Owczarek portugalski Cao da Serra de Aires. Ogólny opis rasy, zdjęcia

Rasa owczarek portugalski została uznana przez FCI, a jej wzorzec odnajdziemy pod numerem 93. Z dokumentacji dowiadujemy się, że jest to rasa o średnich rozmiarach ciała. Waga dorosłego, odpowiednio zbudowanego psa powinna mieścić się w przedziale 17 do 27 kg. Wzorzec określa także idealną wysokość w kłębie, która wynosi 45 – 55 cm u psa oraz 42 do 52 cm u suczki.

Charakterystyczną cechą rasy jest długa, lekko falująca szata. Cao da Serra de Aires może posiadać tzw. włos kozi, który cechuje się lekką szorstkością. Opis ze wzorca informuje także o występowaniu kilku odmian umaszczenia. Nasz pies pasterski może przybierać maść żółtą, czekoladową, płową, szarą, wilczastą lub czarną podpalaną. Niektóre osobniki tej rasy posiadają białe, niewielkich rozmiarów znaczenie na klatce piersiowej, jednak nie jest ono wymagane przez wzorzec.

Cao da Serra de Aires wyróżnia się efektownym wyglądem oraz nieco wydłużoną sylwetką ciała, co potwierdzają zdjęcia rasy. Na uwagę zasługuje także bardzo duża zwinność oraz wytrzymałość. Rasa posiada opinie wyjątkowo sprytnej i zadziwiająco skocznej. Radosne usposobienie połączone ze sprytem sprawia, że pies pasterski jest dobrym kandydatem do wielu sportów kynologicznych.

Jaki charakter posiada pies pasterski Cao da Serra de Aires?

Przeglądając zdjęcia Cao da Serra de Aires, możemy stwierdzić, że jest to budząca respekt rasa. Pies okazuje się jednak wspaniałym towarzyszem dla całej rodziny. Jego usposobienie przejawia się w radości z życia, wścibskości i chęci do nieustannego towarzyszenia człowiekowi.

Pies pasterski wymaga równie dużo ruchu co duży gończy gaskoński czy owczarek z Majorki. Jednocześnie nie sprawia problemów w domu, nie jest nadmiernie szczekliwy ani natarczywy. Jego radosny charakter może niekiedy łączyć się z pewną upartością, jednak rasa posiada opinie łatwej w szkoleniu.

Co ciekawe, silne przywiązanie i łagodne usposobienie względem swojej rodziny sprawia, że pies dobrze dogada się również z innymi pupilami. Duże znaczenie ma tu właściwa socjalizacja, która rozpoczyna się jeszcze w hodowlach. Dzięki niej, nasz domowy towarzysz będzie akceptował mniejsze zwierzęta, a jednocześnie zachowa spokój w wielu niecodziennych sytuacjach. Warto także zauważyć, że nie jest to rasa agresywna, nie prowokuje konfliktów na spacerach, jednak zaatakowana potrafi się skutecznie bronić (podobnie jak duży gończy gaskoński czy owczarek z Majorki).

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Opisując usposobienie Cao da Serra de Aires, warto także wspomnieć o nastawieniu do osób obcych. Pies pasterski jest ufny w stosunku do znanych sobie osób, jednak do obcych podchodzi z dużym dystansem. Podobnie jak owczarek z Majorki, dobrze sprawdzi się w roli czujnego stróża. Cao da Serra de Aires nie zaatakuje bez wyraźnego powodu, ale głośno ostrzeże domowników. Będzie też reagował w sytuacjach zagrożenia i nie zawaha się w obronie właściciela. A może zainteresuje cię także ten artykuł o portugalskim psie dowodnym?

Rasa posiada opinie inteligentnej i nastawionej na współpracę z człowiekiem. Pies pasterski uwielbia zabawy na świeżym powietrzu, będzie wyjątkowo chętnie aportował i wykonywał zadania, które wymagają od użycia intelektu. Łagodne usposobienie oraz duży stopień przywiązania sprawiają, że rasa dobrze odnajdzie się w kontaktach z nieco starszym dzieckiem. Pies pasterski posiada też opinie idealnego towarzysza dla osób aktywnych, nastawionych na częste przebywanie z czworonożnym pupilem,

Owczarek pasterski – najważniejsze wymagania i cena za szczeniaki w hodowlach

Cao da Serra de Aires wymaga znacznie więcej pielęgnacji niż krótkowłosy, duży gończy gaskoński czy owczarek z Majorki. Długa, falowana sierść powinna być regularnie czesania. Czynność warto wykonywać przynajmniej raz w tygodniu, aby zapobiec kołtunieniu się i filcowaniu futra.

Owczarek portugalski na spacerze
Owczarek portugalski krok po kroku, czyli wymagania i pielęgnacja oraz opis charakteru, usposobienie i wygląd

Do podstawowych wymagań należy też zapewnienie odpowiedniej dawki aktywności fizycznej. Już młode szczeniaki są nieustannie gotowe do zabawy i bardzo wytrzymałe. Zapewnienie dostatecznej dawki ruchu nie jest proste, dlatego rasa nie będzie odpowiednim rozwiązaniem dla domatorów czy osób zapracowanych. Owczarek portugalski znacznie lepiej sprawdzi się w relacjach z osobami aktywnymi, dysponującymi dużą ilością wolnego czasu.

Kolejną wartą poruszenia kwestią jest cena za szczeniaki. Owczarek portugalski, duży gończy gaskoński czy owczarek z Majorki nie są najpopularniejszymi rasami. W związku z tym szczeniaki znajdują się w niewielu krajowych hodowlach. Cena może być dość zróżnicowana i uzależniona od pochodzenia pupila.

Cena za szczeniaki w hodowlach należących do FCI przeważnie rozpoczyna się od kwoty 3000 zł. Cena za szczeniaki z renomowanego źródła może przekraczać 4000 zł. Warto jednak pamiętać, że cena za szczeniaki nie powinna być najważniejszym kryterium wyboru. Istotne są również warunki w hodowlach i zakup szczeniaka pochodzącego od zdrowych rodziców. Dobra hodowla opisze też najważniejsze kwestie związane ze szkoleniem szczeniaka, zaprezentuje zdjęcia psów hodowlanych i podpowie w wielu ważnych kwestiach.

ikona podziel się Przekaż dalej