Podstawowe informacje o tervueren
20 - 25 kg
25 - 30 kg
Owczarek belgijski tervueren to długowłosy pies, który jest niezwykle inteligentnym i sprytnym czworonogiem. Bardzo chętnie uczy się nowych rzeczy, będąc pupilem wiernym i oddanym swojemu właścicielowi. Jeżeli zadbasz o jego skuteczne wychowanie i socjalizację, belgijski owczarek tervueren stanie się najlepszym przyjacielem całej rodziny. Jak jest jego charakter, jak wyglądają szczeniaki oraz jaka jest cena psów z rodowodem? Oto najważniejsze informacje na temat rasy.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o owczarkach belgijskich.
Owczarek belgijski tervueren – opis i zdjęcia
Pochodzenie oraz wygląd owczarków belgijskich tervueren
Owczarek belgijski pojawia się w aż czterech odmianach, które uznane zostały przez FCI. Są to więc owczarki belgijskie:
- tervueren
- laekenois
- malinois
- groenendael
Skąd takie nazwy psów? Otóż, pochodzą one od regionów Belgii, gdzie powstała ich hodowla. Miłośnicy psów uważają, że belgijski tervueren długowłosy to „krzyżówka” groenendaela z pozostałymi dwoma (malinois i laekenois). Tervueren został zakwalifikowany przez FCI do grupy 1, sekcji 1. Pieski są nieco wyższe niż pasterski pies entlebucher. Psy osiągają wzrost ok. 62 cm, zaś suczki ok. 58 cm (+ / - 4 cm).
Warto opowiedzieć jeszcze o szacie i umaszczeniu piesków. Belgijski tervueren ma krótkie włosy na głowie, a także na dole łapek i na zewnątrz uszu. Dłuższe włosy znajdują się zaś na tylnej części przedramion, tworząc tam frędzle. Oprócz tych miejsc, włosy psa są długie i gładkie. Kolor psów to płowy, przy czym kolor ten może mieć czarny nalot (najbardziej pożądana maść wg. wzorca FCI). Czarny kolor powinien mieć również pyszczek psa, a dokładniej dolne i górne wargi, uszy i powieki. Ich wygląd najlepiej zobrazują zdjęcia.
Owczarek belgijski tervueren swoją dojrzałość psychiczną osiąga w wieku ok. 3-4 lat. Podobnie, jak szczenięta owczarka podhalańskiego, tervuereny są odporne na zmienne warunki pogodowe. Psy żyją ok. 15 lat – czyli podobnie, jak owczarek szkocki collie. Szczeniaki z rodowodem kosztują średnio między 2500, a 3000 zł. Cena zależeć będzie oczywiście od wielu różnych czynników, m.in., od wieku, płci, genów i zbliżenia psa do wzorca rad FCI. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł TOP 10 ras dużych psów.
Charakter owczarków belgijskich tervueren
Psy są energiczne i żywiołowe, a przy tym inteligentne i pełne życia. Z tego też względu, że uwielbiają sport, mogą uprawiać różne „psie dyscypliny”, jak agility. Jako że pieski wykazują tendencje dominacyjne, należy przeprowadzić im odpowiednie szkolenie i wcześnie rozpocząć proces socjalizacji. W przeciwnym wypadku, psy mogą zacząć dokazywać podobnie, jak mają to w zwyczaju szczenięta owczarka podhalańskiego lub owczarek szkocki collie. Jeżeli zadbasz o trening swojego psa i złagodzisz jego nieco wybuchowy temperament, będziesz mógł pozwolić mu startować w konkursach agility.
Podobnie, jak entlebucher, pieski są lojalne oraz mocno przywiązują się do swojej rodziny. Nie przepadają za kontaktowaniem się z nieznajomymi osobami, a także nie lubią zmian. Szukając szczeniaka zwróć uwagę na to, by hodowla była zarejestrowana i posiadała dobre opinie. Jeżeli weźmiesz bowiem szczeniaka z niesprawdzonego źródła, pies może sprawiać wiele problemów i ciężko będzie go ułożyć. Nie zapominaj, że wygląd owczarka belgijskiego tervueren to nie wszystko – wzorcowy powinien być również ich specyficzny charakter.
Informacje na temat owczarków belgijskich tervueren
W jaki sposób żywić i pielęgnować belgijskiego tarveurena?
Owczarki belgijskie tervueren należą do ruchliwych i żywiołowych psiaków. Dzięki temu, że wiele czasu poświęcają na sport, mają świetną przemianę materii. Aby zapewnić mu zdrowe i szczęśliwe życie, należy podawać psu wysokoenergetyczne i zbilansowane posiłki, ze wskazaniem na średni wzrost i masę ciała psów. Samodzielnie przygotowywane posiłki należy uzupełniać o witaminy, a trenującym czworonogom podawać specjalne preparaty chroniące stawy.
To, jak często będziesz czesał swojego psa, zależeć będzie od jego linienia – suczki zmieniają szatę bowiem aż dwa razy w roku, a samce dla przykładu tracą jedynie podszerstek. Mimo, że sierść wypada w dużej ilości, nie ma problemów z jej usuwaniem z podłóg czy dywanów – jest miękka. Pupila powinno się szczotkować metalowym grzebieniem, a do gęstszych fragmentów włosia używać metalowej szczotki. Ważne będzie też obcinanie pazurków i regularne kontrolowanie stanu uszu psiaka.
Zdrowie i choroby owczarków belgijskich tervueren
Psy żyją długo i są odporne na zmieniające się warunki pogodowe – a więc, wysoka czy niska temperatura nie będą im specjalnie przeszkadzać. Bardzo rzadko chorują, jednak też nie są całkowicie wolne od schorzeń. Problemem może być u tej rasy:
- padaczka – aby zminimalizować ryzyko, podczas kupowania szczeniaka, dowiedz się, w jakim stopniu padaczka dotyczyła przodków owczarka
- dysplazja stawów łokciowych i biodrowych
- osteochondroza (OCD)
- aseptyczna martwica główki kości udowej
- wady serca
- choroby oczu (m.in. postępujący zanik siatkówki i zaćma)
- alergie pokarmowe
- kamień nazębny
- nadwrażliwość na narkozę
Owczarek długowłosy - zalety i wady
- chętny do współpracy z człowiekiem
- łatwy w treningu
- oddany
- inteligentny
- rodzinny
- tendencja do szczekania
- nie lubi samotności
- wymaga dużo uwagi
- instynkt terytorialny
Owczarek długowłosy - wygląd
- mocne i zdrowe uzębienie,
- oczy w kształcie migdała,
- nos czarny,
- wysoko osadzone uszy,
- trójkątne uszy,
- głęboka klatka piersiowa,
- dobrze umięśniona szyja,
- średniej długości ogon
- długowłosy
- z podszerstkiem,
- włos okrywowy gęsty
Galeria zdjęć - Owczarek długowłosy
Charakter tervueren
- oddany,
- czujny,
- inteligentny,
- towarzyski,
- łatwo się uczy,
- rodzinny
- pies pasterski,
- pies stróżujący,
- pies policyjny,
- pies do towarzystwa,
- pies rodzinny
Owczarek długowłosy - dla kogo?
- dla osób aktywnych,
- dla rodzin z dziećmi,
- dla singli,
- dla par
Pielęgnacja tervueren
- skracanie pazurów,
- czyszczenie uszu,
- mycie zębów,
- szczotkowanie sierści,
- kąpiele,
- przemywanie okolicy oczu,
- pielęgnacja opuszek łap
- Karma gotowa sucha,
- Karma gotowa mokra,
- Dieta domowa,
- Dieta surowa (BARF),
- karma dla psów aktywnych
- dysplazja stawów biodrowych,
- alergie pokarmowe,
- niedoczynność tarczycy