Owczarek belgijski tervueren – opis i zdjęcia

Pochodzenie oraz wygląd owczarków belgijskich tervueren


Owczarek belgijski pojawia się w aż czterech odmianach, które uznane zostały przez FCI. Są to więc owczarki belgijskie:

 • tervueren
 • laekenois
 • malinois
 • groenendael

Skąd takie nazwy psów? Otóż, pochodzą one od regionów Belgii, gdzie powstała ich hodowla. Miłośnicy psów uważają, że belgijski tervueren długowłosy to „krzyżówka” groenendaela z pozostałymi dwoma (malinois i laekenois). Tervueren został zakwalifikowany przez FCI do grupy 1, sekcji 1. Pieski są nieco wyższe niż pasterski pies entlebucher. Psy osiągają wzrost ok. 62 cm, zaś suczki ok. 58 cm (+ / - 4 cm).

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Dowiedz się więcej!

Warto opowiedzieć jeszcze o szacie i umaszczeniu piesków. Belgijski tervueren ma krótkie włosy na głowie, a także na dole łapek i na zewnątrz uszu. Dłuższe włosy znajdują się zaś na tylnej części przedramion, tworząc tam frędzle. Oprócz tych miejsc, włosy psa są długie i gładkie. Kolor psów to płowy, przy czym kolor ten może mieć czarny nalot (najbardziej pożądana maść wg. wzorca FCI). Czarny kolor powinien mieć również pyszczek psa, a dokładniej dolne i górne wargi, uszy i powieki. Ich wygląd najlepiej zobrazują zdjęcia.

Owczarek belgijski tervueren swoją dojrzałość psychiczną osiąga w wieku ok. 3-4 lat. Podobnie, jak szczenięta owczarka podhalańskiego, tervuereny są odporne na zmienne warunki pogodowe. Psy żyją ok. 15 lat – czyli podobnie, jak owczarek szkocki collie. Szczeniaki z rodowodem kosztują średnio między 2500, a 3000 zł. Cena zależeć będzie oczywiście od wielu różnych czynników, m.in., od wieku, płci, genów i zbliżenia psa do wzorca rad FCI. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł TOP 10 ras dużych psów.

Charakter owczarków belgijskich tervueren

Psy są energiczne i żywiołowe, a przy tym inteligentne i pełne życia. Z tego też względu, że uwielbiają sport, mogą uprawiać różne „psie dyscypliny”, jak agility. Jako że pieski wykazują tendencje dominacyjne, należy przeprowadzić im odpowiednie szkolenie i wcześnie rozpocząć proces socjalizacji. W przeciwnym wypadku, psy mogą zacząć dokazywać podobnie, jak mają to w zwyczaju szczenięta owczarka podhalańskiego lub owczarek szkocki collie. Jeżeli zadbasz o trening swojego psa i złagodzisz jego nieco wybuchowy temperament, będziesz mógł pozwolić mu startować w konkursach agility.

Pies rasy owczarek belgijski tervueren stojący na białym tle, a także cechy rasy
Jaki charakter ma pies rasy owczarek belgijski tervueren, a także jego hodowla

Podobnie, jak entlebucher, pieski są lojalne oraz mocno przywiązują się do swojej rodziny. Nie przepadają za kontaktowaniem się z nieznajomymi osobami, a także nie lubią zmian. Szukając szczeniaka zwróć uwagę na to, by hodowla była zarejestrowana i posiadała dobre opinie. Jeżeli weźmiesz bowiem szczeniaka z niesprawdzonego źródła, pies może sprawiać wiele problemów i ciężko będzie go ułożyć. Nie zapominaj, że wygląd owczarka belgijskiego tervueren to nie wszystko – wzorcowy powinien być również ich specyficzny charakter.

Informacje na temat owczarków belgijskich tervueren

W jaki sposób żywić i pielęgnować belgijskiego tarveurena?

Owczarki belgijskie tervueren należą do ruchliwych i żywiołowych psiaków. Dzięki temu, że wiele czasu poświęcają na sport, mają świetną przemianę materii. Aby zapewnić mu zdrowe i szczęśliwe życie, należy podawać psu wysokoenergetyczne i zbilansowane posiłki, ze wskazaniem na średni wzrost i masę ciała psów. Samodzielnie przygotowywane posiłki należy uzupełniać o witaminy, a trenującym czworonogom podawać specjalne preparaty chroniące stawy.

To, jak często będziesz czesał swojego psa, zależeć będzie od jego linienia – suczki zmieniają szatę bowiem aż dwa razy w roku, a samce dla przykładu tracą jedynie podszerstek. Mimo, że sierść wypada w dużej ilości, nie ma problemów z jej usuwaniem z podłóg czy dywanów – jest miękka. Pupila powinno się szczotkować metalowym grzebieniem, a do gęstszych fragmentów włosia używać metalowej szczotki. Ważne będzie też obcinanie pazurków i regularne kontrolowanie stanu uszu psiaka.

Zdrowie i choroby owczarków belgijskich tervueren

Psy żyją długo i są odporne na zmieniające się warunki pogodowe – a więc, wysoka czy niska temperatura nie będą im specjalnie przeszkadzać. Bardzo rzadko chorują, jednak też nie są całkowicie wolne od schorzeń. Problemem może być u tej rasy:

 • padaczka – aby zminimalizować ryzyko, podczas kupowania szczeniaka, dowiedz się, w jakim stopniu padaczka dotyczyła przodków owczarka
 • dysplazja stawów łokciowych i biodrowych
 • osteochondroza (OCD)
 • aseptyczna martwica główki kości udowej
 • wady serca
 • choroby oczu (m.in. postępujący zanik siatkówki i zaćma)
 • alergie pokarmowe
 • kamień nazębny
 • nadwrażliwość na narkozę
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny