Mopsy - hodowla tej ciekawej rasy

Pies mops (pug) - pochodzenie i hodowla

Mopsy to rasa znacznie bardziej popularna niż na przykład chart afgański lub pies faraona. Psy te widzi się na ulicach dość często. Pozornie wydaje się, że mały mopsik to pies francuski. Mało kto wie, że pies mops, zwany też pug, to chiński pies miniatura, zaś krajem patronackim rasy jest Wielka Brytania.

Pochodzenie tej rasy nie jest do końca znane. Mopsy wywodzą się z Azji, prawdopodobnie z Chin, gdzie piesek miniatura pojawia się w sztuce czy na chińskiej porcelanie. Pierwsze wzmianki o tych pieskach pochodzą z X wieku n.e., kiedy to cesarz z dynasti Sungów otrzymał małego pieska w prezencie. Wówczas znane były 3 rodzaje małych piesków jak lwi piesek, pekińczyk i Lo-sze. Prawdopodobnie ten ostatni jest protoplastą mopsa. Pieski te były ogromnie cenione na dworach królewskich i arystokratycznych Chin.

Mopsy zaczęły trafiać do Europy już w XVI wieku i stały się ulubieńcami koronowanych głów i arystokracji. Rasa ta znana była pod wieloma nazwami. Obecnie ustaliły się dwie nazwy, czyli mops i pug. Mops może pochodzić od słowa mopperen czyli chrapać, gdyż psy te niestety chrapią. Zaś pug pochodzi od słowa pugnus czyli pięść, bo jest to mały pies miniatura.

To jak dziś wygląda pies mops zawdzięczamy Anglikom, którzy najbardziej przyczynili się do hodowli tej rasy. Rasa została zarejestrowana pod koniec XIX wieku. Rasa mopsa znajduje się w grupie 9 psów ozdobnych i do towarzystwa oraz w sekcji 11 małych molosów.

Pies mops w Polsce - ile kosztuje szczeniak

Rasa mops znana była w Polsce już w XVIII wieku, kiedy to pieski te zdobyły serca arystokratycznych dam. Jednak profesjonalna hodowla rozpoczęła się dopiero w XX wieku, kiedy to do Polski trafiły rasowe pieski z hodowli w Anglii, Stanach Zjednoczonych i Czechach. Najbardziej popularne są mopsy beżowe z czarną maską. Zaś mops całkowicie czarny jest w Polsce rzadko spotykany i prawie nie znany.

W Polsce istnieje wiele hodowli mopsa, dlatego też bez trudu można nabyć szczeniaki. Cena szczeniaków mopsa 2500 zł. Jednak szczeniak z metryką ZKwP kosztuje najczęściej od 4000 do 6000 zł (aktualizacja cen: 25-06-2021). Cena szczeniaka zależy od renomy hodowli, wieku i płci pieska. Cena najlepszych szczeniaków z rodowodem z renomowanych hodowli jest wysoka. Oczywiście cena szczeniaków bez rodowodu jest znacznie niższa. Jednak zaleca się, aby kupować szczeniaki w profesjonalnych hodowlach, gdyż tylko wtedy mamy pewność, że szczeniak jest rasowy oraz przebadany odnośnie wad genetycznych i wstępnie socjalizowany. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o rasach psów obarczonych chorobami.

Jak wygląda pies mops (pug) - opis rasy i zdjęcia

Jak wygląda pies mops - opis i zdjęcia

Większość osób kojarzy jak wygląda mops. Jest to nieduży, krępy piesek miniatura w kolorze kawy z mlekiem z uroczą, ciemną maską. Mops jest niedużym pieskiem, choć wzorzec nie podaje jego wzrostu. Jego charakterystyczną cechą jest duża głowa i urocza mordka, która podbija serca. Najbardziej popularne umaszczenie mopsa jest beżowe w różnych odcieniach z czarną maską. Mało kto wie, że występuje mops całkowicie czarny. Sierść mopsa jest krótka, miękka i gęsta.

Podstawowe informacje o rasie mops pug:

  • kraj pochodzenia: Chiny,
  • wzorzec: 253,
  • waga: do 8 kg,
  • długość życia: 12 - 16 lat,
  • umaszczenie: beżowy z czarną maską lub czarny,
  • szata: krótkowłosy.

Szata mopsa jest dość łatwa do pielęgnacji. Aby zachować piękną, błyszczącą sierść, należy pieska co tydzień szczotkować. Dzięki temu również unikniemy sierści na dywanach i ubraniu, chociaż rasa ta linienie nieznacznie. Zwiększone linienie ma miejsce na wiosnę i na jesieni. Wtedy to należy czesać te psy codziennie. Sierść mopsa nie wymaga wizyt u psiego fryzjera czy też groomera, dlatego też koszty utrzymania pieska nie są duże.

W przypadku mopsa ważne jest kontrolowanie stanu oczu, uszu oraz fałdy nosowej. Pamiętajmy, że pies ten nie posiada podszerstka. Dlatego niezbyt dobrze znosi zimno i wilgoć. Zimą, szczególnie starsze psy, warto ubierać w psie skafandry.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Mopsy - pielęgnacja i zdrowie

Mopsy to rasa raczej odporna na choroby, wytrzymała i długowieczna. Psy te żyją średnio do 16 lat, chociaż rekordziści żyją znacznie dłużej. Aby zapewnić im dobre zdrowie konieczna jest dobrej jakości karma. Zgodnie z wzorcem rasy psy te nie mogą być chude, lecz nie powinny być też zbyt grube. Mopsy mają umiarkowane skłonności do tycia, jednak ich ogromny apetyt może powodować przybieranie na wadze. Najlepsza dla mopsa jest dieta średniobiałkowa. Warto zaopatrywać się w najlepszej jakości karmy gotowe dla małych piesków lub przygotowywać pokarmy dla psa w domu.

Mopsy mają na ogół dobre zdrowie. Największe problemy zdrowotne z jakimi się borykają to problemy z sercem, oddychaniem i zębami. Z powodu krótkiego pyska mops może mieć problemy z oddychaniem, szczególnie latem w czasie upałów. W związku z tym w czasie upalnej pogody należy ograniczyć spacery na słońcu i dbać o dostęp pieska do świeżej wody.

Mops ma skłonności do odkładania się kamienia nazębnego. Dlatego też warto dawać mu specjalne gryzami usuwające kamień nazębny. Dobrze jest też przyzwyczaić pieska od małego do czyszczenia zębów.

Mopsy - charakter i szkolenie

Jaki charakter mają mopsy - czy mops to przysłowiowy francuski piesek?

Mopsik jest psem jednego pana. Wybiera sobie jedną osobę i stara się jej we wszystkim towarzyszyć. Ale to nie znaczy, że mops ignoruje resztę rodziny. Mops to pies przyjazny, czuły i towarzyski. Akceptuje dzieci i inne zwierzęta. Akceptuje również obcych i wita ich przyjaźnie, dlatego też nie nadaje się na stróża.

Mops bardzo przywiązuje się do ludzi i nie znosi samotności. Pozostawiany długo w domu pod nieobecność opiekuna mops może niszczyć rzeczy w domu lub może się u niego wykształcić lęk separacyjny. Mopsa należy do szczeniaka przyzwyczajać do pozostawania w domu. Jednak najlepszym domem dla mopsa jest rodzina, gdzie cały czas ktoś jest w domu. Mopsy są świetnym wyborem dla osób starszych prowadzących siedzący tryb życia, gdyż nie potrzebują wiele ruchu i długich spacerów.

Pies mops na białym tle
Jaki charakter ma pies mops, czyli opis, charakter, cena i hodowla w domu

Dla kogo ta rasa

Mops mało szczeka, nie ma skłonności do ucieczek, łatwo się uczy. Dlatego też stanowi on świetny wybór dla początkujących, dla których będzie on pierwszym psem. Rasa ta idealnie nadaje się do mieszkania w mieście. Mops to pies domowy, nie potrzebuje dużych przestrzeni do biegania. Mopsik to nie jest chart afgański czy pies faraona i nie potrzebuje dużo ruchu. W zupełności wystarczą mu 3 spacery dziennie dla rozprostowania łap, zaspokojenia potrzeb fizjologicznych i pobawienia się.

Wbrew pozorom mops jest psem dość aktywnym. Lubi pobiegać w czasie spaceru. Jednak nie jest to pies dla sportowców czy biegaczy, który może biec za rowerem. Z powodu krótkiego psyka i problemów z oddychaniem mopsa nie można narażać na intensywny wysiłek fizyczny.

W mieszkaniu mops lubi miękkie poduszki i posłania. Rasa ta nie nadaje się do mieszkania na zewnątrz lub w budzie.

Mops świetnie nadaje się dla rodziny z dziećmi. Jednak dzieci należy przygotować i nauczyć obchodzenia się z tak małym pieskiem. Mops akceptuje koty i może się z nimi zaprzyjaźnić. Jednak należy uważać, żeby to kot nie zadrapał małego mopsika. Mopsy dobrze dogadują się z innymi psami. Jednak nie zdają sobie sprawy ze swojej wielkości. Dlatego też należy bardzo uważać, jeśli mops spotyka się z większym psem.

Mops generalnie nie ma większych wad. Niewiele szczeka, raczej nie niszczy w mieszkaniu, jest pozytywnie nastawiony do wszystkich i wszystkiego. Wadą mopsów jest głośne chrapanie. Mops dużo śpi i wydaje przy tym różne, mało przyjemne dźwięki. Krótkołape mopsy mają też kłopoty ze schodami. Jeśli więc w domu są strome schody mopsa trzeba wnosić i znosić.

Hodowla i wymagania mopsa

Mopsy są bardzo inteligentne i łatwe do szkolenia. Ich potencjał nie bywa wykorzystywany, gdyż są to pieski do towarzystwa, od których nie wymaga się żadnych umiejętności poza towarzyszeniem człowiekowi.

Małego pieska nie potrzeba intensywnie szkolić, gdyż ewentualne problemy czy też szkody spowodowane przez psa są niewielkie. Jednak także małe pieski muszą poznać podstawy szkolenia, tak aby znały zasady panujące w domu. Małe psiaki, którym się pobłaża i na wszystko pozwala, nierzadko wyrastają na domowych tyranów. Mopsy mają skłonności do uporu, jednak są to generalnie psy łatwe do szkolenia. Pasuje do nich jednak określenie francuski piesek, gdyż są bardzo wrażliwe. Nawet podniesiony głos uznają za karę. Dlatego też szkolenie mopsa powinno być oparte na cierpliwości, konsekwencji i pozytywnych metodach.

ikona podziel się Przekaż dalej