Hodowla rasy owczarek flandryjski (bouvier des flanders)

Hodowla na świecie i w Polsce

Bouvier de flandres to rasa zaliczana do grupy 1 FCI owczarków i psów pasterskich oraz sekcji 2 psów pasterskich. Pochodzenie tych psów nie jest znane, choć niektórzy twierdzą, że psy te zostały przywiezione do Flandrii przez hiszpańskich najeźdźców. Brodate psy zaganiające od wieków znane były na wybrzeżach Morza Północnego.

Psy te od wieków pracowały w obejściach jako stróże i psy do zaganiania stad bydła i owiec. Kiedyś psy te ciągnęły wózki z mlekiem i pilnowały stad bydła. Obecnie pełnią funkcję psów obronnych i stróżujących. Rasa ta została uznana przez FCI dopiero na początku XX wieku. W czasie II wojny światowej rasa niemal wyginęła. Znaleziono jednak ocalałe osobniki w Antwerpii i Holandii i rasa mogła zostać odtworzona.

Ile kosztuje rasowy owczarek flandryjski

Bouvier de flandres, podobnie jak terier walijski czy gryfonik brukselski, to rasa bardzo mało znana w Polsce. Rasa ta jest często mylona z czarnym terierem. Przypomina też nieco czarnego pudla. Pierwszy pies tej rasy został sprowadzony do Polski w latach 70-tych ubiegłego wieku. Hodowla tej rasy istnieje w naszym kraju, jednak szczeniaki niełatwo kupić i trzeba czekać na miot.

Cena szczeniaków bouvier des flandres z rodowodem FCI wynosi średnio 3000 zł. Jednak za najlepsze szczeniaki należy zapłacić 4000 zł lub więcej. W popularnym serwisie olx.pl rasowy szczeniak bouvier des flandres z rodowodem kosztuje przeciętnie 4000 - 4500 zł. Dla porównania cena gryfonika brukselskiego, który jest rasą równie rzadką, kształtuje się podobnie. Natomiast rasowy terier walijski kosztuje około 2000 zł. Zarówno cena owczarka flandryjskiego jak i cena gryfonika brukselskiego czy innych psów zależy od przodków szczeniaka oraz od renomy hodowli.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Jak wygląda rasowy owczarek flandryjski

Wygląd i pielęgnacja owczarka flandryjskiego

Owczarek flandryjski to pies dość duży. Pies osiąga wzrost 68 cm i wagę 40 kg. Suki są nieco mniejsze. Są to psy o masywnej, krępej sylwetce. Ich charakterystyczną cechą jest długa, zmierzwiona sierść i długa broda. Sierść składa się z twardego, obfitego włosa okrywowego i gęstego podszerstka. Rasowy owczarek flandryjski występuje w kolorach szarym, pręgowanym lub czarnym.

Owczarek flandryjski linieje umiarkowanie. Niestety na kudłatej sierści wnosi do domu sporo brudu. Pies ten wymaga starannej i skomplikowanej pielęgnacji. Warto od małego przyzwyczajać szczeniaki do pielęgnacji sierści, aby uważały ją za przyjemną. Po każdym spacerze należy psa wyczesać, a nawet spłukać brud wodą. Sierść owczarka flandryjskiego ma skłonność do kołtunienia i filcowania. Dlatego też przynajmniej raz w tygodniu należy ją wyczesać. Psy ta wymagają regularnego strzyżenia.

Wygląd psa owczarek flandryjski w przybliżeniu, którego sierść nie wymaga szczególnej pielęgnacji
Pies owczarek flandryjski krok po kroku - opis wyglądu, charakter oraz ceny szczeniaków.

Rasa ta nie wymaga kąpieli. Jednak, aby pozbyć się brudu gromadzącego się na sierści, warto psa wykąpać raz na 2 miesiące. Ważne jest, aby po kąpieli czy spłukaniu, psa dokładnie wysuszyć. Nadmiar wilgoci w sierści może prowadzić do oparzeń lub hot-spotów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o charakterze owczarka alzackiego?

Owczarek flandryjski - zdrowie i długość życia

Owczarek flandryjski żyje przeciętnie 10 - 12 lat. Psy te są podatne na dysplazję stawu biodrowego i łokciowego oraz choroby oczu. Mimo tego jest to jednak rasa zdrowa i wytrzymała. Jego bujna sierść stanowi ochronę przed zimnem, dlatego też pies ten może mieszkać na zewnątrz. Jest jednak wrażliwy na upały. Dlatego pies mieszkający na zewnątrz musi mieć budę lub miejsce, gdzie może schronić się do cienia.

Psy te mają skłonność do skrętu żołądka. Dlatego też powinny dostawać karmę częściej, w mniejszych porcjach. Po posiłku należy wytrzeć psu brodę, aby nie roznosił resztek jedzenia po mieszkaniu lub nie brudził kolan opiekunów.

Bouvier des flandres - usposobienie

Owczarek flandryjski dobrze sprawdza się jako wierny i przyjacielski pies rodzinny. Mam on bardzo spokojne usposobienie, dlatego nie jest najlepszym towarzyszem zabaw dla dzieci. Lepiej sprawdza się jako stróż, gdyż na zewnątrz nic nie uchodzi jego uwadze. Jest to pies dość cichy i spokojny. Nie szczeka bez powodu, nie oddala się i nie ma skłonności do ucieczek. Dobrze znosi samotność. Nie może jednak zbyt długo pozostawać samotnie, gdyż może to spaczyć jego charakter.

Jest to rasa pracująca, dlatego też pies ten wymaga dużo ruchu i zadań do wykonania. Jego opiekun musi mieć dużo czasu dla psa oraz musi mieć doświadczenie w szkoleniu psów. Owczarek flandryjski nie jest psem dla początkujących ani dla ludzi zapracowanych, którzy nie mają dla niego czasu. Niezależne usposobienie sprawia, że nie jest to pies posłuszny i niełatwo go szkolić.

Najlepszy dla niego będzie dom z ogrodem, lecz przystosuje się także do życia w mieszkaniu o ile opiekun zapewni mu długie spacery i dużo aktywności w postaci zadań i psich sportów. Owczarek sprawdzi się w aktywnej rodzinie z dziećmi. Starsze osoby muszą nastawić się na dużą aktywność fizyczną. Pies ten z trudem dogaduje się z innymi psami i kotami.

ikona podziel się Przekaż dalej