Pies faraona - hodowla na świecie

Czy pies faraona to pies egipski


Pies faraona znajduje się w grupie 5 FCI szpice i psy w typie pierwotnym i w sekcji 6 psy pierwotne. Co ciekawe, wbrew nazwie nie jest to pies egipski. Pies Faraona pochodzi z Malty, zaś rasy o nazwach kojarzących się z Maltą, jak Maltańczyk czy Maltipoo wcale z Malty nie pochodzą. Mimo, że znajduje się w grupie szpiców, pies Faraona nie jest szpicem, lecz chartem, a raczej typem pomiędzy chartem a psem gończym.

Pies faraona, czyli chart maltański, przypomina wizerunki egipskiego boga Anubisa. Pies w typie charta o długich uszach znajdowany na freskach z egipskich grobowców rzeczywiście istniał. Była to rasa pierwotna występująca na wybrzeżach Morza Śródziemnego. Na Malcie rozwinęła się hodowla tych psów, które były używane do polowania na króliki i ptaki. Czasami pilnowały stad kóz i owiec oraz obejścia rolników. I to właśnie psy z Malty posłużyły jako wzorzec rasy zwanej pies Faraona.

Co ciekawe pies Faraona jest jedyną rasą z Malty zarejestrowaną w FCI. Z Maltą kojarzymy takie rasy jak Maltańczyk czy Maltipoo. Maltańczyk pochodzi z różnych wysp Morza Śródziemnego, zaś jego kraj pochodzenia to Włochy. Natomiast Maltipoo jest hybrydą, czyli krzyżówką Maltańczyka i pudla toy.

Opis rasy:

  • kraj pochodzenia: Malta,
  • wzorzec rasy: 248,
  • długość życia: 11 - 14 lat,
  • wzrost: średnio 62 cm,
  • waga: średnio 25 kg,
  • umaszczenie: rudy lub rudy z białymi znaczeniami (nie występuje czarny pies Faraona),
  • szata: krótkowłosy (nie występuje maltański chart długowłosy).

Pies faraona na świecie i w Polsce - cena szczeniaków

Na Malcie pies Faraona uznany jest za rasę narodową. Jednak największą popularnością rasa ta cieszy się w Skandynawii. W Polsce pod koniec XX wieku sprowadzono te psy, lecz profesjonalna hodowla wtedy nie powstała. W naszym kraju mieszka zapewne tylko kilku przedstawicieli tej rasy.

Czy rasowe szczeniaki psa Faraona można zakupić w Polsce? Do niedawna nie istniała jeszcze hodowla zrzeszona w FCI, która oferowałaby szczenięta do sprzedaży. Dlatego też się na szczeniaki psa Faraona można było tylko sprowadzić z zagranicy. Cena szczeniaka z rodowodem wynosi około 3500 - 4500 zł. Jednak zainteresowanie tym psem rośnie. Rasowe psy i hodowle pojawiają się w naszym kraju. Dla przykładu pierwsze rasowe szczenięta psa Faraona pojawiły się w hodowli Pharaoh Land dopiero w roku 2020. Szczeniaki z rodowodem z polskich hodowli zrzeszonych w FCI kosztują około 4500 zł. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat charta włoskiego.

Pies faraona - wygląd i zdrowie

Jak wygląda pies Faraona

Kojarzy się nam chart długowłosy jak afgan, lecz chart maltański wygląda zupełnie inaczej. Jest to pies średniej wielkości, który dorasta do około 62 cm. Jego waga nie przekracza 25 kg. Swoją sylwetką pies Faraona przypomina charta, lecz jest mocniej zbudowany i nie tak szczupły jak chart. Jego charakterystyczną cechą są duże, sterczące uszy.

Pies Faraona ma krótką, przylegającą i nieco twardą sierść. Nie występuje maltański chart długowłosy. Umaszczenie psa Faraona jest jednolicie rude, brązowe lub rudobrązowe. Dopuszczalne są białe znaczenia na łapach. Nie występuje czarny pies Faraona.

Pies rasy pies faraona na tle zieleni podczas spaceru, a także jego usposobienie i cena w Polsce
Jaki charakter ma pies rasy pies faraona w Polsce, czyli opis, wychowanie, usposobienie i cena

Zdrowie i pielęgnacja

Psy Faraona są generalnie zdrowie. Długość życia tej rasy wynosi około 11 - 14 lat. Rasa ta nie jest narażona na żadne choroby genetyczne, szczególnie że jest to mało znana rasa, która uniknęła niewłaściwych zabiegów hodowlanych. Z reguły psy te cieszą się dobrym zdrowiem. Z uwagi na niebezpieczeństwo skrętu żołądka, należy stosować najlepszej jakości karmę i podawać mniejsze porcje. Pies ten ma tendencję do tycia.

Pielęgnacja charta maltańskiego nie jest trudna. Pies ten prawie nie linieje. Wystarczy od czasu do czasu przetrzeć go rękawicą kąpielową. Psy te nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu i nie wymagają kąpania.

Karmy dla psów o wymagającej sierści

Zależy mi na artykule mówiącym o karmach z rybami, konkretnie z łososiem, w którym będzie można zaprezentować ulepszoną odsłonę Brit Care Grain Free, linię karm opartą głównie na rybach.

Sprawdź!

Pies faraona - charakter

Charakter psa Faraona

Kiedyś pies myśliwski na małe zwierzęta, teraz chart maltański pełni rolę psa do towarzystwa. Ten wesoły, czuły i przyjacielski pies doskonale sprawdza się jako pies rodzinny. Lubi zabawy i chętnie w nich uczestniczy. Bardzo przywiązuje się do rodziny, choć nie jest wylewny w okazywaniu uczuć. W odróżnieniu od innych chartów, pies Faraona nie jest tak zdystansowany wobec ludzi. Lubi kontakt z człowiekiem, zabawy i pieszczoty.

Pies ten ma ciekawe i zaskakujące reakcje, które mogą zmylić osobę nieznającą tej rasy. Otóż pies ten rumieni się. Gdy jest podekscytowany jego nos i uszy stają się różowe. Zaskakującym zachowaniem na powitanie człowieka jest unoszenie warg i odsłanianie zębów. Normalnie szczerzenie zębów przez psa wygląda groźnie i budzi niepokój. Nie ma potrzeby do niepokoju w przypadku psa Faraona. Pies ten “uśmiecha się”, okazuje w ten sposób radość i nie ma w tym agresji.

Pies Faraona jest dość nieufny wobec obcych ludzi. Jednak jest to cichy pies, który mało szczeka, dlatego też nie nadaje się na stróża. Ma on dobry węch i silny instynkt łowiecki. Dlatego też należy być bardzo ostrożnym na spacerach i nie spuszczać psa ze smyczy na otwartej przestrzeni w niebezpiecznej okolicy. Jak każdy chart, pies ten może wyczuć trop i puścić się w pogoń za zdobyczą. Aby nie narazić się na kłopoty, należy unikać miejsc, gdzie może znaleźć się potencjalna zwierzyna do polowania.

Pies Faraona w domu jest spokojny. Musi jednak otrzymać dziennie możliwość wybiegania się. W przeciwnym wypadku może niszczyć w domu, szczególnie zostawiony sam na zbyt długo.

Szczeniak charta maltańskiego to nie jest szczeniak mopsa. Musi odbyć staranne szkolenie, które nie będzie łatwe z uwagi na niezależny charakter psa. Jednak w tym przypadku cierpliwość popłaca i udaje się nauczyć psa przychodzenia na zawołanie i karności na spacerach.

Dla kogo ta rasa

Chart maltański będzie miłym towarzyszem dla rodziny, lecz jego opiekun musi mieć pewne doświadczenie w wychowaniu psów i znać charakter chartów. Szczeniak charta to zupełnie nie to samo co szczeniak mopsa. Ma on niezależny charakter i nigdy nie będzie całkowicie posłuszny.

Teoretycznie pies ten może mieszkać w mieście. Jednak nie jest to szczeniak mopsa i w odróżnieniu od mopsa ma bardzo dużą potrzebę ruchu. Dlatego też jego opiekun musi być osobą aktywną. Bardzo ważna jest możliwość swobodnego biegania. Dobrym rozwiązaniem jest duży ogród lub duży, ogrodzony wybieg dla psów w parku. Z psem Faraona dobrze jest uczestniczyć w psich sportach, jak na przykład coursing.

W odróżnieniu od wielu chartów, pies Faraona nadaje się dla osób starszych. Jest bardziej posłuszny i spokojny niż typowy chart. Jednak musi mieć możliwość rozładowania energii przez swobodne wybieganie się.

Z uwagi na silny instynkt łowiecki pies ten nie może mieszkać w jednym domu ze zwierzętami innych gatunków. Niestety kot czy gryzoń będą przez niego traktowane jak zwierzyna łowna. Natomiast z innymi psami chart maltański dogada się bez problemu. Pies Faraona lubi inne psy i jest wobec nich nastawiony bardzo towarzysko.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 82.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny