Owczarek szkocki krótkowłosy – co to za rasa?

Collie smooth – jak wygląda pies?


Krótkowłosy i długowłosy owczarek szkocki wyglądają zupełnie inaczej, jednak ich charakter jest bardzo podobny. Zanim jednak przejdziemy do jego omawiania warto będzie opisać wygląd owczarków szkockich krótkowłosych. Podczas, kiedy długowłosy owczarek (tzw. lessie) korzystał z właściwości futra w klimacie gór szkockich, jego krótkowłosa wersja mogła pracować na nizinach przy stadach owiec. Jak można więc wywnioskować, collie smooth pochodzi ze Szkocji. Pies pasterski pojawił się mniej więcej w okolicy V wieku n.e., a jego nazwa pochodzi od słówka „coaly”, czyli „ciemny”.

Szczeniaki są aktywne, a także inteligentne. Hodowla opisuje je bardzo dokładnie – według wzorca FCI rasa owczarek szkocki krótkowłosy powinna mieć głowę proporcjonalną do wielkości pieska, niewidoczne policzki, tępo zakończoną kufę, mocną żuchwę i zawsze czarny nos. Jeżeli chodzi o oczy psa, powinny one być średniej wielkości i nieco skośne – jeżeli pies jest maści tricolor, jedno albo dwoje oczu powinny być niebieskie. Uszy piesków są małe i równomiernie osadzone, zęby duże, łopatki skośnie ustawione, a grzbiet mocny. Łapy psów według wzorca FCI powinny być owalne i z mocnymi opuszkami, zaś ogon długi i nisko noszony.

Sierść owczarków szkockich krótkowłosych

Sierść owczarków szkockich krótkowłosych, jak sama nazwa wskazuje, powinna być krótka. Ważne, żeby była też twarda. Pod żadnym pozorem sierści collie nie można strzyc czy też trymować – podobnie, jak lessie! Jeżeli zaś chodzi o umaszczenie, dopuszczane są aż 3 typy:

  • śniade – będą to kolory od jasnego złota, przez mahoń i nakrapianą czerń,
  • trójbarwne (tricolor) – najczęściej jest to czarny pies pasterski z podpalaniem na nogach i głowie,
  • niebieskie marmurkowe – srebrzysto-niebieskie pieski, ewentualnie z czarnymi plamkami bądź łatkami.

Warto jeszcze dodać, że pies jest nieco mniejszy niż wyżeł niemiecki długowłosy – mierzy bowiem między 56, a 61 centymetrów. Suczki zaś są wzrostu między 51, a 56 centymetrów. Waga dorosłego owczarka szkockiego krótkowłosego waha się między 20-29 kilogramów (samce), a 18-25 kilogramów (suczki). A może zainteresuje cię także ten artykuł o charakterze owczarka niemieckiego?

Nie jest Ci obojętne zdrowie psa i dobro planety? Postaw na karmę z insektami!

Poznaj 8 zupełnie nowych receptur Brit Care Sustainable, które zostały stworzone z udziałem hipoalergicznego i ekologicznego białka z owadów!

Dowiedz się więcej!

Owczarki szkockie krótkowłose

Jaki charakter ma szkocki owczarek krótkowłosy?

Zawsze marzyłeś o psie, który będzie posłuszny, rodzinny i towarzyski? A więc, owczarek szkocki krótkowłosy może okazać się najlepszym z możliwych „rozwiązań”! Podobnie, jak miniatura owczarka (sheltie), szkockie krótkowłose uwielbiają dzieci i chętnie się z nimi bawią. Nie masz powodów do obaw, że psy wyrządzą im krzywdę – są one jak najbardziej opanowane i wykazują się dużą cierpliwością. Podobnie, jak wyżeł niemiecki długowłosy, szkocki owczarek krótkowłosy może stać się świetnym obrońcą domu – ostrzegając właścicieli o nadchodzącym zagrożeniu np. w postaci intruza.

Pies rasy owczarek szkocki krótkowłosy podczas spaceru na tle zieleni oraz charakter rasy
Jaki jest charakter psa rasy owczarek szkocki krótkowłosy i jakie jest jego usposobienie

Oczywiście, bardzo ważna będzie odpowiednia socjalizacja psa, o co zadbać powinna już hodowla. Dlaczego jest to tak istotne? Otóż, psy z natury są bardzo nieufne, więc może być to problem dla np. dalszej rodziny (kiedy będzie odwiedzać mieszkanie). Pies powinien świetnie odnaleźć się w każdej sytuacji, jednak trzeba wcześniej odpowiednio go przygotować do różnych zmian. Owczarek szkocki krótkowłosy podobnie, jak miniatura sheltie, jest psem przyjaznym, wesołym oraz otwartym. Nie jest to rasa, która wykazuje jakąkolwiek agresję – pod warunkiem, że dobrze psa wyszkolisz. Nie będzie to aż takie trudne, gdyż owczarek szkocki krótkowłosy bardzo szybko się uczy i zapamiętuje wiele szczegółów.

Charakter psów jest dość specyficzny. Jako że to pies pasterski, może zechcieć przyporządkować sobie swojego właściciela. Nie można więc być dla psa zbyt pobłażliwym, a twardo trzymać się swoich zasad. Nie można też zachowywać się wobec psa zbyt ostro, ponieważ w ten sposób z całą pewnością pupil zacznie bać się właściciela – tracąc do niego zaufanie i szacunek. Aby pies był posłuszny, warto będzie zapewnić mu dużą ilość aktywności fizycznej. Jeżeli nie będzie miał zapewnionego ruchu, owczarek szkocki krótkowłosy może zacząć niszczyć niektóre przedmioty! Tak więc, odpowiednia ilość ruchu powinna ułatwić wychowywanie psów owej rasy i zapewnić im wiele radości. Możesz zaangażować swojego owczarka np. w bieganie lub inne aktywności typowe dla piesków.

Pielęgnacja owczarków szkockich krótkowłosych

Wbrew pozorom, pielęgnacja szkockich owczarków krótkowłosych wcale nie jest takim trudnym zadaniem. Wystarczy, że będziesz wyczesywać go raz na dwa tygodnie, a w okresie linienia postarasz się robić to nieco częściej. Nie kąp psa zbyt często, a raczej w wyjątkowych sytuacjach. Niektórym wydaje się, że sierść owczarków szkockich to największy ich problem – jednak, w rzeczywistości wcale tak nie jest. Zdecydowanie więcej problemów jest za to z oczami psów, które są migdałowe i skośne. Właśnie przez ich ułożenie i kształt zwierzaki są narażone na przeróżne choroby oczu! Żeby więc tego uniknąć albo zminimalizować ryzyko pojawienia się schorzeń, należy regularnie wykonywać specjalne badania oraz pielęgnować oczy – poprzez oczyszczanie ich okolic z brudków i śpiochów, gromadzących się wokół nich praktycznie każdego dnia.

Warto zwrócić uwagę również na uszy owczarków szkockich krótkowłosych. Może i nie są one narażone na choroby czy groźne schorzenia, jednak to nie zwalnia właściciela z obowiązku kontrolowania ich stanu. Warto będzie je od czasu do czasu przemyć, a także zbadać u weterynarza. Nie zapominaj także o pazurkach, które wymagają regularnego podcinania – zwłaszcza wtedy, kiedy pies sam nie może poradzić sobie z ich ścieraniem.

Cena psa – podobnie, jak cena dalmatyńczyka – to między 3000 a nawet 5000 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny