Jak wygląda owczarek australijski typ amerykański?

Owczarki australijskie w typie amerykańskim to psy o średniej wielkości ciała. Dorosły, prawidłowo zbudowany pies lub suczka powinny ważyć około 16 do 34 kg. Wzorzec rasy wyróżnia idealną wysokość w kłębie. Pies powinien mierzyć około 51 – 56 cm, z kolei suczka 46 do 53 cm

Owczarki aussie wyróżniają się także swoim futrem. W Polsce i na świecie znajdziemy kilka popularnych odmian barwowych:

  • Umaszczenie self black – czyli pies w czysto czarnym odcieniu.
  • Umaszczenie black tricolor – czyli pies o kolorze czarnym podpalanym z białymi znaczeniami.
  • Umaszczenie self red – oznacza kolor czysto czekoladowy.
  • Umaszczenie self blue merle – pies o umaszczeniu czysto marmurkowym.
  • Umaszczenie blue merle and white – pies w odcieniu marmurkowym z białymi znaczeniami.
  • Umaszczenie blue merle tan point – oznacza szatę niebieską marmurkową z podpaleniami.
  • Umaszczenie self red merle – oznacza barwę czekoladową marmurkową bez znaczeń.
  • Umaszczenie red merle and white – pies w odcieniu czekoladowym z białymi znaczneniami.
  • Umaszczenie red tricolor – oznacza kolor czekoladowy podpalany z białymi znaczeniami.

Powyższe opcje nie wyczerpują możliwości umaszczenia rasy. Przeglądając zdjęcia aussie zauważymy, że są to psy o wielu barwach i ciekawych odcieniach szaty. W każdym przypadku jest to szata złożona z dwóch warstw. Jedną stanowi gęsty, wełnisty podszerstek, a drugą włos właściwy. Szata właściwa jest półdługa, przyjemna w dotyku i lekko falista.

Charakter psów aussie i charakter owczarka podhalańskiego

Rasy psów pasterskich wyróżniają się ciekawym, często dość odważnym charakterem. Aussie czyli owczarek australijski typ amerykański to pies, który mocno przywiązuje się do człowieka. Jednocześnie jest chętny do współpracy i szybko się uczy.

Odważny charakter aussie wiąże się też z brakiem skłonności do nieuzasadnionej agresji. Pies może być dobrym stróżem rodziny, delikatnym dla dzieci, a jednocześnie łagodnym w kontaktach z innymi, znanymi sobie pupilami domowymi. Z reguły podchodzi nieufnie do obcych, jednak przekonuje się do nich po pewnym czasie. Pod tym względem mocno przypomina charakter owczarka podhalańskiego.

Co ciekawe, nasz owczarek blue merle, czarny, tricolor czy red merle jest obdarzony silnym instynktem zaganiania. Opis rasy wskazuje na to, że jest to typ pracoholika. Nawet miniaturowych rozmiarów aussie wykazuje bardzo dużą wytrzymałość oraz chęć do zajęć fizycznych. To właśnie duża potrzeba ruchu sprawia, że owczarek australijski typ amerykański nie należy do rasy piesków dla każdego. Zdjęcia rasy często prezentują pupile w ruchu. Aussie nie będzie tak stateczny jak dalmatyńczyk czy nawet miniaturowy owczarek australijski shepherd. Potrzeba ruchu tych psów może okazać się trudna do rozładowania.

Pies rasy owczarek australijski typ amerykański i jego hodowla oraz cena
Jaki charakter ma pies rasy owczarek australijski typ amerykański
Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Charakter owczarka podhalańskiego jest bardzo podobny. Pies tej rasy jest równie odważny, lojalny i nieco podejrzliwy w stosunku do obcych. Dużą różnicą jest natomiast mniejsza potrzeba ruchu. Zdjęcia żyjących w Polsce owczarków podhalańskich przeważnie prezentują psy w delikatnym ruchu. Przedstawiciele tej rasy lubią aktywność, długie spacery czy ćwiczenia, jednak nie są tak nastawione na pracę jak aussie. Sprawdź także ten artykuł o prawdziwym usposobieniu owczarka australijskiego.

Opisując charakter owczarka podhalańskiego i charakter aussie, warto wspomnieć o tym, że obie rasy sprawdzają się w roli stróżów. Z natury odważne i czujne usposobienie sprawia, że pies zaalarmuje właścicieli o przybyciu nieproszonych gości, a w razie potrzeby stanie w ich obronie.

Owczarek australijski - dobra, działająca w Polsce hodowla i cena za szczeniaki

Nasz owczarek australijski w odcieniu czarnym, red merle czy tricolor stał się ulubieńcem osób aktywnych. To także rasa, która często występuje na zawodach agility, przez co przyciąga do siebie młode, lubiące sport osoby.

Cena zakupu szczeniaka dalmatyńczyka, aussie czy belgian shepherd będzie uzależniona od osiągnięć i renomy danej hodowli. Dobra hodowla oznacza nieco wyższe stawki zakupu. Nasz miniaturowy towarzysz z dobrego skojarzenia może kosztować od 4500 zł. W hodowlach możemy także nabyć szczeniaka wystawowego. Nasz miniaturowy przedstawiciel owczarka australijskiego może wtedy kosztować ponad dwukrotnie więcej.

Pamiętajmy, że cena za zakup szczeniaka owczarka australijskiego (np. tricolor), miniaturowych belgian shepherdów czy dalmatyńczyka nie powinna być jedynym wyznacznikiem naszego wyboru. W Polsce działa wiele hodowli, ale nie każda z nich zapewnia odpowiednie warunki życia psów hodowlanych. Pochodzący z niewłaściwego miejsca belgian shepherd, dalmatyńczyk czy owczarek aussie może okazać się chorowity, a w wieku dorosłym nie spełniać kryteriów stawianych przez wzorzec rasy. Dobra, posiadająca przychylne opinie hodowla to wyższa cena zakupu szczeniaka, ale i większa pewność, że pupil będzie pochodził z dobrego, zdrowego skojarzenia.

Owczarek australijski - opinie o rasie

Opisując owczarka australijskiego, warto także omówić najczęstsze, dotyczące rasy opinie. Psy owej rasy cieszą się dużym uznaniem, są doceniane za lojalność, chęć do współpracy, odwagę, bystrość i zwinność. Okazują się idealnymi psami pracującymi, które bardzo szybko się uczą.

Owczarek aussie ma opinie psa stworzonego do sportu i jest w tym dużo prawdy. Niestety duża potrzeba aktywności i kontaktu z człowiekiem może okazać się niekiedy dość problematyczna. Owczarek australijski to pies nieznoszący nudy, źle radzący sobie z samotnością i brakiem zajęcia. Jego wyjątkowo żywiołowy charakter sprawdzi się jedynie w relacjach z aktywną, mającą dostatecznie dużo czasu rodziną.

Rasa uchodzi za łatwą w szkoleniu, o ile zapewnimy jej odpowiednie warunki. Wśród miłośników czworonogów znajdziemy także opinie o tym, że owczarek australijski to pies łatwy w pielęgnacji i odporny na działanie niekorzystnych warunków pogodowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny