Jakie psy mają włosy zamiast sierści?

Pies bez sierści – rasy i ich charakter

Psy z włosami są różnych rozmiarów i odmiennych charakterów. W tej grupie są zarówno włochate kulki, jak i małe kruszynki. Z naturalnym włosiem jest mało ras psów, ale za to są dobrze znane.

 • Yorkshire Terrier – to bardzo popularne pieski. Yorki odznaczają się dużą energią i odwagą. Potrzebują stałego zajęcia, ponieważ posiadają silny instynkt łowiecki – dawniej służyły do polowań na gryzonie. Są również wybredne w kwestii jedzenia. Z racji tego, że łatwo im przybrać na wadze, należy pilnować, aby nie dopuścić do przekarmienia i nadwagi. Nie należą do rasy psów dla dzieci.
 • Shih Tzu – wyróżnia się silnym instynktem stadnym. Jest to pies bardzo mądry i pełen energii. Niezależny, ale przyjaźnie nastawiony do ludzi i innych zwierząt.
 • Samojed – to wiecznie uśmiechnięty pies. Za sprawą charakterystycznego pyszczka wygląda, jakby cały czas się uśmiechał. Przypomina pluszową zabawkę, jest bardzo puszysty, z długimi włosami, idealny do przytulania. Samojed to idealna rasa psów dla dzieci. Jest to pies bardzo przyjacielski, szybko nawiązujący kontakty zarówno z ludźmi, jak i zwierzętami. Szybko się przywiązuje, jest bardzo rodzinny. Nie lubi samotności, dużo szczeka i wyje.
 • Pudel – to najbardziej elegancka rasa psów. Jest bardzo inteligentny i ma świetną pamięć. Źle znosi samotność, dlatego nie należy zostawiać go długo samego. Dawniej pudle służyły jako pomocnicy myśliwych przy łapaniu kaczek. Jest kilka odmian pudli: są to zarówno duże psy, jak i małe.
 • Bichon frise (biszon kędzierzawy) – jest to rasa spokrewniona z Maltańczykami. Domaga się ciągłe kontaktu z ludźmi, cały czas zabiega o uwagę osoby, do której się przywiązał. Niewyszkolony może wejść na głowę, a nie jest to pies łatwy w wychowaniu. Gdy raz dostanie pozwolenie, trudno będzie go oduczyć. Przez długie nieobecności właściciela może wykazywać lęk przed samotnością (lęk separacyjny).
 • Sznaucer – to pies wojownik. Nie jest agresywny, ale zawsze gotowy do obrony. Nigdy nie traci czujności. Potrzebuje dużo aktywności oraz stałego kontaktu z człowiekiem. Sznaucery świetnie spisują się jako stróże i psi opiekunowie. Podobnie jak w przypadku pudli, są to duże psy, ale też miniaturowe.
 • Basenji – nie jest popularną rasą. Basenji to wesoły, pełen energii i wierny piesek. Z tym zwierzakiem nie można się nudzić. Jednak jest to pies, który szybko się zniechęca. Jego szkolenie może być długie. Jest to rasa psów, która nie szczeka, a jodłuje – wydaje różne dźwięki i czasem udaje mu się zawyć. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak nauczyć psa załatwiać się na dworze.

Psy z włosami – jak wygląda pielęgnacja?

Czy się różni włos od sierści? Włos rośnie cały czas i nie wypada zbyt często, natomiast sierść zatrzymuje się na pewnej długości i linieje. Z tego to powodu trzeba regularnie chodzić do psiego fryzjera, aby pieska za bardzo nie zapuścić (za długie włosy wpadają do oczu etc.).

Ich naturalne włosie przetłacza się i nie chroni przed zimnem. Ubranka podczas spacerów w zimne dni są koniecznością. W częstych kąpielach należy stosować odpowiednio dobrane szampony – nie można kąpać psów w szamponach dla ludzi! Skóra psów ma inne PH i złe preparaty mogą mocno zaszkodzić.

Szukasz niezwykle aromatycznych i wysokomięsnych smakołyków dla psów?

Przetestuj, jak bardzo smakowite są przysmaki Carnilove Meat Jerky! Aż 90% zawartości mięsa, bez zbóż i zbędnych dodatków, a do tego z niezwykle wygodnym dzieleniem również na mniejsze kawałki, idealne do treningów i szkolenia!

Sprawdź!

Pielęgnacja psów z naturalnym włosiem jest czasochłonna. W przypadku psów z długimi włosami trzeba również pamiętać o częstym czesaniu i rozczesywaniu, ponieważ ich włosy mogą się kołtunić.

Pies bez włosów

Rasy psów bez włosów

Pies bez włosów i sierści nie jest nowością. Takie psy hodowane są od lat. Jednak nie wszystkie są znane w takim samym stopniu. Najbardziej popularnymi są:

 • Grzywacz chiński – to wręcz starożytne pies. Nie jest jednak całkowicie pozbawiony włosów. Co czwarty przedstawiciel tej rasy jest owłosiony (odmiana tzw. power puff). Bez tego bezwłose grzywacze chińskie nie mogłyby być rozmnażane. W miocie występują szczeniaki obu odmian, ale te nagiej mają różny stopień pozbawienia włosów. Z charakteru jest nieufny wobec obcych, a dopiero gdy czuje się bezpiecznie, wykazuje chęć do zabawy. Nie należy do rasy psów dla dzieci.
 • Amerykański Nagi Terrier – to najmłodsza rasa psów bez sierści i włosów, powstała w Stanach Zjednoczonych w latach 70. XX wieku. Młode przychodzą na świat z małą ilością puszku, który rzadko rozsiany jest po ich ciele. Bardzo szybko go tracą i zostają całkowicie łyse. Jest to rasa psów inteligentnych.
 • Nagi pies meksykański – był składany w ofierze przez Azteków, który uważali, że tylko te psy mogą przeprowadzić zmarłych na tamten świat. Ich mięso służyło również jako przysmak, ponieważ wierzono, że ma ono właściwości lecznice. Wykorzystywano te psy do ogrzewania chorych. Rasa tych psów ma krótkie włosy na głowie i szyi, czasami pojedyncze kępki na łapach i ogonie. Nagi pies meksykański bardzo przywiązuje się do właściciela i nie za specjalnie lubi obcych.
 • Nagi pies peruwiański – był otoczony kultem, świętym psem Inków. Przedstawiciele tej rasy są bardzo podatne na działanie promieni słonecznych. Występują w trzech wielkościach, ważą od 4 do 25 kg. Posiadają jedynie rzadkie włosy na czubku głowy, uszach, łapach i ogonie.
York jako pies bez sierści, za to reprezentujący psy z włosami zamiast sierści
Pies bez sierści, a także psy z włosami zamiast sierści i ich polecane rasy

Jak właściwie pielęgnować nagie psy?

Wbrew pozorom pies bez włosów wymaga stałej pielęgnacji. Ze względu na brak sierści jest narażony na różne czynniki zewnętrzne. Może i nie trzeba go wyczesywać i zabierać do fryzjera, ale trzeba dbać o ich skórę, na której osadza się brud.

Nagie psy powinny być kąpane nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie. Nie są do tego potrzebne skomplikowane odżywki, a łagodne szampony pozwalają pozbyć się sebum. Po wykąpaniu psa warto go nasmarować olejkiem nawilżającym.

W czasie zimny trzeba zaopatrzyć się w grube ubranko dla pupila. Za to latem należy stosować krem z filtrem UV, aby ochronić skórę psa.

Pies bez sierści – co warto wiedzieć?

Czy pies bez sierści jest psem dla alergików? I tak i nie. Istnieje błędne przekonanie, że to sierść powoduje reakcje alergiczne. Prawda wygląda jednak inaczej. Za alergię odpowiada białko zawarte w ślinie zwierzęcia i naskórku. Sierść uczula dlatego, że skóra zwierzęcia złuszcza się i odpada wraz z nią, a przez ciągłe linienie alergeny cały czas znajdują się w powietrzu. W przypadku psów z włosami sytuacja jest podobna, z tą tylko różnicą, że włosy wypadają rzadziej, ale problem nie znika. Jednak nie oznacza to, że należy całkowicie rezygnować z posiadania psa. Jeżeli jesteś alergikiem, przekonać się o tym, czy nie masz uczulenia na danego psa, możesz tylko w jeden sposób – na własnej skórze podczas wizyty w hodowli. Trzeba mieć na uwadze również to, że każdy osobnik z jednej rasy będzie uczulał w różny sposób.

Cena rasowego psa jest wysoka. Psy rasowe nie kosztują 500 zł. Bez względu na to, czy jest to pies z włosami, bez włosów czy bez wszystkiego, należy liczyć się z ceną za niego. W większości przypadków jest to koszt ok. 3000 zł, ale psiaki sprzedawane są też za 6000 zł. Cena zależy również od tego, czy ten pies będzie dalej rozmnażany, a także jakich przodków ma w rodowodzie.

Wśród ras bez sierści, jaki pies dla dzieci? Idealny byłby samojed oraz sznaucer. Trzeba jednak pamiętać, że zwierzak to nie zabawka i nawet jeśli docelowo ma być to pies dla dziecka, należy stale nadzorować ich zabawy oraz samemu troszczyć się o czworonoga.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny