Czarny czy szary – jakie umaszczenie może mieć wilczur?

Owczarek niemiecki jest dużym psem i dojrzewa długo, bo nawet do 3 lat. Wzorzec rasy podaje, że waga samca powinna mieścić się w granicach 30-40 kg, a samicy 22-30 kg. Z kolei wysokość kłębie dla psa to 60-65 cm, a dla suczki 55-60 cm.

Szata owczarka niemieckiego jest podwójna, składa się z włosa okrywowego i gęstego podszerstka. Wierzchnia warstwa może być różnej długości w zależności od odmiany. Owczarek niemiecki może być:

  • krótkowłosy – sierść jest gęsta, prosta, krótka, przylegająca do ciała i twarda w dotyku. Włos jest krótszy na uszach, głowie, przednich stronach nóg i łap, a dłuższy na przednich kończynach powyżej nadgarstka na ich tylnej stronie oraz na szyi. Na udach ma tzw. portki.
  • długowłosy – sierść jest miękka i nieprzylegająca. Na przednich kończynach od nadgarstka (strona tylna) powinno być tzw. pióro. Krótki włos jest na głowie, wewnątrz uszu oraz na przednich stronach kończyn i łap. Sierść jest dłuższa na uszach i kończynach, a ogon, uda (portki) i szyja (kryza) są mocno owłosione.

Wilczur może mieć różne umaszczenie. Dopuszczalna jest sierść jednolicie czarna, śniada, szara, czaprakowa – z maską. Owczarek niemiecki może być czarny z podpalaniem żółtym, jasnoszarym, płowym lub czerwonym. Biel akceptowana (choć niepożądana) jest tylko w postaci niewielkiej plamki na klatce piersiowej.

W tej rasie wyróżnia się dwie linie: wystawową i użytkową. Psy z pierwszej linii mają bardziej skośny zad. Są kupowane głównie do domu (do towarzystwa). Użytkowy owczarek niemiecki może wykonywać różne prace. Ma prosty zad i jest stabilny psychicznie.

Jaki charakter ma owczarek wilczasty?

To inteligentny, odważny i pewny siebie pies. Jest świetny w roli stróża lub obrońcy, bo nie ufa obcym, a kiedy wyczuje zagrożenie – nie waha się, a atakuje. Przy strzeżeniu terytorium może być trochę głośny. Nie wolno zapominać o spacerach, bo owczarek wilczasty potrzebuje sporo ruchu, a także ćwiczeń umysłowych.

Bardzo ważne jest szkolenie wilczura. Piesek powinien wziąć udział w zajęciach z psiego przedszkola, aby miał kontakt z innymi psami. W ten sposób nauczy się, że nie każdy czworonóg podczas spaceru jest jego przeciwnikiem, na którego trzeba się rzucać. Wilczur musi być wychowany konsekwentnie, ale bez agresji i przemocy, bo stanie się zagrożeniem dla otoczenia.

Jest to pies lojalny i przywiązany do swojego właściciela. Owczarek wilczasty potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem i wbrew pozorom wcale nie należy trzymać go w kojcu. Samotne życie nie jest dla niego. Ma przyjazne usposobienie i zaakceptuje dzieci, ale raczej nie należy zostawić ich razem bez opieki.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!
Pies rasy owczarek wilczasty lub niemiecki na białym tle oraz jego hodowla i cena
Jaki charakter ma pies rasy owczarek wilczasty, czyli owczarek niemiecki krok po kroku

Z owczarkiem niemieckim można brać udział w różnych psich spotach np. agility, tropienie sportowe czy hard dog race. Psy tej rasy często wykorzystuje się do pracy przez wojsko i policję. Wykrywają materiały wybuchowe i narkotyki, odnajdują uwięzionych ludzi pod lawinami i gruzem, a także są asystentami dla osób niepełnosprawnych. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o owczarkach niemieckich.

Pseudohodowla a legalna hodowla psów – cena, opis, informacje

Owczarek niemiecki to bardzo popularna rasa i niestety bardzo łatwo wpaść na pseudohodowców, którzy o hodowli zwierząt nie mają pojęcia. Jak rozróżnić te dwa miejsca? Legalna hodowla powinna być zrzeszona w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP), ponieważ jest to jedyna organizacja w kraju, która zrzesza wszystkich hodowców pod banderą Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI). Szczeniak nie może zostać oddany szybciej niż przed ukończeniem 8 tygodni. Musi być dwa raz odrobaczony, raz zaszczepiony i mieć wszczepiony CHIP. Nie każdy hodowca wręcza od razu rodowód, ale obowiązkowo musi przekazać metryczkę psa (na jej podstawie właściciel może wyrobić rodowód w oddziale ZKwP).

Istotna jest także cena. Rasowy szczeniak nie kosztuje 500 – 1000 zł. Za owczarka niemieckiego z metryką ZKwP przeważnie trzeba zapłacić od 3000 do 4000 zł. Stawka za szczeniaki z wybitnych linii hodowlanych lub z możliwością brania udziału w wystawach będzie wyższa. Cena rottweilera może okazać się podobna – od 2000 do 5000 zł. Ostateczna kwota zależy od tego, w jakim stopniu szczeniak jest obiecujący i wpasowuje się we wzorzec rasy, czyje geny przekazuje, jakie osiągnięcia (na wystawach) mieli jego rodzice. Istotna jest również renoma hodowli i dostępność danej rasy w kraju.

Istnieje wiele ras psów pasterskich. Owczarek niemiecki należy do tej grupy, ale zaliczany jest także do psów obronnych. Welsh Corgi Pembroke i owczarek szkocki znajdują się w grupie psów pasterskich i zaganiających. Jeśli zależy ci na psie, który poradzi sobie ze stadem, to możesz rozważać jedną z tych ras. Jednak osoba, która decyduje się na owczarka niemieckiego, musi pamiętać, że tego psa trzeba dobrze wyszkolić. Polecany jest dla osób, które mają doświadczenie w tresurze psów i są aktywne fizycznie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny