Podstawowe informacje o owczarku szkockim krótkowłosym

Popularne nazwy:
Collie Smooth (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 1 - Psy pasterskie i zaganiające > Sekcja 1 - Psy paterskie
51 - 56 cm
18 - 25 kg
56 - 61 cm
20 - 29 kg
11 - 14 lat
pies aktywny
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
3000 - 5000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
150 - 250 zł
Imiona dla owczarka szkockiego krótkowłosego:
Amper, Łapa, Amelia, Topaz, Błysk, Bella, Sosik, Mus, Bingo, Szafir, Sarang, Kleopatra

Owczarek szkocki krótkowłosy dawniej był psem, którego uwielbiała królowa Wiktoria. W zasadzie, nic w tym dziwnego. Pies collie jest bardzo urokliwym zwierzęciem – o pięknej sierści, a także łagodnym usposobieniu. Chcesz wiedzieć, jaki dokładnie jest charakter psów, czym wyróżniają się szczeniaki oraz jaka jest ich cena? Wyjaśniamy!

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o owczarkach.

Owczarek szkocki krótkowłosy – co to za rasa?

Collie smooth – jak wygląda pies?

Krótkowłosy i długowłosy owczarek szkocki wyglądają zupełnie inaczej, jednak ich charakter jest bardzo podobny. Zanim jednak przejdziemy do jego omawiania warto będzie opisać wygląd owczarków szkockich krótkowłosych. Podczas, kiedy długowłosy owczarek (tzw. lessie) korzystał z właściwości futra w klimacie gór szkockich, jego krótkowłosa wersja mogła pracować na nizinach przy stadach owiec. Jak można więc wywnioskować, collie smooth pochodzi ze Szkocji. Pies pasterski pojawił się mniej więcej w okolicy V wieku n.e., a jego nazwa pochodzi od słówka „coaly”, czyli „ciemny”.

Szczeniaki są aktywne, a także inteligentne. Hodowla opisuje je bardzo dokładnie – według wzorca FCI rasa owczarek szkocki krótkowłosy powinna mieć głowę proporcjonalną do wielkości pieska, niewidoczne policzki, tępo zakończoną kufę, mocną żuchwę i zawsze czarny nos. Jeżeli chodzi o oczy psa, powinny one być średniej wielkości i nieco skośne – jeżeli pies jest maści tricolor, jedno albo dwoje oczu powinny być niebieskie. Uszy piesków są małe i równomiernie osadzone, zęby duże, łopatki skośnie ustawione, a grzbiet mocny. Łapy psów według wzorca FCI powinny być owalne i z mocnymi opuszkami, zaś ogon długi i nisko noszony.

Sierść owczarków szkockich krótkowłosych

Sierść owczarków szkockich krótkowłosych, jak sama nazwa wskazuje, powinna być krótka. Ważne, żeby była też twarda. Pod żadnym pozorem sierści collie nie można strzyc czy też trymować – podobnie, jak lessie! Jeżeli zaś chodzi o umaszczenie, dopuszczane są aż 3 typy:

  • śniade – będą to kolory od jasnego złota, przez mahoń i nakrapianą czerń,
  • trójbarwne (tricolor) – najczęściej jest to czarny pies pasterski z podpalaniem na nogach i głowie,
  • niebieskie marmurkowe – srebrzysto-niebieskie pieski, ewentualnie z czarnymi plamkami bądź łatkami.

Warto jeszcze dodać, że pies jest nieco mniejszy niż wyżeł niemiecki długowłosy – mierzy bowiem między 56, a 61 centymetrów. Suczki zaś są wzrostu między 51, a 56 centymetrów. Waga dorosłego owczarka szkockiego krótkowłosego waha się między 20-29 kilogramów (samce), a 18-25 kilogramów (suczki). A może zainteresuje cię także ten artykuł o charakterze owczarka niemieckiego?

Owczarki szkockie krótkowłose

Jaki charakter ma szkocki owczarek krótkowłosy?

Zawsze marzyłeś o psie, który będzie posłuszny, rodzinny i towarzyski? A więc, owczarek szkocki krótkowłosy może okazać się najlepszym z możliwych „rozwiązań”! Podobnie, jak miniatura owczarka (sheltie), szkockie krótkowłose uwielbiają dzieci i chętnie się z nimi bawią. Nie masz powodów do obaw, że psy wyrządzą im krzywdę – są one jak najbardziej opanowane i wykazują się dużą cierpliwością. Podobnie, jak wyżeł niemiecki długowłosy, szkocki owczarek krótkowłosy może stać się świetnym obrońcą domu – ostrzegając właścicieli o nadchodzącym zagrożeniu np. w postaci intruza.

Oczywiście, bardzo ważna będzie odpowiednia socjalizacja psa, o co zadbać powinna już hodowla. Dlaczego jest to tak istotne? Otóż, psy z natury są bardzo nieufne, więc może być to problem dla np. dalszej rodziny (kiedy będzie odwiedzać mieszkanie). Pies powinien świetnie odnaleźć się w każdej sytuacji, jednak trzeba wcześniej odpowiednio go przygotować do różnych zmian. Owczarek szkocki krótkowłosy podobnie, jak miniatura sheltie, jest psem przyjaznym, wesołym oraz otwartym. Nie jest to rasa, która wykazuje jakąkolwiek agresję – pod warunkiem, że dobrze psa wyszkolisz. Nie będzie to aż takie trudne, gdyż owczarek szkocki krótkowłosy bardzo szybko się uczy i zapamiętuje wiele szczegółów.

Charakter psów jest dość specyficzny. Jako że to pies pasterski, może zechcieć przyporządkować sobie swojego właściciela. Nie można więc być dla psa zbyt pobłażliwym, a twardo trzymać się swoich zasad. Nie można też zachowywać się wobec psa zbyt ostro, ponieważ w ten sposób z całą pewnością pupil zacznie bać się właściciela – tracąc do niego zaufanie i szacunek. Aby pies był posłuszny, warto będzie zapewnić mu dużą ilość aktywności fizycznej. Jeżeli nie będzie miał zapewnionego ruchu, owczarek szkocki krótkowłosy może zacząć niszczyć niektóre przedmioty! Tak więc, odpowiednia ilość ruchu powinna ułatwić wychowywanie psów owej rasy i zapewnić im wiele radości. Możesz zaangażować swojego owczarka np. w bieganie lub inne aktywności typowe dla piesków.

Pielęgnacja owczarków szkockich krótkowłosych

Wbrew pozorom, pielęgnacja szkockich owczarków krótkowłosych wcale nie jest takim trudnym zadaniem. Wystarczy, że będziesz wyczesywać go raz na dwa tygodnie, a w okresie linienia postarasz się robić to nieco częściej. Nie kąp psa zbyt często, a raczej w wyjątkowych sytuacjach. Niektórym wydaje się, że sierść owczarków szkockich to największy ich problem – jednak, w rzeczywistości wcale tak nie jest. Zdecydowanie więcej problemów jest za to z oczami psów, które są migdałowe i skośne. Właśnie przez ich ułożenie i kształt zwierzaki są narażone na przeróżne choroby oczu! Żeby więc tego uniknąć albo zminimalizować ryzyko pojawienia się schorzeń, należy regularnie wykonywać specjalne badania oraz pielęgnować oczy – poprzez oczyszczanie ich okolic z brudków i śpiochów, gromadzących się wokół nich praktycznie każdego dnia.

Warto zwrócić uwagę również na uszy owczarków szkockich krótkowłosych. Może i nie są one narażone na choroby czy groźne schorzenia, jednak to nie zwalnia właściciela z obowiązku kontrolowania ich stanu. Warto będzie je od czasu do czasu przemyć, a także zbadać u weterynarza. Nie zapominaj także o pazurkach, które wymagają regularnego podcinania – zwłaszcza wtedy, kiedy pies sam nie może poradzić sobie z ich ścieraniem.

Cena psa – podobnie, jak cena dalmatyńczyka – to między 3000 a nawet 5000 zł.

Collie krótkowłosy - zalety i wady

Zalety
  • chętny do współpracy z człowiekiem
  • łatwy w treningu
  • łatwa pielęgnacja
  • inteligentny
  • można uprawiać z nim sporty
Owczarek szkocki krótkowłosy to pies aktywny, który dobrze dogaduje się z dziećmi oraz innymi zwierzętami. Może być dobrym psem stróżującym.
Wady
  • tendencja do szczekania
Owczarek szkocki krótkowłosy może być dość głośnym pupilem. Jego zakup może być utrudniony ze względu na małą ilość hodowli w naszym kraju.

Collie krótkowłosy - wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • oczy w kształcie migdała,
  • nos czarny,
  • głęboka klatka piersiowa,
  • prosty grzbiet,
  • dobrze umięśniona szyja,
  • długi ogon,
  • zgryz nożycowy
Owczarek szkocki krótkowłosy to pies o harmonijnej budowie ciała.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
  • śniade,
  • trójkolorowe,
  • niebieskie marmurkowe
Kolor oczu:
ciemnobrązowe

Galeria zdjęć - Collie krótkowłosy

Charakter owczarka szkockiego krótkowłosego

Charakter:
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
niski
Owczarek szkocki krótkowłosy to pies, który nie powinien wykazywać ani śladu agresji.
Skłonność do ucieczek:
niska
Owczarek szkocki krótkowłosy nie wydaje się skłonny do ucieczek.
Użytkowanie:
pies pasterski
Owczarek szkocki krótkowłosy to pies pasterski, który obecnie jest psem rodzinnym i do towarzystwa.
Poddawany próbom pracy:
nie

Collie krótkowłosy - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Owczarek szkocki krótkowłosy nie sprawia zwykle kłopotów wychowawczych. Szybko się uczy, dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami w domu i nie jest zbyt niezależny.
Dla kogo się nadaje:
Owczarek szkocki krótkowłosy nadaje się dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Może mieszkać w domu z dziećmi.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Owczarek szkocki krótkowłosy uważany jest za psa, który może mieszkać z dziećmi. Najmłodsi muszą jednak szanować granice psa, a dorośli nadzorować wspólne zabawy.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Owczarek szkocki krótkowłosy może zostać nauczony zostawania samemu. Nie jest jednak czworonogiem, który lubi długie rozłąki z opiekunem.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Owczarek szkocki krótkowłosy nie sprawia zwykle problemów wychowawczych. Jest bystry i szybko się uczy.

Pielęgnacja owczarka szkockiego krótkowłosego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • przemywanie okolicy oczu,
  • pielęgnacja opuszek łap
Owczarek szkocki krótkowłosy wymaga wyczesywania sierści, skracania pazurów, czy dbania o higienę jamy ustnej. Psy należy myć zęby oraz podawać gryzaki dentystyczne. Opiekun powinien również sprawdzać stan uszu psa oraz kąpać pupila, gdy zajdzie taka potrzeba.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF)
Owczarek szkocki krótkowłosy może być żywiony różnymi modelami. Do wyboru są karmy gotowe, a także dieta surowa lub gotowana. Pełnoporcjowe karmy gotowe są wygodne i dostarczają psom wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dieta domowa lub surowa musi natomiast zostać zbilansowana przez opiekuna i uzupełniona o właściwe suplementy. Posiłki powinny być dostosowane do wieku, aktywności oraz stanu zdrowia psa.
Podatność na choroby:
Owczarek szkocki krótkowłosy może być obarczony ryzykiem zapalenia skórno-mięśniowego, zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki, czy małopłytkowości. Rasa jest jednak uważana za zdrową. Psu warto wykonywać profilkatyczne badania raz w roku (badanie moczu, krwi, kału oraz USG jamy brzusznej).
ikona podziel się Przekaż dalej