Owczarek z Majorki - informacje, charakter, szkolenie, porady
Majestatycznie wyglądający owczarek z Majorki to typowy pies pasterski. Występujący jedynie w czarnym umaszczeniu pupil posiada odważny charakter oraz wiele interesujących cech. Poniżej omówimy prawdziwe usposobienie owczarków z Majorki, wskażemy warunki prawidłowego szkolenia, a także podpowiemy, jaka jest cena za rasowe szczeniaki w hodowlach.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach pasterskich.
Owczarek z Majorki – krótka charakterystyka i opis rasy
Pies pasterski z Majorki posiada masywną i silną budowę ciała. Dorosły, prawidłowo zbudowany pies waży około 38 do 42 kg przy wysokości w kłębie pomiędzy 62 a 72 cm. Opis ze wzorca rasy informuje nas, że owczarek z Majorki występuje w dwóch odmianach szaty. Jest to pies krótkowłosy oraz długowłosy.
Obydwie odmiany szaty (krótkowłosych i długowłosych) występują w takim samym umaszczeniu. Opis ze wzorca rasy wyróżnia tylko umaszczenie czarne z możliwymi, niewielkimi znaczeniami. Dzięki temu owczarek z Majorki zyskuje bardzo charakterystyczny wygląd.
Rasowe Ca de bestiar to psy budzące respekt swoim wyglądem. Posiadają widoczne umięśnienie oraz duże rozmiary. Ich czarny kolor szaty dodatkowo nadaje im groźnego charakteru, a bystre, ciemnomiodowe oczy zwracają na siebie uwagę. Co istotne, pies pasterski posiada gęsty podszerstek, który chroni go przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych.
Jaki charakter posiada owczarek z Majorki? Opinie i opis zachowań rasowego owczarka
Owczarek z Majorki był stworzony jako pies pasterski. Jednak z biegiem lat zaczęto go też wykorzystywać do stróżowania i obrony, co wpłynęło na współczesny charakter rasy. Nasz krótkowłosy lub długowłosy towarzysz jest typowym psem jednego pana. Będzie tolerował wszystkich członków rodziny, jednak najmocniej przywiąże się do opiekuna, który poświeci mu najwięcej czasu.
Rasowe owczarki z Majorki posiadają silny, niezależny charakter. Dzięki temu zdobywają opinie dobrych stróżów posesji. Podobnie jak gończy chorwacki czy suomenlapinkoira posiadają dobrze rozbudowany instynkt terytorialny. Owczarek z Majorki będzie bacznie strzegł własnej posesji, a sam widok dużego, umięśnionego psa może okazać się skuteczną demotywacją dla nieproszonych gości.
Opisując charakter owczarka z Majorki, nie sposób pominąć jego potrzeby aktywności. Rasowe owczarki z Majorki nie są tak żywiołowe jak gończy chorwacki, jednak potrzebują równie dużo ruchu co suomenlapinkoira. Preferowane są dłuższe spacery, połączone z zabawami. Pies pasterski okazuje się wytrzymałym, a dodatkowo bardzo pojętnym uczniem. Dzięki temu rasa zyskała opinie dobrego kandydata do psich sportów.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Nasz krótkowłosy czy długowłosy owczarek z Majorki może niekiedy przejawiać nieco uparte cechy charakteru. Z pewnością nie jest to typ psa, którego można polecić rodzinie z małymi dziećmi. Rasowe owczarki z Majorki są pewne siebie i potrafią zaznaczyć swoje granice. Dlatego nie nadają się dla osób początkujących, które nie mają żadnego doświadczenia szkoleniowego. A może zainteresuje cię także ten artykuł o szwajcarskim psie pasterskim?
Owczarek z Majorki i szkolenie - opis
Pies pasterski z Majorki posiada stabilny charakter i jest chętny do współpracy z człowiekiem. Szkolenie rozpoczyna się już na pierwszych etapach życia szczeniaka. Pierwszym krokiem okazuje się właściwa socjalizacja. Szczeniaki powinny poznać jak najwięcej nowych dźwięków, zapachów, obcych ludzi czy zwierząt. Dzięki temu będą lepiej przystosowane do życia w dorosłości.
Nasz krótkowłosy czy długowłosy owczarek z Majorki wymaga doświadczonego, ale i łagodnego przewodnika. Rasa może okazać się dość wrażliwa i bardzo źle znosi szkolenie metodami negatywnymi. Podobnie jak gończy chorwacki czy suomenlapinkoira, nasz owczarek z Majorki najlepiej uczy się przy użyciu wzmocnień pozytywnych. Wszelkie kary i krzyk podczas treningu będą przez niego wyjątkowo źle odbierane. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do zbudowania nieufności wobec swojego przewodnika.
Najlepsze opinie zyskuje konsekwentne szkolenie przy użyciu wzmocnień pozytywnych. Możemy połączyć je z zabawą i ćwiczeniami fizycznymi. Wspólne, pozytywne spędzanie czasu może być atrakcyjne zarówno dla psa, jak i dla właściciela. Dobrze wprowadzone bodźce pozytywne mogą sprawić, że owczarek z Majorki, gończy chorwacki czy suomenlapinkoira staną się potulnymi, a jednocześnie posłusznymi psami rodzinnymi.
Ile kosztuje owczarek z Majorki? Cena za szczeniaki w hodowlach
Owczarek z Majorki jest praktycznie nieznany w naszym kraju. Ciężko będzie odnaleźć krajowe miejsca hodowlane. Najłatwiejszym sposobem zakupu okazuje się zatem nabycie psa w hodowlach zagranicznych.
Cena za rasowe szczeniaki może być mocno zróżnicowana i uzależniona od kraju oraz przynależności danej hodowli. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup w hodowlach, które przynależą do międzynarodowej federacji FCI. Cena za szczeniaki z dobrym pochodzeniem przeważnie rozpoczyna się od kwoty 1000 euro.
Pochodzące z najlepszych hodowli szczeniaki przeważnie okazują się jeszcze droższe. Posiadająca najlepsze opinie, renomowana hodowla może prowadzić rezerwacje na szczeniaki, które dopiero znajdują się w planach hodowlanych. Górna cena zakupu będzie trudna do ustalenia. Cena za szczeniaki, które mogą brać udział w wystawach, a w dalszym etapie utrzymają uprawnienia hodowlane jest wyższa od stawki za pupile bez owych uprawnień.