Podstawowe informacje o owczarku maremma

Popularne nazwy:
Pastore Abruzzese, Maremmano-Abruzzese Sheep Dog (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 1 - Psy pasterskie i zaganiające > Sekcja 1 - Psy paterskie
62 - 70 cm
35 - 45 kg
67 - 74 cm
40 - 52 kg
10 - 13 lat
umiarkowana potrzeba ruchu
umiarkowanie podatny na szkolenie
Cena szczeniaka z hodowli:
4000 - 7000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
200 - 300 zł
Imiona dla owczarka maremma:
Dama, Duch, Ares, Szejk, Kafel, Mango, Kokos, Baflo, Perła, Niko

Owczarek Maremma jest to pies pasterski, którego szczeniaki dawniej wykorzystywane były do stróżowania nad gospodarstwami, a także pasącymi się stadami owiec. Maremmano to bardzo czujny pies, który sprawdzi się nie tylko jako obrońca, ale i świetny towarzysz rodziny. Jaki charakter ma włoski piesek oraz jak wyglądają rasowe psy maremma? Jaka jest cena psów? Oto najważniejsze informacje o rasie.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o owczarkach.

Owczarek maremma – ważne informacje i zdjęcia

Opis wyglądu rasy owczarek maremma

Owczarki maremmano zaliczane są wg. klasyfikacji FCI do grupy 1 (owczarki i psy pasterskie), sekcji 1 (owczarki). Maremma podobny mają wzrost, jak owczarek rumuński Mioritic. Suka mierzy ok. 60-68 cm, a pies ok. 65-73 cm. Są więc to psy nieco niższe niż rasa pirenejski pies górski. Szata psów jest bardzo gęsta, twarda w dotyku i długa. Mocno przylega do ciała, co szczególnie charakteryzuje rasę. Maść owczarka Maremma powinna być całkowicie biała, jednak dopuszczalne są też następujące odcienie:

  • cytrynowy,
  • jasnopomarańczowy,
  • kość słoniowa.

Owczarki maremma są psami dużymi, a także silnie zbudowanymi – podobnie, jak pirenejski pies górski czy owczarek rumuński Mioritic. Opinie hodowców wskazują na to, że wzorcowy pies powinien mieć majestatyczną sylwetkę, dużą głowę i uszy o kształcie literki „V”. Ogon psów powinien sięgać niżej niż mierzy staw skokowy. Kiedy pies jest w ruchu, powinien go nosić mniej więcej na wysokości linii grzbietu. Wygląd psów najlepiej odzwierciedlą zdjęcia.

Cena psów jest o wiele wyższa, jak np. cena nowofundlanda. Maremma są rzadką rasą w Polsce, więc łatwiej będzie je zakupić w ich oryginalnym kraju pochodzenia, czyli we Włoszech. Cena za rasowe szczeniaki często osiąga ok. 1000 euro. Oczywiście, każda hodowla będzie wyceniać psa inaczej, zależnie od jego pochodzenia, płci, wieku, ilości szczeniąt w miocie i zbliżenia do wzorca ras FCI.

Charakter psów maremmano

Włoski owczarek służy głównie jako pies, który pełni funkcję stróża. Oczywiście, będzie on też wyśmienitym towarzyszem dla całej rodziny. Rasa jest spokojna i rzadko kiedy lubi się bawić, zatem nie jest wskazana dla małych dzieci. Pies jest odważny, jednak wymaga odpowiedniej socjalizacji i szkolenia – tylko w ten sposób można wyeliminować u psa niewłaściwe i niepożądane zachowania (jak np. chęć dominacji nad właścicielem). Wobec obcych, pies zawsze jest nieufny – wynika to z jego natury stróża. Hodowla stara się zatem socjalizować szczeniaki już od najwcześniejszych miesięcy, aby psy nie miały problemu z obcymi osobami na terenie domu opiekuna.

Nie da się ukryć, że owczarek maremma to pies niezwykle pewny siebie. Mimo, że zajmuje się głównie powierzonymi mu zadaniami i wydaje się całkowicie niezależny, pies ten bardzo nie lubi samotności i nudy. Dlatego też, należy zapewnić swojemu czworonogowi jak największą ilość zajęć, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Jeżeli tego nie zrobisz, owczarek może mieć problem z niewłaściwymi zachowaniami, które często będą destrukcyjne. A może zainteresuje cię także ten artykuł o owczarku środkowoazjatyckim?

Rasowe owczarki maremma – opinie i wskazówki

Opis usposobienia owczarków maremmano

Już wiesz, że cena nowofundlanda bywa niższa, niż psa maremma. Wysoka cena spowodowana jest nie tylko rzadkim występowaniem psa, ale też nauką socjalizacji i posłuszeństwa, która spada na samym początku na hodowców. Szkolenie piesków jest jak najbardziej możliwe i osiągalne, jednak pies z całą pewnością nigdy nie stanie się w pełni posłuszny swojemu właścicielowi. Tak jest już charakter psa, który ciężko w jakikolwiek sposób zmienić. Oczywiście, należy być wobec niego konsekwentny i wymagający, jednak szkolenie powinno odbywać się wyłącznie pozytywnymi metodami. Pies nie lubi, kiedyś coś mu się nakazuje – a już zwłaszcza, kiedy chce się to osiągnąć złymi metodami (np. krzykiem i biciem czworonoga).

Pies jest stróżem domu, jednak nie musi szczekać, by odstraszyć nieznajomego. Owczarek maremma nigdy nie ucieka, ponieważ zawsze wartuje wokół domu i pilnuje, czy nie pojawia się ktoś obcy. Jest spokojny, jednak samotność i nuda mogą sprawić, że piesek np. zacznie niszczyć jakieś przedmioty wokół. Pamiętaj, że to typowy pies pasterski, który przez wielu (ze względu na posturę) uważany jest za agresywną rasę. Oczywiście, nie jest to prawda – pies jest łagodny, zwłaszcza dla swojej rodziny. Jeżeli dobrze znasz rasę bądź miałeś do czynienia z podobną, warto będzie kupić psa. Jeżeli jednak wcześniej nie miałeś żadnego psa, zdecyduj się na inną rasę. Maremmo są bardzo uparte i tylko konsekwentna osoba będzie w stanie opanować ich trudny momentami charakter.

Pielęgnacja, żywienie, zdrowie

Wiele osób myśli, że psa należy strzyc. Jednak nie wolno tego robić – w przeciwnym razie, piesek straci swój oryginalny wygląd, pożądany przez FCI. Możesz za to szczotkować czworonoga, aby na jego sierści nie pojawiały się kołtuny.

Co do pożywienia, możesz karmić psa suchą i mokrą karmą wysokiej jakości albo zdecydować się na samodzielne przygotowywanie pupilowi odpowiednio zbilansowanych posiłków. Pies jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Średnio dożywa do ok. 12 (i więcej) lat.

Pies z Maremmy i Arbuzzów - zalety i wady

Zalety
  • oddany
  • dobry stróż
Owczarek maremma to pies, który potrafi być bardzo oddany opiekunom. To dobry pies stróżuący. Prawidłowo zsocjalizowany dogaduje się z psami, kotami oraz dziećmi.
Wady
  • upartość
Owczarek maremma jest niezależny, samodzielny i trochę uparty.

Owczarek z Maremma - wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • duży nos,
  • wysoko osadzone uszy,
  • nisko osadzony ogon,
  • prosty grzbiet,
  • zgryz nożycowy,
  • małe oczy,
  • szeroka czaszka
Owczarek maremma to duży pies o prostokątnej sylwetce.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
Kolor oczu:
brązowe

Galeria zdjęć - Pies z Maremmy i Arbuzzów

Charakter owczarka maremma

Charakter:
  • oddany,
  • czujny,
  • odważny,
  • niezależny,
  • dumny
Poziom agresji:
umiarkowany
Owczarek maremma może wykazywać agresję terytorialną.
Skłonność do ucieczek:
niska
Owczarek maremma jest psem przywiązanym do miejsca.
Użytkowanie:
Owczarek maremma to pies stróżujący i pasterski.
Poddawany próbom pracy:
nie

Owczarek z Maremma - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
tak
Owczarek maremma to pies dla osób znających cechy tej rasy i mających doświadczenie w szkoleniu psów.
Dla kogo się nadaje:
Owczarek maremma to pies dla osób mających doświadczenie w szkoleniu psów. Może być przyjacielem rodziny.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Umiarkowanie
Owczarek maremma może być psem rodzinnym, o ile jest prawidłowo prowadzony.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
Owczarek maremma nie ma problemu z zostawaniem bez opiekuna.
Podatność na szkolenie:
umiarkowanie podatny na szkolenie
Owczarek maremma jest dość niezależnym psem, dlatego potrzebuje konsekwentnego wychowania. Opiekun musi być cierpliwy, wyrozumiały i stosować pozytywne metody pracy z psem.

Pielęgnacja owczarka maremma

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • przemywanie okolicy oczu,
  • pielęgnacja opuszek łap
Owczarek maremma wymaga szczotkowania sierści, sprawdzania stanu uszu oraz dbania o higienę jamy ustniej. Psu można myć zęby i podawać gryzaki dentystyczne.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF)
Owczarek maremma może być żywiony karmą gotową lub dietą domową, czy BARF. Ważne, by dieta spełniała zapotrzebowanie psa na wszystkie składniki odżywcze oraz energię.
Podatność na choroby:
Owczarek maremma ma skłonność do chorób stawów. Młode psy nie powinny poruszać się po śliskich nawierzchniach ani nagle zrywać do biegu. U psów tej rasy można stosować dodatki wspomagające zdrowie stawów (po konsultacji z lekarzem weterynarii).
ikona podziel sięPrzekaż dalej