Blue czy red merle – umaszczenie owczarka australijskiego

Owczarek australijski (typ amerykański) jest średniej wielkości psem. Psy powinny osiągać w kłębie 51-58 cm, a suczki 46-53 cm. Waga aussie nie jest określona we wzorcu rasy, ale jest to kwestia z rzędu 20-30 kg. Najważniejsza jest klasa i proporcjonalność psa. Ten pies nie jest miniaturowy.

Sierść tego psa jest średnio twarda i średniej długości. Może być prosta lub falista. Zapewnia psu dobrą ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. U psów grzywa jest wyraźniejsza niż u suczek. Na udach są charakterystyczne portki. Włos okrywowy jest gładki i krótki na głowie, uszach, poniżej stawów skokowych oraz na przedniej stronie przednich nóg. Ilość podszerstka zależna jest od klimatu.

Możliwe są różne umaszczenia. Maść może mieć kolor czarny, niebieski marmurkowy, czekoladowy marmurkowy (wątrobiany, red merle), czekoladowy. Mogą występować z białym znaczeniem tzw. bicolor. Występuje również w wersji tricolor, czyli z podpalaniem i białymi znaczeniami. Tricolor może być zarówno czarny, jak i czekoladowy, ale także owczarek australijski blue merle i red merle może mieć podpalenia i białe znaczenia.

Charakter owczarka australijskiego – opis zachowania

Te psy mają pogodne usposobienie. Nie są jednak łatwe w ułożeniu. Szczeniaki owczarka australijskiego trzeba odpowiednio wytresować, aby później nie sprawiały problemu w domu oraz podczas spacerów. Potrzebują zarówno sporo ruchu, jak i ćwiczeń umysłowych. Zaniedbane w tych kwestiach mogą stać się agresywne i nieskłonne do posłuszeństwa.

Dobrze wytresowany owczarek australijski będzie cudownym towarzyszem. Akceptuje inne psy oraz zwierzęta w domu. Nie jest konfliktowy, ale zdarza się, że do obcych będzie nieufny. Uwielbia za to zabawę. Jest czujny i inteligentny. Może mieć tendencje do zaganiania ruchomych obiektów. Bywa przy tym szczekliwy.

Z owczarkiem australijskim można z powodzeniem uprawiać psie sporty. Odnajdzie się w agility czy podczas biegu Hard Dog Race. Na początku tresury dobrym pomysłem będzie wybranie się z psem do psiego przedszkola. Szczeniak będzie miał okazję poznać inne psy i nauczyć się, że nie są jego wrogami, co znacznie ułatwi spacery. Psi behawiorysta pomoże właścicielowi w nauce pieska komend i wytłumaczy, jak z nim postępować poza przedszkolem.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Owczarek australijski blue merle w lesie na tle jesiennych liści, a także jego charakter, szczeniaki i hodowla
Jaki jest charakter owczarek australijski blue merle i jakie jest jego usposobienie

Treningi powinny przebiegać w spokojnej atmosferze. Nie należy krzyczeć ani tym bardziej bić pieska. Stanie się wtedy nieufny, a z czasem może dojść do tego, że będzie zagrożeniem dla rodziny. Dobrą pochwałą dla owczarka australijskiego będzie chwila zabawy szarpakiem lub jakaś inna aktywność. W nagrodę za wykonanie komendy można również wręczyć przysmak. Każda wypowiedziana komenda musi zostać przez pieska wykonana. Czasami trzeba podejść i np. samemu ściągnąć psa z kanapy, jednak nie może on zauważyć, że może nie wykonać jakiegoś polecenia, ponieważ zacznie to wykorzystywać i stanie się nieposłuszny. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o owczarkach australijskich kelpie.

Hodowla rasowych psów – cena owczarka australijskiego

Koszt rasowego psa to zazwyczaj 3000-7000 zł. Aussie (typ amerykański) można dostać przeważnie od 4500 do 7000 zł. Cena szczeniaka zależy od tego, czy hodowla ma dużą renomę, czy piesek wpasowuje się we wzorzec rasy oraz jakie geny mają jego rodzice (rzadka linia, wysokie osiągnięcia na psich wystawach etc.).

Hodowca wystawia ogłoszenia na portalach ogłoszeniowych (np. olx.pl), swojej stronie internetowej oraz na fanpage na Facebooku. W ogłoszeniu na portalu ważny jest opis. Tam zamieszczone są informacje o hodowli (nazwa i gdzie jest zrzeszona) i samym pieski (data urodzenia, badania, charakter, rodzice). Można również wstępnie wywnioskować, jakie jest podejście hodowcy do jego zwierząt. Zdjęcia pomagają zweryfikować, czy psiak wygląda na zadbanego. Można spytać o opinie na temat hodowli na grupie miłośników rasy, jednak dopiero podczas spotkania będzie można upewnić się, że szczeniak trzymany jest w odpowiednich warunkach i został właściwie socjalizowany (nie jest lękliwy ani agresywny etc.).

Choć owczarek australijski blue merle jest najbardziej charakterystyczny dla tej rasy, to jednak inne umaszczenia również są warte uwagi. Jednak decydują się na tego psa, trzeba brać pod uwagę to, że aussie wymaga ciągłych treningów i nie zaczął zaganiać samochodów, ludzi (w tym dzieci) czy domowych zwierząt. Jeżeli podoba ci się takie umaszczenie, ale z jakiegoś powodu nie możesz mieć aussie, to może jamnik merle będzie dla ciebie dobrym wyborem. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że jamnik merle nie jest skłonny do posłuszeństwa i należy z nim to przepracować. Istnieje również coś takiego jak podatek od psa – upewnij się, czy w twojej gminie jest on wymagany! Owczarki australijskie to psy, których zakup warto rozważyć.

ikona podziel się Przekaż dalej