Jaki charakter ma owczarek węgierski mudi?


Ten wywodzący się z Węgier pies jest chętny do współpracy z człowiekiem. Cechuje go duży entuzjazm do pracy. Jest bardzo szybki i inteligentny, dlatego można uprawiać z nim psie sporty np. agility. Czasami dalej jest wykorzystywany do pasienia owiec. Jego tresura nie jest trudna, ale trzeba uważać, aby nie zaczął uczyć się złych nawyków, bo trudno będzie go od nich odzwyczaić. Warto wybrać się z nim do psiego przedszkola oraz zadbać o socjalizację.

Mudi nie może się nudzić, bo staje się problematyczny. Potrzebuje dużo ruchu, ale nawet ważniejsze są zajęcia umysłowe. Przy tym psie obowiązkowe są długie spacery i ciekawe treningi. Pies ten ma tendencje do nadmiernego szczekania. Czyni go to świetnym stróżem. Zawsze jest czujny i od razu alarmuje, gdy tylko coś wyda się mu niepokojące.

Nie ufa obcym, do nieznajomych podchodzi z rezerwą. Obce osoby nie powinny do niego podchodzić od razu – mudi potrzebuje czasu, aby się do nich przekonać. Nie przywiązuje się tak mocno do rodziny, jak niektóre rasy psów, ale potrafi wytworzyć mocną więź z właścicielem. Nie jest agresywny w stosunku do dzieci, a łagodny i cierpliwy. Pomimo instynktu łowieckiego, akceptuje koty i inne mniejsze domowe zwierzątka. Nie ma problemów w kontaktach z psami, nie wszczyna bójek i nie próbuje dominować.

Opis rasy – jak wygląda owczarek węgierski mudi?

Szata owczarka węgierskiego mudi jest dwuwarstwowa. Włos okrywowy jest krótki, twardy, przylegający i prosty na głowie oraz przednich krawędziach kończyn. Reszta sierści jest gęsta, równomiernie i mocno pofalowana (może być lekko kędzierzawa), a jej długość powinna wynosić od 3 do 7 cm. Najdłuższa jest w okolicach ramion, a także na udach (tutaj tworzy portki). Włos może rosnąć także w przeciwnym kierunku.

Owczarek węgierski mudi powinien być wyczesywany przynajmniej raz na dwa tygodnie, ale w okresie linienia należy robić to częściej, aby zachować lśniącą sierść oraz usunąć martwe włosy. Przy czesaniu warto pamiętać o włosach za uszami, które się filcują. Regularnie należy sprawdzać jego uszy, pazury i zęby. Tego psa nie trzeba kąpać, chyba że zajdzie taka potrzeba.

Ta rasa psa może mieć kilka umaszczeń. Sierść może być: czarna, płowa, biała, czekoladowa, popielata, niebieska marmurkowa (blue merle). Niepożądane, ale tolerowane są białe końce palców oraz plamki na klatce piersiowej (średnica nie większa niż 5 cm).

Mudi, pumi i puli to małe węgierskie owczarki zaganiające. Według wzorca rasy samiec mudi powinien ważyć 11-13 kg, a samica 8-11 kg. Idealny wzrost dla psa to 43-45 cm (dopuszczalne 41-47 cm), a dla suczki właściwa wysokość w kłębie to 40-42 cm (dopuszczalne 38-44 cm). Wzorzec rasy nie podaje, jaka jest idealna waga mastifa tybetańskiego, ale jest to pies znacznie cięższy od mudi. Opinie o tym psie wskazują na to, że samiec tej rasy może ważyć ok. 45-75 kg, a suka 34-55 kg. Choć obie rasy mogą strzec podwórka, różnice pomiędzy nimi są duże. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z charakterystyką psa kuvasza.

Postaw na zdrową skórę i sierść swojego psa!

Brit Care Hypoallergenic to aż 6 ulepszonych, hipoalergicznych receptur opartych na jagnięcinie, króliku lub rybach, które są szczególnie polecane psom o wrażliwym układzie pokarmowym.

Sprawdź!

Jaka jest cena za rasowe szczenięta?

Za psa z rodowodem trzeba trochę zapłacić. Zazwyczaj jest to kwestia 2000 – 4000 zł. W tej kwocie można dostać owczarka węgierskiego mudi, ale cena owczarka szetlandzkiego dosyć często wynosi 4500 zł. Ostateczna kwota zależy od kilku czynników. Istotne jest to, w jakim stopniu szczeniak wpasowuje się we wzorzec rasy oraz czyje geny przekazuje (np. jest to szczeniak po wybitnym psie, który już zmarł). Znaczenie ma to, czy jego rodzice mają wysokie osiągnięcia na wystawach. Ważna jest także renoma hodowli. Na cenę ma wpływ również to, czy rasa jest trudno dostępna w kraju.

Cena za rasowe szczenięta nie powinna być mniejsza niż 1500 zł. Prawie zawsze oferty za ok. 500 zł wystawiane są przez pseudohodowców. Jednak cena to nie jest jedyne kryterium świadczące o tym, czy jest to legalne miejsce. Opis ogłoszenia powinien zawierać informacje o tym, czy hodowla zrzeszona jest w ZKwP i FCI, a także krótką charakterystykę szczeniaka (data urodzenia, charakter, umaszczenie, badania etc.). Szczenięta mogą trafić do nowych domów, gdy ukończą 8 tygodni. Do tego czasu muszą być dwa razy odrobaczone, raz zaszczepione oraz mieć wszczepiony CHIP.

Owczarek węgierski mudi nie sprawdzi się dla każdego. Pies ten potrzebuje nie tylko dużo ruchu, ale przede wszystkim zajęcia umysłowego. Nie jest polecany dla osób starszych i mało aktywnych. Mudi nie jest przyzwyczajony do nudy i spokojnego życia na kanapie. Trzeba także wziąć pod uwagę to, że ten pies w jakiś stopniu zawsze będzie szczekał, więc może się okazać, że nie będzie najlepszym wyborem dla osób, które żyją w bloku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny