Pekińczyk miniaturka – czy istnieje taka rasa?

Pekińczyki królewskie są jedną z najstarszych ras świata. Psy zostały także uznane przez największą, międzynarodową federację kynologiczną FCI, która opracowała wzorzec rasy. We wzorcu numer 207 znajdziemy opis najważniejszych cech wyglądu oraz rozmiarów pekińczyków.

Dorosłe psy rasy pekińczyk powinny ważyć do 5 kg. Suczka może być nieco większa, a jej wzorcowa waga wynosi do 5,4 kg. Wzorcowy opis nie określa minimalnej wagi pieska lub suczki, jednak nadmierne skarłowacenie może być podstawą do dyskwalifikacji z wystaw. Królewskie pekińczyki muszą mieć mocny kościec oraz masywną sylwetkę. Psy zbyt lekkie i małe nie są pożądane w hodowlach.

Tak zwany pekińczyk miniaturka nie figuruje jako żadna odrębna rasa. Nie jest też mniejszym kuzynem prawdziwego pekińczyka królewskiego. Określenie pekińczyk miniaturka jest natomiast często wykorzystywane przez pseudo hodowle, które wykorzystują modę na miniaturyzację różnych ras psów. Dlatego jeśli w ogłoszeniu sprzedaży odnajdziemy szczeniaki określane jako pekińczyk miniaturka, warto zachować szczególną czujność i ostrożność.

Co ciekawe, pekińczyk może posiadać bardzo zróżnicowane umaszczenie. Wzorzec dopuszcza niemal każdy odcień szaty z wyjątkiem wątrobianego oraz albinotycznego. Sierść może wybarwiać się na kolor czarny, biały, kremowy czy brązowy. Dopuszczalne są także równomierne łaty w kolorze czarnym i każdym innym.

Majestatycznie wyglądający piesek posiada także podwójną szatę, która składa się z twardszej okrywy właściwej oraz gęstego, nieco bardziej miękkiego podszerstka. Szata powinna być półdługa, opadająca i prosta. Na szyi tworzy się charakterystyczna dla rasy kryza, a ogon jest noszony po jednej stronie. Rozpoznawalną cechą wyglądu jest także brachycefaliczną budowa czaszki.

Pekińczyk miniaturowy - jaki charakter posiadają psy królewskie? Opis zachowań

Już młody szczeniak pekińczyka zdaje się być świadomy swojej wartości i efektownego wyglądu. Są to psy o dumnym, dostojnym chodzie i dystyngowanych ruchach. Młode szczeniaki często bywają chętne do zabawy i niesforne, jednak dorosłe psy tej rasy cenią sobie spokój oraz niezależność.

Usposobienie pekińczyka obejmuje także pewną upartość i chęć postawienia na swoim. Królewskie pekińczyki przez lata pełniły role psów świątynnych, których otaczano szczególną czcią. Prawdopodobnie wpłynęło to na współczesny charakter rasy, a psy stały się dumne i niechętne do szybkiego wykonywania komend. Szczeniaki pekińczyka nie są tak aktywne ani nastawione na szkolenie jak seter irlandzki czerwono-biały, jednak świetnie odnajdą się jako towarzysze dla osób mniej aktywnych.

Młody szczeniak pekińczyka wymaga wprowadzenia przemyślanego szkolenia, które uwzględni jego usposobienie. Nie jest to rasa, którą nauczymy wymyślnych sztuczek, ani psy, które bezkrytycznie wykonają wszystkie komendy. Jednak przyjazny charakter i bezproblemowość sprawiają, że szczeniak pekińczyka może okazać się wspaniałym pupilem rodzinnym.

Pies rasy pekińczyk na białym tle, a także informacje, charakter i opis rasy
Jaki charakter i usposobienie ma pies rasy pekińczyk miniaturka, czyli co warto wiedzieć o rasie

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Królewskie pekińczyki (podobnie jak seter irlandzki czerwono-biały) dobrze dogadają się z osobami starszymi i z dziećmi. Ich stonowany charakter i chęć przebywania u boku człowieka tworzą obraz przyjaznego kanapowca. Łagodne usposobienie sprawia też, że pekińczyk dobrze dogada się także z innymi pupilami domowymi. Wobec obcych może być nieco podejrzliwy, jednak nie agresywny. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chińskich rasach psów.

Pekińczyk miniaturka - cena szczeniaka w hodowlach

Wybór rasy psa jest często podyktowany przez jej usposobienie i predyspozycje. Dużą rolę odgrywa także cena zakupu małego pupila z rodowodem. Na szczęście szczeniak pekińczyka znajduje się w wielu hodowlach, a cena jego zakupu nie jest zbyt wygórowana.

W naszym kraju największą renomą cieszą się hodowle zarejestrowane w ZKwP. Szczeniak z metryką owego związku to przeważnie wyższa cena zakupu, ale i gwarancja rasowości pupila. Cena za szczeniaki w dobrych hodowlach przeważnie wynosi powyżej 2000 zł. Szczeniak pekińczyka z dobrego skojarzenia i po utytułowanych rodzicach może kosztować powyżej 3000 zł. Hodowla niezarejestrowana w ZKwP będzie sprzedawała szczeniaki po znacznie niższych stawkach. Jednak zaleca się dużą czujność i wybór miejsca, które zapewnia dobre warunki życia szczeniąt i psów hodowlanych.

W hodowlach znajdziemy także mniej popularne rasy, takie jak seter irlandzki czerwono-biały. Ze względu na mniejszą dostępność, niekiedy można natrafić na problemy w zakupie szczeniaka owej rasy. Seter irlandzki czerwono-biały w hodowlach ZKwP kosztuje przynajmniej 2000 zł.

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?

Po zakupie małego psa często stajemy przed pytaniem, jak oduczyć szczeniaka gryzienia. Młody, czarny czy brązowy pekińczyk chętnie bawi się w domownikami. Efektem może być podgryzanie rąk czy nóg. W tej sytuacji warto sięgnąć po zabawki, które uatrakcyjnią wspólną aktywność. Różnego rodzaju szarpaki i gryzaki mogą okazać się atrakcyjną alternatywą do podgryzania rąk lub nóg właściciela.

Jeśli szczeniak podgryza w zabawie, warto na chwile przerwać aktywność i pokazać psu, że takie zachowanie jest niedozwolone. Przerwanie wspólnej zabawy będzie dla pupila dobrą lekcją, która uczy, że gryzienie wiąże się z zakończeniem przyjemnych kontaktów z człowiekiem.

Nasz mały, czarny czy brązowy pupil może też podgryzać przedmioty domowe. W tym przypadku ponownie sprawdzą się gryzaki, które pomogą w złagodzeniu swędzenia dziąseł. Jest to naturalny proces, który występuje podczas wymiany zębów i skłania psy do gryzienia. Jeśli chcesz uzyskać więcej rad i uzyskać odpowiedzi na pytanie, jak oduczyć szczeniaka gryzienia, skorzystaj z pozostałych artykułów na naszej stronie.

ikona podziel się Przekaż dalej