Historia psa Hachiko

Jak rozpoczęła się historia psa Hachiko?

Historia psa Hachiko jest idealnym dowodem na to, że psy bardzo przywiązują się do swoich opiekunów i są im wierne niekiedy aż do końca swoich dni. Miłość, jaką pies obdarza człowieka, jest wyjątkowo piękna. Podobnie, jak ludzie, psy także przywiązują się do swoich bliskich i kochają ich bezwarunkowo.

Hachiko był psem rasy akita, który urodził się 10 listopada 1923 roku w Odate. W Japonii, a dokładniej w mieście Tokio, pies znany jest jako chuken Hachiko – co w tłumaczeniu na język polski oznacza „wierny pies Hachiko”.

W 1924 roku pewien profesor z wydziału rolnictwa na Uniwersytecie w Tokio, Hidesaburo Ueno, zaopiekował się psem Hachiko. Do tej pory nie jest wiadomo, w jaki sposób pies trafił pod skrzydła właściciela. Mieszkańcy Tokio uważają, że profesor przygarnął Hachiko z ulicy. Pies Hachiko błyskawicznie przywiązał się do swojego nowego pana. Obdarzył go wielką miłością i zaufaniem. Był mu wdzięczny, że profesor zapewnił mu nowe, lepsze życie.

Pies na tyle związał się ze swoim opiekunem, że codziennie wyczekiwał go na stacji Shibuya. Właśnie z tej stacji bowiem pan Ueno codziennie wyruszał do pracy – na nią też powracał, zawsze o tej samej porze. Hachiko zasłynął z tego, że wyczekiwanie na pana stało się jego codziennym rytuałem. Pasażerowie i obsługa stacji kolejowej rozpoznawali psa, który każdego dnia wyczekiwał profesora Hidesaburo.

Smutne zakończenie historii psa Hachiko

Więź, która połączyła profesora z psem, stała się głośnym tematem wśród mieszkańców Tokio. Dzięki swojej przyjaźni zrobili się na tyle sławni, że zaczęto pisać o nich do lokalnych gazet. Niektórzy mieszkańcy chodzili na stację kolejową tylko po to, by zobaczyć najbardziej wiernego psa na świecie. Niestety, pewnego dnia wszystko się zmieniło.

W maju 1925 roku, profesor Hidesaburo nie wrócił. W przerwie między zajęciami doznał bardzo poważnego krwotoku mózgowego. Niestety, zmarł przed wyruszeniem do szpitala. Co zrobił pies? Nadal grzecznie wyczekiwał swojego opiekuna. Hachiko nie tracił ani nadziei, ani cierpliwości. Przychodził na stację kolejową przez kolejne 10 lat, czekając na powrót ukochanego pana. Był tam każdego dnia, codziennie o tej samej porze. Czekał na profesora przez kilka godzin, siedząc i wypatrując go. Niestety, profesor nigdy nie wrócił.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Pies Hachiko – najwierniejszy pies świata

Co stało się z psem Hachiko?

Pies w dalszym ciągu zwracał na siebie uwagę. Ci, którzy go nie znali, dziwili się psu. Nie wiedzieli, dlaczego akita przez tyle godzin czeka na peronie. Bywało też, że przepędzano Hachiko ze stacji kolejowej. Jednak, pies nigdy nie zrezygnował z czekania na ukochanego opiekuna.

W 1932 roku w gazecie lokalnej ukazał się artykuł, który rozsławił psa nie tylko na Tokio, ale i na całą Japonię, a później na świat. Od tamtego momentu, każdy przynosił psu jedzenie i wspierał go w trudnych momentach. Pies wciąż czekał na stacji Shibuya. 8 marca 1935 roku piesek dołączył do swojego pana. Przyczyną śmierci była choroba nowotworowa.

Mieszkańcy bardzo zżyli się z psem Hachiko, a także jego historią. Postanowili, że nie pochowają psa. Spreparowali jego ciało, które następnie umieszczone zostało w muzeum Akita. Tam  po dzień dzisiejszy zobaczyć można wypchane szczątki psa, które są odpowiednio zabezpieczone. Mało tego, na cmentarzu Aoyma w Minatoku (Tokio) wzniesiono pomnik psa, który dziś odwiedzany jest nie tylko przez Japończyków, ale i turystów z całego świata.

Gdzie jeszcze można zobaczyć psa Hachiko?

Historia psa stała się na tyle inspirująca, że postanowiono nakręcić o nim film (1987 rok, Hachiko, reż. Seijiro Koyama). Reżyser w ujmujący sposób przedstawił historię psa nawiązując do więzi, która łączyła profesora z akitą. Film odniósł ogromny sukces w Japonii. Kolejną adaptacją był film Mój przyjaciel Hachiko, w reżyserii Lasse Hallstroma. Amerykańska wersja filmu przyniosła psu sławę na cały świat. Hachiko stał się popularny również wśród dzieci, jako bohater jednej z książek, Hachiko: Prawdziwa historia wiernego psa (Pamela S. Turner).

Historia psa Hachiko to jedna z piękniejszych historii, ukazujących przyjaźń między psem a człowiekiem. Pokazuje, jak głęboko pies może przywiązać się do swojego właściciela oraz jak bardzo może być mu oddany. Na świecie cały czas wiele jest przypadków, kiedy to np. właściciel umiera, a wierny pies nadal na niego czeka. Jednak, żadna nie była tak wzruszająca, jak historia wiernego psa Hachiko.

Cena psa akita

Pies Hachiko rasy akita kosztuje (z rodowodem) między 2000-5000 zł. Ostateczna cena zależeć będzie od wieku, płci, miotu, zbliżenia do wzorca ras FCI i renomy hodowli.

ikona podziel się Przekaż dalej