Owczarek z Majorki – krótka charakterystyka i opis rasy

Pies pasterski z Majorki posiada masywną i silną budowę ciała. Dorosły, prawidłowo zbudowany pies waży około 38 do 42 kg przy wysokości w kłębie pomiędzy 62 a 72 cm. Opis ze wzorca rasy informuje nas, że owczarek z Majorki występuje w dwóch odmianach szaty. Jest to pies krótkowłosy oraz długowłosy.

Obydwie odmiany szaty (krótkowłosych i długowłosych) występują w takim samym umaszczeniu. Opis ze wzorca rasy wyróżnia tylko umaszczenie czarne z możliwymi, niewielkimi znaczeniami. Dzięki temu owczarek z Majorki zyskuje bardzo charakterystyczny wygląd.

Rasowe Ca de bestiar to psy budzące respekt swoim wyglądem. Posiadają widoczne umięśnienie oraz duże rozmiary. Ich czarny kolor szaty dodatkowo nadaje im groźnego charakteru, a bystre, ciemnomiodowe oczy zwracają na siebie uwagę. Co istotne, pies pasterski posiada gęsty podszerstek, który chroni go przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych.

Jaki charakter posiada owczarek z Majorki? Opinie i opis zachowań rasowego owczarka

Owczarek z Majorki był stworzony jako pies pasterski. Jednak z biegiem lat zaczęto go też wykorzystywać do stróżowania i obrony, co wpłynęło na współczesny charakter rasy. Nasz krótkowłosy lub długowłosy towarzysz jest typowym psem jednego pana. Będzie tolerował wszystkich członków rodziny, jednak najmocniej przywiąże się do opiekuna, który poświeci mu najwięcej czasu.

Rasowe owczarki z Majorki posiadają silny, niezależny charakter. Dzięki temu zdobywają opinie dobrych stróżów posesji. Podobnie jak gończy chorwacki czy suomenlapinkoira posiadają dobrze rozbudowany instynkt terytorialny. Owczarek z Majorki będzie bacznie strzegł własnej posesji, a sam widok dużego, umięśnionego psa może okazać się skuteczną demotywacją dla nieproszonych gości.

Opisując charakter owczarka z Majorki, nie sposób pominąć jego potrzeby aktywności. Rasowe owczarki z Majorki nie są tak żywiołowe jak gończy chorwacki, jednak potrzebują równie dużo ruchu co suomenlapinkoira. Preferowane są dłuższe spacery, połączone z zabawami. Pies pasterski okazuje się wytrzymałym, a dodatkowo bardzo pojętnym uczniem. Dzięki temu rasa zyskała opinie dobrego kandydata do psich sportów.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!

Nasz krótkowłosy czy długowłosy owczarek z Majorki może niekiedy przejawiać nieco uparte cechy charakteru. Z pewnością nie jest to typ psa, którego można polecić rodzinie z małymi dziećmi. Rasowe owczarki z Majorki są pewne siebie i potrafią zaznaczyć swoje granice. Dlatego nie nadają się dla osób początkujących, które nie mają żadnego doświadczenia szkoleniowego. A może zainteresuje cię także ten artykuł o szwajcarskim psie pasterskim?

Owczarek z Majorki i szkolenie - opis

Pies pasterski z Majorki posiada stabilny charakter i jest chętny do współpracy z człowiekiem. Szkolenie rozpoczyna się już na pierwszych etapach życia szczeniaka. Pierwszym krokiem okazuje się właściwa socjalizacja. Szczeniaki powinny poznać jak najwięcej nowych dźwięków, zapachów, obcych ludzi czy zwierząt. Dzięki temu będą lepiej przystosowane do życia w dorosłości.

Nasz krótkowłosy czy długowłosy owczarek z Majorki wymaga doświadczonego, ale i łagodnego przewodnika. Rasa może okazać się dość wrażliwa i bardzo źle znosi szkolenie metodami negatywnymi. Podobnie jak gończy chorwacki czy suomenlapinkoira, nasz owczarek z Majorki najlepiej uczy się przy użyciu wzmocnień pozytywnych. Wszelkie kary i krzyk podczas treningu będą przez niego wyjątkowo źle odbierane. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do zbudowania nieufności wobec swojego przewodnika.

Najlepsze opinie zyskuje konsekwentne szkolenie przy użyciu wzmocnień pozytywnych. Możemy połączyć je z zabawą i ćwiczeniami fizycznymi. Wspólne, pozytywne spędzanie czasu może być atrakcyjne zarówno dla psa, jak i dla właściciela. Dobrze wprowadzone bodźce pozytywne mogą sprawić, że owczarek z Majorki, gończy chorwacki czy suomenlapinkoira staną się potulnymi, a jednocześnie posłusznymi psami rodzinnymi.

Ile kosztuje owczarek z Majorki? Cena za szczeniaki w hodowlach

Owczarek z Majorki jest praktycznie nieznany w naszym kraju. Ciężko będzie odnaleźć krajowe miejsca hodowlane. Najłatwiejszym sposobem zakupu okazuje się zatem nabycie psa w hodowlach zagranicznych.

Cena za rasowe szczeniaki może być mocno zróżnicowana i uzależniona od kraju oraz przynależności danej hodowli. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup w hodowlach, które przynależą do międzynarodowej federacji FCI. Cena za szczeniaki z dobrym pochodzeniem przeważnie rozpoczyna się od kwoty 1000 euro.

Pochodzące z najlepszych hodowli szczeniaki przeważnie okazują się jeszcze droższe. Posiadająca najlepsze opinie, renomowana hodowla może prowadzić rezerwacje na szczeniaki, które dopiero znajdują się w planach hodowlanych. Górna cena zakupu będzie trudna do ustalenia. Cena za szczeniaki, które mogą brać udział w wystawach, a w dalszym etapie utrzymają uprawnienia hodowlane jest wyższa od stawki za pupile bez owych uprawnień.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny