Charakterystyka rasy – jak wygląda owczarek karpacki?

Owczarek rumuński Carpatin zalicza się do grupy psów pasterskich. Jest to pies duży. Idealna wysokość w kłębie dla samca to 65-73 cm, a dla suczki 59-67 cm. Wzorzec rasy nie podaje, jaka jest prawidłowa waga psa. Powinna być ona proporcjonalna do jego wielkości. Nie może być ociężały, ale mocny i dobrze zbudowany. Suczki są wyraźnie mniejsze od samców, ale nie powinny wydawać się za lekkie.

Szata tego psa jest dwuwarstwowo. Sierść powinna być twarda, prosta i gęsta. Włos okrywowy jest średniej długości i obfity. Sierść jest najdłuższa na ogonie i tylnych stronach wszystkich łap. Krótki włos rośnie tylko na przedniej stronie kończyn oraz na głowie. Podszerstek jest równie gęsty, ale miękki. Dopuszczalna jest maść jasnopłowa z czarnym lub wilczastym nalotem. Nalot występuje w różnych odcieniach, ale przeważnie to dolne części ciała są jaśniejsze. Białych znaczeń nie powinno być zbyt dużo. Pielęgnacja jego sierści nie jest czasochłonna. Tego psa wystarczy wyczesywać raz w tygodniu.

Nie istnieje owczarek karpacki miniaturka ani buldog angielski miniaturka. Jest to jedynie chwyt marketingowy, stosowany przez pseudohodowców, którzy nie znają wzorca rasy. Istnieje mało ras psów, które dzielą się na większe i mniejsze (np. miniaturowy i króliczy jamnik, pinczer miniaturowy). Pieski nie mogą być także w typie rasy, bo oznacza to, że na pierwszy rzut oka przypominają rasowego, ale wcale nim nie są, a ich charakter możne znacznie odbiegać od tego zapisanego we wzorcu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o charakterze owczarka podhalańskiego?

Jakie usposobienie ma owczarek karpacki?

Ten rumuński pies jest odważny i dobrze odnajduje się w roli stróża. Do tego został stworzony, dlatego nie powinno się trzymać go w małym mieszkaniu. Jeśli nie będzie miał terenu do strzeżenie, będzie nieszczęśliwy. Choć znakomicie broni terytorium, na ogół ten pies nie przejawia agresji. Nie szczeka bez wyraźnego powodu i zazwyczaj jest bardzo cichy.

Owczarek karpacki jest bardzo lojalny. Ludzką rodzinę traktuje jak swoje stado i zawsze staje w ich obronie. Lubi dzieci i jest względem nich bardzo opiekuńczy. Przeważnie uznaje człowieka za lidera i mu się podporządkowuje, ale jego szkolenie należy rozpocząć wcześnie.

Pies rasy owczarek karpacki przy budzie, a także jego charakter, cena i wychowanie
Jaki charakter ma pies rasy owczarek karpacki, czyli opis i informacje

Ma mnóstwo energii i potrzebuje dużo ruchu. Podczas spacerów nie wariuje i nie rzuca się na inne psy. Przechadzki warto połączyć z nauką różnych komend. Wychowując psa, należy pamiętać o tym, aby zachować konsekwencję. Pies nie może łamać raz ustalonych zasad, bo odczyta to jako słabość swojego opiekuna i przestanie się słuchać. Na początku można zabrać go do psiego przedszkola, aby mógł nauczyć się obcować z innymi psami.

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Hodowla rasowych psów – opinie, cena

Nie każda hodowla okaże się legalna. Choć zdjęcia przykuwają wzrok, najważniejsze jest to, w jaki sposób hodowca opisuje swoje psy. Opis ogłoszenia musi zawierać informacje o szczeniaku (data urodzenia, charakter, rodzice, badania itd.) oraz hodowli. Czasami umieszczona zostaje krótka charakterystyka rasy oraz historia poprzednich miotów. Gdy dana rasa psa jest uznana przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną), to legalna hodowla przynależy tylko do Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwP). Inne organizacje w naszym kraju nie podlegają FCI. Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz poczytać opinie o hodowli i ich psach na forum miłośników rasy.

Cena jest różna. Wszystko zależy od tego, czy szczeniak wpasowuje się we wzorzec rasy. Ważne jest, jakich przodków ma w rodowodzie. Jeśli jest to maluch po wybitnym psie, który już odszedł, to zapewne będzie droższy. Znaczenie ma to, czy rodzice pieska mają wysokie osiągnięcia na wystawach. Na cenę ma wpływ renoma hodowli, ale także to, czy szczeniaki są dostępne w kraju. Gdy pieska trzeba ściągać zza granicy, jego cena rośnie, ponieważ dochodzą koszty za transport, dłuższy pobyt w hodowli, wyrobienie potrzebnych dokumentów czy dodatkowe szczepienia. Dochodzi także kwestia tego, że za granicą są inne stawki za rasowe psy.

Zarówno amerykański terrier bezwłosy, jak i owczarek karpacki są mało popularne w Polsce, dlaczego należy ich szukać w zagranicznych hodowlach. Podczas gdy w naszym kraju zazwyczaj można dostać rasowego szczeniaka w granicach 2000 – 4000 zł, to koszt sprowadzanego psa nie będzie mniejszy niż 3000 zł, a wręcz może być dużo większy.

Mimo spokojnego usposobienia nie jest to pies dla każdego. Owczarek karpacki nie powinien być trzymany wyłącznie w domu, ponieważ potrzebuje przestrzeni, którą może chronić. Nie lubi czuć się bezużyteczny. Pamiętaj o tym, decydując się na psa tej rasy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny