Pochodzenie i wygląd owczarka niemieckiego

Popularne owczarki krótkowłose, podobnie jak owczarki niemieckie długowłose pochodzą z Niemiec i były tworzone jako rasa, która miała pomagać w służbach mundurowych. Były to typowe psy stróżujące oraz obronne, a do hodowli wybierano jedynie najsilniejsze, pewne siebie i podatne na szkolenie osobniki. Owczarek niemiecki krótkowłosy towarzyszył służbom mundurowym podczas II wojny światowej. Bezpośrednio po wojnie został okryty złą sławą, dlatego coraz częstszym określeniem tej rasy stał się wtedy owczarek alzacki.

Dziś owczarki krótkowłose stały się przyjaznymi pupilami o wszechstronnych możliwościach. Czarny owczarek niemiecki sprawdzi się zarówno w roli pupila domowego, jak i psa stróżującego. Jest to masywnie zbudowany pies o wadze 30-45 kg (samiec) lub 22-32 (suka). Cechą charakterystyczną owej rasy jest opuszczona linia grzbietu.

Rasowe szczeniaki rozpoznamy bez trudu po muskularnej budowie, pewnym chodzie, długiej, wyrazistej kufie oraz po szpiczastych uszach. Zdjęcia prezentujące owczarki krótkowłose zazwyczaj obrazują psy, które wyglądają, jakby nieustannie czuwały. Jest w tym dużo prawdy, bowiem podpalany pies alzacki jest niemal zawsze gotowy do działania, a lekko skośne oczy podkreślają charakter wiecznego stróża.

Owczarek niemiecki krótkowłosy
Owczarek niemiecki krótkowłosy

Owczarek niemiecki krótkowłosy posiada przylegającą do ciała, gęstą sierść. Pomiędzy włosem właściwym znajduje się twardy i bardzo gęsty podszerstek, pełniący rolę izolatora termicznego. Dzięki temu dorosłe psy i szczeniaki wilczura stały się odporne na działanie niskich, a także wysokich temperatur.  Owczarki krótkowłose dobrze znoszą opady deszczu i śniegu, nie boją się pływać przy niskich temperaturach, a gorące lato nie stanowi dla nich zbyt dużego problemu. Jest to pies, który świetnie przystosowuje się do różnych warunków.

Podpalany owczarek alzacki może posiadać także średnie lub długie futro. Średniowłosy, podpalany wilczur alzacki posiada dość puchate i nie przylegające do ciała umaszczenie. Możemy rozpoznać go po gęstej sierści w okolicach głowy i szyi, co często przypomina grzywę.

Ciekawostką wyglądu jest biały owczarek niemiecki. W niektórych miotach czasem pojawiają się szczeniaki o takim umaszczeniu, jednak jest to dość rzadkie zjawisko. Biały owczarek niemiecki to innymi słowy owczarek szwajcarski. Jest to oddzielna rasa, uznawana na całym świecie. Pies lub suka o białym umaszczeniu zostały wyselekcjonowane z linii owczarków niemieckich. Zazwyczaj posiadają bardziej łagodne usposobienie i są ufne wobec osób obcych. Obecnie owczarek szwajcarski nie jest zbyt popularny w naszym kraju.

Owczarki krótkowłose – charakter i predyspozycje

Owczarek niemiecki krótkowłosy jest psem podatnym na szkolenie. Przywiązuje się do swojego właściciela i chętnie spędza z nim czas. Szczeniak będzie bardzo podatny na tresurę, z chęcią nauczy się sztuczek lub komend posłuszeństwa. Zdjęcia przedstawiające psy alzackie zazwyczaj ukazują wiernych, stojących przy nogach swojego pana pupili. Jest w tym sporo prawdy, bowiem nawet młody szczeniak może okazać się zwierzęciem bardzo posłusznym.

Podpalany czy czarny owczarek niemiecki jest nieufny w stosunku do obcych. Posiada silny instynkt terytorialny, co czyni z niego bardzo dobrego stróża. Z reguły głośno alarmuje domowników, gdy na naszą posesję wkradną się nieproszeni goście. Co ciekawe, nawet mały przedstawiciel swojej rasy okazuje się zazwyczaj bardzo odważny.

Owczarek niemiecki krótkowłosy (podobnie jak krótkowłosy border collie czy doberman) to psy, które wymagają większej dawki ruchu. Szczeniak powinien być zabierany na kilka dłuższych spacerów, a w późniejszym wieku można zainteresować się już różnego typu sportami. Zdjęcia z zajęć agillity często przedstawiają psy rasy owczarek niemiecki. Jest to związane z ich chęcią do ruchu, posłuszeństwem oraz podatnością na szkolenie.

Owczarek niemiecki krótkowłosy
Owczarek niemiecki krótkowłosy

Odważny i zrównoważony stróż może okazać się też łagodnym pupilem domowym. Zarówno szczeniak, jak i dorosłe psy zazwyczaj nie wykazują agresywnych zachowań w stosunku do znanych sobie dzieci. Rasowe pupile świetnie radzą sobie w kontaktach z całą rodziną, wykazując się przy tym dużą delikatnością. Aby szczeniak stał się idealnym towarzyszem do domu, należy zadbać o jego socjalizację i odpowiednie szkolenie. Wszystkie szczeniaki owczarków muszą mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu i stymulacji intelektualnej. Bez tego mogą okazać się bardziej problematyczne.

Warto także wspomnieć, że opis owczarków wskazuje na fakt, że psy tej rasy dobrze radzą sobie z chwilową samotnością i bardzo rzadko towarzyszy im lęk separacyjny. Nawet niewielki szczeniak będzie w dużym stopniu niezależny i dobrze zniesie chwilowe rozłąki z właścicielem. Pozostawione same w domu, wybiegane szczeniaki nie niszczą przedmiotów, a ich ulubionym zajęciem zazwyczaj okazuje się sen i spokojne czuwanie przed powrotem właściciela.

Owczarek niemiecki krótkowłosy leżący na trawie z patykami w pysku oraz jego charakter
Pies rasy owczarek niemiecki krótkowłosy i wszystko, co warto wiedzieć

Problemy zdrowotne owczarka niemieckiego

Jeszcze kilkanaście lat temu owczarek krótko i średniowłosy był uważany za bardzo zdrową rasę, która rzadko zapada na choroby. Z biegiem lat sytuacja coraz częściej się odwraca, a w hodowlach pojawiają się psy predysponowane do różnych chorób (przeważnie o podłożu genetycznym).

Owczarek niemiecki krótkowłosy może cierpieć na dysplazję stawu biodrowego. Jest to najczęstsza choroba, dotykająca psy w różnym wieku. Obok dysplazji stawu biodrowego mogą pojawiać się też dysplazje stawów łokciowych. Częstą przypadłością okazują się też zwyrodnienia na odcinku lędźwiowo krzyżowym. Przypadłość często określa się mianem końskiego ogona, o czym przekonamy się, przeglądając charakterystyczne zdjęcia psów z ową przypadłością.

Owczarek niemiecki krótkowłosy z językiem na wierzchu oraz jego opis
Owczarek niemiecki krótkowłosy, czyli owczarki krótkowłose i ich charaker

Szczeniak rzadko choruje na dysplazję czy stany zwyrodnieniowe, jednak choroba może objawiać się w późniejszym wieku. Dlatego warto upewnić się, czy hodowla przeprowadziła badania suki hodowlanej i reproduktora. Zdrowe psy hodowlane są jedyną drogą do zakupu nieobciążonego genetycznie szczeniaka. Niska cena psów na sprzedaż i lakoniczny opis mogą świadczyć o tym, że rodzice szczeniąt nie posiadają żadnych potrzebnych badań.

Mały i duży owczarek może też niekiedy cierpieć na alergie pokarmowe. Nie jest to powszechna przypadłość, jednak wymusza na właścicielu odpowiednio zbilansowane, wolne od alergenu żywienie. Przeważnie będą to lepszej jakości karmy suche lub żywienie dietą BARF.

Opinie o rasie i cena owczarka niemieckiego

Owczarek niemiecki krótkowłosy jest znany na całym świecie. Z pewnością jest to rasa, która zyskała przychylne opinie. Większość osób docenia ją za wytrwałość, lojalność oraz wysoki stopień posłuszeństwa. Żywiołowy owczarek posiada świetny słuch i węch, dzięki czemu świetnie sprawdza się w różnego typu służbach ratunkowych, w policji i służbie celnej. Odpowiednie szkolenie czyni z niego idealnego towarzysza dla osób, które lubią aktywność fizyczną oraz chcą poświęcać czas na wspólne przebywanie ze swoim pupilem.

Przychylne opinie dotyczą też instynktu stróżującego oraz odwagi przedstawicieli swojej rasy. Czasami w sieci możemy odnaleźć także negatywne opinie, które dotyczą głównie problemów zdrowotnych. Nie da się ukryć, że trendy hodowlane z ostatnich dziesięcioleci wpłynęły na zwiększenie liczby zachorowalności na dysplazję. Dlatego tak ważna będzie odpowiednia hodowla, która posiada przebadane, wolne od wad genetycznych psy.

Sama cena za szczeniaka na sprzedaż nie powinna być głównym kryterium, który bierzemy pod uwagę podczas zakupu szczenięcia. Pierwszą istotną informacją będą już same zdjęcia z oferty ogłoszeniowej. Będzie to wstępne źródło informacji o warunkach, w jakich żyją szczeniaki. Zdjęcia psów zaniedbanych, przebywających w złych warunkach powinny wzbudzić naszą czujność.

Dobra hodowla z pewnością zadba o zdjęcia, prezentujące szczeniaki w dobrych warunkach. Jednak to jeszcze nie koniec naszej weryfikacji. Jeśli upatrzyliśmy już sobie ładnego szczeniaka, warto odwiedzić hodowle osobiście. Podczas wizyty należy sprawdzić dokumentację psów i dopytać hodowcy o badania psów hodowlanych ich predyspozycje oraz ewentualne problemy zdrowotne. Jest to podstawa, dzięki której upewnimy się, że szczeniaki wyrosną na zdrowych przedstawicieli swojej rasy.

Ceny owczarka niemieckiego

Cena za szczeniaki owczarka niemieckiego z rodowodem ZKWP rozpoczyna się już od kwoty 1500 zł. Jest to bardzo atrakcyjna oferta cenowa za psa z rodowodem. Większość hodowli oczekuje za sprzedaż około 2000-3000 zł. Cena szczeniaka po wybitnych, utytułowanych rodzicach często okazuje się jeszcze wyższa. Co ciekawe w ofertach internetowych znajdziemy także dorosłe, przeszkolone psy na sprzedać. Cena za rocznego psa, który odbył wstępne szkolenie posłuszeństwa zazwyczaj rozpoczyna się od 5000 zł. Cena dorosłych psów i suk hodowlanych niejednokrotnie przekracza kwotę 10000 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej