Podstawowe informacje o rumuńskim owczarku karpackim

Popularne nazwy:
Ciobănesc Românesc Carpatin, Carpathian Sheepdog (ang.)
Pochodzenie:
Rumunia
Kategoria FCI:
Grupa 1 - Psy pasterskie i zaganiające > Sekcja 1 - Psy paterskie
57 - 69 cm
39 - 50 kg
63 - 75 cm
39 - 50 kg
12 - 14 lat
umiarkowana potrzeba ruchu
umiarkowanie podatny na szkolenie
Cena szczeniaka z hodowli:
3000 - 6000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
200 - 400 zł
Imiona dla rumuńskiego owczarka karpackiego:
Tenzin, Ajvar, Mróz, Wirus, Kieł, Peru, Chicago, Rudy, Sansa, Plusz, Magia, Mimi

Ten pies dobrze spisuje się jako stróż. Jeśli szukasz zwierzaka, który będzie lojalny i odważny, dobrze trafiłeś. Czy ten rumuński pies ma dobry charakter? Jakie jest usposobienie tego psa? Jak wygląda owczarek karpacki? Czy może być cały czarny lub szary? Czy istnieje owczarek karpacki miniaturka lub buldog angielski miniaturka? Co powinien zawierać opis ogłoszenia? Ile trzeba zapłacić za szczeniaki tej rasy? Czy amerykański terrier bezwłosy jest droższy? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o owczarkach.

Charakterystyka rasy – jak wygląda owczarek karpacki?

Owczarek rumuński Carpatin zalicza się do grupy psów pasterskich. Jest to pies duży. Idealna wysokość w kłębie dla samca to 65-73 cm, a dla suczki 59-67 cm. Wzorzec rasy nie podaje, jaka jest prawidłowa waga psa. Powinna być ona proporcjonalna do jego wielkości. Nie może być ociężały, ale mocny i dobrze zbudowany. Suczki są wyraźnie mniejsze od samców, ale nie powinny wydawać się za lekkie.

Szata tego psa jest dwuwarstwowo. Sierść powinna być twarda, prosta i gęsta. Włos okrywowy jest średniej długości i obfity. Sierść jest najdłuższa na ogonie i tylnych stronach wszystkich łap. Krótki włos rośnie tylko na przedniej stronie kończyn oraz na głowie. Podszerstek jest równie gęsty, ale miękki. Dopuszczalna jest maść jasnopłowa z czarnym lub wilczastym nalotem. Nalot występuje w różnych odcieniach, ale przeważnie to dolne części ciała są jaśniejsze. Białych znaczeń nie powinno być zbyt dużo. Pielęgnacja jego sierści nie jest czasochłonna. Tego psa wystarczy wyczesywać raz w tygodniu.

Nie istnieje owczarek karpacki miniaturka ani buldog angielski miniaturka. Jest to jedynie chwyt marketingowy, stosowany przez pseudohodowców, którzy nie znają wzorca rasy. Istnieje mało ras psów, które dzielą się na większe i mniejsze (np. miniaturowy i króliczy jamnik, pinczer miniaturowy). Pieski nie mogą być także w typie rasy, bo oznacza to, że na pierwszy rzut oka przypominają rasowego, ale wcale nim nie są, a ich charakter możne znacznie odbiegać od tego zapisanego we wzorcu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o charakterze owczarka podhalańskiego?

Jakie usposobienie ma owczarek karpacki?

Ten rumuński pies jest odważny i dobrze odnajduje się w roli stróża. Do tego został stworzony, dlatego nie powinno się trzymać go w małym mieszkaniu. Jeśli nie będzie miał terenu do strzeżenie, będzie nieszczęśliwy. Choć znakomicie broni terytorium, na ogół ten pies nie przejawia agresji. Nie szczeka bez wyraźnego powodu i zazwyczaj jest bardzo cichy.

Owczarek karpacki jest bardzo lojalny. Ludzką rodzinę traktuje jak swoje stado i zawsze staje w ich obronie. Lubi dzieci i jest względem nich bardzo opiekuńczy. Przeważnie uznaje człowieka za lidera i mu się podporządkowuje, ale jego szkolenie należy rozpocząć wcześnie.

Ma mnóstwo energii i potrzebuje dużo ruchu. Podczas spacerów nie wariuje i nie rzuca się na inne psy. Przechadzki warto połączyć z nauką różnych komend. Wychowując psa, należy pamiętać o tym, aby zachować konsekwencję. Pies nie może łamać raz ustalonych zasad, bo odczyta to jako słabość swojego opiekuna i przestanie się słuchać. Na początku można zabrać go do psiego przedszkola, aby mógł nauczyć się obcować z innymi psami.

Hodowla rasowych psów – opinie, cena

Nie każda hodowla okaże się legalna. Choć zdjęcia przykuwają wzrok, najważniejsze jest to, w jaki sposób hodowca opisuje swoje psy. Opis ogłoszenia musi zawierać informacje o szczeniaku (data urodzenia, charakter, rodzice, badania itd.) oraz hodowli. Czasami umieszczona zostaje krótka charakterystyka rasy oraz historia poprzednich miotów. Gdy dana rasa psa jest uznana przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną), to legalna hodowla przynależy tylko do Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwP). Inne organizacje w naszym kraju nie podlegają FCI. Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz poczytać opinie o hodowli i ich psach na forum miłośników rasy.

Cena jest różna. Wszystko zależy od tego, czy szczeniak wpasowuje się we wzorzec rasy. Ważne jest, jakich przodków ma w rodowodzie. Jeśli jest to maluch po wybitnym psie, który już odszedł, to zapewne będzie droższy. Znaczenie ma to, czy rodzice pieska mają wysokie osiągnięcia na wystawach. Na cenę ma wpływ renoma hodowli, ale także to, czy szczeniaki są dostępne w kraju. Gdy pieska trzeba ściągać zza granicy, jego cena rośnie, ponieważ dochodzą koszty za transport, dłuższy pobyt w hodowli, wyrobienie potrzebnych dokumentów czy dodatkowe szczepienia. Dochodzi także kwestia tego, że za granicą są inne stawki za rasowe psy.

Zarówno amerykański terrier bezwłosy, jak i owczarek karpacki są mało popularne w Polsce, dlaczego należy ich szukać w zagranicznych hodowlach. Podczas gdy w naszym kraju zazwyczaj można dostać rasowego szczeniaka w granicach 2000 – 4000 zł, to koszt sprowadzanego psa nie będzie mniejszy niż 3000 zł, a wręcz może być dużo większy.

Mimo spokojnego usposobienia nie jest to pies dla każdego. Owczarek karpacki nie powinien być trzymany wyłącznie w domu, ponieważ potrzebuje przestrzeni, którą może chronić. Nie lubi czuć się bezużyteczny. Pamiętaj o tym, decydując się na psa tej rasy.

Karpatin - zalety i wady

Zalety
  • oddany
  • cichy
  • dobry stróż
Rumuński owczarek karpacki nie jest skłonny do ucieczek ani szczekania bez powodu. To dobry i oddany stróż.
Wady
  • niezależność
Rumuński owczarek karpacki jest samodzielnym psem, co utrudnia jego szkolenie.

Karpatin - wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • oczy w kształcie migdała,
  • nos czarny,
  • wysoko osadzony ogon,
  • duży nos,
  • trójkątne uszy,
  • mocna kufa,
  • dobrze umięśniona szyja,
  • grube wargi
Rumuński owczarek karpacki jest dużym psem o prostokątnym tułowiu. Psy tej rasy mają głęboką klatkę piersiową.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
płowe
Kolor oczu:
brązowe

Galeria zdjęć - Karpatin

Charakter rumuńskiego owczarka karpackiego

Charakter:
Poziom agresji:
niski
Rumuński owczarek karpacki jest nieufny wobec obcych, ale nawet gdy pilnuje terenu nie atakuje "pochopnie".
Skłonność do ucieczek:
niska
Rumuński owczarek karpacki nie wydaje się skłonny do włóczęgostwa i ucieczek od opiekuna.
Użytkowanie:
Rumuński owczarek karpacki to pies stróżujący, który hodowany jest głównie na potrzeby pasterzy.
Poddawany próbom pracy:
nie

Karpatin - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
tak
Rumuński owczarek karpacki ma niezależne usposobienie i wymaga właściwego podejścia podczas szkolenia.
Dla kogo się nadaje:
Rumuński owczarek karpacki to pies dla doświadczonych opiekunów.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Umiarkowanie
Rumuński owczarek karpacki opisywany jest jako pies lubiący dzieci i zabawy. Nie jest to jednak typowy pies rodzinny, a jego spore rozmiary sprawiają, że zabawy dzieci i psa powinny być nadzorowane przez dorosłych.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
Rumuński owczarek karpacki nie ma zwykle problemu z zostawaniem bez opiekuna.
Podatność na szkolenie:
umiarkowanie podatny na szkolenie
Rumuński owczarek karpacki jest inteligentny, ale dość niezależny. Sprawia to, że szkolenie nie zawsze idzie szybko i łatwo.

Pielęgnacja rumuńskiego owczarka karpackiego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • przemywanie okolicy oczu,
  • pielęgnacja opuszek łap
Rumuński owczarek karpacki wymaga wyczesywania sierści raz na kilka dni. Opiekun powinien dbać o jego zęby oraz kontrolować stan uszu. Kąpiele wykonuje się w razie takiej konieczności.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF),
  • Karma dla psów ras dużych
Rumuński owczarek karpacki może jeść karmy gotowe (mokre lub suche) albo pokarm przygotowywany przez opiekuna. Opiekun może podawać mu dania gotowane lub surowe mięso i podroby (dieta BARF). Ważne, by właściwie bilansował posiłki i wzbogacał je o niezbędne suplementy.
Podatność na choroby:
Rumuński owczarek karpacki narażony jest na problemy ze stawami oraz skręt żołądka. Opiekun powinien kontrolować stan jego uszu.
ikona podziel sięPrzekaż dalej