Opinie o maltańczykach – sprawdzamy co warto wiedzieć przed zakupem psa
Maltańczyki to bardzo popularna rasa psów do towarzystwa. Te małe, białe pieski potrafią zauroczyć swoim wyglądem oraz przyjaznym usposobieniem. Jakie są naprawdę? Jakie opinie o maltańczykach pojawiają się wśród miłośników psów?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach rasowych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Psy maltańczyki - opis rasy
Jak wygląda maltańczyk?
Psy maltańczyki ważą między 3, a 4 kilogramy. Wyjątek stanowi jednak tak zwany maltańczyk koreański, który może ważyć około 2-3 kilogramów. Dorosły pies osiąga wysokość 20-26 cm. Ogólna budowa ciała jest drobna i harmonijna.
Uszy psa przylegają do głowy, oczy są stosunkowo duże i ciemne, a ogon długi.
Maltańczyk biały nie ma podszerstka, a jego włos okrywowy jest jedwabisty i ciągle rośnie. Szczególnej pielęgnacji wymaga okolica oczu, gdzie sierść często ulega przebarwieniom. Maltańczyk biały przestaje być także po spacerach w deszczowe dni, kiedy brudzi się szczególnie jego brzuch. Wymaga zatem dość regularnych kąpieli, by utrzymać nienaganny wygląd.
Charakter i usposobienie maltańczyka
Usposobienie maltańczyka jest przyjazne i wesołe. Są to psy inteligentne i chętne do pracy z człowiekiem.
Na charakter psa mają jednak wpływ geny oraz socjalizacja. Opis rasy nie jest wystarczający, by założyć, że kupowany szczeniak będzie właśnie takim łagodnym i otwartym na świat zwierzęciem. Przed zakupem warto poznać matkę szczeniaka, a jeśli mamy taką możliwość także innych krewnych. Będziemy tym samym mogli ocenić czynnik genetyczny. Socjalizacja polega natomiast na zapoznaniu psa z jak największą ilością różnych ludzi i zwierząt w przyjaznej atmosferze.
Opinie właścicieli zdradzają, że maltańczyki potrafią zauroczyć nawet bardzo oporne osoby. Ich wierność i przywiązanie do rodziny to często wymieniane zalety.
Rozwój maltańczyka
Rozwój maltańczyka przebiega podobnie jak każdego innego szczeniaka. Masa urodzeniowa wynosi około 110-160 gram. Początkowo szczenięta mają zamknięte kanały słuchowe oraz oczy. W oddawaniu moczu i kału pomaga im masaż wykonywany językiem przez matkę. Wraz z mijającymi tygodniami szczenięta zaczynają otwierać oczy, słyszeć dźwięki, samodzielnie się załatwiać i poruszać. Około 6 tygodnia życia odsadzane są od matki i przechodzą całkowicie na normalną dietę (początkowo karmę przeznaczoną dla szczeniąt).
Do nowych domów trafiają zwykle między 8 a 12 tygodniem życia. Ich wzrost trwa średnio do 12 miesiąca życia. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, ile waży szczeniak maltańczyka i dorosły pies.
Maltańczyk miniaturka a zwykły
Mini maltańczyk czy inaczej maltańczyk miniaturka nie istnieje. Pojęcie takie pojawiło się na skutek działalności pseudohodowli, które dążą do tworzenia coraz mniejszych maltańczyków. Działanie takie nastawione jest na wymagania niektórych klientów i osiągnięcie jak największego zysku. Niestety takie działanie idzie w parze z wadami rozwojowymi psów.
Drugim wyjaśnieniem krążenia określenia “miniaturka” jest istnienie różnych linii hodowlanych maltańczyków np. koreańskiej. Maltańczyk koreański jest mniejszy i drobniejszy niż standardowy dorosły pies tej rasy. Hodowla tej linii uznana jest jednak zarówno przez FCI, jak i Związek Kynologiczny w Polsce. Ważne jest to, by nawet ten "mini maltańczyk" miał proporcje ciała zgodne z uznawanym wzorcem.
Mniejsze maltańczyki ważące między 1,8-2,7 kg są również popularne w Stanach Zjednoczonych i uznawane przez organizację AKC.
Opinie o maltańczykach
Opinie właścicieli są zwykle bardzo pochlebne. Na niejednym forum znajdziemy sporo pochwał dotyczących charakteru i usposobienia maltańczyka.
Maltańczyk cieszy się opinią wiernego i bardzo przywiązanego do człowieka psa. Doceniana jest jego skłonność do zabawy, radość i energia.
Właściciele donoszą jednak również o tym, że warto od samego początku uczyć maltańczyki samotnego zostawania w domu, by uniknąć problemów z lękiem separacyjnym i podążaniem psa za nami na każdym kroku.
Maltańczyki potrafią być także dość głośne zarówno w niektórych sytuacjach domowych, jak i podczas konfrontacji z innymi psami lub rowerzystami. Nie są jednak skore do podjęcia realnych walk z innymi psami i zwykle w bezpośrednim kontakcie okazują większym psom uległość.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Pielęgnacja maltańczyka
Strzyżenie maltańczyka
Sierść psa wymaga uwagi ze strony jego właściciela. Psy maltańczyki charakteryzują brakiem podszerstka. Ich włos okrywowy rośnie ciągle i wymaga strzyżenia średnio raz na 2-3 miesiące. Częstotliwość strzyżenia i rodzaj fryzur zależą jednak od właściciela psa i jego preferencji. Włos przycięty jest zawsze łatwiejszy w pielęgnacji niż długi.
Zanim wybierzemy się z psem na strzyżenie maltańczyka, warto nauczyć go grzecznego stania podczas innych czynności pielęgnacyjnych. Jego cierpliwość zawsze powinna być nagradzana.
Fryzury dla maltańczyka
Dobór fryzury dla maltańczyka zależy od właściciela. Wyróżnia się zarówno fryzury długie, średnie, jak i krótkie. Pies wybierający się na wystawy musi spełniać wymagania sędziów. Taki maltańczyk wymaga najwięcej pracy ze strony właściciela, gdyż utrzymanie długiego włosa w nienagannym stanie jest bardzo czasochłonne. Osoby, które nie wystawiają swoich piesków, mogą zdecydować się na fryzury o innych długościach.
Ciekawą i dodającą psu uroku opcją jest zapuszczenie włosów na uszach i krótsze przystrzyżenie sierści na reszcie ciała. Taka stylizacja pasuje szczególnie suczkom o delikatnej budowie. Inną opcją jest fryzura nazywana "Teddy Bear". Pies ma wtedy przystrzyżoną sierść na uszach i skrócone włosy na pysku.
Interesującą modą jest także Korean Style, który w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wystylizowane w ten sposób pieski przypominają laleczki.
Opinie o maltańczykach otworzyły im drzwi do wielu domów. Tak naprawdę jednak to usposobienie maltańczyka sprawia, że wielu ludzi zakochuje się w tej rasie na całe życie.