Krótka charakterystyka rasy – parson russell terrier

Szorstkowłosy czy gładkowłosy – jak wygląda?


Do powstania tej rasy przyczynił się pastor John Russell. Miało to miejsce w Anglii. Pastor upodobał sobie teriery i dążył do wyhodowania psa, który dobrze spisywałby się podczas polowań – zwinny, szybki, ale wytrzymały i do tego na tyle mały, żeby mógł mieścić się w lisich norach. W ten sposób powstała rasa, w której występowały dwie odmiany psów (różniły się głównie wysokością nóg).

W 1990 roku oficjalnie uznano rasę i nazwano ją Parson Jack Russell Terrier. W 2000 roku przedstawiano osobny wzorzec dla JRT, który rok później został zaakceptowany przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną). Od tamtej pory pies wyższy i nieco bardziej kwadratowy to parson russell terrier, a mniejszy z wydłużonym ciałem to jack russell terrier.

W umaszczeniu parsona dominuje biel. Ten pies może być albo w całości biały, albo mieć czarne, cytrynowe lub płowe łaty, jednak nie może być ich więcej niż bieli. Najbardziej pożądane są znaczenia, które występują jedynie na nasadzie ogona i na głowie. Zarówno szorstkowłosy, jak i krótkowłosy (gładkowłosy) ma sierść prostą, przylegającą, gęstą i zwartą.

Waga parson russell terriera nie jest określona we wzorcu rasy. Istotna jest wielkość psa. Idealna wysokość w kłębie dla suki to 33 cm, a dla psa 36 cm. Dopuszczalne są 2 cm w dół i w górę. Średnia długość życia tych psów to ok. 14-15 lat.

Jaki ma charakter parson russell terrier?

Mimo swoich małych rozmiarów jest to pies niezwykle energiczny, który potrzebuje dużo ruchu. Nie jest to typowy kanapowiec. Parson russell terrier uwielbia spacery i ćwiczenia. Nadaje się do różnych psich sportów (np. agility, frisbee). Trzeba jednak poświęcić mu nieco czasu podczas treningów i wykazać się zarówno konsekwencją, jak i sprytem oraz łagodnością. Warto nagradzać go smakołykami lub wspólną zabawą.

Parson ma wesołe usposobienie, a do tego jest towarzyski. Kocha całą rodzinę i jest dla nich czuły, jednak nie poleca się go do domów z małymi dziećmi. Charakter tego psa może nie jest trudny, ale trzeba go odpowiednio podejść. Krzykiem nic się nie zdziała. Parson russell terrier nie dość, że nie wykona polecenia, to jeszcze będzie się bronił. Ten pies słynie też ze swojej zaciętości i braku tolerancji na niedelikatne traktowanie. Dlatego nie jest wskazany dla bardzo małych pociech, ale ze starszymi dziećmi może stworzyć doskonały duet.

Tych psów nie należy rozpieszczać. Parson jest inteligentny i może próbować wykorzystać to przeciwko właścicielowi. Brak konsekwencji w wychowaniu może doprowadzić do sytuacji, kiedy pies nie będzie się nikogo słuchał i stanie się zagrożeniem dla osób lub zwierząt przebywających w jego towarzystwie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o jack russell terrierze?

Parson russell terrier - pielęgnacja i choroby psów tej rasy

Odmiana szorstkowłosa nie wymaga częstego wyczesywania, ale co parę miesięcy należy te psy trymować. W tym celu można udać się do psiego fryzjera, można jednak nauczyć się robić to samemu. Z kolei odmiana krótkowłosa gubi bardzo dużo włosów przez cały czas, a na wiosnę i jesień ich linienie jest dodatkowo wzmożone. Z tego względu trzeba czesać je często, nawet codziennie.

Regularnie należy sprawdzać uszy, oczy, zęby i pazury. Parsony kąpie się, gdy zajdzie taka potrzeba. W zależności od odmiany sierści oraz pożądanego efektu należy wybrać odpowiedni szampon dla psów. Można go zakupić zarówno w stacjonarnym sklepie zoologicznym, jak i w tym internetowym.

Parson russell terrier może cierpieć na różne choroby. Możliwe są: nużliwość mięśni, Malasezjoza, jaska, zaćma, zwichnięcie soczewki, rybia łuska, cukrzyca, zwichnięcie rzepki czy kulawizna. Przed zakupem psa upewnij się, że jego rodzice są zdrowi, aby mieć pewność, iż szczeniak nie będzie miał żadnej choroby genetycznej.

Postaw na zdrową skórę i sierść swojego psa!

Brit Care Hypoallergenic to aż 6 ulepszonych, hipoalergicznych receptur opartych na jagnięcinie, króliku lub rybach, które są szczególnie polecane psom o wrażliwym układzie pokarmowym.

Sprawdź!

Hodowla psów – co warto wiedzieć?

Jaka jest cena za rasowego psa?

Zazwyczaj jest to kwestia 2000 – 4000 zł. Za parson russell terriera przeważnie trzeba zapłacić 3000 zł. Na cenę ma wpływ kilka czynników. Znaczenie ma stopień wpasowania się we wzorzec rasy przez szczeniaka. Istotne jest to, czy jego rodzice mieli wysokie osiągnięcia na psich wystawach oraz czy jakiś wybitny przedstawiciel rasy nie jest ich przodkiem. Cena zależy także od renomy hodowli. Psy przeznaczone do dalszego rozmnażania są droższe (ok. 6000 – 8000 zł).

Pies rasy parson russell terrier stojący na trawniku na tle zieleni oraz jego charakter
Jaki charakter ma pies rasy parson russell terrier, czyli opis i usposobienie

Cena za psa z rodowodem nie powinna wynosić mniej niż 1500 zł. Są wyjątki, kiedy jest to dopuszczalne, np. kilkuletni pies zostaje wyłączony z hodowli, więc jest sprzedawany za 1000 zł. Za darmo oddawane są przeważnie te psy, które hodowca odebrany właścicielowi, ponieważ zwierzak był źle traktowany. Jednak oferty za 200 zł lub 500 zł z reguły powinny wydawać się nam podejrzane.

Pseudohodowcy sprzedają psy taniej, bo niska kwota ma zachęcić do kupna. W nielegalnych hodowlach liczy się tylko zysk, a im szybciej sprzeda się szczenięta, tym mniej będzie trzeba wydać na karmę oraz będzie wolne miejsce na kolejny miot. Zazwyczaj psy są trzymane w ścisku i brudzie. W takim miejscach suczki rodzą zazwyczaj bez wytchnienia, a szczeniaki są zabierane zbyt wcześnie. Do tego kojarzone są ze sobą osobniki zbyt blisko spokrewnione.

Po czym poznać pseudohodowlę?

Głównie chodzi o sam stosunek do zwierząt. Pseudohodowcy nie dbają o wzorzec rasy czy o zdrowie tych wszystkich psów, które mają (przeważnie jest ich bardzo dużo). Zwierzęta nie mają porobionych żadnych badań czy szczepień, przez co szczeniaki są chore.

Przeglądając ogłoszenia, zwróć uwagę nie na zdjęcia, a na opis. Choć to cena i zdjęcia przykuwają uwagę, to właśnie opis jest najważniejszy, bo zdradza, w jaki sposób hodowca podchodzi do swoich zwierząt. W ogłoszeniu powinny znajdować się informacje na temat psa (data urodzenia, rodzice, badania, charakter etc.) oraz samej hodowli. Podczas rozmowy można upewnić się co do swoich podejrzeń (czy hodowcy zależy na swoich psach czy nie), a w czasie spotkania można zweryfikować, czy zwierzęta żyją w czystych warunkach i wyglądają na zadbane oraz zdrowe. Wymogiem koniecznym jest otrzymanie 5 pokoleniowego rodowodu szczeniaka.

Hodowla musi należeć do odpowiedniego stowarzyszenia. W Polsce działa ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Jeśli nie jesteś pewien, czy dana hodowla jest legalna, zawsze możesz zapytać o to na forum miłośników psów danej rasy. Na Facebooku istnieją grupy, gdzie właściciele tych czworonogów dzielą się nawzajem różnymi przydatnymi informacjami. Warto mieć jednak na uwadze to, że w Internecie można powiedzieć wszystko i nie należy kierować się tylko opiniami innych. Jeśli jednak będzie dużo negatywnych komentarzy na temat danej hodowli, warto lepiej się jej przyjrzeć przed podjęciem decyzji o zakupie psa z tego miejsca.

Parson russell terrier nie usiedzi zbyt długo w domu. Trzeba mieć tego świadomość, zanim zdecyduje się na tego psa. Jego właściciel musi spędzać czas aktywnie. Z tego powodu nie jest to rasa polecana dla osób starszych, bo mogłyby nie nadążyć za parsonem. Również należy mieć na uwadze to, że jest to pies, który bardzo lubi kopać w ziemi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny