pies moskiewski stróżujący nie jest najlepszą opcją dla osób początkujących. Szczeniak lepiej sprawdzi się w rękach doświadczonego, konsekwentnego, a jednocześnie łagodnego szkoleniowca, który będzie potrafił wypracować swój autorytet i wymagać od psa posłuszeństwa.

W szkoleniu młodych szczeniaków i dorosłych psów szczególną rolę odgrywa aktywność fizyczna. Zarówno pies moskiewski stróżujący, seter angielski, pies wodołaz jak i pasterski collie wymagają dużej dawki ruchu. Brak aktywności fizycznej może wywołać niepotrzebne problemy szkoleniowe. Dlatego już młode szczenięta powinny znać zasady chodzenia na smyczy i mieć możliwość wybiegania się pod okiem właściciela.

Cena za szczenięta moskiewskiego stróżującego w hodowlach

Jak już wiemy, pies moskiewski stróżujący nie znajduje się w hodowlach ZKwP, a mniejsza popularność sprawia, że cena za szczenięta może okazać się mocno zróżnicowana. Sprawdzona, działająca w naszym kraju hodowla rasy z pewnością pokaże zdjęcia szczeniąt oraz ich rodziców. Będzie to pierwszy aspekt, na który warto zwrócić uwagę przed zakupem.

Cena za szczenięta rozpoczyna się już od kwoty 1500 – 2000 zł. W bardziej znanych hodowlach, cena za szczenięta to około 2000 – 3000 zł. Stawka wydaje się dość atrakcyjna, jednak pamiętajmy, iż szczenięta nie posiadają rodowodów uznanych przez FCI. Dla porównania, seter angielski, pies wodołaz czy owczarek pasterski z rodowodem ZKwP będzie wydatkiem rzędu od 3000 zł w górę.

Dobra hodowla powinna zaprezentować zdjęcia szczeniąt, a w miarę potrzeby umożliwić wizytę w miejscu hodowlanym. Przy okazji zobaczymy, czy zdjęcia odzwierciedlają stan faktyczny, a szczenięta i psy hodowlane żyją w dobrych warunkach. Warto porozmawiać z hodowcą, omówić usposobienie konkretnych szczeniąt do stróżowania i z cenami ich zakupu. Niekiedy szczeniaki z tego samego miotu są dostępne w różnych cenach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny