Owczarek kataloński – charakterystyka, zdjęcia, usposobienie, wymagania
Owczarek kataloński to pies pasterski, którego hodowla dawniej prowadzona była w celu wyszkolenia psa na stróża i przewodnika stada. Hiszpański owczarek to znakomity obrońca terenu, ale też sympatyczny towarzysz rodziny. Co warto wiedzieć na temat rasy? Jaka jest cena za szczeniaki? Jaki charakter mają te piękne czworonogi? Oto najważniejsze informacje, dotyczące owczarka katalońskiego.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o owczarkach.
Owczarek kataloński – opis rasy, zdjęcia oraz ważne informacje
Pochodzenie i wygląd owczarka katalońskiego
Owczarek kataloński jest psem pasterskim, który wywodzi się z Katalonii, czyli popularnego regionu w Hiszpanii. Znawcy psich ras uważają, że owczarek ten pochodzi od teriera tybetańskiego. Oficjalnie, wzorzec rasy ustalono w 1929 roku. Do dziś w niektórych częściach Hiszpanii piesek pracuje jako opiekun stada. Bardzo często właśnie on dowodzi stadem, które ufnie podąża za nim. Poza Hiszpanią, owczarek kataloński jest świetnym psem do towarzystwa. Według klasyfikacji FCI, szczeniaki zaliczają się do grupy 1 (owczarki i psy pasterskie), sekcji 1 (owczarki).
Pies kataloński mierzy ok. 47-55 cm, zaś suczka ok. 45-53 cm. Czworonogi osiągają wagę zazwyczaj między 16, a 20 kg – przy czym suczki są nieco lżejsze od psów. Owczarek kataloński to pies długowłosy, którego sierść jest nieco falista bądź całkiem prosta. Dawniej hodowany był też owczarek kataloński gładkowłosy, jednak obecnie już ich nie spotkamy. Sierść psów jest zazwyczaj w kolorze:
- piaskowym,
- szarym,
- płowym,
- czarnym,
- piaskowo-czerwonym.
Tak więc, gładkowłosy owczarek kataloński już dawno wyginął, jednak długowłosy wciąż jest hodowany –nie tylko w Katalonii. To pies średniej wielkości, który ma harmonijną budowę ciała. Jego głowa jest mocna, kufa krótka i stożkowata, oczy wyraziste, uszy wysoko osadzone, kończyny silne, a ogon dość długi, który psy noszą nisko. Wygląd czworonoga najlepiej oddadzą zdjęcia.
Cena za psa zależna jest od wielu czynników, m.in. wieku, płci, pochodzenia, ilości szczeniaków w miocie czy zbliżenia się psa do wzorca rasy ustalonego przez FCI. Zakłada się jednak, że za psa z rodowodem hodowla liczy sobie średnio ok. 4000 zł. Oczywiście, cena ta jest ruchoma i ostateczną kwotę za czworonoga zawsze ustala hodowla. Podobna jest też cena mastifa tybetańskiego.
Charakter katalońskich owczarków z Hiszpanii
Już wiesz, że kataloński owczarek kosztuje dość dużo – jego cena jest podobna, jak cena mastifa tybetańskiego. Trzeba jednak wiedzieć, że na ostateczną kwotę za psa odpowiada nie tylko zbliżony wygląd do wzorca ras FCI, ale i wzorcowy charakter czworonoga. Owczarki katalońskie są to typowe psy pasterskie, o typowym dla nich zachowaniu. Podobny jest też charakter berneńskiego psa pasterskiego. Hiszpański owczarek jest bardzo ostrożny wobec nieznajomych, ponieważ w genach ma pilnowanie swojego terenu i stada. Właśnie przez to często zauważyć można, że owczarek kataloński nie przejawia lęku wobec obcych. Jeżeli jednak odpowiednio wcześniej podejmie się jego socjalizację, pies będzie tolerował głaskanie przez nieznajomych. Należy tylko pamiętać o tym, by poprowadzić szkolenie dla psa możliwie jak najwcześniej – dorosły i nieszkolony pies może mieć bowiem z byciem głaskanym przez obcych dość spory problem.
Warto wiedzieć, że kataloński owczarek jest ruchliwym czworonogiem. Bardzo lubi zajęcia sportowe, więc powinieneś zapewnić mu jak najbardziej aktywny tryb życia. Ceni on sobie kontakt z rodziną, będąc blisko domowników. Co do zostawiania go samego, nie ma z tym większego kłopotu – pod warunkiem, że zanim np. pojedziesz do pracy, zapewnisz psu dostatecznie dużą dawkę ruchu. A może zainteresuje cię także ten artykuł z opisem owczarka niemieckiego?
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Owczarek kataloński – opis usposobienia i pielęgnacji psa
Usposobienie owczarków katalońskich
Owczarki katalońskie są posłusznymi psami, które błyskawicznie się uczą. Należy jednak od jak najwcześniejszych miesięcy rozpocząć socjalizację psa – oczywiście, wyłącznie pozytywnymi metodami. Owczarki katalońskie szybko uczą się nowych rzeczy, rozumiejąc co właściciel ma im do przekazania. Mimo, że to psy pasterskie, niewiele szczekają. Zazwyczaj już sama obecność psa wystarczy, że intruz się wystraszy. Pies jest stróżujący, więc nie będzie uciekał z domu. Jego teren to główne stanowisko pracy i obserwacji dla psa.
Niestety, owczarek kataloński może czasami wykazywać destrukcyjne zachowania – zwłaszcza, jeżeli będziesz zostawiał psa samego, wcześniej nie zapewniając mu atrakcji w postaci stymulacji psychicznej i fizycznej czworonoga. Wówczas, przez nudę, owczarek może np. zacząć niszczyć niektóre przedmioty wokół siebie. Mimo wszystko, owczarek kataloński będzie świetnym wyborem na pierwszego psa. To doskonały pomocnik i towarzysz rodziny pod warunkiem, że odpowiednio wcześniej zajmiesz się jego socjalizacją i wychowaniem.
Jak pielęgnować i czym odżywiać owczarka katalońskiego?
Wbrew pozorom, owczarek kataloński nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Jeżeli będziesz regularnie szczotkować psa (ok. 3 razy w tygodniu), nie będzie problemów z kołtunieniem się sierści. Oczywiście, szczotkowanie trzeba będzie przeprowadzać częściej w okresie linienia psa – wówczas wypada mu więcej sierści.
Co do karmienia psa, warto będzie dobrać dietę pod kątem wzrostu i zapotrzebowania czworonoga. Sprawdzi się karma zarówno sucha, jak i mokra oraz samodzielnie przygotowywane posiłki domowe. Jeżeli będziesz mieć problem z ustaleniem regularności i wielkości posiłków dla owczarka katalońskiego, warto będzie zasięgnąć porady hodowcy lub weterynarza.
Zdrowie owczarków katalońskich
Psy z Hiszpanii są bardzo wytrzymałe, jeżeli chodzi o zmienne warunki pogodowe. Dobrze znoszą zarówno upały, jak i mroźne zimy. Nie przybierają też znacznie na wadze pod warunkiem, że odpowiednio się je odżywia i zapewnia dużą dawkę ruchu.
Rasa nie jest podatna na żadne choroby, a także nie spotyka się u niej wrodzonych wad genetycznych. Owczarki katalońskie dożywają średnio ok. 14 lat.