Czarny czy szary – jakie umaszczenie może mieć wilczur?

Owczarek niemiecki jest dużym psem i dojrzewa długo, bo nawet do 3 lat. Wzorzec rasy podaje, że waga samca powinna mieścić się w granicach 30-40 kg, a samicy 22-30 kg. Z kolei wysokość kłębie dla psa to 60-65 cm, a dla suczki 55-60 cm.

Szata owczarka niemieckiego jest podwójna, składa się z włosa okrywowego i gęstego podszerstka. Wierzchnia warstwa może być różnej długości w zależności od odmiany. Owczarek niemiecki może być:

  • krótkowłosy – sierść jest gęsta, prosta, krótka, przylegająca do ciała i twarda w dotyku. Włos jest krótszy na uszach, głowie, przednich stronach nóg i łap, a dłuższy na przednich kończynach powyżej nadgarstka na ich tylnej stronie oraz na szyi. Na udach ma tzw. portki.
  • długowłosy – sierść jest miękka i nieprzylegająca. Na przednich kończynach od nadgarstka (strona tylna) powinno być tzw. pióro. Krótki włos jest na głowie, wewnątrz uszu oraz na przednich stronach kończyn i łap. Sierść jest dłuższa na uszach i kończynach, a ogon, uda (portki) i szyja (kryza) są mocno owłosione.

Wilczur może mieć różne umaszczenie. Dopuszczalna jest sierść jednolicie czarna, śniada, szara, czaprakowa – z maską. Owczarek niemiecki może być czarny z podpalaniem żółtym, jasnoszarym, płowym lub czerwonym. Biel akceptowana (choć niepożądana) jest tylko w postaci niewielkiej plamki na klatce piersiowej.

W tej rasie wyróżnia się dwie linie: wystawową i użytkową. Psy z pierwszej linii mają bardziej skośny zad. Są kupowane głównie do domu (do towarzystwa). Użytkowy owczarek niemiecki może wykonywać różne prace. Ma prosty zad i jest stabilny psychicznie.

Jaki charakter ma owczarek wilczasty?

To inteligentny, odważny i pewny siebie pies. Jest świetny w roli stróża lub obrońcy, bo nie ufa obcym, a kiedy wyczuje zagrożenie – nie waha się, a atakuje. Przy strzeżeniu terytorium może być trochę głośny. Nie wolno zapominać o spacerach, bo owczarek wilczasty potrzebuje sporo ruchu, a także ćwiczeń umysłowych.

Bardzo ważne jest szkolenie wilczura. Piesek powinien wziąć udział w zajęciach z psiego przedszkola, aby miał kontakt z innymi psami. W ten sposób nauczy się, że nie każdy czworonóg podczas spaceru jest jego przeciwnikiem, na którego trzeba się rzucać. Wilczur musi być wychowany konsekwentnie, ale bez agresji i przemocy, bo stanie się zagrożeniem dla otoczenia.

Jest to pies lojalny i przywiązany do swojego właściciela. Owczarek wilczasty potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem i wbrew pozorom wcale nie należy trzymać go w kojcu. Samotne życie nie jest dla niego. Ma przyjazne usposobienie i zaakceptuje dzieci, ale raczej nie należy zostawić ich razem bez opieki.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Pies rasy owczarek wilczasty lub niemiecki na białym tle oraz jego hodowla i cena
Jaki charakter ma pies rasy owczarek wilczasty, czyli owczarek niemiecki krok po kroku

Z owczarkiem niemieckim można brać udział w różnych psich spotach np. agility, tropienie sportowe czy hard dog race. Psy tej rasy często wykorzystuje się do pracy przez wojsko i policję. Wykrywają materiały wybuchowe i narkotyki, odnajdują uwięzionych ludzi pod lawinami i gruzem, a także są asystentami dla osób niepełnosprawnych. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o owczarkach niemieckich.

Pseudohodowla a legalna hodowla psów – cena, opis, informacje

Owczarek niemiecki to bardzo popularna rasa i niestety bardzo łatwo wpaść na pseudohodowców, którzy o hodowli zwierząt nie mają pojęcia. Jak rozróżnić te dwa miejsca? Legalna hodowla powinna być zrzeszona w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP), ponieważ jest to jedyna organizacja w kraju, która zrzesza wszystkich hodowców pod banderą Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI). Szczeniak nie może zostać oddany szybciej niż przed ukończeniem 8 tygodni. Musi być dwa raz odrobaczony, raz zaszczepiony i mieć wszczepiony CHIP. Nie każdy hodowca wręcza od razu rodowód, ale obowiązkowo musi przekazać metryczkę psa (na jej podstawie właściciel może wyrobić rodowód w oddziale ZKwP).

Istotna jest także cena. Rasowy szczeniak nie kosztuje 500 – 1000 zł. Za owczarka niemieckiego z metryką ZKwP przeważnie trzeba zapłacić od 3000 do 4000 zł. Stawka za szczeniaki z wybitnych linii hodowlanych lub z możliwością brania udziału w wystawach będzie wyższa. Cena rottweilera może okazać się podobna – od 2000 do 5000 zł. Ostateczna kwota zależy od tego, w jakim stopniu szczeniak jest obiecujący i wpasowuje się we wzorzec rasy, czyje geny przekazuje, jakie osiągnięcia (na wystawach) mieli jego rodzice. Istotna jest również renoma hodowli i dostępność danej rasy w kraju.

Istnieje wiele ras psów pasterskich. Owczarek niemiecki należy do tej grupy, ale zaliczany jest także do psów obronnych. Welsh Corgi Pembroke i owczarek szkocki znajdują się w grupie psów pasterskich i zaganiających. Jeśli zależy ci na psie, który poradzi sobie ze stadem, to możesz rozważać jedną z tych ras. Jednak osoba, która decyduje się na owczarka niemieckiego, musi pamiętać, że tego psa trzeba dobrze wyszkolić. Polecany jest dla osób, które mają doświadczenie w tresurze psów i są aktywne fizycznie.

ikona podziel się Przekaż dalej