Wygląd i usposobienie groenendaela

Czy owczarek belgijski groenendael jest zawsze czarny?


W tym przypadku tak. Owczarek belgijski występuje w czterech odmianach: groenendael, malinois tervueren i laekenois. Groenendael jest długowłosy i zawsze ma jednolicie czarny kolor sierści. Dopuszczalne jest, aby miał białe znaczenia na palcach i piersi.

Odmiana groenendael ma włos krótki tylko na głowie, dolnych częściach łap i zewnętrznej stronie uszu. Na tylnej stronie przednich kończyn (od nadgarstka do łokcia) włos jest już długi i tworzy frędzle. Na reszcie ciała włos powinien być gładki i długi. Na przedpiersiu i szyi tworzy żabot i kryzę, na pośladkach portki, a na ogonie kitę. Wewnętrzną stronę ucha chroni stojący włos.

Wszystkie owczarki belgijskie mają określony wzrost oraz wagę według wzorca rasy. Psy powinny ważyć ok. 25-30 kg, a suczki ok. 20-25 kg. Idealna wysokość w kłębie dla samców została określona na 62 cm, a dla suk na 58 cm, jednak dopuszcza się, aby wzrost był do 4 cm większy lub do 2 cm mniejszy od właściwego (samiec 60-66 cm, suczka 56-62 cm).

Owczarek belgijski groenendael i jego charakter

Jest to pies pasterski i podobnie jak owczarek border collie, jest przystosowany do tego, aby słuchać poleceń swojego pana. Tak samo, jak wyżeł włoski, przywiązuje się do domowników. Jednak nie jest to pies dla ludzi spokojnych. Nie nadaje się na typowego kanapowca. Polecany jest dla osób aktywnych, które uprawiają sporty i dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu.

Z owczarkiem belgijskim groenendaelem trzeba dużo pracować, więc osoba nim zainteresowana powinna mieć na to czas. Podczas kontaktów z tym psem należy wykazać się stanowczością. Pies nie może wyczuć, że w czymś mu się ulga, ponieważ może próbować dominować człowieka. Od pierwszych dni w nowym domu trzeba wychowywać go konsekwentnie. Jeśli wprowadzisz zasadę, że pies nie może leżeć na kanapie, to nie możesz go chwalić, gdy ukradkiem się na nią zakradnie. Choć te psy wręcz garną się do pracy oraz szybko uczą, to mogę celowo unikać tych ćwiczeń, które są dla nich zbyt monotonne.

Pies rasy owczarek belgijski groenendael na białym tle oraz jego opis i cena
Jaki charakter na pies rasy owczarek belgijski groenendael oraz jego opis

Są to psy o dużym temperamencie. Potrzebują dużo ruchu, bo w przeciwnym razie mogą zacząć niszczyć różne rzeczy. Te wrażliwe owczarki potrzebują stałego kontaktu z opiekunem. Chętnie towarzyszą mu we wszystkich czynnościach. Nie mają nic przeciwko dzieciom, pod warunkiem, że znają je od wczesnych lat. Zazwyczaj nie mają problemów z innymi domowymi zwierzętami.

Owczarek belgijski groenendael służył kiedyś głównie do zaganiania owiec. Jest to pies czujny, a do tego ma mocno rozwinięty instynkt terytorialny, przez co nadaje się na stróża. Obecnie wykorzystywany jest także w policji. Nadaje się również do roli przewodnika dla osób niewidomych. Odnajduje się w różnych psich sportach, takich jak np. agility, obedience czy frisbee. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł: TOP 10 dużych ras psów.

Karmy dla psów o wymagającej sierści

Zależy mi na artykule mówiącym o karmach z rybami, konkretnie z łososiem, w którym będzie można zaprezentować ulepszoną odsłonę Brit Care Grain Free, linię karm opartą głównie na rybach.

Sprawdź!

Hodowla rasowych psów – co warto wiedzieć?

Ile trzeba zapłacić za szczeniaki z rodowodem?

Gdy rasa jest trudniej dostępna, cena za psa może być większa. Przy popularnych rasach jest już różnice – są kwoty zarówno te mniejsze, jak i większe. Przeważnie rasowego szczeniaka można kupić w granicach 4000 – 7000 zł (aktualizacja 06/2021). To, jaka będzie cena owczarka podhalańskiego, border collie czy właśnie belgijskiego groenendael zależy od tego, w jakim stopniu szczeniak wpasowuje się we wzorzec rasy, jakie geny przekazują jego rodzice (i czy mieli osiągnięcia na psich wystawach), a także od renomy hodowli.

Rasowe szczeniaki nie powinny kosztować poniżej 2500 zł. Czasami hodowcy sprzedają psy za ok. 2000 zł, ale zazwyczaj są to kilkuletnie osobniki, które z jakiegoś powodu zostały wyłączone z planu hodowlanego. W przypadku, gdy hodowca odebrał psa od właściciela, który go źle traktował, może go oddać nawet za darmo. Zazwyczaj nie może sobie pozwolić na to, aby trzymać dodatkowego dorosłego psa, a do tego pies po takich przejściach może być trudny w ułożeniu. Hodowca pomaga nowemu właścicielowi z tresurą takiego psa.

Młode psy sprzedawane po 1000 zł zazwyczaj są z pseudohodowli. W takich miejscach nie dba się o ciągłość rasy i utrzymanie wzorca. Często można spotkać się z określeniami, że „pies jest w typie rasy”, co tak naprawdę oznacza, że z pozoru go przypomina, ale naprawdę nim nie jest. Owszem, taki pies może być w takim samym stopniu kochanym czworonogiem, jednak jeśli komuś zależy na konkretniej rasie i charakterze danego psa, to w takim przypadku nie ma pewności, czy zwierzak będzie wpisywał się w ramy rasy, do której jest podobny. W pseudohodowlach krzyżowane są osobniki blisko spokrewnione, co może być przyczyną różnych chorób, ale wpływ na to ma także to, że chore psy nie są wyłączone z hodowli. Do tego często żyją w złych warunkach oraz nie mają zapewnionej odpowiedniej diety ani szczepień czy badań.

Legalna hodowla a pseudohodowla – jak rozróżnić?

Cena nie powinna być niska, ale zanim całkiem skreśli się hodowlę, warto upewnić się, dlaczego dany piesek został wystawiony tanio i przejrzeć inne oferty hodowcy. Jednak należy wystrzegać się ogłoszeń, w których mniejsze pieski określane są miniaturkami. Jest np. pinczer miniaturowy oraz jamnik miniaturowy, ale w przypadku większości ras nie ma nawet wzmianki o tym, aby istniała taka odmiana. Jest to tylko chwyt marketingowy pseudohodowców.

Za to w opisie ogłoszenia powinny znajdować się informacje na temat szczeniaka (data urodzenia, charakter, rodzice etc.), a także samej hodowli. Hodowla powinna przynależeć do FCI. W Polsce działa ZKwP i jest to jedyna organizacja zrzeszająca hodowców rasowych psów w naszym kraju. Jeśli jednak masz jakieś wątpliwości, zawsze możesz zapytać o daną hodowlę na forum miłośników psów lub forum danej rasy.

Zdjęcia przykuwają wzrok, ale trzeba być przy nich ostrożnym. Na pierwszy rzut oka może wyglądać, że szczeniaki są zadbane i żyją w czystych warunkach, ale zdjęcia łatwo ustawić. Zweryfikować wszystko można dopiero podczas spotkania z hodowcą. Piesek może opuścić hodowlę, gdy skończy 8 tygodni, a przez ten czas musi zostać dwa razy odrobaczony, raz zaszczepiony oraz mieć wszczepiony CHIP. Nowy właściciel musi otrzymać jego rodowód lub metryczkę.

Owczarek belgijski groenendael może być cudownym psem, ale trzeba zając się jego tresurą. Ten pies potrzebuje dużo ruchu, a także interesujących ćwiczeń. Nie należy brać dorosłego osobnika do domu, w którym są dzieci, bo może ich nie zaakceptować (musi wychowywać się razem z nimi).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny