Owczarek chorwacki – co warto o nim wiedzieć?

Opis wyglądu owczarków chorwackich

Według klasyfikacji FCI, owczarek chorwacki to pies zaliczany do grupy 1 (owczarki i inne psy pasterskie), sekcji 1 (owczarki). Podobnie, jak owczarek południoworosyjski Jużak, Mastif tybetański bądź owczarek francuski briard, jest to więc pies pasterski. Owczarek jest jednak nieco niższy niż owczarek francuski briard – suczki mają nieco powyżej 40 cm, a samce ok. 50 cm. Suki są też lżejsze od samców, ważąc zazwyczaj ok. 15 kg. Samce ważą ok. 20 kg.

Owczarki chorwackie są więc średniej wielkości. Ich głowa jest lekka, oczy mają kształt migdała, uszy są trójkątne, a ogon wysoko osadzony i okryty dość gęstymi włosami. Najbardziej rozpoznawalną jest jednak niesamowita sierść psów. Szczeniaki owczarka chorwackiego powinny mieć czarny kolor, choć dopuszczalne są też białe znaczenia. Rodowodowe pieski chorwackie mają miękką, długą, kędzierzawą bądź falistą szatę.

Cena owczarka chorwackiego wytyczyć powinna hodowla. Nie jest to rasa popularna w naszym kraju, z tego też względu ciężko określić średnią cenę za psa. Ostateczna kwota zależeć będzie na pewno od płci, wieku, a także pochodzenia i zbliżenia się szczeniaka do wzorca rasy określonego przez FCI.

Charakter owczarków chorwackich

Owczarki chorwackie są czułymi psami, które mocno przywiązują się do właścicieli i całej rodziny. Uwielbiają się bawić, więc szczeniaki będą dobrym pomysłem zwłaszcza, jeżeli masz w domu dzieci. Psy zazwyczaj są spokojne z charakteru, jednak już spacery na świeżym powietrzu potrafią pobudzić ich wyobraźnię, wyzwalając całą masę energii. Opinie hodowców wskazują na to, że podobnie, jak Mastif tybetański, owczarek chorwacki jest bardzo inteligentny – choć bywa uparty. Jeżeli odpowiednio wcześniej jednak go wyszkolisz i zaczniesz socjalizować, z całą pewnością pies będzie rozumiał, co mu wolno, a czego nie.

Owczarki chorwackie nie przepadają za nieznajomymi. Jeżeli jednak odpowiednio zaznajomisz psa z obcą osobą, będzie do niej z czasem przyjaźnie nastawiony. Owczarki chorwackie lubią zaznaczać swoją dominację, ponieważ są to psy pasterskie. Jednak, nie są to typy samotnika – zdecydowanie wolą towarzystwo człowieka niż swoje własne. Właśnie dlatego jest to dość wymagająca rasa, która potrzebuje być stale kontrolowana przez swojego opiekuna. Jeżeli będziesz odpowiednio szkolił swojego psa, z całą pewnością lepiej będzie on znosił krótkie, samotne pobyty w domu (np. gdy będziesz w pracy).

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Rodowodowe owczarki chorwackie – ważne informacje

Usposobienie i hodowla owczarków chorwackich. Opis owczarków chorwackich

Psy pasterskie są żywe i bardzo uważne. Jeżeli zostaną odpowiednio wyszkolone, będą posłuszne swojemu właścicielowi. Oczywiście, szkolenie powinno odbywać się wyłącznie pozytywnymi metodami – chyba żaden czworonóg nie lubi, kiedy się na niego krzyczy. Lepiej będzie nagradzać psa za dobre wykonywanie zadań ulubionymi smakołykami niż karcić bądź (co gorsza) bić pupila.

Pies rasy owczarek chorwacki czarny na tle zieleni oraz jego hodowla i cena
Jaki charakter ma pies rasy owczarek chorwacki, czyli co warto wiedzieć o rasie

Owczarki chorwackie dużo szczekają, ponieważ w naturze mają bycie stróżem – a szczekanie to sposób na informowanie opiekuna o zbliżającym się niebezpieczeństwie (np. w postaci intruza na terenie domu). Niestety, pies może wykazywać destrukcyjne zachowania. Po pierwsze, jeżeli zapewnisz mu zbyt małą dawkę ruchu dziennie, owczarek chorwacki może zacząć uciekać. Jeżeli zaś będziesz zostawiał go samego w domu na wiele godzin, czworonóg może z nudów zacząć niszczyć różne przedmioty (np. meble).

Psy nie będą dobrym wyborem dla osoby, która nigdy wcześniej nie opiekowała się psem. Jeżeli jednak chcesz, by to właśnie owczarek chorwacki był pierwszym pieskiem w rodzinie, powinieneś wiedzieć w jaki sposób go szkolić oraz zapewnić mu wystarczająco dużą ilość aktywności ruchowej na świeżym powietrzu. Jeżeli nie zapomnisz o jego dużym zapotrzebowaniu na ruch, z całą pewnością lepiej będzie się układało w relacji pies-opiekun. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o czarnych psach.

Czy owczarek chorwacki może mieszkać z innymi zwierzętami?

Nie ma przeciwwskazań co do tego, by owczarek chorwacki zamieszkał z innymi psami czy kotami. Ważne jednak, by zwierzęta zamieszkały ze sobą mniej więcej w podobnym wieku i czasie – wówczas lepiej i łatwiej będzie się im dogadać. Socjalizację z innymi zwierzakami powinno się zacząć możliwie jak najwcześniej, aby nie dochodziło między nimi do niepotrzebnych sprzeczek.

W przypadku mieszkania z dziećmi, pies będzie znakomitym towarzyszem dla nich, zwłaszcza że lubi się bawić. Oczywiście, dziecka należy nauczyć się właściwego obchodzenia się z psem. Owczarek chorwacki może zamieszkać też ze starszą osobą jednak pod warunkiem, że spędza ona czas aktywnie – inaczej pies może zacząć sprawiać problemy wówczas, gdy nie będzie miał zapewnionej dużej dawki ruchu każdego dnia.

ikona podziel się Przekaż dalej