Pies Boo - czy to osobna rasa?

Pies Boo został okrzyknięty mianem najsłodszego psa na świecie. Nie jest to oddzielna rasa, a Boo to imię najpopularniejszego szpica miniaturowego pomeranianina. Piesek przyszedł na świat 16 marca 2006 roku. Jego właścicielką była Irene Ah, która postanowiła stworzyć nietypową fryzurę psiaka i pokazać go w mediach społecznościowych.

Profil pieska Boo pojawił się w internecie w roku 2009. Facebookowe konto psa Boo szybko zdobyło ogromną liczbę fanów. W okresie największej popularności, jego obserwatorzy liczyli niemal 20 milionów. Pies Boo zdobył popularność na całym świecie, a wszystko zaczęło się od jednego zdjęcia z bardzo krótkim opisem.

Dzięki Boo, pieski rasy szpic miniaturowy pomeranian błyskawicznie zdobyły dużą popularność. Wielu miłośników czworonogów zechciało posiadać pieski tej rasy. Największym uznaniem cieszyły się osobniki w odcieniu pomarańczowym, czyli takim jak gwiazda internetu, pies Boo.

Szpic miniaturowy Boo odszedł za tęczowy most w na początku roku 2018. Jednak jego właścicielka, Irene Ah nadal prowadzi jego profile w mediach społecznościowych. Dziś na kontach na instagramie i facebooku możemy oglądać rodzinę pieska Boo, czyli Beana, Bennego oraz Bluebearego.

Piesek Boo - ogólna charakterystyka rasy

Rasa szpic miniaturowy pomeranian. Wygląd i zdjęcia

Jak już wspomnieliśmy piesek Boo to rasa szpiców miniaturowych pomeranian. Informacje na temat jej wyglądu odnajdziemy we wzorcu rasy FCI, numer 97. Są to maleńkie pieski, których wysokość w kłębie wynosi około 20 cm. Waga dorosłego psa nie powinna przekraczać 3 kg, a zatem są to prawdziwe miniaturki.

Rasa psa Boo słynie z bardzo gęstego futra. Piesek może poszczycić się gęstym, wełnistym podszerstkiem oraz długim, twardym włosem okrywowym. Nasz szpic posiada też charakterystyczny, noszony wysoko ogon, szpiczaste uszy i lisi pyszczek. Jego bystre spojrzenie i ciemno zabarwione oczy sprawiają wrażenie inteligencji. Co więcej, szpic może poszczycić się lekkim, eleganckim chodem oraz symetryczną budową ciała.

Wzorzec rasy dopuszcza różne rodzaje umaszczenia. Największą popularnością cieszą się psy o szacie pomarańczowej, białej i kremowej. Pies Boo może także posiadać barwę szarą, brązową, a nawet czarną. Wzorzec dopuszcza wiele różnych wariantów umaszczenia. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o najmniejszych rasach psów.

Charakter psa rasy pomeranian

Pies Boo zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na atrakcyjny wygląd, ale i na przyjazny charakter. Opisując owe pieski, warto rozpocząć od ich lojalności i przywiązania w stosunku do swojej rodziny. Szpic niemiecki średni czy miniaturowy pomeranian to pies wyjątkowo oddany. Pupil przywiązuje się do wszystkich członków rodziny, jednak najlepiej dogada się z jedną osobą, która poświęca mu najwięcej czasu.

Rasa psa słynie też z nieco ekstrawertycznego zachowania. Miniaturki są pełne życia, głośne i lubią zaznaczać swoją obecność. Piesek może okazać się delikatnie nieufny w stosunku do obcych, co w połączeniu z głośnym usposobieniem i czujnością sprawia, że dobrze odnajduje się w roli domowego stróża. Z uwagi na rozmiary, rasa nie będzie broniła właściciela, jednak głośno ostrzeże go o obecności intruzów.

Informacje o usposobieniu rasy, powinny obejmować także ich relacje z innymi zwierzętami. Maleńki piesek dogada się z innymi czworonogami, nie będzie przy tym nadmiernie natarczywy czy agresywny. Jak większość małych psów domowych, rasa może dogadać się także z kotami czy innymi małymi pupilami domowymi. Szpic miniaturowy czy szpic niemiecki średni nie posiadają instynktu łowieckiego, dlatego nie będą gonić za szybko uciekającymi zwierzakami.

Ze względu na umiejętność dogadania się z innymi zwierzętami i dopasowanie do warunków życiowych, rasa pomeranian jest dość uniwersalna. Nie będzie zbyt kłopotliwa w szkoleniu, dobrze dogada się ze starszymi dziećmi i osobami starszymi. Nie są to natomiast idealne psy dla małych dzieci. Zarówno szczeniak, jak i dorosły szpic miniaturowy jest delikatny i wrażliwy. Trzeba zachować ostrożność, bowiem można go łatwo skrzywdzić. Małe dzieci nie zawsze umiejętnie obchodzą się z tak delikatnymi pupilami domowymi. Dlatego kontakt psa z najmłodszą pociechą powinien być stale objęty nadzorem rodziców.

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Najważniejsze warunki pielęgnacji i cena za psy w hodowlach

Piesek Boo - jak prawidłowo żywić psy Boo?

Piesek rasy miniaturowej wymaga regularnych, często podawanych posiłków. Młody szczeniak powinien jeść przynajmniej 3 – 4 razy dziennie o stałych porach. Dorosłe psy szpic miniaturowy Boo mogą zjadać 2 posiłki w ciągu dnia. Nie zaleca się natomiast ograniczania pokarmu do jednego posiłku dziennie.

Szczeniak może zjadać gotową karmę typu puppy. Do wyboru mamy karmy suche oraz mokre. Koszt zakupu najlepszej jakości karm mokrych może być nieco wyższy, jednak miniaturowe psy zjadają niewielkie porcje, dlatego miesięczna cena ich wyżywienia nie będzie nadmiernie wysoka.

Dorosłe psy w wieku powyżej 12 miesięcy mogą zjadać karmy rangi adult. Warto przeanalizować ich skład i kupić produkty pozbawione wzmacniaczy smaku. W hodowlach przeważnie rekomenduje się karmy bezzbożowe klasy premium. Odpowiednie żywienie piesków może zagwarantować dobrą jakość futra oraz zdrowe życie przez wiele lat. Średnia długość życia piesków rasy szpic miniaturowy wynosi 12 do 16 lat.

Cena za szczeniaki w hodowlach – ile kosztuje szczeniak z rodowodem pomeranian Boo?

Cena jest jednym z ważnych kryteriów, który bierzemy pod uwagę podczas wyboru rasy piesków. Okazuje się, że psy pomeranian są dość drogie w zakupie. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie kupić szpica czy greystera z dokumentacją ZKwP. Jest to jedyny krajowy związek, który należy do międzynarodowej federacji kynologicznej FCI. Koszt zakupu szczeniaka z ową dokumentacją może być wysoki, jednak taka cena daje gwarancję czystości rasy.

Cena za maleńkie psy rozpoczyna się od kwoty 5500 zł. Suczki są z reguły nieco droższe. Koszt zakupu piesków ze znanej hodowli przeważnie zamyka się w kwocie 6000 – 9000 zł. Cena za psy pomeranian z uprawnieniami do brania udziału w wystawach jest jeszcze wyższa i przeważnie przekracza kwotę 12 000 zł. Górna granica jest trudna do ustalenia, a szczeniak o wybitnym pochodzeniu i eksterierze niejednokrotnie kosztuje ponad 15000 zł.

Pies rasy szpic miniaturowy pies boo na słońcu, a także jego charakter i hodowla
Jaki charakter ma pies boo, czyli szpic miniaturowy i opis psów tej rasy

Jak widzimy, szpic miniaturowy Boo jest dość drogą rasą. Piesek w mało znanym związku czy stowarzyszeniu będzie nieco tańszy, jednak nie mamy pewności jego pochodzenia. Duża popularność rasy sprawiła, że w hodowlach pojawiły się psy z wadami genetycznymi i różnego rodzaju problemami zdrowotnymi. Dlatego koszt zakupu szczeniaka nie powinien mieć kluczowego znaczenia w wyborze miejsca zakupu.

Dobra hodowla powinna zaprezentować nabywcy psy hodowlane i pokazać warunki, w jakich żyją szczeniaki. Podczas zakupu należy też podpisać stosowną umowę i odebrać pełną dokumentację pupila. Polska jest krajem, w którym sprzedaż psa bez rodowodu jest całkowicie zakazana. Nasz mały piesek powinien być wyposażony w pełną dokumentację oraz książeczkę zdrowia, która potwierdza wszystkie odrobaczenia i szczepienia.

Jakiej pielęgnacji wymaga szpic miniaturowy Boo?

Jak każda rasa psów, szpic miniaturowy posiada indywidualne wymagania pielęgnacyjne. Podstawą jest codzienne czesanie, które możemy wykonać za pomocą szczotki pudlówki lub metalowego grzebienia. Należy przy tym zadbać o to, by szczotka docierała do samej skóry i rozczesywała włos od nasady. Gęsta okrywa może sprawiać, że czesanie okaże się dość czasochłonnym zajęciem.

Szpic miniaturowy jest bardziej wymagający niż krótkowłosy greyster. W jego futro mogą wplątywać się gałązki i liście, dlatego po spacerze warto skontrolować stan szaty. Raz na pewien czas możemy także przeprowadzić kąpiel. Przed kąpielą psów należy je dokładnie wyczesać i powtórzyć czynność podczas suszenia futra.

Szpic miniaturowy Boo wygląda bardzo efektownie, a fryzura sprawia wrażenie pluszowej maskotki. Niestety nie jest to najlepsze dla rasy. Szpic miniaturowy pomeranian nie powinien być strzyżony, bowiem może to doprowadzić do pogorszenia jakości futra. Odrastająca szata może rosnąć nierówno, a co więcej, istnieje ryzyko zmniejszenia jej gęstości. Dlatego dobrzy hodowcy zalecają jedynie niewielkie strzyżenie pielęgnacyjne, które wykonujemy w celu wyrównania włosa. Czynność należy wykonać nożyczkami.

W zakres regularnej pielęgnacji wchodzi także kontrola stanu skóry (przez skłonność rasy do alergii), kontrola stanu oczu, uszu i pazurów. Jak większość psów ras miniaturowych, pies Boo pomeranian może mieć tendencje do odkładania się kamienia nazębnego. Dlatego warto regularnie czyścić jamę ustną, a w razie konieczności usuwać kamień u weterynarza bądź groomera.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny