Owczarek rosyjski (naprawdę czarny terier rosyjski) – opis, cechy, charakter, wymagania, porady
Owczarek rosyjski to pies, który charakteryzuje się nie tylko nietypowym wyglądem. Jest cały czarny, ale też niezwykle żywiołowy i uparty. Terier rosyjski jest świetnym towarzyszem rodziny oraz „psim ochroniarzem”. Jakie wymagania ma owczarek rosyjski oraz jaki jest jego wzorzec? Przyjrzyjmy się rasie z bliska.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o owczarkach.
Owczarek rosyjski (czarny terrier rosyjski) – rasa, którą warto znać
Pochodzenie owczarka rosyjskiego
Czarny terier to stosunkowo niedawno powstała rasa. A więc, pieski żyją mniej więcej od drugiej połowy XIX wieku. Owczarek rosyjski uznawany jest jako najbardziej udana psia rasa w Rosji. Ten pies olbrzym (ponieważ duży jest jego zarówno wzrost, jak i waga), stanowi doskonałe połączenie charakteru psa obronnego z niesamowitym wyglądem. Niektórzy znawcy sądzą, że krewnym psa jest szczeniak mastifa tybetańskiego (pies pasterski). Inni twierdzą, że rosyjski pies pochodzi od wilka syberyjskiego.
Oczywiście, opinie są dość mocno podzielone. Początki historii psa miłośnicy kynologicznych ciekawostek datują nawet na lata 20-te XX wieku, kiedy to otwierano szkoły wojskowe z hodowlami i centrami szkolenia psów (były Związek Radziecki). Pewnym zaś jest fakt, że owczarek rosyjski nie jest tak popularny w Europie, jak np. owczarek środkowoazjatycki (biały), owczarek kaukaski, sznaucer czy Jużak – olbrzymi, biały owczarek południoworosyjski.
Wzorzec FCI owczarków rosyjskich
Według klasyfikacji FCI, owczarek rosyjski należy do grupy 2 sekcji 1. Jego krajem pochodzenia jest oczywiście Rosja. W kłębie piesek ma ok. 66-72 cm, zaś suka ok. 64-70 cm. A więc, wzrost psów podobny jest do tego, jak ma owczarek środkowoazjatycki i sznaucer olbrzymi. Waga suk to ok. 36-59 kg, a psów 45-68 kg. Podobny wagowo jest pasterski owczarek kaukaski, choć akurat ten bywa często o wiele cięższy, na co wskazują opinie hodowców mastifów.
Wzorzec FCI skupia się również na sierści owczarków rosyjskich. Ciało powinno być przykryte włosem długości ok. 4-10 cm, które są twarde, gęste, faliste i szorstkie w dotyku. Na ich szyi powinny układać się w swego rodzaju grzywę, a włosy na głowie tworzyć powinny u psów brodę i charakterystyczne wąsy. Dopuszczalny kolor maści do czarny. Psy zazwyczaj żyją ok. 9-11 lat, a dojrzałość osiągają w wieku lat 3-4.
Cena za psa zależeć będzie od ustaleń hodowli oraz tego, jakiej płci jest pies, jakie są jego geny i ile szczeniaków urodziło się w miocie. Generalnie, podobnie kosztuje szczeniak mastifa tybetańskiego. A więc, jest to mniej więcej 3500 zł. Choć w przypadku owczarka rosyjskiego z rodowodem, cena może osiągnąć nawet powyżej 4000 zł. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach długowłosych.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Co warto wiedzieć na temat owczarków rosyjskich?
Czarny terrier rosyjski - charakter owczarków rosyjskich
Teriery z Rosji nie są typowymi przedstawicielami swojego gatunku, czyli terierów właśnie. Nie spodziewaj się więc po nich zachowań, jakie charakteryzują teriery na całym świecie. Psy te swoim zachowaniem bardziej przypominają molosy – czyli wiernych obrońców, pilnujących swojego opiekuna i jego rodzinę. Owczarek rosyjski jest pewny siebie, ale też zrównoważony i opanowany. Doskonale będzie potrafił wyczuć człowieka, ale też zapamiętać jego pobratymców czy intruzów.
Owczarek rosyjski szybko przywiązuje się do swojego opiekuna. Mocno go kocha, okazując mu całą swoją miłość czasem w dość nachalny sposób. Pies potrzebuje dużo przestrzeni na wybieganie się, jednak nie powinieneś trzymać go na zewnątrz, w budzie. Jeżeli zaczniesz izolować owczarka rosyjskiego, będzie on nieszczęśliwy. Psy te przywiązują się do bliskich im osób, a nie do miejsca. Jeżeli chodzi o szczekanie, zazwyczaj tego nie robią. Wystarczy, że poszczękają zębami na obcą osobę.
Psy nie dominują w relacji człowiek-pies. Nie chcą też wykorzystać faktu, że są duże. Ten olbrzym bardzo dobrze dogaduje się nie tylko z dorosłymi, ale i dziećmi – oczywiście, ze względu na wzrost i wagę, zabawa psa z dziećmi powinna się odbywać wyłącznie pod czujnym okiem rodziców. Owczarek rosyjski potrzebuje sporo ruchu, jednak nie musisz go intensywnie stymulować. Wystarczy wyjść z nim na spacer – dłuższy i wzbogacony o zabawę.
Psy uczą się szybko, a także uwielbiają współpracować ze swoim właścicielem. Pamiętaj jednak o tym, by nie zmuszać psa do szybkiego przyswajania wiedzy – zrobi to w swoim tempie. Lepiej też będzie szkolić owczarka rosyjskiego pozytywnymi metodami niż np. poprzez bicie czy karcenie go podniesionym głosem. Wówczas pies może poczuć się zdemotywowany i zacznie odmawiać posłuszeństwa.
Owczarki rosyjskie - pielęgnacja, żywienie i choroby
Szata psów wymaga odpowiedniego szczotkowania, najlepiej kilka razy w tygodniu. W ten sposób będziesz mógł uniknąć tworzenia się kołtunów z sierści, a także zapewnisz psu poprawne działanie jego naturalnej bariery ochronnej (szata pełni bowiem funkcję ochronną psa).
W przypadku żywienia psa, powinno się go karmić pożywieniem wysokojakościowym. Może być to karma zarówno sucha i mokra, jak i dieta BARF. Nie przekarmiaj owczarka rosyjskiego i podawaj mu jedzenie dwa razy dziennie pilnując, by pies miał porcje dopasowane do swojego wieku i wagi, a także poziomu aktywności fizycznej.
Owczarek rosyjski cieszy się bardzo dobrym zdrowiem i niemal nie choruje. Zniesie zarówno upalne lato, jak i zimę. Oczywiście pod warunkiem, że umożliwisz mu np. podczas suchego lata schronienie się w zacienionym miejscu i zapewnisz świeżą wodę do picia.