Petit Basset Griffon Vendéen – pochodzenie i wzorcowy wygląd


Psy rasy Petit Basset Griffon Vendéen, czyli małe gryffony bassety wendejskie to rasa z wieloletnią historią. Jej początki sięgają XVI wieku, kiedy to zaczęto pracować nad rasą przystosowaną do pracy w trudnych warunkach. Pies miał dobrze radzić sobie w gęstych zaroślach, dlatego jego wymiary nie mogły być szczególnie okazałe. Przyjmuje się, że współczesny Petit Basset Griffon Vendéen wywodzi się wprost od Gryfona Vendeen'a, jest to rasa o dużo większych rozmiarach.

Współczesny przedstawiciel rasy griffon basset wendejski jest psem o mocnym kośćcu i masywnej, lecz nie ociężałej sylwetce ciała. Jego długość powinna być niewiele większa od wysokości w kłębie. Opadające i pokryte długim włosem uszy, duże i wyraziste oczy, a także krzaczaste brwi to charakterystyczne cechy rasy.

Wzorzec rasy nie określa precyzyjnej wagi psów, jednak przyjmuje się, że baset powinien ważyć 11 do 15 kg, przy wysokości w kłębie 34 – 38 cm. Okrywa włosowa powinna być twarda, nigdy nie wełnista ani długa. Dopuszcza się kilka rodzajów umaszczenia. Szorstkowłosy pies rasy Petit Basset Griffon Vendéen występuje w umaszczeniu zajęczym, wilczastym, borsuczym i dziczym.

Bogate opcje umaszczenia sprawiają, że mały szczeniak może wyglądać niezwykle oryginalnie. Dla porównania, umaszczenie staffordshire bull terriera również przybiera różne odcienie. Wśród rasy dominuje kolor czarny i biały. Dopuszczalne umaszczenie staffordshire bull terriera to także odcień niebieski i pręgowany. Dokładne umaszczenie staffordshire bull terriera i Petit Basset Griffon Vendéen odnajdziemy we wzorcach rasy.

Prawdziwy charakter gryfona i opinie o rasie

Przedstawiciele rasy Petit Basset Griffon Vendéen przeważnie posiadają dobre opinie wśród miłośników czworonogów. Są to psy bardzo radosne i towarzyskie. Uwielbiają kontakt ze swoim właścicielem i poświęcają mu całą swoją uwagę. Pozytywne opinie dotyczące rasy wynikają także z jej inteligencji, wytrzymałości oraz zapału do sportu.

Mały przedstawiciel rasy Petit Basset Griffon Vendéen jest typowym ekstrawertykiem. Nieco nadpobudliwy, potrafi szczekać i buntować się bez wyraźnego powodu. Łatwo popada w stany silnej euforii, bywa uparty, jednak nigdy agresywny.

Mniej pozytywne opinie o rasie dotyczą charakterystycznej zawziętości. Przedstawiciel tej rasy dogada się z właścicielem, o ile ten będzie miał dużo cierpliwości i zaakceptuje nietypowy charakter pupila. Mały Petit Basset Griffon Vendéen będzie też przyjazny w stosunku do dzieci oraz zwierząt domowych. Ten szorstkowłosy pies nie prowokuje konfliktów na spacerów, jednak jego ekspresyjne usposobienie sprawia, że trudno go nie zauważyć. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o psie rasy basset hound.

Cena szczeniaka w dobrych hodowlach – ogólny opis

Cena zakupu szczeniaka mało popularnej rasy może niekiedy okazać się dość zaskakująca. W Polsce działa wiele związków i stowarzyszeń, jednak największą renomą cieszy się ZKwP. Hodowla zarejestrowana w owym związku wydaje metryki, na podstawie których można wyrobić rodowód. Cena za szczeniaka będzie uzależniona od konkretnej linii hodowlanej i renomy hodowli.

Przyjmujemy, że cena za szczeniaki z dokumentacją FCI wynosi przynajmniej 3000 zł. W wielu renomowanych hodowlach, cena za szczeniaki może okazać się dużo wyższa. Górna stawka jest trudna do określenia. Ze względu na trudnodostępność rasy, niektóre osoby decydują się na poszukiwanie szczeniaków w hodowlach zagranicznych.

Postaw na zdrową skórę i sierść swojego psa!

Brit Care Hypoallergenic to aż 6 ulepszonych, hipoalergicznych receptur opartych na jagnięcinie, króliku lub rybach, które są szczególnie polecane psom o wrażliwym układzie pokarmowym.

Sprawdź!
Szczeniaki psa rasy Petit Basset Griffon Vendéen, a także opis i charakter
Jakie usposobienie ma Petit Basset Griffon Vendéen, czyli charakter i hodowla

Czy pies musi mieć kaganiec?

Omówiliśmy już wygląd i charakter Petit Basset Griffon Vendéen, opisaliśmy umaszczenie staffordshire bull terriera oraz przyjrzeliśmy się cenom zakupu szczeniaków w hodowlach. Jednak wielu przyszłych właścicieli zastanawia się też, czy pies musi mieć kaganiec?

Czy pies musi mieć kaganiec? Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Wiele uchwał miastowych nakazuje zakładanie kagańca w komunikacji miejskiej. Nie ma tu znaczenia, czy pies jest dużym dogiem czy maleńkim yorkiem. Odrębną kwestią jest wyprowadzanie pupila na spacery. Nasz mały, szorstkowłosy towarzysz nie musi chodzić w kagańcu, o ile wyprowadzamy go na smyczy.

Dodatkowo właściciele ras uznanych za agresywne (np. dog argentyński, buldog amerykański, czy akbash dog), są zobowiązani do zakładania kagańca swoim pupilom. W tym przypadku nie ma znaczenia, że pies jest prowadzony na smyczy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy pies musi mieć kaganiec w Twoim mieście, zapoznaj się z zapisami prawa miejscowego, bowiem mogą one być uzależnione od lokalizacji.

Petit Basset Griffon Vendéen – czy to pies dla mnie?

Rasa posiada przeznaczenie myśliwskie, sprawdza się przy tropieniu zwierzyny i polowaniu na zające. Na tym jednak nie koniec, bowiem małe gryfony okazują się również świetnymi towarzyszami dla rodziny. Radosny i przyjaźnie nastawiony Petit Basset Griffon Vendéen może być ulubionym pupilem domowym dla rodzin ze starszymi dziećmi. Pies silnie przywiązuje się do wszystkich domowników, jest nieustannie chętny do zabawy i wspólnego spędzania czasu.

Idealny właściciel dla basseta to osoba, która będzie w stanie respektować nietypowy, ekstrawertyczny charakter rasy. To także człowiek, który lubi sport i spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Petit Basset Griffon Vendéen wymaga nie tylko zajęć o charakterze fizycznym, ale i intelektualnym. Będzie kandydatem do ćwiczenia różnego typu sztuczek oraz komend posłuszeństwa.

Rasa szorstkowłosych bassetów może sprawdzić się zarówno w domu, jak i w mieszkaniu. Wystarczy zapewnić jej odpowiednią dawkę aktywności i objąć dobrym szkoleniem. Niestety pozostawiony sam sobie Petit Basset Griffon Vendéen może niszczyć przedmioty domowe.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny