Owczarek australijski kelpie – opis i zdjęcia

Wygląd owczarka australijskiego kelpie – najważniejsze informacje

Szczeniaki kelpie są bardzo aktywne i zwinne, posiadając wyraźne umięśnienie i bardzo sprawne kończyny zarówno przednie, jak i tylne. To rasa, która wykazuje zdolność do pracy niemal przez cały czas, nie męcząc się. Ich sylwetka przypomina nieco geometryczną figurę prostokąta, jednak kształt i linia głowy podobne są raczej do lisich. Pieski mają świetnie wyrzeźbioną kufę, a zęby mocne i równomiernie rozmieszczone. Owczarek australijski posiada zazwyczaj oczy migdałowe, będące średniej wielkości i z wyraźnymi kącikami. Co ciekawe, u piesków dopuszcza się również jedno jaśniejsze oko – takie często ma np. owczarek australijski blue merle. Uszy psa są średniej wielkości i stojące.

Dzięki temu, że kończyny psa są dobrze umięśnione, pies jest bardzo aktywny fizycznie. Jego łapy są okrągłe i mocne, z mocnymi opuszkami, zaś pazurki krótkie i silne. Sierść psów jest dwuwarstwowa, z podszerstkiem. Włos owczarków australijskich kelpie jest nieprzemakalny, zwarty, przylegający i prosty. Prawidłowa ich długość powinna wynosić od 2 do maksymalnie 3 centymetrów. Maści, jakie uznawane są przez FCI, to:

  • czerń
  • czerń podpalana
  • czerwień
  • czerwień podpalana
  • czekolada
  • błękit (owczarek australijski blue merle)

Jeżeli chodzi o wielkość psów, dorosłe mają zazwyczaj do 51 cm, przy czym suczki są mniejsze – rosną do ok. 48 cm. Waga obu płci jest zaś bardzo podobna, oscylując najczęściej wokół 20 kg.

Charakter owczarka australijskiego kelpie

Warto zaznaczyć, że kelpie wyhodowany został w Australii, gdzie dawniej wykorzystywano jego umiejętności do przepędzania czy zaganiania stada owiec. Dziś największa hodowla psów istnieje w USA, gdzie psy wykorzystuje się do pracy z bydłem. Zaraz po border collie jest to rasa, która potrafi wywrzeć duże wrażenie na zwierzętach – wymuszając na nich posłuszeństwo. Wychowanie psów nie należy do najłatwiejszych zadań, ponieważ podobnie jak np. chihuahua długowłosa pies ma dość wybujały temperament. Opinie o psie pitbull wskazują na jego trudny charakter – uwierz jednak, że australijski kelpie wcale nie jest łatwiejszym do ułożenia psem.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!
Pies rasy owczarek australijski kelpie siedzący na trawie, a także jego opis i usposobienie
Jaki charakter ma pies rasy owczarek australijski kelpie, czyli wszystko, co warto wiedzieć

Kiedy kelpie będzie znudzony, sam będzie wyszukiwał sobie ciekawych zajęć – zupełnie podobnie, jak chihuahua długowłosa. Niestety, ale opis psa wskazuje na to, iż może on zacząć np. dewastować otoczenie albo bezustannie szczekać, kiedy nie będzie miał co robić. Warto zatem stale znajdować nowe zajęcia dla psa i angażować go w pracę zarówno fizyczną, jak i umysłową. Charakterystyka psów odpowiadać będzie tym osobom, które lubią pracować ze zwierzakami i nie sprawia im większej trudności poświęcenie psom dużej ilości czasu. Decydując się na psa z linii wystawowej możesz spodziewać się nieco mniejszych problemów – jednak wychowanie i tak wcale nie będzie należało do najłatwiejszych.

Usposobienie australijskich owczarków kelpie oraz zdjęcia

Owczarek australijski kelpie – co powinieneś o nim wiedzieć?

Mimo, że charakter psów nie należy do najłatwiejszych, to pies z natury jest czuły i łagodny. Odpowiednio go socjalizując, szczeniak będzie zawsze wierny swojemu opiekunowi. Psy niemal nigdy się nie męczą, uwielbiając zabawę. Ważne więc, byś posiadał dużo czasu na zorganizowanie psu odpowiednio dużej ilości zajęć. Australijskie kelpie z natury są żywe i aktywne, więc nie można o nich powiedzieć, że są „oazą spokoju”.

Kupując psa należy pamiętać również o tym, że kelpie są nieufne i strachliwe wobec nieznanych im osób. Dlatego też, pieski będą dobrymi stróżami, ostrzegając np. o zbliżającym się intruzie. To psy niezależne, jednak potrzebujące dość regularnych kontaktów z ludźmi. Zdecydowanie, od samotności wolą towarzystwo człowieka. Dlatego też nie łudź się, że będziesz mógł zostawiać psa samego sobie, na wiele godzin w domu. Nie zapominaj – to pies pasterski, który potrzebuje sporej dawki aktywności, by być szczęśliwym i pogodnym. W przeciwnym wypadku, może zacząć przejawiać destrukcyjne zachowania – a tego chciałoby uniknąć chyba większość opiekunów! A może zainteresuje cię także ten artykuł o najlepszych hodowlach owczarków niemieckich w Polsce?

Cena australijskiego owczarka kelpie

Owczarek australijski kelpie jest wyjątkową rasą, która wcale nie należy do najbardziej popularnych. Właśnie dlatego powinieneś liczyć się z dość wysoką ceną za kupno psa z rodowodem, z dobrej i zarejestrowanej w FCI hodowli. Cena za owczarka kelpie zależna będzie od:

  • pochodzenia,
  • płci,
  • wieku psa.

Najczęściej jednak będzie to kwota między 4500, a nawet 7000 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny